Kategoriler
Pilotlar

Lewis Hamilton

Lewis Hamilton
Doğum Tarihi   07/01/1985
Doğum Yeri   Tewin
Ülke   İngiltere
Medeni Hali   Bekar
Boy   174
Kilo   64
İstatistikler

Yarış Birinciliği

  4 İlk Yarış   2007 Melbourne
Kazandığı Puan  109 En iyi derecesi   1
Katıldığı Yarış   17 2006 Derecesi   –
Pole Pozisyon   6 2007 Derecesi   2
Podyum   12 Takımı   McLaren Mercedes

Geçmiş

Uzun süredir Mclaren takımının himayesi altında bulunan Lewis Hamilton Formula 1’e Mclaren Mercedes takımında Fernando Alonso’nun takım arkadaşı olarak başlayacak. Hamilton Ron Dennis ile ilk defa Autosport Ödül töreninde 10 yaşında görüştü.

GP2de ilk senesinde etkileyici bir performans sergiledi ve sezonu şampiyonluk ile kapattı.

2006 sezonunda Mclaren Mercedes pilotu Juan Pablo Montoya’nın takımdan ayrılması ve NASCAR’a geçmesiyle Hamilton’un adı 2007 için Mclaren koltuğu için anılıyordu.

Söylentiler gerçekleşti ve deneyimli test pilotu Pedro De la Rosa’nın yerine Lewis Hamilton Mclaren’de yarışma fırsatı buldu.

22 yaşında Mclaren ile büyük şans yakalayan İngiliz pilot Formula 1’in ilk siyahi pilotuydu. Hamilton, Ron Dennis’in beklentilerine boşa çıkarmadı ve hatta ondan çok şey bekleyenlerin de umduğundan daha fazlasını başardı ilk sezonunda.

Daha ilk yarışında podyuma çıkan Hamilton uzun süre podyum serisini devam ettirdi ve şampiyonluk yarışında düşmedi. Hamilton ilk sezonunda 4 defa yarış kazandı, 6 defa pole pozisyonundan yarışa başladı ve 12 defa podyuma çıktı.

Sezonun son 2 yarışına gelindiğinde Hamilton açık ara liderdi ancak Çin ve Brezilya’da yaşadığı şanssızlıklar ve belkide biraz ihmal yüzünden ilk sezonda şampiyonluk umudu yalan oldu. Hamilton sezonu şampiyon Kimi Raikkonen’in 1 puan gerisinde 2. sırada tamamladı.

Hamilton, Mclaren ile sözleşmesini 5 sene daha yeniledi ve takım adına yarışmaya devam edecek. İngiliz pilot uzun süreden beri koruması altında olduğu Mclaren’de 1. pilot olacak 2008 sezonunda. Bakalım 2007’de son anda kaçırdığı şampiyonluğa 2008’de ulaşabilecek mi İngiliz pilot?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir