Kategoriler
Pilotlar

Timo Glock

Timo Glock
 Doğum Tarihi 10/01/1982
 Doğum Yeri Lindenfels
 Ülke  Almanya
 Medeni Hali  Bekar
 Boy  169
 Kilo  64
 İstatistikler

 Yarış Birinciliği

 –  İlk Yarış 2004 (Montreal)
 Kazandığı Puan  2  En iyi derecesi  7
 Katıldığı Yarış  4  2006 Derecesi  
 Pole Pozisyon  –  2007 Derecesi  
 Podyum  –  Takımı  Toyota

 Geçmiş

  Timo Glock’un Formula 1’e yükselişi bir anda oldu ancak kısa sürdü. Genç Alman pilot karting yıllarının ardından ADAC Formula BMW Junior’da yarışmaya başladı ve ilk senesinde şampiyon oldu. 2001’de ise ADAC Formula BMW’de şampiyon oldu.

2002 ve 2003’te Formula 3 serilerinde yarışan Alman pilot henüz ismi duyulmamış olmasına rağmen menajerinin başarılı bir iş çıkarması sonucu 2004’te Jordan takımının 3. pilot oldu.

Jordan takımının yarış pilotu Pantano ile sorun yaşaması üzerinde Kanada’da yarışma fırsatı buldu Glock. Gilles Villeneuve pistindeki ilk Formula 1 yarışında sıralamalarda 16. oldu takım arkadaşı Heidfeld’in ardından.

Yarışta ise Glock takım arkadaşının önünde 7. oldu ve çok değerli hediye olan 2 puanı kazandı ilk yarışında. Daha sonra Pantano’nun tekrar yarışlara katılması ile cuma test pilotluğuna devam eden Glock antrenmanlarda yaptıkları ile herkesi etkilemeye devam etti. Ancak Glock için yarış sadece Kanada ile sınırlı kalmadı. Jordan takımı sezonun son 3 yarışında Pantano ile devam etmeyeceğini ve Glock’un yarışacağını açıkladı.

Göstermiş olduğu performansa rağmen 2005 sezonunda kendisine yer bulamayan Glock bu seneyi Amerika’nın Champ Car serisinde geçirdi. Glock burada yılın çaylağı ödülünü kazandıktan sonra 2006’da GP2 serisinde yarışlara döndü. Sezonu aldığı 2 galibiyet ile 4. sırada tamamlayan Glock 2007 sezonunda burada şampiyon olmayı başardı ve kendisine Formula 1 kapısını araladı.

Glock 2008 sezonunda Toyota ile Formula 1 dünyasına geri dönüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir