Kategoriler
Pilotlar

Giancarlo Fisichella

Giancarlo Fisichella
Doğum Tarihi  14/01/1973
Doğum Yeri  Roma
Ülke  İtalya
Medeni Hali  Nişanlı – 2 çocuk
Boy  172
Kilo  67
İstatistikler

Yarış Birinciliği

 3 İlk Yarış  1996 Melbourne
Kazandığı Puan  267 En iyi derecesi  1
Katıldığı Yarış  195 2006 Derecesi  5
Pole Pozisyon  3 2007 Derecesi  8
Podyum  18 Takımı  Force India

Geçmiş

Giancarlo 1991 de ilk yarış takımı Formula Alfa Boxer’a katılmadan önce kartingde yarışıyordu.Sonra İtalya’da Formula 3 serisinde RC Motorsports takımı adına 3 sene yarıştı.1993te de yarıştı ancak şampiyonluğu 1994 te kazandı.Aynı sezon Monaco Formula 3 yarışını kazandı.

1995 ve 1996 da Alfa Romeo takımında pilot olarak uluslararası Touring Car şampiyonasına katılsa da bu Formula araçlarına olan ilgisinin azalmasına neden olmadı.Aynı sezon Minardi ile Formula1 de ilk defa piste çıktı. Giancarlo 1997deJordana geçmesiyle yükseliş gösterdi ve Belçika yarışında ikinci oldu..1997de pilotlarda 8. sırada bitirdikten sonra 1998 için halen yarışmakta olduğu takım olan Benettona geçti. burada hayatının ilk pole pozisyonunu kazandı, 2 defa 2.lik kazandı ve sezonu 16 puanla 9.sırada bitirdi.

İtalyan Formula 1 in yükselen yıldızlarından birisi olarak göründü.Ama 1999 onun istediği gibi bir sezon olmadı.13 pilot içinde sadece 9. bitirebildi. 2001de uzun süredir takım arkadaşı olan Alexander Wurz’uz takımdan çıkarılmasıyla Jenson Button takım arkadaşı oldu.2000 yılının sonlarına doğru takım patronu Flavio Briatore’nin açıkladığı gibi Giancarlo 2002 de Renault takımı için yarışmadı.

Kovulmasının ardından Jarno Trulli ile yer değiştirerek Jordan takımına geçti.Giancarlo’nun istediği yıl değildi.Üç tane beşincilik ve bir tane altıncılıkla 7 puan toplamıştı.2003 sezonu için Ford motoruyla güçlenmiş Jordan da daha iyi bir sezon geçirmek istiyordu.

Ama 2003 İtalya’nın Brezilya’da ilk GP birinciliğini kazanmasına rağmen geçirmiş olduğu en zor sezondu.Performansta veya dayanıklılıkta bir türlü istikrarlılığı yakalayamayan Jordanda sürmek zorunda olması motivasyonunu düşürdü. 2004 te Sauber de yeni bir mücadele onu bekliyordu.

2004 te Sauber ile pilotlarda 11. sırada olmak Fisichella için belki de hayal değildi.Fisichella’nın düşüş sezonunun nedeni takımın sıralama turlarında Bridgestone lastiğini C23e iyi uyarlayamamasıydı.Sonuç olarak Fisichella hep sıralamalarda arka sıralardan ağır depoyla kalktı.Ancak yarışın son bölümlerinde kendine iyi bir yer bulabiliyordu.Bu pekte iyi değildi ama bu taktik Fisichella’nın işine yaramıştı.

Fisichella 2005te kendisine tekrar Renault koltuğunda yer buldu.Sezon onun için muhteşem başladı.Avusturlayada pole pozisyonunda başladı ve yarışı birinci sırada bitirdi.Ancak sezonun geri kalanı onun için pekte iyi geçmedi.Takım arkadaşı Fernando Alonso’nun pilotlarda şampiyon olması ve markalar şampiyonluğunda da büyük katkısı bulunmasına rağmen Fisichella sadece birkaç defa podyuma çıkabilmişti ve Melbourne de kazanmıştı

2006 sezonunda Fisichella Renault ile tek galibiyetini Malezyada aldı.Fisichella 72 puan topladı ve sezonu 4. olarak tamamladı.Bu onun kariyerindeki en başarılı sezon oldu.

Fernando Alonsonun Renaulttan ayrılması ile Fisichella 2007 sezonunda Renault takımının 1. pilotu oldu. Ancak geçen iki yıla oranla daha kötü bir araçla sezona başlayan Renault sezon içinde çok önemli bir gelişim gösteremedi.

Sıralamalarda ilk ona girme mücadelesi veren Fisichella ilk yarışlarda çaylak takım arkadaşı Kovalainen’den daha iyi performans gösterse de ilerleyen yarışlarda takım arkadaşının gerisine düştü ve şampiyonayı 8. sırada tamamladı. Bir ara emekli olacğı söylentileri ortalarda dolaşan Fisichella 2008 yılında Hint takımı Force India’da 1 numaralı pilot olarak yarışlara devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir