Kategoriler
Takımlar

BMW Sauber

Yarış Pilotları Robert Kubica Nick Heidfeld  
Test Pilotları Christian Klien Marco Asmer  
Takım Patronu Mario Theissen Teknik Sorumlu Willy Rampf
Yarış Müh. Kubica Giampaolo Dall’Ara Yarış Müh. Heidfeld Mehdi Ahmadi
Şasi F108 Motor BMW V8 P86/7 – 90°
Merkez Wildbachstrasse    
Sponsorlar  
Katıldığı Yarış 65 Kazandığı Yarış 1
Pole Pozisyon 1 En Hızlı Tur 2
Toplam Puan 290 Podyum Finiş 13
Markalar Şampiyonluğu 0 Pilotlar Şampiyonluğu 0
İlk Yarış 2006    
       
BMW Sauber 2006

Yeni BMW Sauber F1 takımı 2006 sezonu için Williams tan Nick Heidfeld ve 1997 dünya şampiyonu Jacques Villeneuve ile anlaştı.Takımın test ve 3. pilotu Polonyalı Robert Kubica oldu.Jacques Villeneuve Almanya yarışından sonra yaptığı kaza nedeniyle,yarışamayacagı gerekcesi verilerek,yarışa çıkarılmadı.Onun yerine Macaristan yarışında 3. pilot Robert Kubica yarıştı ve sezonun geri kalanında takımda Kubica vardı.

Takım 2006 sezonunda şasi üretimi için Sauber tesislerini kullandı. P86 V8 motoru ise Münih’de üretildi.BMW yol araçlarında gelişimi sağlayacak teknolojide yardımcı olacak Intel firması ile ortaklık imzalandı.Eski Sauber isim sponsoru olan Petronas takım ile sponsorluk anlaşmasını yeniledi.Credit Suisse takımın ana sponsorlarından biri olarak kaldı.

Takım BMW logosunu beyaz aracının burun kısmında kullandı, arka kanadın arka kısmında ise BMW POWER yazısı yer aldı.Yeni görünüm 17 Ocak 2006 da görücüye çıktı.Takımın renkleri geleneksel BMW mavisi ve beyazından oluşuyordu,ayrıca hafif kırmızı çizgiler kullanıldı.

Jacques Villeneuve Malezya’da 7. olarak takımın ilk puanlarını kazandı,Heidfeld ise 5. sürdürdüğü yarışı motor problemi nedeniyle tamamlayamadı.

Takım Fransa’da radikal biçimde aerodinamik değişiklikler denedi.Ön burun üzerinde 30 cm lik dikey kanatçıklar (ikiz kuleler) kullanıldı.Bu kanatçıklarla arka tarafa giden hava akışını kontrol edip güç sağlamayı amaçladılar,ancak FIA bu parçaları pilotların görmesine engel oldugu ve güvenilik kurallarına uymadığı için yasakladı.

Yağmurlu Macaristan yarışında öndeki pilotların yarış dışı kalmasının ardından Nick Heidfeld yarışı 3.sırada tamamladı ve BMW Sauber’e ilk podyum zaferini kazandırmış oldu.

Takım Türkiye yarışında yanlış lastik seçtiği ve ilk turda kazaya maruz kaldığı için puan alamadı,ancak İtalya’da takım büyük performans sergiledi ve genç pilot Kubica finish çizgisini 3. sırada geçmeyi başardı.Böylece hem 21 yaşındaki Kubica ilk podyum zaferini kazanırken,BMW takımı 2. kez podyuma çıkmış oldu.

 

Takım ilk sezonunda 36 puan toplayarak markalar klasmanında Toyota takımının 1 puan önünde 5. olmayı başardı.

Nick Heidfeld ve Robert Kubica 2007 sezonunda takım adına yarışmaya devam edecek,3.pilot ise 19 yaşındaki Alman Sebastian Vettel olacak.

2007 Sezonu

2007 sezonuna 9 ve 10 numaralı araçlarla başlayan BMW-Sauber takımı sezona oldukça iddialı bir başlangıç yaptı ve griddeki en hızlı üçüncü araç olmayı başardı.

Avrupa öncesi koşulan ilk üç yarışta Nick Heidfeld şaşırtıcı bir performansla üç kez dördüncülük aldı ve takım arkadaşı Robert Kubica’ya bariz bir üstünlük sağladı. Kubica ise bu yarışlarda bir kez vites kutusu arızasıyla yarış dışı kalırken Bahreyn’de altıncı olarak sezonun ilk puanlarını almayı başardı.

Avrupa’ya dönüldüğünde bu kez Robert Kubica takım arkadaşı Heidfeld’e karşı atağa geçti ve İspanya’da dördüncülük aldı.

Sezonun altıncı yarışı olan Canada da çok büyük bir kaza geçiren Kubica bu kazayı ufak bir incenmeyle atlattı. Bu yarışta aynı zamanda BMW-Sauber takımı 2007 sezonunun ilk podyumunu Heidfeld’in ikinciliği ile aldı

Bir hafta sonra yapılan ABD Grand Prix’inde Kubica riske edilmedi ve onun yerine gelecek vadeden genç alman pilot Sebastian Vettel yarıştı. Vettel bu yarışta sekizinci olarak puan alan en genç pilot olma rekorunu kırdı.

Tekrar Avrupa’ya dönüldüğünde kubica kaldığı yerden devam etti ve üstüste yapılan Fransa – İngiltere yarışlarında takım arkadaşını geride bırakarak dördüncülükler aldı. Ancak bu yarışların ardından Heidfeld takım arkadaşına karşı sezonun geri kalanında belirgin bir üstünlük kurdu ve Macaristan yarışında bir kez daha podyuma çıkarak sezonu iki podyumla ve pilotlar şampiyonasında beşincilikle tamamladı.

BMW-Sauber takımı ise McLaren-Mercedes’in de ihraç olmasıyla sezonu Ferrari’nin arkasında ikinci sırada bitirerek hedeflerinin de üstünde başarılı bir sezona imza attı.

Takımın genç test pilotu Sebastian Vettel ise on birinci yarış Macaristan’dan sonra Toro Rosso pilotu Scoot Speed’in yerini aldı ve devamlı bir yarış koltuğuna kavuşmuş oldu.

“BMW Sauber” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir