Kategoriler
Pilotlar

Nico Rosberg

kisisel.jpg
Doğum Tarihi 27/06/1985 Medeni Hali Bekar
Doğum Yeri Wiesbaden Boy 1.78 cm
Ülke Almanya Kilo 71 kg
       
stat.jpg
Yarış Zaferi 0 İlk Yarış 2006 Sakhir
Podyum 5 En İyi Finiş Pozisyonu 2
Pole Pozisyon 0 20089 Derecesi 7
En Hızlı Tur 2 2010 Derecesi 7
Katıldığı Yarış 89 Şampiyonluk 0
Topladığı Puan 217.5 Takım  Mercedes GP
Yarıştığı Takımlar 2006-09 Williams    
gecmis.jpg

1982 Dünya şampiyonu Keke’nin oğlu olan Nico Rosberg, Formula 1 e yeni Gp2 serisinde baskın bir sezon geçirdikten sonra geçti. Burada şampiyon oldu. 2005 nisan ayında takım Rosberg’in 2. resmi test pilotu olacağını açıkladı ve sonra takım onun 2006 da Mark Webber ile yarışacağını doğruladı.

1996’da Almanya!da geleneksel karting yarışlarıyla spora başladı.Burda şampiyon oldu. 1997 ve 1998’de sene Fransa ve Kuzey Amerika’da yarıştı.1997 de Fransada mini kartingde şampiyon oldu.1998 de ise Kuzey Amerika’da birinci oldu.1999 da İtalya’da miniklerde 2. Avrupa Karting şampiyonasında ise 4. oldu.

2000de Formula A Avrupa şampiyonasında 2. oldu. 2001’de ise Super A Dünya karting şampiyonasında 1. oldu. 2002’de F3 serisine geçmeden önce Formula BMW ADAC serisinde şampiyon oldu. 2003-2004 sezonlarında F2 de yarıştı ve 4 birincilik kazandı.

2005 te yeni GP2 kategorisinde ART Grandprixe katılarak tüm sezon Heikki Kovalainen le birincilik mücadelesi verdi.Sezonu birinci olarak bitirdi.Ayrıca Williams ta test pilotluğu yaptı.

2006 sezonunda Formula1’de ilk yarışı olan Bahreyn’de en hızlı turu attı ve yarışı 7. sırada tamamlayarak 2 puan almış oldu. Ancak sezonun geri kalanında Rosberg çok zorlandı. Williams paketinin zayıflığı Rosberg’in performansınıda etkiledi. Rosberg sezon boyunca 4 puan toplayabildi.

2007 yılında Williams FW29’u ile yukarıdaki takımları yakından takip eden Rosberg sezonu 20 puanla 9. sırada tamamladı ancak göstermiş olduğu istikrar ve takım arkadaşına olan üstünlüğü ile genç Alman yüksekteki takımların aradığı isim haline gelmeyi başardı.

2008 için Mclaren takımının teklifini geri çeviren Rosberg yine takımı Williams için yarışdı. Sezonun ilk yarışında kariyerinin ilk podyumunu elde etti. Ancak FW29’un karakteri her piste uygun değildi. Bu sebeple bir çok yarışta puan mücadelesinden uzak kaldı. Singapur yarışında 2. olarak tekrar podyuma çıktı ve topladığı 17 puanla sezonu 13. bitirdi. 2009 sezonu için yine Mclaren söylentileri çıksa da Rosberg yine Williams takımında yarışacağını ama bu senede puan mücadelesinden uzak kalırsa kariyeri için başka takıma geçmek istediğini söyledi.

2009’da Roberg ilk yarıştan itibaren çift katmanlı güçlü bir araca sahipti. İlk yarışta rahat podyum yapabilecekken lastiklerin ufalanması sonucu bir anda gerilere düştü ve 6. oldu. Malezya GP’sinde 4. sırada başlasada iyi bir start alıp ilk virajı lider döndü. İlk pitlerin ardından 2.liğe düştü daha sonra yağmurun bastırması ve yanlış stratejiler nedeniyle 8.liğe kadar geriledi. Çin’de yanlış strateji kurbanı olarak 15. oldu.  Bahreyn’de de puan alamadıktan sonra 8 yarışlık güçlü bir puan serisi elde etti. Rosberg genel olarak podyuma yakın yerlerde yarışı bitiriyordu ancak bu seride hiç podyuma çıkamadı. İtalya’da zayıf Toyota motoru nedeniyle puan mücadelesinin çok gerisinde kaldı. Singapur’da ise araç çok güçlüydü. Sıralama turlarının 2. bölümünde en hızlı turu attı. Q3 bölümünde de en hızlı 3. zamanı yaptı. Startla beraber Vettel’i geçerek 2.liğe yükseldi. Yarış liderinin temposuna ayak uydurabilen Rosberg ilk pit stopundan çıkarken beyaz çizgiyi ihlal etti ve pitten geçme cezası aldı. Bununla beraber Rosberg bu yarıştan puansız ayrıldı. Japonya da 5. oldu. Brezilya’da yine podyum şansı varken mekanik problem yüzünden yarış dışı kaldı. Rosberg Williams ile çıktığı son yarıştan da puansız ayrıldı.

Bu sonuçlarla beraber istikrarlı iyi bir sezon gerirmiş oldu. Ancak hem kendi hemde takımın hatalarından dolayı çok güçlü sonuçlar alamadılar.

Sezon sonuna doğru Rosberg’in Mercedes ile anlaştığı Mclaren ya da şampiyon olan Brawn GP’ye transfer olacağı dedikodusu çıktı. Sonra ki aylarda Mercedes’in Brawn GP’yi satın aldığı ve takımın bundna sonra Mercedes GP olarak yarışacağı açıklandı. Bu açıklama ile beraber Rosberg’in de bu takımda yarışacağı resmiyet kazandı.

Rosberg’in 2010’da Schumacher ile birlikte Mercedes GP’de yarışan Alman pilot, otomobilin de bekleneni verememesi nedeniyle sezonu 7. sırada tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir