Kategoriler
Motor Sporları Motorsporları

2016 Dakar Rallisi’nde Zafer Stephane Petterhasel’in

2016 Dakar Rallisi’nde zafer Peugeot ile mücadele eden Stephane Petterhansel’in oldu. Böylece Petterhansel 1990’dan beri Peugeot ile 12. kez Dakar galibiyetini elde etti.

Takım arkadaşları Sebastien Loeb ve Carlos Sainz’ın yaşadıkları sorunlarının ardından rahat bir liderlik geçiren Peterhansel, son günlerde istikrarlı bir sürüş yaparak zafere ulaşmayı başardı.

Petterhansel’in 34 dk gerisinde Mini/BMW ile mücadele eden Nasser Al Attiyah 2. olurken onu Giniel de Villiers takip etti.

Bu sene mücadeleye katılan eski ralli pilotlarından Mikko Hirvonen 4. olurken onu Toyota’nın bir başka sürücüsü Leeroy Poulter takip etti.

2016 Dakar Rallisi’nin en dikkat çekici sürücüsü kesinlikle WRC efsanesi Sebastien Loeb’dü. İlk haftayı büyük ölçüde lider götüren Loeb, kazasının ardından büyük zaman kaybederek geriledi. Yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen Loeb 9. olmayı başardı.

Loeb sorun yaşadığında liderliğe yükselen Sainz ise çarşamba günü yaşadığı sorunla ralliye erken veda etmişti.

GENEL KLASMAN SONUCU

 

 

Pos Driver Team Car Gap
1 Stephane Peterhansel Team Peugeot Total Peugeot
2 Nasser Al-Attiyah Axion X-Raid Team Mini/BMW 34m58.s
3 Giniel de Villiers Toyota Gazoo Racing South Africa Toyota 1h02m47.s
4 Mikko Hirvonen Axion X-Raid Team Mini/BMW 1h05m18.s
5 Leeroy Poulter Toyota Gazoo Racing South Africa Toyota 1h30m43.s
6 Nani Roma Axion X-Raid Team Mini/BMW 1h41m06.s
7 Cyril Despres Team Peugeot Total Peugeot 1h53m04.s
8 Vladimir Vasilyev G-Energy Team Toyota 2h01m45.s
9 Sebastien Loeb Team Peugeot Total Peugeot 2h22m09.s
10 Harry Hunt Axion X-Raid Team Mini/BMW 3h11m30.s
11 Yazeed Al-Rajhi Toyota Gazoo Racing South Africa Toyota 4h37m18.s
12 Orlando Terranova Monster Energy Rally Raid Team Mini/BMW 5h08m54.s
13 Erik van Loon Vanloon Racing Mini/BMW 5h22m13.s
14 Martin Prokop Overdrive Toyota Toyota 5h33m32.s
15 Jakub Przygonski Orlen Team Mini/BMW 5h40m00.s
16 Miroslav Zapletal Offroadsport Hummer 5h40m41.s
17 Mark Corbett Century Property Developments Racing Century Racing/MD 7h15m44.s
18 Emiliano Spataro Renault Duster Team Renault 7h33m43.s
19 Christian Lavieille Renault Duster Team Renault 7h39m18.s
20 Romain Dumas RD Limited Peugeot 8h12m03.s

 

 

 

Pos. Name Mark Time variation Penalty
302
  • PETERHANSEL (FRA)
  • COTTRET (FRA)
PEUGEOT 45:22:10
300
  • AL-ATTIYAH (QAT)
  • BAUMEL (FRA)
MINI 45:57:08 00:34:58 00:01:00
301
  • DE VILLIERS (ZAF)
  • VON ZITZEWITZ (DEU)
TOYOTA 46:24:57 01:02:47
315
  • HIRVONEN (FIN)
  • PERIN (FRA)
MINI 46:27:28 01:05:18
319
  • POULTER (ZAF)
  • HOWIE (ZAF)
TOYOTA 46:52:53 01:30:43
304
  • ROMA (ESP)
  • HARO BRAVO (ESP)
MINI 47:03:16 01:41:06 00:01:00
321
  • DESPRES (FRA)
  • CASTERA (FRA)
PEUGEOT 47:15:14 01:53:04 00:05:00
307
  • VASILYEV (RUS)
  • ZHILTSOV (RUS)
TOYOTA 47:23:55 02:01:45 00:01:00
314
  • LOEB (FRA)
  • ELENA (MCO)
PEUGEOT 47:44:19 02:22:09 00:07:00
323
  • HUNT (GBR)
  • SCHULZ (DEU)
MINI 48:33:40 03:11:30 00:08:00
305
  • ALRAJHI (SAU)
  • GOTTSCHALK (DEU)
TOYOTA 49:59:28 04:37:18 00:05:00
310
  • TERRANOVA (ARG)
  • GRAUE (ARG)
MINI 50:31:04 05:08:54
306
  • VAN LOON (NLD)
  • ROSEGAAR (NLD)
MINI 50:44:23 05:22:13
329
  • PROKOP (CZE)
  • TOMANEK (CZE)
TOYOTA 50:55:42 05:33:32 00:01:00
327
  • PRZYGONSKI (POL)
  • RUDNITSKI (BLR)
MINI 51:02:10 05:40:00 00:01:00
326
  • ZAPLETAL (CZE)
  • MARTON (POL)
HUMMER 51:02:51 05:40:41
346
  • CORBETT (ZAF)
  • MOHR (ZAF)
CENTURY 52:37:54 07:15:44
317
  • SPATARO (ARG)
  • LOZADA (ARG)
RENAULT 52:55:53 07:33:43 00:01:00
308
  • LAVIEILLE (FRA)
  • POLATO (FRA)
RENAULT 53:01:28 07:39:18
328
  • DUMAS (FRA)
  • BORSOTTO (FRA)
PEUGEOT 53:34:13 08:12:03 00:06:00
352
  • BULACIA (BOL)
  • GARCIA (ARG)
TOYOTA 54:26:34 09:04:24 00:01:00
316
  • CHABOT (FRA)
  • PILLOT (FRA)
TOYOTA 54:48:06 09:25:56 00:05:00
313
  • GARAFULIC (CHL)
  • PALMEIRO (PRT)
MINI 54:55:28 09:33:18 00:03:00
334
  • PELICHET (FRA)
  • DECRE (CHE)
TOYOTA 55:07:41 09:45:31 00:03:00
345
  • CHEREDNIKOV (KAZ)
  • TSYRO (UKR)
FORD 56:16:41 10:54:31 00:08:30
333
  • VANAGAS (LTU)
  • ROZWADOWSKI (POL)
TOYOTA 56:20:24 10:58:14 00:08:30
366
  • JUKNEVICIUS (LTU)
  • SLAPSYS (LTU)
TOYOTA 59:45:20 14:23:10 00:04:00
322
  • DABROWSKI (POL)
  • CZACHOR (POL)
TOYOTA 60:49:43 15:27:33 02:00:00
320
  • PONS (ESP)
  • TORLASCHI (ARG)
FORD 60:57:17 15:35:07 00:02:00
357
  • COFFARO (VEN)
  • MENESES (VEN)
TOYOTA 61:01:05 15:38:55
340
  • PETER (CZE)
  • MOSCATT (AUS)
TOYOTA 62:39:05 17:16:55 00:06:00
343
  • GIBON (FRA)
  • GARCIN (FRA)
TOYOTA 63:09:06 17:46:56 00:03:00
348
  • FOJ (ESP)
  • SANTAMARIA (ARG)
TOYOTA 63:52:55 18:30:45
349
  • MAS VALDES (CHL)
  • LATRACH VINAGRE (CHL)
FORD 64:49:53 19:27:43
347
  • CORONEL (NLD)
SUZUKI 65:26:52 20:04:42 00:21:00
375
  • REITZ (ZAF)
  • GREYLING (ZAF)
NISSAN 66:04:53 20:42:43
378
  • MATTHEWS (ZAF)
  • BURKE (ZAF)
CENTURY 67:02:23 21:40:13 00:12:00
379
  • SEAIDAN (SAU)
  • DELAUNAY (FRA)
TOYOTA 67:12:53 21:50:43 01:01:00
335
  • BERNARD (FRA)
  • VIGNEAU (FRA)
BUGGY 67:30:56 22:08:46 04:02:00
363
  • THEURIOT (FRA)
  • PROT (FRA)
NISSAN 67:40:22 22:18:12 00:03:00
353
  • GRACIA (ESP)
  • VALLEJO (ESP)
MITSUBISHI 68:56:35 23:34:25 00:04:00
332
  • MORENO PIAZZOLI (CHL)
  • ARAYA DIAZ (CHL)
FOTON 68:59:11 23:37:01 00:27:00
351
  • LOPEZ (ARG)
  • LAFUENTE (URY)
MINI 69:53:55 24:31:45 05:20:00
401
  • GUTIERREZ FLEIG (BOL)
  • RUBI MONTSERRAT (ESP)
TOYOTA 70:07:32 24:45:22 00:02:00
389
  • CINOTTO (ITA)
  • DOMINELLA (ITA)
POLARIS 70:15:30 24:53:20 00:25:00
381
  • OUREDNICEK (CZE)
  • VACULIK (CZE)
HUMMER 70:41:36 25:19:26 04:04:00
341
  • SIREYJOL (FRA)
  • BEGUIN (BEL)
TOYOTA 71:06:02 25:43:52 00:06:00
342
  • MIURA (JPN)
  • LICHTLEUCHTER (FRA)
TOYOTA 71:10:20 25:48:10 00:01:00
339
  • SILVA (ARG)
  • GLAVIC (HRV)
MERCEDES 71:13:49 25:51:39
344
  • WILLEMS (NLD)
  • VAN PELT (NLD)
TOYOTA 72:43:07 27:20:57 02:56:00
365
  • CHICHARRO (CHL)
  • LEGARRETA (CHL)
FOTON 73:34:44 28:12:34 00:02:30
325
  • MALYSZ (POL)
  • PANSERI (FRA)
MINI 74:08:13 28:46:03 02:00:00
399
  • VALLEJO (CHL)
  • BARONIO (PER)
VOLKSWAGEN 76:29:54 31:07:44 00:09:30
377
  • MERCEIJ (NLD)
  • ERREN (NLD)
TOYOTA 77:04:30 31:42:20 05:01:00
394
  • RUIJIN (CHN)
  • KA CHUN (HKG)
POLARIS 78:21:09 32:58:59 00:16:00
400
  • RAUD (FRA)
  • BALTES-MOUGEOT (FRA)
TOYOTA 86:51:08 41:28:58 03:05:00
367
  • TORRES (BRA)
  • ROLDAN (BRA)
POLARIS 87:23:04 42:00:54 04:06:30
384
  • FRANCIOSI (BRA)
  • GUGELMIN (BRA)
MITSUBISHI 87:28:17 42:06:07 03:39:00
376
  • BLANGINO (ARG)
  • GAGLIARDI (ARG)
TOYOTA 91:14:38 45:52:28 16:07:30
414
  • REINA (ARG)
  • PELAYO (ARG)
TOYOTA 94:40:51 49:18:41 04:31:00
403
  • SALAZAR VELASQUEZ (COL)
  • SALAZAR SIERRA (COL)
TOYOTA 96:53:54 51:31:44 08:00:30
371
  • AMOS (ITA)
  • TORNABELL CORDOBA (ESP)
POLARIS 99:33:25 54:11:15 18:11:00
402
  • PIANA (FRA)
  • GRIENER (CHE)
TOYOTA 99:38:20 54:16:10 04:28:00
411
  • RODI (ITA)
  • THOMPSON (GBR)
RALLYRAID UK 103:37:03 58:14:53 08:56:00
380
  • ZHITAO (CHN)
  • ZHAO (CHN)
TOYOTA 116:52:02 71:29:52 10:03:00
374
  • AMOR (ARG)
  • DI PALMA (ARG)
TOYOTA 133:48:33 88:26:23 23:51:

Pos. Name Mark Time variation Penalty
501
  • DE ROOY (NLD)
  • TORRALLARDONA (ESP)
  • RODEWALD (POL)
IVECO 44:42:03 00:02:00
500
  • MARDEEV (RUS)
  • BELYAEV (RUS)
  • SVISTUNOV (RUS)
KAMAZ 45:52:30 01:10:27
514
  • VILLAGRA (ARG)
  • PEREZ COMPANC (ARG)
  • MEMI (ARG)
IVECO 46:22:58 01:40:55
506
  • STACEY (NLD)
  • SERGE (BEL)
  • VAN DER VAET (BEL)
MAN 47:05:04 02:23:01 00:02:00
516
  • VAN GENUGTEN (NLD)
  • VAN LIMPT (NLD)
  • VAN EERD (NLD)
IVECO 47:13:02 02:30:59 00:04:00
529
  • DE BAAR (NLD)
  • ROESINK (NLD)
  • DE GRAAFF (NLD)
RENAULT TRUCKS 47:46:10 03:04:07
502
  • NIKOLAEV (RUS)
  • YAKOVLEV (RUS)
  • RYBAKOV (RUS)
KAMAZ 48:21:26 03:39:23
533
  • VALTR (CZE)
  • KALINA (CZE)
  • STROSS (CZE)
TATRA 48:36:33 03:54:30 00:11:00
510
  • VERSLUIS (NLD)
  • PRONK (NLD)
  • KLEIN (DEU)
MAN 48:39:55 03:57:52 01:19:00
518
  • VILA ROCA (ESP)
  • COLOME ROQUETA (ESP)
  • TORRES SALA (ESP)
IVECO 49:37:07 04:55:04 00:05:00
515
  • ARDAVICHUS (KAZ)
  • FALKOV (KAZ)
  • SKROBANEK (CZE)
TATRA 49:43:09 05:01:06 00:04:00
537
  • VAN DEN HEUVEL (NLD)
  • VAN OORT (NLD)
  • KUIJPERS (NLD)
SCANIA 49:57:44 05:15:41
519
  • SUGAWARA (JPN)
  • SUGIURA (JPN)
HINO 50:32:31 05:50:28
504
  • KARGINOV (RUS)
  • MOKEEV (RUS)
  • LEONOV (RUS)
KAMAZ 51:23:01 06:40:58 00:01:00
508
  • SOTNIKOV (RUS)
  • DEVYATKIN (RUS)
  • AKHMADEEV (RUS)
KAMAZ 51:27:45 06:45:42
513
  • VRATNY (CZE)
  • HOLAN (CZE)
  • MISKOLCI (SVK)
TATRA 52:42:20 08:00:17
505
  • KOLOMY (CZE)
  • KILIAN (CZE)
  • KILIAN (CZE)
TATRA 52:48:08 08:06:05 00:10:00
531
  • HUIGEVOORT (NLD)
  • DONKERS (NLD)
  • VAN ZUTVEN (NLD)
MAN 53:36:47 08:54:44 00:25:00
525
  • MACIK (CZE)
  • TOMASEK (CZE)
  • MRKVA (CZE)
LIAZ 54:59:22 10:17:19 00:00:30
526
  • HOONDERT (NLD)
  • HOEFNAGELS (NLD)
  • GILLIS (NLD)
DAF 57:12:01 12:29:58 01:11:00
517
  • ROTSAERT (BEL)
  • DEN DOOVEN (BEL)
  • CHRISTIAEN (BEL)
MAN 57:30:35 12:48:32 00:05:00
535
  • VAN WERVEN (NLD)
  • ZUURMOND (NLD)
  • KWAKKEL (NLD)
DAF 59:18:59 14:36:56 00:04:00
522
  • SCHOONES (NLD)
  • SCHOONES (NLD)
  • VAN DER DONK (NLD)
DAF 59:37:05 14:55:02 00:09:30
543
  • VERSTEIJNEN (NLD)
  • VAN DER SANDE (NLD)
  • VAN WEERDENBURG (NLD)
DAF 60:08:04 15:26:01 00:03:00
541
  • VASILEUSKI (BLR)
  • VIKHRENKA (BLR)
  • NEVIAROVICH (BLR)
MAZ 62:48:35 18:06:32 00:28:00
530
  • VAN DE LAAR (NLD)
  • VAN DE LAAR (NLD)
  • HUIJGENS (NLD)
DAF 63:48:19 19:06:16 00:03:00
546
  • ESSERS (BEL)
  • COONINX (BEL)
  • LAUWERS (BEL)
MAN 64:21:39 19:39:36 01:02:00
527
  • GERMANO (ARG)
  • GERMANO (ARG)
  • POSE ROMERO (ARG)
MAN 64:32:27 19:50:24 00:02:00
538
  • BAEUERLE (DEU)
  • ROBINEAU (FRA)
  • BEIER (DEU)
IVECO 67:11:00 22:28:57
523
  • JUVANTENY (ESP)
  • CRIADO (ESP)
MAN 68:09:36 23:27:33 01:27:00
528
  • SUGAWARA (JPN)
  • TAKAHASHI (JPN)
HINO 69:55:07 25:13:04 01:04:00
532
  • FRANK (NLD)
  • GIJSBERT (NLD)
  • HANS (NLD)
DAF 70:00:03 25:18:00 03:36:00
555
  • VERHEYDEN (BEL)
  • BERRIMAN (ZAF)
  • KEYSERS (BEL)
DAF 74:00:03 29:18:00 00:26:00
539
  • WIGMAN (NLD)
  • EBBERS (NLD)
  • DE GROOT (NLD)
GINAF 74:01:38 29:19:35 00:49:00
521
  • LLOVERA (AND)
  • GOTLIB (BEL)
  • MARTINEC (CZE)
TATRA 75:41:34 30:59:31 04:00:00
547
  • GARROUSTE (FRA)
  • BERLINES (FRA)
  • HERRERO (ESP)
DAF 75:56:18 31:14:15 10:02:30
556
  • OFFRINGA (NLD)
  • DE BOIS (NLD)
MERCEDES 79:14:52 34:32:49 04:11:00
542
  • VAN VELSEN (NLD)
  • HAVERKAMP (NLD)
  • SCHOTANUS (NLD)
GINAF 82:51:49 38:09:46 05:55:00
558
  • GONZALEZ (FRA)
  • SEGUIN (FRA)
  • CAMPANA (FRA)
MAN 86:22:08 41:40:05 05:11:00
554
  • RANDYSEK (CZE)
  • ZABRANSKY (CZE)
  • SÝKORA (SVK)
MAN 87:15:31 42:33:28 07:35:00
549
  • SAUMET (FRA)
  • RODRIGUEZ-O-MALLEY (ESP)
  • PAILLARD (FRA)
MAN 96:48:50 52:06:47 07:00:00
Pos. Name Mark Time variation Penalty
3
  • PRICE (AUS)
KTM 48:09:15
5
  • SVITKO (SVK)
KTM 48:48:56 00:39:41 00:01:00
4
  • QUINTANILLA (CHL)
HUSQVARNA 48:58:03 00:48:48
47
  • BENAVIDES (ARG)
HONDA 49:04:02 00:54:47
7
  • RODRIGUES (PRT)
YAMAHA 49:04:59 00:55:44 00:05:00
42
  • VAN BEVEREN (FRA)
YAMAHA 49:55:44 01:46:29
49
  • MEO (FRA)
KTM 50:06:02 01:56:47
23
  • FARRES GUELL (ESP)
KTM 50:10:15 02:01:00
48
  • BRABEC (USA)
HONDA 50:20:42 02:11:27
45
  • MONLEON (ESP)
KTM 51:37:04 03:27:49
61
  • METGE (FRA)
HONDA 51:59:20 03:50:05
50
  • CERUTTI (ITA)
HUSQVARNA 52:20:55 04:11:40
44
  • PATRAO (PRT)
KTM 52:23:47 04:14:32 00:01:00
33
  • GYENES (ROU)
KTM 52:28:03 04:18:48
12
  • SANZ (ESP)
KTM 52:42:43 04:33:28
52
  • CERVANTES MONTERO (ESP)
KTM 52:54:38 04:45:23 00:02:00
11
  • VILADOMS (ESP)
KTM 53:00:19 04:51:04 00:07:00
9
  • CASTEU (FRA)
KTM 53:27:19 05:18:04
15
  • VERHOEVEN (NLD)
YAMAHA 53:28:43 05:19:28 00:17:00
58
  • PIATEK (POL)
KTM 53:57:24 05:48:09 00:16:00
36
  • SALVATIERRA (BOL)
KTM 54:00:40 05:51:25
10
  • PAIN (FRA)
KTM 54:22:55 06:13:40 00:11:07
29
  • VOGELS (NLD)
KTM 54:28:59 06:19:44 00:15:30
92
  • GIMENO GARCÍA (ESP)
KTM 55:01:42 06:52:27 00:01:00
104
  • DUPLESSIS (ARG)
KTM 55:54:50 07:45:35
106
  • BLYTHE (USA)
KTM 56:01:06 07:51:51 00:08:00
60
  • VAYSSADE (FRA)
SHERCO TVS 56:26:33 08:17:18
34
  • VAN PELT (NLD)
HUQSVARNA 56:34:45 08:25:30 00:07:00
91
  • CARDONA VAGNONI (VEN)
KTM 56:35:26 08:26:11
37
  • PABISKA (CZE)
KTM 56:35:36 08:26:21 00:01:00
40
  • VAN DEN GOORBERGH (NLD)
KTM 56:52:06 08:42:51
32
  • CECI (ITA)
HONDA 57:38:15 09:29:00 00:03:00
54
  • MINAUDIER (FRA)
KTM 58:09:06 09:59:51
77
  • SOLA TARRADELLAS (ESP)
YAMAHA 58:11:33 10:02:18 00:15:00
86
  • VAN GERVEN (NLD)
KTM 58:25:07 10:15:52 00:02:00
78
  • RIOS (PER)
KTM 58:51:00 10:41:45
103
  • SMITH (USA)
HUSQVARNA 58:59:59 10:50:44
99
  • FUENTES (BOL)
KTM 59:53:34 11:44:19 00:00:30
35
  • DA COSTA (FRA)
YAMAHA 60:01:31 11:52:16 00:04:00
123
  • VERKADE (NLD)
HONDA 60:20:19 12:11:04
147
  • KOZAC (ARG)
YAMAHA 60:34:19 12:25:04 00:02:00
20
  • DUCLOS (FRA)
SHERCO TVS 60:46:22 12:37:07 05:55:30
151
  • METELLI (ITA)
KTM 61:04:58 12:55:43 00:16:00
80
  • LUCCHESE (ITA)
YAMAHA 61:18:02 13:08:47 00:23:00
67
  • PASCUAL (ARG)
KTM 61:32:18 13:23:03
53
  • RODRIGUEZ (ARG)
KTM 61:33:34 13:24:19
46
  • GOMEZ (ARG)
YAMAHA 62:09:22 14:00:07 00:02:00
96
  • DIOCLEZIANO (ITA)
KTM 62:59:55 14:50:40 00:00:30
84
  • MARTENS (NLD)
HUSQVARNA 63:22:34 15:13:19 00:01:00
73
  • LAZARD (URY)
KTM 63:29:37 15:20:22 00:04:00
83
  • VAN HEERTUM (NLD)
KTM 63:46:28 15:37:13 00:05:00
88
  • RIEZEBOS (NLD)
KTM 64:21:39 16:12:24
105
  • BRIGHT (USA)
KTM 64:37:29 16:28:14 00:02:00
124
  • WIJNHOVEN (NLD)
KTM 64:41:41 16:32:26 02:02:00
66
  • ARREDONDO (GTM)
KTM 64:56:31 16:47:16
71
  • MITSUHASHI (JPN)
KTM 64:57:29 16:48:14
140
  • CHOLLET (FRA)
YAMAHA 66:02:40 17:53:25 00:02:00
137
  • SMITS (NLD)
HONDA 66:45:41 18:36:26 00:40:00
94
  • FERNANDEZ (ESP)
HUSQVARNA 66:54:30 18:45:15 00:14:00
55
  • CARILLON (FRA)
KTM 67:13:05 19:03:50 04:57:26
87
  • VAN GEEL (NLD)
KTM 67:27:07 19:17:52
107
  • SAGHMEISTER (SRB)
KTM 67:58:31 19:49:16 00:03:00
90
  • BONY (FRA)
KTM 68:00:34 19:51:19
79
  • MOREAU (FRA)
KTM 68:12:36 20:03:21 00:02:00
118
  • BERDYSZ (POL)
KTM 68:49:22 20:40:07 00:05:00
133
  • QUIROGA (ARG)
YAMAHA 69:41:10 21:31:55 00:16:00
93
  • ROMERO FONT (ESP)
KTM 69:51:52 21:42:37
114
  • BRABECK-LETMATHE (AUT)
KTM 69:53:56 21:44:41 00:05:00
70
  • BIANCHI PRATA (PRT)
HONDA 70:37:50 22:28:35 00:29:00
62
  • OLIVERAS CARRERAS (ESP)
KTM 70:49:30 22:40:15
68
  • VESELY (CZE)
KTM 71:25:09 23:15:54 00:02:00
72
  • ONTIVEROS (ARG)
BETA 73:22:40 25:13:25 02:45:00
95
  • FERNANDEZ MENDEZ (ESP)
HUQSVARNA 74:12:37 26:03:22 00:02:00
64
  • VAN HEERTUM (NLD)
KTM 74:18:27 26:09:12 00:20:00
75
  • LIEFHEBBER (NLD)
KTM 74:29:52 26:20:37 00:09:30
85
  • BILLAUD (FRA)
KTM 75:18:40 27:09:25 01:00:00
97
  • MARTI FLIX (ESP)
KTM 75:53:36 27:44:21 00:00:07
150
  • MEDINA (ARG)
BETA 76:36:37 28:27:22 00:12:00
149
  • MARCIC (SVN)
KTM 80:33:50 32:24:35 00:09:00
125
  • POTGIETER (ZAF)
KTM 81:12:34 33:03:19 05:40:00
142
  • GARCIA MERINO (ESP)
YAMAHA 82:11:20 34:02:05 02:51:53
141
  • DUHAMEL (FRA)
KTM 85:54:15 37:45:00 02:37:00
111
  • ESPINASSE (FRA)
HUQSVARNA 91:33:47 43:24:32 04:15:00
144
  • BURGA (PER)
KTM 94:49:00 46:39:45 04:12:00
Pos. Name Mark Time variation Penalty
252
  • PATRONELLI (ARG)
YAMAHA 58:47:41 00:09:00
253
  • PATRONELLI (ARG)
YAMAHA 58:53:04 00:05:23 00:01:00
274
  • BARAGWANATH (ZAF)
YAMAHA 60:29:34 01:41:53 01:04:00
264
  • KARYAKIN (RUS)
YAMAHA 60:32:06 01:44:25
254
  • GONZALEZ FERIOLI (ARG)
YAMAHA 60:49:49 02:02:08 00:01:00
256
  • NOSIGLIA (BOL)
HONDA 63:13:51 04:26:10 01:06:00
257
  • SANABRIA GALEANO (PRY)
YAMAHA 63:36:40 04:48:59 00:48:30
265
  • HERNANDEZ (PER)
YAMAHA 65:21:25 06:33:44 00:21:00
266
  • PALMA (CHL)
YAMAHA 67:03:14 08:15:33 00:01:00
263
  • HANSEN (ARG)
HONDA 67:29:04 08:41:23
259
  • LIPAROTI (FRA)
YAMAHA 69:28:48 10:41:07 00:05:00
291
  • MARTINEZ (BOL)
CAN-AM 70:43:28 11:55:47 00:21:00
288
  • ALARD (FRA)
HONDA 72:42:06 13:54:25 00:03:00
290
  • LICIO (URY)
YAMAHA 74:16:59 15:29:18 00:15:00
280
  • INNOCENTE (ARG)
CAN-AM 75:35:57 16:48:16 01:00:00
285
  • AIRALDI (PER)
CAN-AM 82:41:29 23:53:48 01:49:00
282
  • MARCOS ECHAMIZ (ESP)
CAN-AM 84:12:40 25:24:59
281
  • FERNANDEZ SUAREZ (ESP)
CAN-AM 84:16:08 25:28:27
277
  • CREATORE (ARG)
YAMAHA 91:47:33 32:59:52 04:13:00
260
  • PICCO (ITA)
CAN-AM 92:05:28 33:17:47 07:17:00
275
  • BARBIER (ZAF)
YAMAHA 92:56:07 34:08:26 04:16:00
268
  • GIORDANA (ARG)
YAMAHA 94:07:08 35:19:27 07:00:00
279
  • BUSTAMANTE (ARG)
CAN-AM 127:58:36 69:10:55 14:33:00
Kategoriler
Formula E Motor Sporları

Pilotsuz Yarış Serisi Başlıyor!

Roborace adı verilen yarış pilotsuz araçların yarışı 2016-2017 Formula E serisine destek yarışı olarak hayata geçiyor.

Formula E ve Kinetik arasında yapılan yeni anlaşma kapsamında ortaya çıkan pilotsuz yarış fikri gelecek sene hayata geçiyor.

Formula E yarışlarıyla aynı pistte düzenlenecek Roborace yarışları 1 saat sürecek. Bu seride 2’şer araçtan 10 takım yer alacak.

Araç donanımı aynı olacak ancak takımlar araçların yarış algoritmalarını geliştirmekte serbest olacaklar.

 

 

 

Bu seri hakkında daha fazla ayrıntının gelecek sene ortaya çıkması bekleniyor.

Kategoriler
Formula1 Manşet Motor Sporları Motorsporları

2015 Şampiyonlar Şampiyonu Sebastian Vettel Oldu

2015 Şampiyonlar Yarışı organizasyonunda kazanan isim Ferrari pilotu Sebastian Vettel oldu.

Londra Olimpiyat Stadyumu’nda gerçekleştirilen 2015 Şampiyonlar Yarışı organizasyonunda finale Ferrari pilotu Sebastian Vettel ile Le Mans 24 Saat yarışını 9 kez kazanan Tom Kristiensen kaldı.

Vettel final mücadelesinde Kristiensen’i iki mücadelede de yenerek zaferin sahibi olmuş oldu. İlk etapta Radical SR3 SRX kullanılırken ikinci etapta 1.1 litrelik ROC aracı kullanıldı.

Vettel böylece bir çok kez katıldığı şampiyonlar yarışı organizasyonunda ilk defa pilotlar şampiyonu oldu. Vettel daha önce 6 defa Uluslar Kupasını kazanan Almanya ekibinde yer aldı.

Vettel “Dürüst olmak gerekirse çok kez denedik ve bugün sürpriz oldu.”

“Bu formatta araçta çok fazla zaman geçiremediğimizi biliyoruz bu yüzden gerekli olduğu anda ritm tutturarak hızlı olmanız gerekiyordu.”

“Bugün hızlı olabildim ve iyiydim. İlk yarışta çok zorladım.”

“Tom finaldeki ikinci sürüşünde biraz sorun yaşadı. Direkt bir mücadele olmadı ancak yine de çok mutluyum ve kazandığım için gururluyum.” dedi.

2015 Şampiyonlar Yarışı Sonucu:
FiNAL:
Sebastian Vettel beat Tom Kristensen 2-0

YARI FİNAL:
David Coulthard, Alex Buncombe

ÇEYREK FİNAL:
Nico Hulkenberg, David Coulthard, Jason Plato, Andy Priaulx

DAHA ÖNCE ELENENLER:
Petter Solberg, Daniel Ricciardo, Jenson Button, Susie Wolff, Nelson Piquet Jr, Romain Grosjean, Ryan Hunter-Reay, Bradley Philpot, Felipe Massa

İLK ELENENLER:
Jose Maria Lopez, Pascal Wehrlein, Mick Doohan, Jolyon Palmer

Kategoriler
Manşet Motor Sporları Motorsporları

2015 Şampiyonlar Yarışı: Uluslar Kupası Almanya’yı Yenen İngiltere 1 Takımının

2015 Şampiyonlar Yarışı organizasyonunun dün akşam Londra Olimpiyat Stadyumu’nda gerçekleştirilen Uluslar Kupası etkinliğini binek araç serilerinde mücadele eden Andy Priaulx ve Jason Plato ekibi kazandı.

İngiltere 1. Takımı adı altında mücadele eden Priaulx ve Plato, Uluslar Kupası mücadelesinde final yarışında Almanya adına mücadele eden F1 pilotları Sebastian Vettel ve Nico Hulkenberg’i geçmeyi başardılar.

İlk yarışta Priaulx Vettel’i yenerken 2. yarışta Hulkenberg Plato’yu yendi ve durumu eşitledi. Ancak final yarışında KTM X-Bow araçları kullanıldı. Bu mücadelede Hulkenberg, Priaulx’a yenilince Uluslar Kupası İngiltere 1. takımının oldu. Böylece İngiltere takımı ilk defa Uluslar Kupası’nı kazanmış oldu.

Finale ulaşmak için İngiltere 1. takımı önce Brezilya ekibi Massa ve elson Piquet Jr’ı eledi. Ardından Lotus’un yeni pilotu Jolyon Palmer ve DTM’in genç şampiyonu Pascal Wehrlein’den oluşan Genç Yıldızlar takımını eleyen ekip son olarak Button ve Buncombe’den oluşan İngiltere’nin 2. ekibini eledi.

Almanya ekibi ise çeyrek finalde Ricciardo ve Doohan’dan oluşan Avustralya ekibini, ardından Kristiensen ve Solberg’in olduğu İSkandinav ekibini eleyerek finale geldiler.

 

 

 

 

 

Sonuçlar

Final
İngiltere 1 (Andy Priaulx/Jason Plato) Almanya’yı yendi (Sebastian Vettel/Nico Hulkenberg) 2-1

Yarı Final:
İskandinavya (Petter Solberg/Tom Kristensen)
İngiltere 2 (Jenson Button/Alex Buncombe)

Çeyrek final:
Amerika (Jose Maria Lopez/Ryan Hunter-Reay)
Avustralya (Daniel Ricciardo/Mick Doohan)
İskoçya (Susie Wolff/David Coulthard)
Genç Yıldızlar (Jolyon Palmer/Pascal Wehrlein)

İlk bölüm:
Brezilya (Nelson Piquet Jr/Felipe Massa)
All Stars (Chris Hoy/Romain Grosjean)

Kategoriler
Formula1 Motor Sporları

Petrov, Rallikros’a Geçebilir

Eski F1 pilotu Vitaly Petrov, 2016 yılında Dünya Rallikros serisinde yarışabilir.

Eski Renault ve Lotus pilot, geçtiğimiz yıl DTM’de Mercedes adına yarışmıştı.

Rus pilot geçtiğimiz günlerde Albatec Racing takımının Peugeot 208’iyle Franciacorta’da sürüş yapmıştı.

Petrov “Gelecek sezon hakkında karar vermedim fakat neden burası olmasın? Bu seçeneklerden birisi. Farklı ekipler ile görüşüyorum. Bazıları cevap bekliyor fakat önce sezonun bitmesi gerekiyor” dedi.

Kategoriler
Motor Sporları Motorsporları Türk Motor Sporları

Dünya Rallikross Şampiyonası İstanbul Park’ta Zafer Hansen’in Oldu!

Dünya Rallikross Şampiyonası’nın Türkiye’nin İntercity İstanbul Park pistinde gerçekleştirilen 11. ayağını Peugeot pilotu Timmy Hansen kazandı.

Bu hafta sonu İstanbul İntercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilen FIA Dünya Rallikross Şampiyonası’nın 11. ayağında zafer Hansen’in oldu.

Finali kazanan isim Hansen olurken onu Bakkerud ve Kristoffersson takip ettiler.

  1. Gün Özeti

Final

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Timmy HANSEN 1 06:02.470 8
2. Andreas BAKKERUD 2 06:02.747 5
3. Johan KRISTOFFERSSON 3 06:04.940 4
4. Mattias EKSTRÖM 4 06:12.032 3
5. Davy JEANNEY 5 06:12.457 2
6. Anton MARKLUND 6 00:03.273 1

Yarı Final 2

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Timmy HANSEN 1 06:05.518 6
2. Davy JEANNEY 2 06:06.105 5
3. Johan KRISTOFFERSSON 3 06:07.218 4
4. Reinis NITISS 4 06:08.141 3
5. René MÜNNICH 5 06:12.390 2
6. Robin LARSSON 6 06:14.894 1

Yarı Final 1

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Andreas BAKKERUD 1 06:04.049 6
2. Mattias EKSTRÖM 2 06:05.137 5
3. Anton MARKLUND 3 06:06.928 4
4. Timur TIMERZYANOV 4 06:07.706 3
5. Tord LINNERUD 5 06:14.875 2
6. Petter SOLBERG 6 06:39.405 1

4. Ayak

Rank DRIVER POS Time Heat Points
1. Mattias EKSTRÖM 1 03:57.366 50
2. Petter SOLBERG 2 03:58.338 45
3. Andreas BAKKERUD 3 03:59.465 42
4. Reinis NITISS 4 04:00.021 40
5. Manfred STOHL 5 04:01.373 39
6. Timmy HANSEN 6 04:01.666 38
7. Liam DORAN 7 04:02.091 37
8. Timur TIMERZYANOV 8 04:02.608 36
9. Davy JEANNEY 9 04:03.093 35
10. Johan KRISTOFFERSSON 10 04:03.173 34
11. Robin LARSSON 11 04:03.279 33
12. René MÜNNICH 12 04:04.661 32
13. Toomas HEIKKINEN 13 04:07.223 31
14. Alexander HVAAL 14 04:07.476 30
15. Max PUCHER 15 04:08.030 29
16. Kristian SOHLBERG 16 04:09.146 28
17. Alx DANIELSSON 17 04:09.323 27
18. Tord LINNERUD 18 04:09.946 26
19. Per-Gunnar ANDERSSON 19 04:10.554 25
20. Anton MARKLUND 20 04:27.329 24
21. Janis BAUMANIS 21 00:00.000 22

3. Ayak

Rank DRIVER POS Time Heat Points
1. Mattias EKSTRÖM 1 04:02.083 50
2. Andreas BAKKERUD 2 04:02.510 45
3. Timmy HANSEN 3 04:03.323 42
4. Anton MARKLUND 4 04:03.957 40
5. Liam DORAN 5 04:04.670 39
6. Reinis NITISS 6 04:04.925 38
7. Johan KRISTOFFERSSON 7 04:05.734 37
8. Timur TIMERZYANOV 8 04:06.447 36
9. René MÜNNICH 9 04:06.921 35
10. Petter SOLBERG 10 04:07.122 34
11. Manfred STOHL 11 04:07.142 33
12. Kristian SOHLBERG 12 04:08.810 32
13. Alexander HVAAL 13 04:09.211 31
14. Alx DANIELSSON 14 04:09.487 30
15. Tord LINNERUD 15 04:09.610 29
16. Max PUCHER 16 04:09.744 28
17. Per-Gunnar ANDERSSON 17 04:09.964 27
18. Robin LARSSON 18 04:10.076 26
19. Janis BAUMANIS 19 04:21.546 25
20. Davy JEANNEY 20 00:00.000 22
21. Toomas HEIKKINEN 21 00:00.000 22

2. Ayak

Rank DRIVER POS Time Heat Points
1. Mattias EKSTRÖM 1 04:03.361 50
2. Timmy HANSEN 2 04:03.825 45
3. Reinis NITISS 3 04:06.158 42
4. Petter SOLBERG 4 04:06.490 40
5. Andreas BAKKERUD 5 04:06.975 39
6. Johan KRISTOFFERSSON 6 04:07.529 38
7. Robin LARSSON 7 04:07.654 37
8. Tord LINNERUD 8 04:08.039 36
9. Davy JEANNEY 9 04:08.196 35
10. Toomas HEIKKINEN 10 04:08.512 34
11. Anton MARKLUND 11 04:08.940 33
12. Janis BAUMANIS 12 04:09.506 32
13. Per-Gunnar ANDERSSON 13 04:10.037 31
14. Timur TIMERZYANOV 14 04:10.068 30
15. Alexander HVAAL 15 04:11.475 29
16. René MÜNNICH 16 04:12.740 28
17. Liam DORAN 17 04:14.221 27
18. Max PUCHER 18 04:14.443 26
19. Manfred STOHL 19 04:15.374 25
20. Kristian SOHLBERG 20 04:18.549 24
21. Alx DANIELSSON 21 00:00.000 22

1. Ayak

Rank DRIVER POS Time Heat Points
1. Timmy HANSEN 1 04:05.352 50
2. Reinis NITISS 2 04:05.809 45
3. Petter SOLBERG 3 04:07.230 42
4. Andreas BAKKERUD 4 04:07.437 40
5. Johan KRISTOFFERSSON 5 04:07.592 39
6. Mattias EKSTRÖM 6 04:08.183 38
7. Timur TIMERZYANOV 7 04:08.724 37
8. Robin LARSSON 8 04:09.316 36
9. Davy JEANNEY 9 04:09.989 35
10. Toomas HEIKKINEN 10 04:10.749 34
11. Tord LINNERUD 11 04:11.457 33
12. Janis BAUMANIS 12 04:11.477 32
13. Anton MARKLUND 13 04:11.852 31
14. Alexander HVAAL 14 04:12.303 30
15. Alx DANIELSSON 15 04:12.486 29
16. Kristian SOHLBERG 16 04:13.094 28
17. René MÜNNICH 17 04:14.394 27
18. Max PUCHER 18 04:17.952 26
19. Per-Gunnar ANDERSSON 19 04:19.574 25
20. Manfred STOHL 20 04:23.077 24
21. Liam DORAN 21 00:00.000 0
Kategoriler
Motor Sporları Motorsporları

3,4 Ekim 2015 – Motorsporları Hafta Sonu Programı

 

FIA WRC Fransa Rallisi – Corsica (NTV Spor)

  1. Gün Özeti – 3 Ekim 14:15
  2. Gün Özeti – 3 Ekim 23:30

Fransa Rallisi Özel Etap Canlı – 4 Ekim 13:00

Dünya Rallikross Şampiyonası İstanbul (NTV Spor)

Dünya Rallikorss Şampiyonası İstanbul Canlı – 4 Ekim 14:00 Canlı

Dünya Superbike Şampiyonası Fransa – Magny-Cours (Eurosport – Eurosport 2)

  • SBK Superpole 1 – 16:00 / SBK Superpole 2 – 16:25 / 3 Ekim
  • SBK 1. Yarış – 11:30 / SBK 2. Yarış – 14:10 / 4 Ekim

 

  • Supersport Sıralama – 16:55 / 3 Ekim
  • Supersport Yarış – 12:40 / 4 Ekim

 

  • Superstock 600 Sıralama – 12:45 / 3 Ekim
  • Superstock 600 Yarış – 18:50 / 3 Ekim

 

British Superbike Silverstone

NASCAR Dover

V1 Challenge Aydın ( NTV Spor)

4 Ekim Pazar – 16:00 – Canlı

Kategoriler
Motor Sporları Motorsporları Türk Motor Sporları

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası Bu Hafta Sonu İstanbul Park’ta!

FIA DÜNYA RALLİKROSS ŞAMPİYONASI,
INTERCITY ISTANBUL PARK’TA TOZU DUMANA KATACAK!

Dünyanın en heyecanlı motorsporları organizasyonlarından biri olan, FIA Dünya Rallikross Şampiyonası’nın 11. ayağı, 03 – 04 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye’de ikinci defa Intercity İstanbul Park’ta takipçileri ile buluşacak.

FIA Dünya Rallikross Şampiyonası, 1.9 saniyede 100 km’ye çıkabilen 600 beygir gücünde otomobiller ile yarışılan ve genellikle asfalt ve toprak olmak üzere karma yüzeylerden oluşan bir pist yarışıdır. Supercar ve RX Lites olmak üzere iki kategori içeren ve eleme usulü ile koşulan şampiyona 13 ayaktan oluşmaktadır. Portekiz’den start alan FIA Dünya Rallikross Şampiyonası, Hockenheim, Belçika, İngiltere, Almanya, İsveç, Kanada, Norveç, Fransa, İspanya’dan sonra 03-04 Ekim tarihlerinde Türkiye yarışının ardından İtalya’ya gidip Arjantin’de sona erecek.

Motorsporlarının efsaneleri İstanbul’da

Sürüş tarzı ve eğlenceli stili yüzünden hayranları tarafından ‘Hollywood’ olarak isimlendirilen Dünya Ralli Şampiyonu Petter Solberg geçen sene Türk izleyicilerin yoğun ilgisi ile karşılaşmıştı. Bu sene de zorlu rakipleri ile beraber izleyicilere keyifli bir yarış sözü veriyor olacak.

FIA Dünya Rallikross Şampiyonası’nda, tamamen Türk yapımı araçlardan oluşan RX Lites kategoriside destek yarışı olrak 10 otomobil ile start alacak.

Intercity İstanbul Park / Rallikross pisti

Faaliyetine başladığı tarihten günümüze kadar motorsporlarının en üst yarış serileri olan Formula 1 Dünya Şampiyonası, WTCC Dünya Binek Otomobil Şampiyonası, LMES Dayanıklılık Yarışları, DTM Alman Binek Otomobil Şampiyonası, RWS Renault World Series, MotoGP, ETRC Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, Dünya Superbike Şampiyonası, Ferrari Racing Days gibi birçok farklı yarış serisine ev sahipliği yapmış olan Intercity İstanbul Park’ta, FIA Dünya Rallikross Şampiyonası için ana pistin start-finish düzlüğü, 12, 13 ve 14. virajları ve paddok alanının bir kısmını içeren özel bir pist inşa etti.

Seyircilerin kesintisiz ve keyifle tüm parkuru izleyebilmeleri için özel olarak tasarlanan pistin,%60’ı asfalt ve %40’ı toprak zeminden oluşmaktadır. Uluslararası “Drift” gösterileri, eğlence ve çocuk etkinlik alanları ile zenginleştirilen yarış tüm aile bireylerine hitap edecek farklı bir hafta sonu etkinliği olacaktır.

Intercity Istanbul Park’a rahat bir ulaşım sağlanması için 3-4 Ekim tarihlerinde; Bakırköy, Bostancı, Kadıköy, Pendik ve Taksim semtlerimizden tüm gün boyunca IETT’nin düzenli otobüs seferleri gerçekleştirilecektir.

İETT Seferleri

TAKSİM ALTGEÇİDİ
Taksim – Intercity İstanbul Park
Intercity İstanbul Park – Taksim
Kalkış Saatleri Dönüş Saatleri
08:30 15:30
09:30 16:30
10:30 17:30
11:45 18:30
BAKIRKÖY MEYDAN
Bakırköy – Intercity İstanbul Park
Intercity İstanbul Park – Bakırköy
Kalkış Saatleri Dönüş Saatleri
08:30 15:30
09:30 16:30
11:00 17:30
KADIKÖY İSKELE MEYDANI / BOSTANCI SAHİL İSKELE
Kadıköy – Bostancı – Intercity İstanbul Park
Intercity İstanbul Park – Bostancı – Kadıköy
Kadıköy Kalkış Bostancı Kalkış Dönüş Saatleri
09:00 09:40 15:00
10:00 10:40 16:00
11:00 11:40 17:00
12:00 12:40 18:30
KARTAL METRO DURAĞI / PENDİK SAHİL (İDO İSKELESİ) Kartal – Pendik – Intercity İstanbul Park
Intercity İstanbul Park – Pendik – Kartal
Kartal Kalkış Pendik Kalkış Dönüş Saatleri
08:45 09:10 16:00
09:45 10:20 17:00
11:00 11:20 18:00
11:45 12:10 18:30

Yarış Programı

3 Ekim 2015 Cumartesi
Başlangıç / Etkinlik
09:00 Kapıların Açılışı
11:00 Antremanlar
14:00 Heat 1 Yarışları
Rallycross RX Lite Serisi 1 ve 2. Ayak Yarışları
Rallycross RX Supercar Serisi 1, 2, 3 ve 4. Ayak Yarışları
DRIFT GÖSTERİ
16:00 Heat 2 Yarışları
Rallycross RX Lite Serisi 1 ve 2. Ayak Yarışları
Rallycross RX Supercar Serisi 1, 2, 3 ve 4. Ayak Yarışları
DRIFT GÖSTERİ
17:20 RX Supercar & RX Lite Pilotları İmza Seansı
4 Ekim 2015 Pazar
Başlangıç / Etkinlik
09:00 Kapıların Açılışı
09:30 Isınma Turları
11:00 Heat 3 Yarışları
Rallycross RX Lite Serisi 1 ve 2. Ayak Yarışları
Rallycross RX Supercar Serisi 1, 2, 3 ve 4. Ayak Yarışları
DRIFT GÖSTERİ
12:30 Heat 4 Yarışları
Rallycross RX Lite Serisi 1 ve 2. Ayak Yarışları
Rallycross RX Supercar Serisi 1, 2, 3 ve 4. Ayak Yarışları
DRIFT GÖSTERİ
13:45 RX Supercar & RX Lite Pilotları İmza Seansı
14:30
Rallycross RX Lites Yarı Final 1 ve 2. Yarışları
DRIFT GÖSTERİ
15:00
Rallycross RX Supercar Yarı Final 1 ve 2. Yarışları
Rallycross RX Lites Final Yarışı
Rallycross RX Supercar Final Yarışı
15:50 Podyum ve Ödül Töreni
16:10 RX Basın Toplantısı
Kategoriler
Motor Sporları

Dünya Rallikros Şampiyonası 3-4 Ekim’de İstanbul Park’ta!

Dünyanın en heyecanlı motorsporları organizasyonlarından biri olan, FIA Dünya Rallikross Şampiyonası’nın 11. ayağı, 03 – 04 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye’de ikinci defa Intercity İstanbul Park’ta takipçileri ile buluşacak.

FIA Dünya Rallikross Şampiyonası, 1.9 saniyede 100 km’ye çıkabilen 600 beygir gücünde otomobiller ile yarışılan ve genellikle asfalt ve toprak olmak üzere karma yüzeylerden oluşan bir pist yarışıdır.

Supercar ve RX Lites olmak üzere iki kategori içeren ve eleme usulü ile koşulan şampiyona 13 ayaktan oluşmaktadır. Portekiz’den start alan FIA Dünya Rallikross Şampiyonası, Hockenheim, Belçika, İngiltere, Almanya, İsveç, Kanada, Norveç, Fransa, İspanya’dan sonra 03-04 Ekim tarihlerinde Türkiye yarışının ardından İtalya’ya gidip Arjantin’de sona erecek.

fia world rx intercity istanbul park 02Motorsporlarının efsaneleri İstanbul’da

Sürüş tarzı ve eğlenceli stili yüzünden hayranları tarafından ‘Hollywood’ olarak isimlendirilen Dünya Ralli Şampiyonu Petter Solberg geçen sene Türk izleyicilerin yoğun ilgisi ile karşılaşmıştı. Bu sene de zorlu rakipleri ile beraber izleyicilere keyifli bir yarış sözü veriyor olacak.

FIA Dünya Rallikross Şampiyonası’nda, tamamen Türk yapımı araçlardan oluşan RX Lites kategoriside destek yarışı olrak 10 otomobil ile start alacak.

FIA WorldRX Istanbul Park Turkey 02Intercity İstanbul Park/ Rallikross pisti

Faaliyetine başladığı tarihten günümüze kadar motorsporlarının en üst yarış serileri olan Formula 1 Dünya Şampiyonası, WTCC Dünya Binek Otomobil Şampiyonası, LMES Dayanıklılık Yarışları, DTM Alman Binek Otomobil Şampiyonası, RWS Renault World Series, MotoGP, ETRC Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, Dünya Superbike Şampiyonası, Ferrari Racing Days gibi birçok farklı yarış serisine ev sahipliği yapmış olan Intercity İstanbul Park’ta, FIA Dünya Rallikross Şampiyonası için ana pistin start-finish düzlüğü, 12, 13 ve 14. virajları ve paddok alanının bir kısmını içeren özel bir pist inşa etti.

TurkeyRX-6Seyircilerin kesintisiz ve keyifle tüm parkuru izleyebilmeleri için özel olarak tasarlanan pistin,%60’ı asfalt ve %40’ı toprak zeminden oluşmaktadır. Uluslararası “Drift” gösterileri, eğlence ve çocuk etkinlik alanları ile zenginleştirilen yarış tüm aile bireylerine hitap edecek farklı bir hafta sonu etkinliği olacaktır.

Intercity Istanbul Park’a rahat bir ulaşım sağlanması için 03-04 Ekim tarihlerinde; Bakırköy, Bostancı, Kadıköy, Pendik ve Taksim semtlerimizden tüm gün boyunca IETT’nin düzenli otobüs seferleri gerçekleştirilecektir.

Bilet satın almak için TIKLAYINIZ

RalliTurk.net

Kategoriler
Motor Sporları Video Galeri

İspanya’da Rallide 6 Seyirci Öldü

İspanya’da gerçekleştirilen Coruna Rallisi’nde bir aracın yoldan çıkmasının ardından 6 seyirci hayatını kaybetti.

Peugeot 206 sürücüsü Sergio Tabeayo, aracının kontrolünü kaybetmesinin ardından ağaçların arasında bulunan seyircilerin arasına daldı.

Kaza sonucunda 6 seyircinin öldüğü belirtilirken 10 yaralının olduğu açıklandı.

Kaza sonucu ralli iptal edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=etgPvAPFFGs