Kategoriler
Pilotlar

Robert Kubica

kisisel.jpg
Doğum Tarihi 07/12/1984 Medeni Hali Bekar
Doğum Yeri Krakow Boy 1.84
Ülke Polonya Kilo 73
       
stat.jpg
Yarış Zaferi 1 İlk Yarış 2006 Hungaroring
Podyum 9 En İyi Finiş Pozisyonu 1
Pole Pozisyon 1 2008 Derecesi 4
En Hızlı Tur 0 2009 Derecesi 14
Katıldığı Yarış 57 Şampiyonluk 0
Topladığı Puan 137 Takım Renault
Yarıştığı Takımlar 2006-2009 BMW    
gecmis.jpg
Robert Kubica karting kariyerine 1995’te başlamasının ardından 2001’de tek koltuklu yarış aracı ile yarışlara geçti. 2 sene Formula Renault 2000 İtalya ve Avrupa serilerinde yarışan Kubica bu serideki 2. senesinde 2. oldu.

Daha sonraki 2 sene Formula 3 Avrupa serisinde yarışan Kubica kendi ismini tam anlamıyla ancak 2005’te World Series by Renault’u kazanarak duyurdu.

Bu başarının yanında Kubica Macau yarışında 2. oldu ve Renault ile testlere çıktı ancak Kubica için elini çabuk tutan taraf BMW Sauber oldu.

2006’da BMW Sauber’in test ve yedek pilotu olan Kubica, takımın Jacques Villeneuve ile yollarını ayırmasının ardından Formula 1’de yarışma fırsatı buldu.

İlk yarışı Macaristan’da son puanı kazanmayı başaran Kubica daha sonra aracının gereken ağırlıktan hafif olduğu anlaşılması üzerinde puanını vermek zorunda kaldı. Ancak ilk yarışında ıslak zeminde yaptıkları ile Kubica herkesi etkilemişti.

Daha sonra İtalya’da podyumun 3. basamağına çıkan Kubica yeteneğini göstermeye başlamıştı. Daha sonra Çin GP’sinde de podyuma yakın olan Polonyalı pilot pit stratejisi kumarını kaybetti.

2007 sezonunda Kubica genel olarak takım arkadaşının gerisinde kaldı. Buna neden olarak ise yeni Bridgestone lastiklerinin agresif sürüşlere izin vermemesi gösterildi sporun otoriteleri tarafından.

Henüz Formula 1’de ilk tam sezonunu geçiren Kubica Kanada’da geçirdiği büyük kaza ile herkesi korkuttu ancak Kubica kazayı çok küçük yaralar ile atlattı ve daha bir iki gün içerisinde hastaneden yürüyerek ayrılarak evine gitti. Doktorlar önlem olarak 1 yarışa çıkarmadı Kubica’yı. Kubica sezonu 39 puan ile 6. sırada tamamladı.

2008 sezonunda takıma kazandırdığı galibiyetle büyük başarı elde eden Robert Kubica sezon boyunca gösterdiği istikrarlı performans ile şampiyonayı 75 puanla Kimi Raikkonen ile birlikte üçüncü sırada tamamladı.

Çoğu kişiye göre 2008 sezonunun en iyi performans gösteren pilotu Kubica’ydı. BMW ile birlikte sezona çok iyi başladı. BMW si şampiyonada ki rakiplerine oranla daha zayıf olmasına karşın istikrarı sayesinde son yarışa kadar şampiyonluk şansını korudu. Bahreyn de kendisinin ve takımının ilk pole pozisyonunu kazandı. Kanada da yine hem kendisinin hem takımının ilk galibiyetini kazandı. Kanada’nın ardından şampiyonada liderliğe otursa da BMW’nin giderek düşen performansı onu şampiyonluktan uzaklaştırdı. Son yarışta Raikkonen Kubica ile puanlarını eşitleyince galibiyet fazlası ile 3.lüğü aldı. Kubica ise sezonu 4. olarak bitirdi.

2009’a şampiyonluk parolası ile başlayan BMW takımı hiçte ummadığı bir şekilde zayıf performans gösterdi. Kubica araç zayıf olmasına rağmen ilk yarışta iyi bir sonuç almak üzereydi. Son turlarda Vettel’i geçerek 2. olmayı hedefleyen Kubica yarış liderinden de uzak değildi. Ancak Vettel bitmiş lastikleri ile sert savunma yapmayı tercih edince kaza yaptılar ve araçlarına zarar verdiler. Sonra ki yarışlarda ise araç tempodan çok uzak kaldı. Kubica ayrıca bir çok sorunuyla da karşılaştı. Takım Türkiye GP’sinde çift katmanlı difüzör güncellemesi kullandı bunun sonucunda da Kubica 7. olarak ilk puanını aldı. Sezon ortasında BMW Formula 1 ‘den ayrılacağını açıkladı. Ancak takım büyük güncellemelere devam etti. Belçika da sıralamada hem yarışta güçlü bir performans sergileyerek 5 puan aldı. En güçlü sonucu ise sondan bir önceki yarış Brezilya GP’sinde aldı. Yarışa 8. sırada başlamasına karşın Webber’in 7,6 ardında 2. olarak podyuma çıktı. Son yarışta ise kazalara karışıp puan alamadı.

Toyota ve Renault Kubica’yı transfer etmek için rekabete girdiler. Kubica sonunda Renault ile 1 senelik anlaşma yaptı. Toyota sezon sonunda spordan ayrılacağını açıkladı. Renault’da takımın %75’ini başka bir yatırımcıya devretti. Kubica bundan dolayı tedirgin olsa da bu yeni oluşumda kalmaya karar verdi.

Takım 2010 için çok büyük beklentileri olmadığını açıkladı. Sezon öncesi testlerde de ön gruba pek yakın olmadığı gözlendi.

“Robert Kubica” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir