Kategoriler
DTM

2015 DTM Oschersleben – Kazananlar Glock ve Blomqvist

DTM’de sezonun 7. ayağı Oschersleben’de haftasonunun 40 dakikalık ilk yarışında zafer Timo Glock’un oldu.

Sıralamalarda pole pozisyonunu elde eden eski F1 pilotu Glock, yarışın başından sonuna kadar Spengler’den fazla uzaklaşamasa da bir tehdit olmadan 2013 Ekim ayındaki Hockenheim’dan sonra DTM’deki 2. zaferini kazandı. Bruno Spengler, startta Farfus’un geç frenajla ortayı karıştırmasından faydalanıp 5. likten 3. lüğe çıktıktan sonra 2. güvenlik aracı sonrası Da Costa’yı geçmeyi başardı ve 2. oldu. Sıralamalardan sonra yarışta da BMW’nin oldukça üstün olduğu Oschersleben’deki ilk yarışta podyumu Antonio Felix Da Costa tamamladı.

Augusto Farfus, ilk virajda hata yapıp 4. olurken onu BMW dışı pilotların en iyisi olarak Mercedes’ten Pascal Wehrlein takip etti. Marco Wittmann, yarış boyu Wehrlein’a yakın olsa da geçiş yapacak fırsat bulamayarak 6. sırada finiş görürken Tom Blomqvist en iyi finiş sonucunu tekrarlayıp 7. oldu. Martin Tomczyk 8., en iyi Audi olarak Miguel Molina 9. olabilirken son puan alan isim Daniel Juncadella oldu.

Startın ardından ilk viraj Wickens’in Muller’e ; Rockenfeller’in ise Green’e temaslarıyla pistin temizliği için güvenlik aracı girdi. 31 dakika kala güvenlik aracı ayrıldı fakat arka düzlükte Wickens’in hasarlı kaputu kopunca tekrar girmek zorunda kaldı. Son 28 dakikası yeşil bayrakta geçilen mücadelede ilk virajda hasar alan Wickens, Green, Paffett, Rockenfeller yarış sonunu göremezken Edoardo Mortara mekanik arızayla yarışı tamamlayamadı.

Sezonun 13. yarışıyla birlikte Wehrlein, puan alamayan Ekström’ün önüne bir kez daha geçerek puan durumunu 130’a 126 yaptı.

DTM Oschersleben R1

T.Blomqvist

Haftasonunun 2. yarışında kazanan isim 1984 Dünya Ralli Şampiyonu Stiq Blomqvist’in oğlu Tom Blomqvist oldu.

2014 FIA F3 Avrupa Şampiyonası 2. si, yarışa 2. sırada başlayan bu senenin çaylak pilotlarından Blomqvist, güvenlik aracından sonra pitlere kadar 3 saniyeye çıkardığı farkı pitlerden sonra daha da arttırarak kariyerinin ilk zaferini kazandı ve BMW’ye haftasonundaki 2. zaferi getirdi. İlk yarış geç frenajıyla ilk virajda Blomqvist ile beraber kendisinin pozisyon kaybetmesine neden olan Augusto Farfus sessiz, sakin bir sürüşle 2. olurken onu 2014 şampiyonu Marco Wittmann izledi. Wittmann pitlerde Da Costa’yı geçerek podyumu kazandı.

Antonio Felix Da Costa, istikrarsız yarışlardan sonra tekrar ön sıralara döndüğü Oschersleben’de ilk yarıştaki 3. lüğün ardından 2. yarışı 4. sırada tamamlarken Ekström’den şampiyona liderliği devralan Pascal Wehrlein bir kez daha hem BMW dışı pilotların en iyisi oldu hem de 5. sırayı elde etti. Eski F1 pilotları Paul Di Resta ve Timo Glock 6. ve 7. olurlarken yaz aylarında şansı ve performansı düşen ve en iyi Audi konumundaki Jamie Green 8., Maxime Martin 9., Vietoris ve Green ile temaslar yaşayan Bruno Spengler 10. olarak puan alan diğer isimler oldular.

İlk yarışta 14. olarak liderliği kaptıran Mattias Ekström, 18. sıradan başladığı 2. yarışta da pek varlık gösteremedi ve 11. olarak haftayı puansız kapadı.

Nico Muller ve Vietoris’in temasıyla spin atan Miguel Molina’nın araçlarının kaldırılması için ilk turda içeriye giren güvenlik aracı kısa sürede pist terk ederken 60 dakikalık mücadelen +1 turu Lucas Auer’in son viraja gelirken pist dışına taşıp bariyerlere çarpması ve bariyerlerde oluşan hasar nedeniyle kırmızı bayrağın çıkmasıyla atılamadı.

7 ayak, 14 yarışın ardından Wehrlein 140, Ekström 126, Mortara 110, Spengler 104, Green 103 puanda yer alıyorlar.

Serinin sondan 1 önceki ayağı 26-27 Eylül tarihlerinde Nurburgring’de gerçekleştirilecek.

DTM Oschersleben R2

Yazar Ozan Ulkugil

F1, GP2, DTM, WTCC, BTCC, NASCAR, INDYCAR

iRacing, rFactor 2, RaceRoom Racing Experience

“2015 DTM Oschersleben – Kazananlar Glock ve Blomqvist” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir