Kategoriler
A1GP

Türkiye A1GP'ye Gözünü Dikti

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından Formula 1’i İstanbul’a kaptıran İzmir için yeni bir şans daha doğdu.

Formula’dan sonra en çok ilgi gören otomobil yarışı organizasyonu olan A1 GP World Cup of Motorsport’un 2009 veya 2010 yılında Türkiye’de yapılması kararlaştırılırken bu defa İzmir ve Antalya arasında bir çekişme yaşanıyor.

60 milyon dolara yaklaşan bir bütçeye sahip olan A1 GP World Cup of Motorsport’un uluslararası heyetinin Türkiye’ye gelerek Antalya ve İzmir’de incelemeler yapacağını belirten A1 Team Türkiye Başkanı Mert Güçlüer, "Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere İzmir Ticaret Odası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası başkanları ile uzun süredir devam eden görüşmelerimiz de bu yarışın İzmir’de yapılmasına sıcak baktı. Son üç yıldan bu yana motorsporlarının Dünya Kupası olarak adlandırılan, ülkelerin yarıştığı A1 Grand Prix Yarışları düzenleniyor. Bu yarışın Türkiye’de İzmir’de yapılmasını çok istiyoruz. İzmir bunun için çok uygun" dedi.

Sahil kentleri uygun

Türkiye’nin ilk defa 2009’da bu yarışlara katılacağı ve ilk yıl ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini belirten Güçlüer, "Denize kıyısı olan sahil kentleri bu yarış için çok uygun. Bir yarış programı yedi gün. Sosyal faaliyetlerle yarışın yapıldığı kenti dünyaya tanıtmak, kente katma değer üretmek. Televizyon ve medya için ciddi malzeme üretmek. A1 organizasyonlarının bir kısmı özel pistlerde, bir kısmı güvenlikleri alınan şehir içinde gerçekleşiyor. Kent içi hem havadan, hem karadan çekilerek güzelliği tüm dünyaya yansıtılıyor" diye konuştu. Bu yarışın tanıtım ve erişebilir insan sayısının yanı sıra maddi kazançlarının da çok olduğunu baelirten Güçlüer, her gittiği kente 35-40 milyon dolar para kazandırdığını vurguladı.

Getireceği faydalar

– Yarışılan tüm ülkeler ve tüm katılımcı ülkelerde Türkiye’nin temsil edilmesi, tanıtımı.

– Türkiye otomobilinin her sezon 11 ülkede canlı görülmesi.

– Türk iş adamlarının, meslek birliklerinin ziyaret edilen tüm ülkeler ve özel platformlarda iş fırsatları yakalayabilme ortamı.

– Türk markalarının ve ürünlerinin dünyaya tanıtılma, duyurulması ve yeni dağıtım kanallarına ulaşması.

– Toplam 500 bin izleyiciye canlı erişim.  

– 150 ülkede TV aracılığında bir sezonda 1,5 milyar izleyiciye erişim.

– Şehrimizin havadan TV görüntülerinin her sezon 150 ülkede günlerce canlı izlenmesi.

– Tekrarlar hariç 150 ülkede TV aracılığında bir sezonda iki saatten fazla canlı yayınla 200 milyona yakın izleyiciye erişim.

– Türkiye çapında yıllık asgari 25 milyon kişiye medya erişimi ve tanıtım.

– Şehir dışından asgari 150 bin kişilik günlük ziyaret.

– En az 250 bin izleyiciye yarış hafta sonu süresince pistten canlı erişim.

– Şehirde ticaret, turizm, ulaşım ve tüm diğer sektörlerde 40 gün canlılık.

– Sadece hafta sonuna özel yarış düzenlenen kente ilk yıl 25 milyon dolar ek ticaret hacmi.

Kentimiz böyle bir organizasyona hazır

Erol Hülagü (İzmir Otomobil Sporları Kulübü Başkanı): Türkiye’de motor sporlarının merkezi İzmir’dir. Yılın 32 haftası 60’ın üzerinde yapılan organizasyonlarla İzmir halkı İzmir Yarış Pisti sayesinde bu sporla yakından ilgilidir. Dolayısıyla, Türkiye’de böyle bir organizasyon yapılacaksa, görevlisinden seyircisine hazır olan şehir İzmir’dir. Destekliyoruz ve her türlü yardıma hazırız.

 Kaynak: Cesur SERT / İZMİR, (DHA) – Hürriyet

“Türkiye A1GP'ye Gözünü Dikti” için 0 yanıt

Gelse bence de harika olur ama bizim tv lerden biri de bu organizasyonu7 yayınlama başlarsa tanıtım açısından yararlı olur kimsenin bu yarışlardan haberi yok. Bu arada cadde pisti de bence imkansız bence monaco gibi torpilli pistle olur ancak

inşallah gerçekleşir izmir caddelerinde süper olur valla monaco gibi marka yaparsak formula 1 bile yapılır burda düşünsenize türkiyede iki tane f1 yarışı yapılıcağını süper olur valla gerçekten çok sevindim GO TURKİYE :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir