Kategoriler
Takımlar

Williams

Yarış Pilotları  Rubens Barrichello
 Nico Hulkenberg  
Test Pilotları  Valtteri Bottas    
Takım Patronu Sir Frank Williams Teknik Sorumlu Sam Michael
Yarış Müh. Tony Ross Yarış Müh. Xevi Pujolar
Şasi FW32 Motor Cosworth CA2010
Merkez Oxfordshire,İngiltere    
Sponsorlar  
Katıldığı Yarış 546 Kazandığı Yarış 113
Pole Pozisyon 125 En Hızlı Tur 130
Toplam Puan 2600 Podyum Finiş 296
Markalar Şampiyonluğu 9 Pilotlar Şampiyonluğu 7
İlk Yarış 1973    
       
Formula1’in en başarılı takımlarından birisi olan Williams F1 takımı ilki 1980da ve sonuncusu 1997de olmak üzere 9 markalar şampiyonluğu kazandı.Takım Sir Frank Williams ve Patrick Head tarafından oluşturuldu ve önceden Williams Grandprix Engineering olarak adlandırılıyordu.Takım ilk yarışına 1978te Arjantin yarışında çıktı.Takımın ilk birinciliğini ise İsviçreli Clay Regazzoni 1979da İngilterede kazandı.1997de Kanadalı Jacques Villeneuve Macaristan yarışını kazanarak takıma 100. yarış birinciliğini kazandırmış oldu.Bu 100 yarış birinciliği ile Williams takımı Formula1’in en başarılı 3 takımdan birisi oldu İtalyan Ferrari ve İngiliz Mclarenin yanında.Williams şasileri her zaman FW+numara olarak adlandırıldı.FW takım patronu Sir Frank Williamsın isminin baş harflerinden oluşuyor.

Birçok ünlü Formula1 pilotu Williams adına yarıştı.Keke Rosberg,Nigel Mansell,Damon Hill,Ayrton Senna ve Alain Prost bu pilotlardan bazıları.1994te Ayrton Sennanın San Marino yarışında hayatını kaybetmesinin ardından Frank Williams,Patrick Head ve Adrian Newey kasıtlı adam öldürme suçuyla karşı karşıya kaldılar.Dava ise ancak 2005te her üde suçsuz bulunmasının ardından sonuçlanabildi.

Williams ünlü pilotların yanında ünlü motor sağlayıcılarıylada beraber çalıştı.Bunlardan en başarılısı kuşkusuzRenault oldu.Williams kazandığı 9 şampiyonluğun 5ini Renault ile elde etti.

Williams Ford (1977-1983)

1977
Williams March 761 ile 1977senesinde şampiyonaya giriş yaptı. Patrick Neve İspanya yarışından itibaren 11 yarışa katıldı ve en iyi derecesi o sene İtalya yarışındaki 7.lik oldu.

1978
Patrick Head bu sezon ilk WilliamsF1 aracı FW06yı dizayn etti ve takım bir önceki sene Avusturalya GPsini kazanan Avusturalyalı pilot Alan Jones ile anlaştı.Jonesın Williams ile ilk yarışı Arjantin yarışı oldu.Jones sıralamalarda 14. olurken 36 tur sonra yakıt sistemindeki problem nedeniyle yarış dışı kaldı.Takım ilk puanını 2 yarış sonra Alan Jones Güney Afrika yarışında 4. sırada tamamlayınca kazanmış oldu.İlk podyumunu ise Jones’in Amerikada gelecekte Williams pilotu olacak Ferrari pilotu Carlos Reutemann’nın 20 saniye gerisinde 2. tamamlaması ile elde etti.Takım bu sezonu 16 puanla markalarda 10. sırada tamamlarken Alan Jones 12. sırada tamamladı pilotlar klasmanında.

1979
Patrick 1979 sezonu için FW07yi dizayn etti.Takım Formula1 Takımlar Birliği (FOCA)ne katıldı ve böylece 2 araç yarıştırma hakkını kazanmış oldu.Alan Jones’e Clay Regazzoni eşlik etti ikinci FW07de.Takım puan kazanmak için 7. yarış Monakoya kadar beklemek zorunda kaldı.Regazzoni neredeyse yarışı kazanıyordu.Yarışı Regazzoni arkasında 2. sırada tamamladı.Gelecek yarış Fransada Dijion pistinde gerçekleşti. René Arnoux ve Gilles Villeneuve’ünson turlarda ettiği mücadele ile hatırlanan bu yarışta her iki Williams pilotu ilk defa puan almış oldu.Jones yarışı 4. sırada tamamlarken Regazzoni 6. oldu.Takım ilk galibiyetini 1979da kendi evi Silverstoneda aldı.Regazzoni yarışı 2.nin 25 saniye önünde tamamlamayı başardı.Williams takımı gelecek yarış Hockenheimde ise duble yapmayı başardı.Yarışı Alan Jones kazandı.Jones’in 2 hafta sonra Avusturyada yarışı Gilles Villeneuvenin yarım dakika önünde birinci sırada tamamlaması ile Williams takımı 3 yarışı üst üste kazanmış oldu.Alan Jonesin 2 hafta sonra Zaandvoortda kazanması ile birincilik sayısı 4e çıkmış oldu.Scheckter İtalyada Ferrarinin kendi evinde kazanarak Williamsın 4 yarışlık galibiyet serisini durdurmuş oldu.Regazzoni bu yarışta Ferrari pilotlarının ardından 3. olabildi.Alan Jones Fransa Montrealdeki yarışı kazandı ve 5. galibiyetini kazandırmış oldu takıma.

Williams markalar klasmanında oldukça gelişim gösterdi ve 8 sıra yükselmeyi başardı ve 59 puan daha fazla topladı önceki seneye göre.Alan Jones 1979 şampiyonu Jody Scheckter ve Jacques Villeneuveye en yakın pilot oldu.Alan Jones 43 puanla sezonu 3. sırada tamamlarken Regazzoni ise 32 puanla 5. oldu.

1980
Bu sezonda Alan Jones’a Carlos Reutemann eşlik etti.Jones sezonun ilk yarışı Arjantini kazanarak sezona başladı.Jones sezonun geri kalanında Fransa, İngiltere, Kanada ve Batı Amerikada kazanarak ilk Williams şampiyon pilotu olmayı başardı.Sezonu Brabhamlı Nelson Piquet’in 17 puan önünde tamamlamayı başardı.Carlos Reutemann ise Monakoda kazandı bu sezon ve Williams takımı 120 puanla, 2. sıradaki Ligier takımının neredeyse 2 katı puanla markalarda da şampiyon olmuş oldu.

1981
Bu sezon takım 4 yarışı kazanmayı başardı.Alan Jones ilk ve son yarışları kazanırken Carlos Reutemann 2. yarış olan Brezilya yarışını ve 5. yarış olan Belçika yarışını kazanmayı başardı.Williams takımı 95 puan toplamayı başardı ve sezonu 2. sıradaki Brabhamın 34 puan önünde 1. sırada tamamlamayı başardı.Böylece Williams takımı 2. şampiyonluğunu kazanmış oldu.

1982
Alan Jones emekli olduğunu açıkladı ancak 1 sene sonra Arrows takımı ile yarışmaya başladı.Jones’un yerine önceki sene hiç puan kazanamayan Keke Rosberg getirildi.Rosberg bu sezon sadece İsviçre yarışını kazanarak pilotlar klasmanında şampiyon olmayı başardı.Reutemann ise ilk 2 yarışın ardından takımdan ayrıldı ve yerine Amerika yarışında Mario Andretti getirildi.Sezonun geri kalanında ise Derek Daly 2. Williams koltuğuna oturan isim oldu.Williams markalarda şampiyon Ferrarinin 16 puan gerisinde 4. oldu.

Sezonun sonuna doğru Frank Williams tepede kalabilmek için Renault ve BMW gibi turbo motor sağlayan firmalarla anlaşması gerektiğinin farkına vardı.

Williams Honda(1983-1987)

1983
Frank Williams 1983te kendi turbo beslemeli V6 motorunu üreten Honda ile anlaştı.Williams sonunda Honda ile anlaşmaya varabilmişti ancak 1984te Honda motorunu kullanmaya başladı.Bu sezonu Ford motoru ile bitiren Williams takımı 36 puan alarak şampiyonayı markalarda 4. sırada tamamlamayı başardı.Keke Rosberg ise Monacoda yarışı kazandı.

1984
Patrick Headın FW09u başarısız oldu bu sene.Keke Rosberg Amerikada kazanmayı başarırken Brezilyada ise 2 olabildi.Takım arkadaşı Jacques Laffite ise 5 puanla pilotlarda 14. olabildi.Williams markalarda 25.5 puanla 6. olurken Keke Rosberg ise 8. tamamladı şampiyonayı.

1985
1985te Patrick Head ilk olarak Mclaren takımının kullandığı karbon fiber teknolojisini kullanarak FW10u dizayn etti.Keke Rosberge eşlik etmesi için Nigell Mansell takıma alındı.Takım 4 yarışı kazanmayı başardı.Rosberg Amerika ve Avusturalyada kazanırken Mansell ise Avurpa ve Güney Afrika yarışlarını kazandı.Williams 71 puanla şampiyonada 3. oldu.

1986
Mart 1986da Frank Williams hayatının en zor anlarından birisini yaşadı.Williams hava alanına dönerken kaza geçirdi ve bu onun bacaklarının felç geçirmesine neden oldu.Williams neredeyse 1 sene pit alanına gelemedi.Takım onun yokluğunda bile 9 yarış kazanmayı başardı ve şampiyon oldu markalarda.Ancak bu başarıya rağmen Honda pilotlarda şampiyon olunamadığı için hayal kırıklığına uğramıştı.

1987
Bu sezon Keke Rosbergin yerine Nelson Piquet takıma alındı ve Piquet bu sezon 3 yarışı kazandı ve 76 puan ile şampiyon olmayı başardı.Mansell ise 6 yarışı kazanmasına rağmen sezonu Piquetin 15 puan gerisinde 2. sırada tamamladı.Williams Honda ile 2.defa markalarda şampiyon oldu.137 puan toplayan Williams takımı en yakın rakibi Mclarenin 61 puan önünde sezonu kapattı.Kazanılan şampiyonluklara rağmen Honda Mclaren ve Lotus ile partner olabilmek için Williams ile yollarını ayırdı.

Judd(1988)
Büyük motor sağlayıcılarıyla anlaşamayan Williams takımı Judd ile anlaştı.Piquet Hoında motoru kullanacak Lotusa geçti.İtalyan Ricardio Patrese takıma getirildi.Bu sezon 20 puanla 7. olan Williams takımı hiç yarış kazanamayı başaramadı.

Williams Renault (1989-1997)

1989
1989da başlayan Williams Renault ortaklığının ilk pilotları İtalyan Riccardo Patrese ve Belçikalı Thierry Boutsen oldu.Renault motoru ile olan ilk yarış Brezilya takımın unutmak istediği yarışların başında geliyor.Boutsen motor problem ile yarış dışı kalırken Patrese ise alternatör problemi yüzünden yarışı tamamlayamadı.2. yarış Imolada Boutsen yarışı 4. sırada tamamlamayı başardı.2 yarış sonra Meksikada ise Patrese Williams Renault ortaklığına ilk podyumunu kazandırmayı başardı.Patrese yarışı kazanan Ayrton Sennanın 15 saniye gerisinde 2. sırada 2. sırada tamamladı.Gelecek yarışta ise Patrese yarışa 14. sıradan başlamasına rağmen yine 2. olmayı başardı.Bouston ise yarışı 6. sırada tamamladı ve bu Williams Renault ortaklığının iyiye gittiğinin habercisiydi.Sezonun 6. yarışı Kanada’da Williams Renault motorları ile ilk defa duble yapmayı başardı.Yarışı Patrese kazandı.Williams bu sezonu takımlarda şampiyon olan ve sezonun 10 yarışını kazanan Mclaren takımının 64 puan gerisinde 77 puan ile 2. sırada tamamladı.Patrese ise 1989 dünya şampiyonu Alain Prostun 41 puan gerisinde 40 puan ile 3. sırada tamamladı.

1990

Bu sezonda aynı pilot dizilimi ile devam eden Williams takımı sezonu 37 puan ile 4. sırada tamamladı.Patrese San Marino yarışını kazanırken Bousten Maacristan yarışına pol pozisyonda başladı ve yarışı kazandı.Bousten 34 puan ile 6. olmayı başarırken pilotlarda Patrese 23 puanla 7. oldu.

1991
Bousten takımdan ayrıldı ve Ligier takımına geçti.Onun yerine ise Nigell Mansell geldi.Takım ayrıca 1996 yılında şampiyon olacka Damon Hill ile test pilotluğu anlaşması imzaladı.Sezonun ilk yarışı Phoenixte her iki Williams pilotuda vites kutusu arızası ile yarışdışı kaldı.2. yarış Brezilyada Patrese Mclaren pilotu Ayrton Sennanın ardından 2. olmayı başardı.San Marinoda ise her iki pilot yine yarış dışı kaldı.Mansell kazan sebebiyle yarış dışı kalırken Patrese ise elektirik sisteminde oluşan problem nedeniyle yarışı tamamlayamadı.Monakoda Mansell 2 bitirerek yarışı ilk puanlarını kazanmış oldu.2 yarış sonra Williams Meksikada tekrar Renault motorları ile duble yapmayı başardı.Patrese yarışı kazanan isim oldu.Mansellde sıradaki 3 yarışı kazandı ve Williams Renault üst üste 4 yarışı kazanmış oldu.Bu kazanma serisine Mclaren pilotu Ayrton Senna son verdi.Belçika’da Ayrton Sennanın kazanmasının ardından Williams takımı yine üst üste 3 defa galibiyet kazanmayı başardı.Patrese Portekiz yarışını kazanan isim olurken Mansell ise İtalya ve İspanya yarışlarını kazanan isim oldu.Williams takımı 125 puan toplayarak sezonu şampiyon Mclarenin 14 puan gerisinde 2. sırada tamamlamayı başardı.Mansell ise 72 puanla Ayrton sennanın arkasında 2. oldu.

1992
Aynı pilot kadrosu ile devam een Williams takımı sezonun ilk bölümüne damgasını vurdu.İlk yarış Güney Afrika’da Mansell pole pozisyonunda başladığı yarışı takım arkadaşı Patresenin 24 sn önünde tamamlamayı başardı.Mansell kazanma serisini devam ettirdi ve ilk 5 yarışı kazandı.(Güney Afrika,Meksika,Brezilya,İspanya ve Imola).Mansellin kazandığı bu yarışlarda Patrese 2. olmayı başardı İspanyada spin atıp yarış dışı kalması haricinde.Monakodaki yarışı Ayrton Senna kazanırken Kanada’da ise Gerhard Berger kazandı.Kanada’da her iki Williams aracı yarış dışı kaldı.Mansel spin atarken Patrese vites kutusu problemi yaşadı.Aynı şekilde Avusturalya’da da her iki araç yarış dışı kaldı.Bu sefer ise Mansell Senna ile feci bir kazaya karışırken Patrese elektronik problem yaşadı.Mansell 2 yarışın ardından kazanma serisine devam etti ve 3 yarışı üst üste kazandı.Williams bu sezon Mclarenin 65 puan önünde 164 puan ile markalarda 1. oldu.Mansell ise 108 puan ile dünya şampiyonu olurken Patrese 56 puan ile 2. oldu.

1993
Nigell Mansell Indy Car serisinde yarışmak için takımdan ayrılırken onun yerine 3 dünya şampiyonu Alain Prost getirildi.Test pilotu Damon Hill ise Patreseni yerine takıma alındı.Patrese Benettonda Michale Schumachere katıldı.Williams takımı aktif süspansiyon ve traction kontrol sistemleri ile birlikte diğer araçlara göre çok iyiydi.Prost takım ile ilk yarışı olan Güney Afrikada pole pozisyonundan başladı ve yarışı Sennanın 1 dk önünde 1.sırada tamamladı.2. yarış Brezilya’da Prost ilk turda yarış dışı kalırken Hill kariyerinin ilk podyumunu kazandı ve yarışı 2. sırada tamamladı.Avrupa yarışınıda Sennanın kazanmasının ardından sıradaki 7 yarıştan 6sını Prost kazanmayı başardı.Bir tek Monacoda Ayrton Senna kazanan isim oldu.Fransa’da Prost ve Hill duble yapmayı başardı.Prostun Williamsa kazandırdığı galibiyet serisini Damon Hill devam ettirdi.Hill Belçika İtalya ve Macaristanda yarışları kazanmayı başardı üst üste.Geriye kalan son 3 yarışta ise Williams kazanamadı.Portekiz yarışını Benetton ile Schumacher kazanırken Japonya ve Avusturalya’da kazanan isim Senna oldu.Williams Mclarenin 84 puan önünde markalarda şampiyon olurken Prost Formula1deki son senesinde şampiyon olmuş oldu Williams takımı ile.Prost Sennanın 26 puan önünde sezonu tamamladı.

1994
Bu sezon ayrılan Prostun yerine Ayrton Senna ile anlaşıldı.Imola dahil ilk 4 yarışı Benetton pilotu Michael Schumacher kazandı.Ayrton Senna Imolada 5 tur tamamladıktan sonra ilk virajda kaza yaptı ve hayata gözlerini yumdu bu feci kazanın ardından.Bu gün “F1’in kara günü” olarak isimlendirildi.Yarış yaklaşık 1 saat sonra tekrar başlatıldı.Bu kaza takıma daha sonraları yine acı verdi.Bu kazanın ardından İtalyan savcılar kaza ile ilgili Frank Williams ve takıma adam öldürmeye sebep olmasından dolayı dava açtı ve dava ancak 2005 yılında sonuçlanabildi.Bir sonraki yarış olan Monakoda Sennaya duyulan saygı yüzünden tek bir Williamsaracı piste çıktı ancak Damin Hillde daha ilk turda yarış dışı kaldı.Sennanın ölümünden sonra tüm araçlarda Sennanın onuruna Sennanın S’si kondu.Gelecek yarış İspanya’da Damon Hill’e takım arkadaşı olarak test pilotu David Coulthard getirildi.Hill yarışı Schumacherin yaklaşık yarım dk önünde tamamlamayı başarırken Coulthard elektirik problemi nedeniyle yarış dışı kaldı.Kanada’da ilk defa busezon her iki araçta puan almayı başardı.Hill 2. olurken Coulthard 5. oldu.2 yarış sonra Damon Hill babası Graham Hillin yapamadığı bir şey yaptı.İngiltere Yarışını kazandı!Schumacher Spada Benettonunda kurallara aykırı parçaların bulunması üzerine yarıştan diskalifiye edilmesinin ardından Damon Hill şampiyonluk için tekrar umutlandı.Schumacher gelecek 2 yarıştan diskalifiye edildi ve Hill bu yarışları kazanmayı başardı.Portekizde duble yapmayı başardılar.Schumacher yarışmaya dönmesi ile Avrupa yarışını kazandı.Japonya’ya Schumacher 5 puan önde gitti ancak Japonyada Hill yarışı Schumacherin önünde tamamladı ve fark 1 puana kadar düştü.Şampiyonluk savaşı son yarışa kalmıştı.Avusturalyada Mansell Williams adına pole pozisyonunu kazandı ancak yavaş bir kalkış yaptı.Şampiyonluk savaşını kazanan Michael Schumacher oldu.Yarışın ortalarında düşük aerodinamik ile yarışan Schumacher 5. virajda duvarla temas etti ve virajı genişten aldı.Diğer virajda ise ikisi birlikte kaza geçirdi ve yarış dışı kaldılar.Hill böylece şampiyonluğu 1 puan ile Schumachere kaptırmış oldu.

Ancak bu hareket bir çok tartışmaya neden oldu.Patrick Head Schumacherin şampiyon olmak ve Hilli yarış dışı bırakmak için kasti yaptığını savundu.Ancak BBC yorumcusu Murrary Walker ise yaşananları “yarış kazası” olarak nitelendirdi.Williams Renault ortaklığı 3. defa markalarda şampiyon olurken Hill ise Schumacherin 1 puan gerisinde 2. oldu.

1995
Nigel Mansell tekrar Williamsdan ayrıldı ve Mclaren takımına geçti.Sezonun ilk yarışı Brezilyada Schumacher 1. Coulthard 2. oldu ancak yakıt tedarikçisi ELFin FIA’ya vermiş olduğu yakıt örneklerinden farklı yakıt kullandıkları için her iki pilotta diskalifiye edildi.Böylece yarışı Gerhard Berger ve Ferrari kazanmış oldu.Ancak itirazların ardından Schumacher ve Coulthardın diskalifiyeleri temyiz edildi ve Schumacher ve Coultharda pilotlar şampiyonasındaki puanları geri verildi.Ancak Benetton ve Williams markalar puanını alamadı.Hill ise vites kutusu problemi ile yarış dışı kaldı.Sıradaki iki yarış olan Arjantin ve San Marino yarışlarını Hill kazandı.Hill sezonun geri kalanında Macaristanda ve Avusturalya’da kazandı.David Coulthardda Mclarene geçmeden önce Williams ile Portekizde ilk yarış birinciliğini kazandı.Bu sezon Benetton şampiyonluğu elde ederek Williams Renaultun baskınlığına son vermiş oldu.Hill 2. yılında Schumacherin 33 puan gerisinde 2. oldu.

1996
Bu sezon Williams en hızlı ve en dayanıklı araca sahip oldu.Coulthard Williamstan ayrılıp Mclarene geçerken onun yerine Kanadalı pilot Jacques Villeneuve geçti.Schumacherde Benettondan ayrıldı ve Ferrariye geçti.Williams sezonun ilk 5 yarışını kazandı.5 yarışın 4ünü Hill kazanırken Jacques Villeneuve’de ilk senesinde Avrupa yarışını kazanmış oldu.6. yarış Monakoda her iki Williamsta yarış dışı kalırken yarışı Oliver Panis kazandı.7. yarış İspanyada Hill spin atıp yarış dışı kalırken Villeneuve yarışı 3. sırada tamamladı.Hill ve Villeneuve sıradaki Kanada yarışını domine ettiler.Pole pozisyonda başladıkları yarışta duble yapmayı başardılar.İkili Fransa’da da duble yapmayı başardı.İngiltere’de ise Hill ilk turda yarış dışı kaldı ve Jacques Villeneuve kariyerinin 2. galibiyetini kazanmış oldu.Hill ve Villeneuve sıradaki 2 yarışıda kazandılar.Belçika ve İtalyada Schumacherin kazanmasının ardından Portekiz yarışını Villeneuve kazandı.Hill son yarış Japonyayı kazandı ve şampiyon olmayı başardı.

1997
Williams Renault beraberliğinin son senesinde 96 şampiyonu Hill takımdan ayrıldı ve Arrows takımı ile anlaştı.Frabk Williams Hillden daha iyi performans gösterebileceği düşüncesi ile Heinz-Harald Frentzen’i takıma aldı ancak bu pek gerçekleşmedi.2 senelik Williams kariyerinde Frenzten yalnızca 1997 San Marino yarışını kazanabildi.Jacques Villeneuve ise bu sezon 7 yarış kazandı rakibi Schumacher 5 yarış kazanırken…Ayrıca Villeneuve’in Macaristanda yarışı kazanması ile Williams takımı 100. galibiyetini almış oldu.Ancak bu galibiyetin hakedilmemiş olduğu söylendi birçok f1 izleyeni ve eleştirmeni tarafından Damon Hillin Arrowsu ile yaptıklarından sonra.Sezonun son yarışı Jerezde Schumacher ve Villeneuve arasında yalnızca 1 puan fark vardı.48. turda Schumacher ve Hill kaza yaptılar.Schumacher kazanın ardından yarış dışı kaldı ve kazaya bilerek neden olduğu gerekçesi ile FIA tarafından cezalandırıldı.Williams 123 puanla markalarda şampiyon olurken Villeneuvede 97 dünya şampiyonu oldu.

Mecachrome (1998-1999)

1998
Renaultun Formula1den çekilmesiyle Williams takımı Formula1deki baskınlığını sürdüremedi.Adrian Newey rakip takım Mclarene geçti.Williams eski Mecachrome motorları ile anlaşmak zorunda kaldı.1994ten 1997ye kadar takım farklı bir mavi ve Rothmans beyazı ile yarışmıştı.Bu renk uyumu F1deki en çok begenilenlerden birisi olmuştu.Williams 1998de 3 defa podyuma çıkmayı başardı.Frentzen ilk yarış Avusturalya’da 3. olmayı başarırken Villeneuve Almanya ve Macaristanda 3. olmayı başardı.Williasm 38 puanla 3. sırada tamamlarken şampiyonayı Villeneuve 21 puanla 5. Frentzen ise 4 puanla 7. oldu.

1999
Bu sezonda Williams takımı tamamen yenilenen pilot kadrosu ile yarışmaya başladı.Villeneuve BAR takımına geçerken Frentzen Jordana geçti.Takıma Ralf Schumacher ve Alex Zanardi dahil edildi.Takım 3 defa podyuma çıkmayı başardı Ralf Schumacher ile.Avusturalya ve İngiltere’de 3. olan Ralf, İtalya’da 2. oldu.Takım markalarda 5. oldu.Bu takımın 1990lardaki en kötü derecesi olmuş oldu.Takım Stewart ve Jordan takımlarının gerisinde kaldı bu sezonda.

Williams BMW (2000-2005)

2000
Williams takımı 1998de Alman Motor sağlayıcısı BMW ile 6 senelik uzun bir anlaşma imzaladı ve anlaşma gereği takımın bir Alman pilotu yarıştırması gerekiyordu.1999da Ralf Schumacherşn takıma alınması ile bu çözülmüş oldu ve 2000 senesinde başlayacak ortaklık için BMW motorlu Williams aracı 1999da test yapılmaya başlandı.Takım ilk başta Kolombiyalı Juan Pablo Montoyayı düşündü ancak bu gerçekleşmeyince Jenson Button ile anlaştı.BMW Sauber birlikteliği ilk sezonunda galibiyet göremedi ancak Ralf Schumacher 3 defa podyuma çıkmayı başardı.Takım 36 puanla bu sezon 3. olmuş oldu.Ralf Schumacher 5. sırada tamamlarken Jenson Button ise çıkış senesinde 8. oldu.

2001
Montoyanın gelmesi ile Button Benetton Renault taımına geçti.Takım FW23 ile 4 yarış kazanmayı başardı.Ralf Schumacher San Marino,Kanada ve Almanya’da kazanmayı başarırken Juan Pablo Montoya çıkış senesinde İtalya’da kazanan isim oldu.Williams BMW ortaklığı 2. senesinde de 3. olmuş oldu.

2002
Williams BMW 2002de aynı pilot kadrosu ile devam etti.Ferrarilerin baskın olduğu bu senede yalnızca Malezya yarışı kazanılabildi.Williams markalarda 2. sıraya yükselmeyi başardı.Montoya sezonu Ferrari pilotlarının arkasından 3. sırada tamamlarken takım arkadaşı Ralf Schumacher’de Montoya’nın 8 puan gerisinde 4. sırada tamamladı sezonu.

2003
Bu sezon BMW Williams ortaklığının en başarılı sezonu oldu.Frank Williams sezon öncesinde FW25in şampiyonluk için savaşacağını söylemişti.Takım 4 yarışı kazandı.Montoya Monaco ve Almanya’da kazanırken Ralf Nurburgring ve Fransa’da kazandı.Montoya sezon boyunca şampiyonluk yarışı içerisinde bulundu ve sezonu şampiyon Schumacherin 11 puan gerisinde 3. sırada tamamladı.Ralf ise 24 puanla 5. oldu.Williams Mclarenin 2 puan önünde markalarda 2. sırada sezonu kapattı.

2004
Sezonun başlaması ile Montoyanın 2005te Mclarene geçeceği haberi ortaya çıktı.Takım bu sene radikal olarak ön burunda değişikliğe gitti ve bu burun “yılan dili,Kobra ağzı”gibi sıfatlarla adlandırılıyordu.Ancak bu burun yapısının rekabetçi olmadığının kanıtlanmasının ardından takım sezonun 2. yarısında eski tip burunla yarışmaya başladı tekrar.Ferrari sezona damgasını vurdu ve 18 yarışın 15ini kazandı.Montoya Williams ile son yarışı Brezilyada yarışı kazanarak takımdan ayrıldı.Bu sezon unutulmayan ayrıntılardan birisi ise hem Williams araçlarının hem de Toyota araçlarının fren sistemlerinin kurallara uymaması nedeniyle Kanada yarışından diskalifiye edilmeleri oldu.Williams takımı bu sezon 88 puan ve 6 podyum zaferi ile 4. oldu.Montoya ise 58 puanla pilotlarda 5. oldu.

2005
Bu sezon takım tamamen yeni pilot kadrosu ile yarışmaya başladı.Ralf Schumacherin Toyota takımına,Juan Pablo Montoyanında Mclaren Mercedese geçmesi ile yerlerine Avusturalyalı Mark Webber ve Alman Nick Heidfeld geldi.İlk olarak Jenson Buttonun takıma geleceği düşünülüyordu ancak FIA kuralları Buttona BARda kalmasını sağladı.2004 Aralık ayında Heidfeld 2. koltuk için Pizzonia ile savaştı ve kazanan taraf oldu.Pizzonia 2005de takımda test pilotu oldu.Bu arada Button 2006da Williams ile yarışmak üzere anlaşma imzaladı.

2004 ve 2005 yıllarında BMW Motorspor başkanı Mario Theissen Williamsı kazanabilecek şasi üretmemekle suçlamaya başladı.Diğer taraftan ise Williams BMWyi yeteri kadar güçlü motor üretmemekle suçluyordu.BMWnin en az 1 Alman pilotu yarıştırmayı hedeflemesine rağmen Williamsın Jenson Buttonu takıma katma çabaları BMW ve Williamsın aralarının açılmasına etki eden bir diğer faktör oldu.Kötüye giden BMW Williams ortaklığı BMWnin 2006 için Sauberi almasını duyurması ile sonuçlandı.

BMW kendi takımını kurmasına rağmen Williams takımı BMW motorları ile devam edebilirdi ancak takım Cosworthu motor sağlayıcısı olarak seçti 2006 sezonu için.

Williams Cosworth (2006)

2006
2005in sonlarında Williams F1 takımı ve motor üreticisi Cosworth 2006 yılı için anlaştıklarını duyurdu. Jenson Buttonun takıma gelmesi bekleniyordu ancak Jenson Button sonradan Honda olacak BAR takımında kalmayı tercih etti. Kasım 2005te anlaşmaya varıldı ve Williamsa 24 Milyon £ ödenmesinin sonucunda Jenson Button serbest bırakıldı(Bu paranın bir bölümünün Jenson Button tarafından ödendiği söyleniyor).

Kış testlerinde yeni görünümünü ortaya çıkardı Williams takımı.Aracın büyük bölümü gece mavisinden oluşuyor.2006da Williams ile yarışan Avusturalyalı Mark Webber 2007 için Red Bull takımı ile anlaştı takımın şampiyonluğa oynamak için gerekli geliri olmadığını gerekçe göstererek.2006da takımda bulunan Keke Rosbergin oğlu Nico devam edecek 2007de ve ona Alex Wurz eşlik edecek.Nico bir gün Williams ile şampiyon olabilmeyi amaçladığını söylüyor.

2005te Williams ilk 3 takım arasına giremediği için 2006da cuma antremanlarında 3. pilotların piste çıkmasına izin verildi.Takım test pilotu olarak daha önceden Benetton ile yarışan ve 2001-2005 yılalrı arasında Mclarende resmi test pilotu olan Wurzu seçti.Cosworth V8 motoru ilk başlarda takımında beklediğinden iyi performans gösterdi.Rosberg ilk F1 yarışı Bahreynde yarışı 7. sırada tamamladı ve en hızlı turu atmayı başardı.Mark Webberde bu yarışta 6. olmuş ve 3 puan kazanmıştı.Test pilotu Wurzda antreman seanslarında en hızlı 3 pilot arasına girmeyi başarmıştı.Ancak yarışlar ilerledikçe Williams takımı bekleneni veremedi ve BMW Sauber çok büyük fark attı Williamsa.Williams takımı 10 yarış boyunca puan kazanamadı.Bu Williams takımının en puansız dönemi oldu.Williams takımı 2006da ancak 11 puan toplayabildi ve 8. sırada sezonu kapattı.

Williams Toyota

2007
27 Temmuz 2006’da Williams takımı 2007de motor sağlaması için Toyota ile anlaştığını duyurdu.2 Ağustosta ise Alex Wurzun 2007de Nico’nun yanında yarışacağı açıklandı. 27 Eylül’de 2007de Narain Karthikeyan’ın takımın test pilotu olacağı bildirildi.8 Kasım 2006’da ise Toyota starı Kazuki Nakajima’nın 2007’de test görevi alacağı açıklandı.

2006’da mali zorluklar yaşan takım AT&T ile isim sponsorluğı için anlaştılar. Daha sonra bilgisayar üreticisi Lenovo ile iyi bir anlaşma yapıldı.

Takım önceki seneye nazaran daha verimli bir sezon geçirdi. Hız olarak iyi olsalar da oldukça güçlü olan orta grupta sürekli istikrarlı bir şekilde puan alamadılar. Rosberg sezonun ilk bölümünde sadece Avustralya ve İspanya GP’lerinden puan aldı. Macaristan, Türkiye, Belçika ve İtalya GP’lerinde peşpeşe 7. ve 6. oldu. Sezonun son yarışında ise 4. olarak sezonun en iyi derecesini aldı. Wurz ise Monaco’da 7. olduktan sonra olaylı Kanada GP’sinde podyuma çıktı. Bir başka olaylı yarış Avrupa GP’sinde de 4. oldu. Sadece 3 yarıştan puan alan Wurz sezonun son yarışından önce emekli olduğunu açıkladı ve Brezilya GP’sine çıkmadı. Onun yerine yarışan çaylak pilot Nakajima 19. başladığı yarışı 10. sırada bitirdi.

Bu sonuçlarla beraber Rosberg 20 puanla sezonu 9. Wurz ise 13. puanla 11. bitirdi. Williams takımı da toplamda 33 puana ulaştı ve markalar klasmanında 4. oldu.


2008

Mclaren takımında Alonso’dan boşalan koltuk için Rosberg’in dedikodusu çıktı. Ancak Rosberg Williams ile devam etti. Nakajima da Rosberg’e eşlik etti.

2008 sezonu Williams için biraz hayal kırıklığına neden oldu. Araç bazı pistlerde hızlıyken bazı yarışlarda çok yavaş kalıyordu. İlk yarışta Rosberg 3. olarak kariyerinin ilk podyum zaferini kazanmış oldu. Sonraki yarış Malezya’da ise araç çok yavaş kaldı ve puan mücadelesinden uzak kaldılar. Rosberg Bahreyn ve Türkiye GP’lerinden birer puan aldı. Monaco ve Kanada’da araç hızlı gözüksede Rosberg bu yarışlardan puan çıkaramadı. Rosberg 7 yarışın ardından F1’in yeni cadde pisti Valencia’dan da 1 puan aldı. Bir başka yeni pist Singapur’da ise en iyi derecesini geliştirerek 2. oldu. Sezon boyunca 17 puan toplayarak 13. oldu. Kazuki Nakajima ise Avustralya İspanya Monaco İngiltere ve Monaco GP’lerinden 9 puan toplayarak sezonu 15. bitirdi. Takım ise 26 puanla sezonu 8. sırada bitirdi.

2009

Rosberg’in adı ciddi biçimde tekrar Mclaren ile anıldı ancak Alman pilot Williams ile 1 sene daha devam etme kararı aldı. Toyota destekli Nakajima da koltuğunu korudu.

Takım büyük kural değişiklikleri nedeni 2008 sezonu ortasında kaynakları 2009 aracına aktarmıştı. Bunun sonucunda güçlü bir araç yaptılar. Sezona çift katmanlı difizörle başlayan 3 takımdan biri olan Williams ilk yarıştan son yarışa kadar güçlü bir performans gösterdi. Ancak bu performansı sonuçlara fazla yansıtamadılar. Nakajima sezon boyunca hiç puan alamadı. Rosberg de hem kendi hem takımın hatalarıyla büyük fırsatları kaçırdı. Sezon boyunca istikrarlı puan alan Rosberg podyuma yakın sonuçlar elde etti. Podyum fırsatlarıda yakalamasına rağmen bu değerlendirilemedi. Avustralya’da rahat podyum yapabilecek konumdayken lastiklerinin erken ufalanması sebebiyle hızla pozisyon kaybetti. Aynı zamanda Rosberg bu yarışın en hızlı zamanını yapmıştı. En güçlü oldukları yarış ise Singapurdu. Sıralama da 3. olan Rosberg startla beraber 2.liğe yükseldi. Lider Hamilton ile benzer bir performans ortaya koydu. Ancak ilk pitstopundan çıkarken beyaz çizgiyi ihlal etti ve pitten geçme cezası aldı. Böylece burada da podyum yapamadı.

Rosberg’in topladığı 34,5 puanla hem takım hem Rosberg sezonu 7. bitirdi.

Sezonun sonuna doğru Rosberg yeni fırsatları değerlendireceğini açıkladı ve MercedesGP ile anlaştı. Williams sezon bitmeden Toyota ile yollarını ayıracağını açıklamıştı. Böylece Toyota destekli Nakajima’da WilliamsF1 ‘de ki koltuğunu kaybetmiş oldu.


2010

Rosberg’in yerine 2009’da şampiyonluk mücadelesi veren Brawn GP’nin tecrübeli pilotu Rubens Barrichello ile anlaşıldı. 2. koltuk ise GP2 serisinde dominant bir şampiyonluk kazanan aynı zamanda takımın test sürücüsü olan Hulkenberg’e teslim edildi.

Motor konusunda ise 3 yılın ardından spora geri dönen Cosworth ile anlaşıldı. Diğer üreticilerin motoruna göre daha yeni olan bu motorun Mercedes kadar güçlü olduğu düşünülüyor.

Testlerde motorun dayanıklılığı konusunda önemli bir sorun da yaşanmadı. Araç saf hız olarak fena görünmese de istikrar konusunda biraz sıkıntıları olacak gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir