Kategoriler
Pilotlar

Fernando Alonso

kisisel.jpg
Doğum Tarihi 29/07/1981 Medeni Hali Bekar
Doğum Yeri Oviedo Boy 1.71
Ülke İspanya Kilo 68
       
stat.jpg
Yarış Zaferi 26 İlk Yarış 2001 Melbourne
Podyum 63 En İyi Finiş Pozisyonu 1
Pole Pozisyon 20 2009 Derecesi 9
En Hızlı Tur 18 2010 Derecesi 2
Katıldığı Yarış 157 Şampiyonluk 2
Topladığı Puan 829 Takım Ferrari
Yarıştığı Takımlar 08-09Renault 07Mclaren 2003-06 Renault 2001 Minardi
gecmis.jpg
25 yaşındaki Fernando çok etkileyici bir yarış geçmişine sahiptir.13 yaşında İspanya Karting şampiyonluğunu kazanmıştır. Bu tatlı zaferden sonra başarılı olmada karalılığı sayesinde 2 yıl sonra Dünya Karting Şampiyonasında şampiyon oldu. 1997de bu yetenekli İspanyol pilot 3.defa İspanya Karting şampiyonu olarak 4 senede 3 defa şampiyon olmuş oldu. Bundan sonra 1999 da Nissan’la yarışmadan önce Avrupa Karting Şampiyonasında sürücü oldu.

2000 yılında Formula 3000de yarışırken Minardi takımında da test pilotluğu yaptı. Bu sezon Formula 3000’de Ferrari ve Renault gibi büyük takımların dikkatini çekti. Astromega takımı için yarışıyordu.Avusturya da 6. Macaristan’da 2. ve Belçika’da 1.oldu.Sezon sonu şampiyonayı 6. sırada bitirdi.

2001’de Melbourne de Minardi takımı ile pistlere çıktı.Bazı etkileyici performanslar gösterdi.2002 de Renault ile test sürüşlerine odaklandı.

Renault ile test sürüşleriyle çok büyük şans yakaladı ve diğer sene yarış pilotu olarak Renault aracında yerini aldı. Macaristan Grand Prix’inde ilk Formula 1 zaferini kazandı ve sezonu pilotlarda 6. sırada başarıyla bitirdi.

2004’e Avusturalya’da 3.lük ile iyi bir şekilde başladı ama 2. podyumunu kazanmak için sezon ortasında koşulan Magny Cours’ta 2. olana kadar beklemek zorunda kaldı. Daha sonra Hockenheim ve Macaristan’da da podyuma çıktı. Ama 2004 sezonunda yarış kazanamadı.

2005’te her şey Alonso’nun istediği şekilde gitti. 7 yarışta birinci oldu ve dünya şampiyonu olarak en genç şampiyon olma rekorunu elde etti.2005 rekabetçi olan aracı R25’i en iyi şekilde kullanan Alonso için çok güçlü bir sezondu. Sezon boyunca rakibi olan Kimi Raikkonen’i şampiyonada 21 puanla geride bırakmayı başardı.Ayrıca Alonso’nun pistteki gayreti Renault’a markalarda da şampiyonluğu getirdi.

2006 sezonuna 1 numara ile başlayan Fernando sezonun ilk yarısında en yakın rakibi Michael Schumacher’in büyük farkla önünde yer alıyordu. Ancak Ferrari ve Schumacher’in 2. yarıda atağa kalkmasına rağmen puan farkının kapatılması zor oldu. Puanın kapandığı noktada her iki tarafın yaşadığı sorunlar nedeniyle sezonun son yarışları oldukça heyecana tanık oldu. Alonso 2006 sezonunda 7 galibiyet ile birlikte 7 Dünya şampiyonu Michael Schumacher’in önünde 2.defa şampiyon olmayı başardı.

Renault’da kazandığı iki şampiyonluğun ardından 2007 yılında McLaren Mercedes’e geçiş yapan Alonso, R27’nin performansına bakıldığında yerinde bir karar vermiş gibi görünüyordu. Oldukça hızlı bir araç olan MP4-23 ile başarılı bir sezon geçiren Alonso şampiyonayı çaylak takım arkadaşı Hamilton’la aynı puanda tamamladı. Sezon içinde takımda yaşadığı sorunlar, takımdan istediği desteği alamaması gibi sorunlar yüzünden sezonun sonunda McLaren takımından ayrıldı.

Ayrılma kararından sonra uzun süre hangi takımda yarışacağını açıklamadı. Sonunda eski takımı Renault’a geçti. Renault eski performansında değildi ve R28 beklenenden daha yavaştı. Alonso sezona güçlü başlasa da sezon ortasında umudunu kaybetmiş gibi göründü. Ancak son yarışlarda Renault’un canlanmasıyla Alonso da başarılı sonuçlar almaya başladı. İlk gece yarışı olan Singapur’da birazda şansının yardımıyla sezonun ilk galibiyetini aldı. Bir sonraki yarış olan Fujide Kubica ve Raikkonen’in önünde tekrar kazandı ve galibiyetlerin tesadüf olmadığını gösterdi. Alınan sonuçlar 2009 için de umut vericiydi. Ancak sözleşmesine göre istediği takdirde 2009’da başka takımda yarışabilirdi ve nerede yarışacağını yine uzun süre açıklamadı. Alınan galibiyetlerinde etkisiyle sezon sonunda Renault ile devam edeceğini açıkladı.

Renault 2009’da daha çok performans kaybetti. İlk yarışta Alonso iyi bir sonuç elde ederek 5. olsa da. Araç sıralama turlarında zor Q3 bölümüne kalıyordu. Buna rağmen Alonso istikrarlı bir şekilde Q3 bölümüne geçebiliyordu. 8 yarıştan puan alan Alonso bazı iyi sonuçlarda aldı. 3 kere 5. oldu. Geçen sene kazandığı tartışmalı Singapur GP’sinde 3. olarak podyuma çıktı ve bu onun en iyi derecesi oldu. Sezonun tek pole pozisyonunu ise Macaristan GP’sin de kazandı. Ancak pit stopta lastiğin iyi takılmaması sebebiyle yarışı erken bıraktı. Sezon boyunca toplam 26 puan toplayan Alonso şampiyonayı 9. bitirdi.

Ferrari’ye Transferi

Alonso Mclaren’den ayrıldıktan sonra sürekli adı Ferrari ile anılır olmuştu. Ancak o 2 sene peşpeşe Renault ile devam etme kararı aldı. 2009’da Ferrari’nin İspanyol bankası Santander ile anlaşma yapması bu söylentileri yeniden alevlendirdi. Bolca konuşulan bu dedikodu sezon sonuna doğru somutlaşmaya başladı. Ferrari takım başkanı Montezemolo bir demecinde Alonso bizimle yarışacak ama seneye değil demişti. 2011 için Alonso’nun transferine kesin gözüyle bakılıyordu ancak söylentiler Alonso’nun daha erken Ferrari’ye geçeceği yönündeydi. Ancak Ferrari’nin iki pilotuyla olan sözleşmesi 2010 yılında da devam ediyordu. Massa’nın sakatlanmasıyla takımı tek başına sırtlayan Raikkonen aracın yetersiz performansına rağmen iyi sonuçlar almaya başladı. Monza’da Alonso’nun açıklanması bekleniyordu. Ancak Monza’da resmi olarak anlaşma duyurulmadı. Montezemolo gelecek sene bir Fin pilot mu yoksa İspanyol pilot mu yarıştıracağız buna henüz karar vermedik diyerek bir demeç verdi. Singapur yarışı zamanında Montezemolo İspanya’daki bir basın toplantısında bu transferi bilinçli yada bilinçsiz şekilde ağzından kaçırdı. Ancak transferin gerçekleşeceği zaten biliniyordu ama resmi açıklama bekleniyordu. Japonya GP’si önce Alonso Ferrari anlaşması resmi olarak duyuruldı. Raikkonen tazminatı verilerek takımdan gönderildi. Bu transfer büyük ses getirdi ancak Raikkonen’in gönderiliş tarzından dolayıda çok eleştri aldı. Söylentilere göre anlaşma 2008 yazında yapıldı. Aynı zamanda beraberliğin aslında 2011’den itibaren başlayacağı da dedikodular arasında. Alonso da bunu destekler nitelikte açıklamalarda bulunmuştu. Ancak anlaşma daha erkene alınarak 2010 sezonunda beraberlik başladı.

Mclaren ve Renault’daki yılları ile daha da güçlendiği söylenen Alonso’nun Ferrari ile güçlü bir geri dönüş yaptı. 2010 sezonunda takım arkadaşı Massa’ya karşı üstün bir performans sergileyen Alonso, şampiyonluk şansının bittiği düşünülen anlarda bile mücadeleyi bırakmadı ve son yarışa kadar şampiyonluk şansını korudu. Ancak Abu Dhabi’de pit stratejisi nedeniyle gerilere düşen ve Petrov’un arkasında takılıp kalan İspanyol pilot şampiyonluğa veda ederek 2. oldu.

“Fernando Alonso” için 0 yanıt

alonso senna dan sonra izlediğim en komple pilot ve bir de takim olarak Renault pilotlara çok iyi destek çikiyor

adam ben evli değilim diyo ama basın onu zorla evlendirecek :)yılma Alonso'm bekarlık sultanlıktır::D hem sen bekle biraz yaw:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir