Kategoriler
Superlig Formula

Süperlig Formula'da Zafer Lüksemburg'un Oldu

Geçen ayki sezon açılışındaki heyecanın ardından bu hafta sonu Zolder’de gerçekleştirilen Süperlig Formula’nın ikinci ayağında Galatasaray, süper finale katılamadı. Türkiye’den katılımcı olarak gösterilen Galatasaray ilk yarışta Duncan Tappy ile 10. olurken ikinci yarışta ise 5. kaldı.

 

Yarış 1

Sıra Takım Pilot Derece Fark
Tur
1 England Craig Dolby 41:15.487 12
2 Belgium – RSC Anderlecht Neel Jani 41:18.538 3.051 15
3 Luxembourg Frédéric Vervisch 41:20.886 2.348 15
4 New Zealand Chris van der Drift 41:21.712 0.826 13
5 Japan Robert Doornbos 41:24.404 2.692 23
6 Netherlands – PSV Eindhoven Yelmer Buurman 41:27.679 3.275 14
7 Australia John Martin 41:38.940 11.261 22
8 South Korea Max Wissel 41:42.310 3.370 16
9 Brazil Antonio Pizzonia 41:49.702 7.392 15
10 Turkey – Galatasaray SK Duncan Tappy 41:53.595 3.893 14
11 Russia Mikhail Aleshin 41:55.016 1.421 16
12 Czech Republic – AC Sparta Praha Filip Salaquarda 42:01.778 6.762 12
13 Spain – Atlético de Madrid Andy Soucek 41:16.707 3 laps 18
14 France – Girondins de Bordeaux Tristan Gommendy 8:06.280 21 laps 4

 

Yarış 2 (1. yarışın ters gridi ile başlandı)

Sıra Takım Pilot Derece Fark
Tur
1 Australia John Martin 40:33.607 29
2 South Korea Max Wissel 40:38.990 5.383 29
3 Russia Mikhail Aleshin 40:44.782 11.175 29
4 Luxembourg Frédéric Vervisch 40:51.538 17.931 29
5 Turkey – Galatasaray SK Duncan Tappy 40:55.557 21.950 29
6 Netherlands – PSV Eindhoven Yelmer Buurman 40:56.040 22.433 29
7 Japan Robert Doornbos 40:56.346 22.739 29
8 New Zealand Chris van der Drift 40:56.429 22.822 29
9 Belgium – RSC Anderlecht Neel Jani 40:57.003 23.396 29
10 Czech Republic – AC Sparta Praha Filip Salaquarda 41:07.574 33.967 29
11 France – Girondins de Bordeaux Tristan Gommendy 41:12.113 38.506 29
12 Brazil Antonio Pizzonia 41:23.206 49.599 29
13 England Craig Dolby 26:40.962 11 laps 18
14 Spain – Atlético de Madrid Andy Soucek 15:54.118 18 laps 11

 

Süper Final

 

Sıra Takım Pilot Derece Fark
Tur
1 Luxembourg Frédéric Vervisch 6:52.538 5
2 Australia John Martin 6:52.806 0.268 5
3 Belgium – RSC Anderlecht Neel Jani 6:53.304 0.766 5
4 South Korea Max Wissel 6:53.487 0.949 5
5 New Zealand Chris van der Drift 6:53.700 1.162 5
6 Japan Robert Doornbos 6:54.616 2.078 5
7 Netherlands – PSV Eindhoven Yelmer Buurman 6:55.239 2.701 5
8 Russia Mikhail Aleshin 6:56.978 4.440 5

 

Zolder Sonrası Genel Puan Tablosu

 

Sıra Takım Puan
1 Avustralya 158
2  Japonya 136
3 İngiltere 136
4 Lüksemburg 134
5 Hollanda – PSV Eindhoven 130
6  Belçika – RSC Anderlecht 125
7 Yeni Zelanda 113
8 Çek Cumhuriyeti – AC Sparta Praha 95
9  Brezilya 102
10  Türkiye – Galatasaray SK 88
11 Güney Kore 71
12 Fransa – Girondins de Bordeaux 62
13  Rusya 56
14 İspanya – Atlético de Madrid 50
15 Çin 34
16 Hollanda 16

 

 

 

 

Kategoriler
Superlig Formula

Superlig Formula: Galatasaray Zolder'deki Sıralamayı 12. Tamamladı

Yağmurun etkili olduğu sıralamada Dolby, finalde Chris van der Drift’i geçti.

Sıralama sonucu

 

Sıra Pilot                Takım               Derece
 1.  Craig Dolby          England             1m27.901s
 2.  Chris van der Drift  New Zealand         1m33.186s
 3.  Neel Jani            Belgium/Anderlecht  1m19.089s
 4.  Frederic Vervisch    Luxembourg          1m19.807s
 5.  Robert Doornbos      Japan               1m19.657s
 6.  Yelmer Buurman       Netherlands/PSV     1m19.482s
 7.  Andy Soucek          Spain/Madrid        1m20.155s
 8.  John Martin          Australia           1m19.521s
 9.  Max Wissel           South Korea         1m19.504s
10.  Filip Salaquarda     Czech/Sparta Praha  1m19.800s
11.  Antonio Pizzonia     Brazil              1m19.509s
12.  Duncan Tappy         Türkiye/Galatasaray   1m19.966s
13.  Tristan Gommendy     France/Bordeaux     1m20.280s
14.  Mikhail Aleshin      Russia              1m20.466s

 

Kategoriler
Superlig Formula

SF: Final Yarışı İngiltere'nin

Dolby’yi Brezilya adına yarışan Pizzonia takip ederken üçüncü sıra Hollanda’dan Buurman’a gitti.


Sıra Pilot Takım Derece-Fark
1. Craig Dolby İngiltere 7:29.991s
2. Antonio Pizzonia Brezilya + 0.171s
3. Yelmer Buurman Hollanda + 2.068s
4. John Martin Avustralya + 3.327s
5. Filip Salaquarda Çek/Sparta Prag + 3.882s
6. Duncan Tappy Japonya + 7.570s

Yarış dışı:

Neel Jani Belgium/Anderlecht 3 tur

Kategoriler
Superlig Formula

SF: Hollanda'da Pol Fransa'nın Galatasaray 6.

Assen’de yepyeni şekliyle, Superleague Formula Uluslar Kupası formatında başlayan seride Gommendy en hızlı isim olurken onu Yeni Zelanda’dan Earl Bamber takip etti.

Hollanda adına yarışan Robert Doornbos 3. olurken Brezilya sürücüsü Anthony Pizzonia 4. sırada yer aldı.

Bu seride mücadele eden Galatasaray ise Andy Soucek ile 6. sırada yer aldı.

Pos  Driver             Team                 Time       Gap/Session
 1.  Tristan Gommendy   France/Bordeaux      1m26.313s
 2.  Earl Bamber        New Zealand          1m26.745s  + 0.432
 3.  Robert Doornbos    Netherlands          1m26.831s  (Semi 2)
 4.  Antonio Pizzonia   Brazil               1m27.616s  (Semi 1)
 5.  Frederic Vervisch  Luxembourg           1m28.097s  (Quarter 2)
 6.  Andy Soucek        Turkey/Galatasaray   1m27.285s  (Quarter 3)
 7.  Neel Jani          Belgium/Anderlecht   1m26.934s  (Quarter 4)
 8.  Yelmer Buurman     Netherlands/PSV      1m29.359s  (Quarter 1)
 9.  Craig Dolby        England              1m26.709s  (Group B)
10.  John Martin        Australia            1m27.315s  (Group A)
11.  Ho-Pin Tung        China                1m29.162s  (Group B)
12.  Filip Salaquarda   Czech/Sparta Prague  1m27.463s  (Group A)
13.  Maria de Villota   Spain/Madrid                    (Group B)
14.  Duncan Tappy       Japan                1m27.743s  (Group A)

 

Kategoriler
Superlig Formula

SüperLig Formula 2.Antrenman: Galatasaray Zirvede

Ülkemizden temsil edilen Galatasaray’ı Hollanda ulusal takımı takip ederken üçünsü sırada, ilk antrenmanın galibi PSV oldu.

Dereceler ;

 

Sıra Takım Pilot Derece Fark Hangi turunda
1 Türkiye – Galatasaray SK Andy Soucek 1:25.471 12/11
2 Hollanda Robert Doornbos 1:25.592 0.121 21/17
3 Hollanda – PSV Eindhoven Yelmer Buurman 1:25.692 0.221 17/16
4 Avustralya John Martin 1:26.823 1.352 17/15
5 İngiltere Craig Dolby 1:26.979 1.508 16/10
6 Lüksemburg Frédéric Vervisch 1:27.163 1.692 17/6
7 Fransa – Girondins de Bordeaux Tristan Gommendy   1:27.550   2.079    13/4
8 Belçika – RSC Anderlecht Neel Jani 1:27.551 2.080 16/15
9 Yeni Zelanda Earl Bamber 1:27.993 2.522 16/9
10 Çek Cumhuriyeti – AC Sparta Praha Filip Salaquarda 1:28.141 2.670 19/18
11 Brezilya Antonio Pizzonia 1:28.482 3.011 11/9
12 Çin Ho-Pin Tung 1:29.259 3.788 14/11
13 İspanya – Atlético de Madrid María de Villota 1:30.960 5.489 13/3

 

Kategoriler
Superlig Formula

SüperLig Formula 1. Antrenman: GS 11., PSV Lider

Buurman’ı Anderlecht adına Neel Jani takip ederken üçüncülüğü İngiltere adına Craig Dolby aldı.

Galatarasay ise Andy Soucek ise 11. sırada kaldı

 

 

Sıra Takım Pilot Derece Fark Hangi turunda
1 Netherlands – PSV Eindhoven Yelmer Buurman 1:25.564 15/5
2 Belgium – RSC Anderlecht Neel Jani 1:25.966 0.402 19/5
3 England Craig Dolby 1:26.170 0.606 15/10
4 Netherlands Robert Doornbos 1:26.336      0.772        13/8
5 Luxembourg Frédéric Vervisch 1:26.572 1.008 15/10
6 Australia John Martin 1:26.648 1.084 15/12
7 France – Girondins de Bordeaux Tristan Gommendy 1:26.699 1.135 12/11
8 Czech Republic – AC Sparta Praha Filip Salaquarda 1:27.333 1.769 16/9
9 Brazil Antonio Pizzonia 1:27.571 2.007 14/11
10 New Zealand Earl Bamber 1:27.683 2.119 11/11
11 Turkey – Galatasaray SK Andy Soucek 1:27.705 2.141 12/12
12 Spain – Atlético de Madrid María de Villota 1:29.503 3.939 17/9
13 China Ho-Pin Tung 1:29.734 4.170 9/5
Kategoriler
Superlig Formula

SüperLig Formula Giriş Listesi Açıkladı

Bu hafta sonu Hollanda-Assen’de başlayacak olan şampiyonada ülkemizden Galatarasay da temsil ediliyor. GS aracının koltuğuna Andy Soucek oturacak
Çalışmalar bugünkü iki sertbest antrenman ile başlayacak ve sonrasında Assen merkezinde bir cadde gösterisi düzenlenecek.

Takımlar Cumartesi günü sıralama için piste çıkacak; Pazar günü ise öncelikle iki yarış yapılacak ve ardından süper final için ilk 8 mücadele edecek. Finali kazanan 100.000 € para ödülüne kavuşacakken ikinci 50.000 €, üçüncü ise 40.000 € alacak. Ödüller 6. sıraya kadar verilecek; 6. olan 10.000 € alacak.

Ülkemizde bu seride sadece yarışlar, Sports TV ve GS TV’den canlı yayımlanacak. Bilgi için serinin resmi internet sayfasından alınan linkleri aşağıdadır

 

Türkiye        Sport TV
Galatasaray TV

 

 

               
Pilot Takım
Neel Jani SF Belçika – RSC Anderlecht
Yelmer Buurman SF Hollanda – PSV Eindhoven 
Filip Salaquarda SF Çek Cumhuriyeti – AC Sparta Praha 
Frédéric Vervisch SF Lüksemburg
Earl Bamber SF Yeni Zelanda
Duncan Tappy SF Japonya
Robert Doornbos SF Hollanda
María de Villota SF İspanya – Atlético de Madrid
Andy Soucek SF Türkiye – Galatasaray SK 
Ho-Pin Tung SF Çin
Antonio Pizzonia SF Brezilya
John Martin SF Avustralya
Craig Dolby SF İngiltere
Tristan Gommendy SF Fransa – Girondins de Bordeaux 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategoriler
Superlig Formula

Beijing'deki İlk Yarış Dolby İle Spurs'un

Yarışın ilk bölümünde Roma adına yarışan Julien Jousse liderdi fakat zorunlu pitstopların ardından Dolby liderliği aldı ve damalı bayrağı en önde geçti.

Jousse, pitte sol arka lastiğinin sıkışması nedeniyle çok zaman kaybetti; daha sonra yarışın kalkışında yerinden erken ayrıldığı için de pitten geçme cezası aldı.

 

Sıra No
Kulüp Pilot Tur Fark
1 19 Tottenham Hotspur Craig Dolby 31 40:05.209
2 33 Girondins de Bordeaux Franck Perera 31 3.047
3 1 Liverpool Frédéric Vervisch 31 4.891
4 69 Olympique Lyonnais Tristan Gommendy 31 11.747
5 2 Sporting Clube de Portugal Adrián Vallés 31 13.932
6 5 PSV Eindhoven Earl Bamber 31 16.099
7 3 AC Milan Yelmer Buurman 31 16.714
8 22 AS Roma Julien Jousse 31 19.397
9 9 Olympiacos Ben Hanley 31 46.750
10 88 Team China Ma Qing Hua 17 14 tur
11 24 Beijing Guoan FC John Martin 3 28 tur
12 4 Galatasaray Giacomo Ricci 2 29 tur
13 8 RSC Anderlecht Davide Rigon 0  
14 15 Atlético de Madrid Paul Meijer 0  
15 16 FC Porto Álvaro Parente 0  
16 18 Sevilla FC Marcos Martínez 0  
17 10 FC Basel Max Wissel DNS  
18 14 Corinthians Robert Doornbos DNS  
19 8 RSC Anderlecht Davide Rigon DNS  
Kategoriler
Superlig Formula

Porto'dan Parente Beijing'de Olaylı İkinci Yarışın Galibi

Sisli havada ama kuru zemindeki başlayan yarışta ilk sıradan kalkan Davide Rigon (Anderlecht), çabucak geriye düştü ve iki tur sonra pes etti, aracını “sürülemez” olarak niteledi.

Marcos Martinez (Sevilla) liderliği ele geçirdi ve 10. turda yağmur başladığında Parente’nin önünde 1 saniyelik bir avantajı vardı. Pit zamanı geldiğinde bir çoğu oluksuz lastikler taktı ama Parente yağmurun artıp artmayacağını görmek için bekledi. Arttığında da ıslak zemin lastiklerine geçti ve diğerleri de ikinci defa lastik değiştirince büyük avantaj elde etti.

Görüş sorunları nedeniyle süper final yarışı iptal edildi. Hafta sonunun kazananı olarak Bamber ilan edildi.

Sıra

No Kulüp Pilot Tur Fark
1 16 FC Porto Álvaro Parente 27 49:18.621
2 5 PSV Eindhoven Earl Bamber 27 0.844
3 3 AC Milan Yelmer Buurman 27 2.633
4 18 Sevilla FC Marcos Martínez 27 2.696
5 15 Atlético de Madrid Paul Meijer 27 9.353
6 24 Beijing Guoan FC John Martin 27 31.651
7 1 Liverpool Frédéric Vervisch 26 1 lap  
8 19 Tottenham Hotspur Craig Dolby 26 1 lap  
9 2 Sporting Clube de Portugal Adrián Vallés 26 1 lap  
10 33 Girondins de Bordeaux Franck Perera 26 1 lap  
11 69 Olympique Lyonnais Tristan Gommendy 24 3 laps
12 4 Galatasaray Giacomo Ricci 23 4 laps
13 22 AS Roma Julien Jousse 20 7 laps
14 9 Olympiacos Ben Hanley 5 22 laps
15 8 RSC Anderlecht Davide Rigon 2 25 laps
Kategoriler
Superlig Formula

Porto Adına Parente, Beijing'de Yarışa İlk Sıradan Başlayacak

Tek turda, kafa kafaya final ayağında Parente, 1:05.287 yaparak Tottenham adına yarışan Craig Dolby’yi 0,215 saniye farkla geride bıraktı.

Sıralama Grup A

Sıra No Kulüp Pilot Derece Fark

Toplam tur/

Hızlı turu

1 19 Tottenham Hotspur Craig Dolby 1:05.069   5/5
2 7 Flamengo Andy Soucek 1:05.366 0.297 6/4
3 22 AS Roma Julien Jousse 1:05.915 0.846 6/5
4 15 Atlético de Madrid Paul Meijer 1:06.008 0.939 4/4
5 4 Galatasaray Giacomo Ricci 1:06.110 1041 3/3
6 3 AC Milan Yelmer Buurman 1:06.197 1.128 5/5
7 9 Olympiacos Ben Hanley 1:06.412 1.343 3/3
8 1 Liverpool Frédéric Vervisch 1:06.426 1.357 5/4
9 24 Beijing Guoan FC John Martin 1:06.510 1.441 6/5
10 5 PSV Eindhoven Earl Bamber 1:06.855 1786 4/4

Sıralama Grup B

Sıra No Kulüp Pilot Derece Fark

Toplam tur/

Hızlı turu

1 16 FC Porto Álvaro Parente 1:04.875   8/8
2 33 Girondins de Bordeaux Franck Perera 1:04.963 0.088 9/9
3 14 Corinthians Robert Doornbos 1:05.084 0.209 8/7
4 69 Olympique Lyonnais Tristan Gommendy 1:05.654 0.779 8/8
5 18 Sevilla FC Marcos Martínez 1:05.686 0.811 8/8
6 2 Sporting Clube de Portugal Adrián Vallés 1:05.888 1013 8/7
7 8 RSC Anderlecht Davide Rigon 1:06.025 1150 9/9
8 10 FC Basel Max Wissel 1:06.097 1222 4/4
9 88 Team China Adderly Fong     1/0

Eleme

No Klüp Pilot Derece
Final
     
16 FC Porto Álvaro Parente 1:05.287
19 Tottenham Hotspur Craig Dolby 1:05.502
       
Yarı finaller
     
YF1      
16 FC Porto Álvaro Parente 1:05.171
14 Corinthians Robert Doornbos 1:05.571
YF2      
19 Tottenham Hotspur Craig Dolby 1:04.949
22 AS Roma Julien Jousse 1:05.606
       
Çeyrek finaller      
ÇF1      
16 FC Porto Álvaro Parente 1:05.933
15 Atlético de Madrid Paul Meijer 1:06.186
ÇF2      
14 Corinthians Robert Doornbos 1:09.327
7 Flamengo Andy Soucek
ÇF3      
22 AS Roma Julien Jousse 1:05.781
33 Girondins de Bordeaux Franck Perera 1:05.909
ÇF4      
19 Tottenham Hotspur Craig Dolby 1:05.627
69 Olympique Lyonnais Tristan Gommendy 1:06.521

11. Ayak Başlangıcı

Çizgi 9 Beijing Guoan FC PSV Eindhoven
Çizgi 8 Liverpool Team China
Çizgi 7 Olympiacos FC Basel
Çizgi 6 AC Milan RSC Anderlecht
Çizgi 5 Galatasaray Sporting Clube de Portugal
Çizgi 4 Atlético de Madrid Sevilla FC
Çizgi 3 Girondins de Bordeaux Olympique Lyonnais
Çizgi 2 AS Roma Corinthians
Çizgi 1 FC Porto Tottenham Hotspur
İlk sıra    

 

Sıra Pilot              Takım                        Derece
 1.  Alvaro Parente     FC Porto                    1:05.287s
 2.  Craig Dolby        Tottenham Hotspur           1:05.502s
 3.  Julien Jousse      AS Roma                     1:05.606s
 4.  Robert Doornbos    Corinthians                 1:05.571s
 5.  Franck Perera      Girondins de Bordeaux       1:05.909s
 6.  Tristan Gommendy   Olympique Lyonnais          1:06.521s
 7.  Paul Meijer        Atletico de Madrid          1:06.186s
 8.  Marcos Martinez    Sevilla FC                  1:05.686s
 9.  Giacomo Ricci      Galatasaray                 1:06.110s
10.  Adrian Valles      Sporting Clube de Portugal  1:05.888s
11.  Yelmer Buurman     AC Milan                    1:06.197s
12.  Davide Rigon       RSC Anderlecht              1:06.025s
13.  Ben Hanley         Olympiacos                  1:06.412s
14.  Max Wissel         FC Basel                    1:06.097s
15.  Andy Soucek        Flamengo
16.  Frederic Vervisch  Liverpool FC                1:06.426s
17.  Ma Qing Hua        Team China
18.  John Martin        Beijing Guoan               1:06.510s
19.  Earl Bamber        PSV Eindhoven               1:06.855s