Kategoriler
Takımlar

Super Aguri Honda

Super Aguri F1                                        11

 Takuma Sato

Anthony Davidson
Takım Bilgileri

Takım Patronu

 Aguri Suzuki
Teknik Sorumlu  Mark Preston
Dizayn Sorumlusu  Peter McCool
Aerodinamk Sorumlusu  Ben Wood
Motor Sorumlusu  Honda
Sato’nun Yarış Mühendisi  Gerry Hughes
Davidsonun Yarış Mühendisi  Antonio Cuquerella
Adres  Super Aguri F1 Team, Leafield Tech. Centre
Langley, Witney, Oxfordsh. OX29 9EF, İngiltere
Şasi  Bilgileri

İsim

 SA07
Transmisyon  Yarı otomatik 7 ileri
Süspansiyon  Ohlin
Ağırlık  605
Soğutma  Su ve Yağ Soğutmalı
Frenler  AP Racing Hitco Carbon
Yağ  —
Yakıt  —
Jant  BBS
Lastik  Bridgestone
Motor Bilgileri

Motor

 Honda V8 RA806E – 90°
Hacim  2400 cc
Motor Bloğu  Aluminyum
Silindir Bloğu  Aluminyum
Krank Mili  Çelik
İstatistikler

İlk Yarış

 2006
Markalar Şampiyonluğu  0
Pilotlar Şampiyonluğu  0
Yarış Birinciliği  0
Pole Pozisyon  0
Hızlı Tur  0
Kazandığı Puan  4
Katıldığı Yarış  35

Takımın Tarihi

  Super Aguri takımı Formula1e 2006 sezonunda giriş yaptı.Takım eski Formula1 pilotlarından Aguri Suzuki tarafından kuruldu.Takım Tokyo,Japonya kökenli olsa da takımın bir kolu İngiltere Leafield’de eski Arrows fabrikasında bulunuyor.

  Takım Honda takımının küçük takımı olarak biliniyor.Japon basını Hondayı eski pilotları Takuma Sato’ya yardım etmesi yönünde ikna etmeyi başardı.Böylece Takuma Sato Formula1de kaldı.Super Agrui Honda motoru kullanıyor.

  Takımın Kuruluşu

  Takım 2006 sezonunun ilk yarışına hazır olabilmek için büyük mücadele verdi.İlk olarak takımın 2006da yarışacağı resmi liste 15 Kasımda duyurulmadan önce 1 Kasımda duyuruldu.İlk olarak Aguri takımı listede alınmadı çünkü FIA Agurinin gerekli bütçe 48 Milyon Doları toplayamamasından dolayı listeye almamıştı takımı.Ancak takım tekrar başvurdu ve yarışlar için hazırlıklara devam etti.

  Takım tekrar başvurmuştu ancak yarışlara katılabilmesi için diğer 10 takımı ikna etmesi gerekiyordu.İlk olarak eski Jordan takımının satın alınmasıyla oluşan Midland F1 Takımı (şuanki Spyker) TV gelirlerinin azaldığı gerekçesi ile karşı çıkmıştı ancak daha sonradan ikna edilmesi ile Super Aguri takımının 2006 sezonunda piste çıkacağı 26 Ocak 2006 tarihinde resmi olarak duyuruldu.

  2006 Sezonu

  Takım 2.4 litrelik Honda V8 motoru kullanıyordu ve Bridgestone kullanıcısıydı.Takım daha önceden 2002 Arrows şasilerini alan eski Minardi takımı patronu Paul Stoddarttan Arrows A23 şasilerini aldı ve şasiyi SA05 olarak adlandırdı.Takım 2006 sezonunu ilerledikçe özellikle Avrupa yarışlarında kendi şasilerini kullanacaklarını belirtti ancak bu pekte hayata geçmedi.

  Takım Almanyada değişimleri belli olan modifiye edilmiş SA06 şasisini kullanmaya başladı.Takım Takuma Sato ve Yuji Ide ile sezona başladı.Frank Montagny 3. pilot gömrevindeydi.Takım 4 Mayısta Yuji Idenin yerine Frank Montagny’nin geçeceğini duyurdu Avrupa yarışlarında.

  Takım SA06 şasisini Almanyada kullandı ve bu şasilerin kullanımı ile sıralamalarda etkileyici performans gösterdiler kendilerine göre.Takım arka sıralarda yarıştıkları Midland araçlarını sıralamalarda geride bırakmayı başarmıştı ancak yarışı tamamlayamadılar.

  Takım gelişimini sürdürdü ve sezonun son yarışı Brezilya’da Takuma Sato yarışı 10. sırada tamamlarken Sakon Yamamoto en hızlı 7. tur zamanını elde etmeyi başardı.Yamamotonun zamanı puan alan pilotlardan yaklaşık 1 sn kadar daha yavaştı.

 

  2007 Sezonu

  Super Agurinin 2007 hedefleri ve amaçları henüz açığa çıkmadı.Takımın 2007de Hondanın 2006 şasisi RA106’nın modifiye edilmiş halini kullanmayı amaçladığı düşünülüyor.2007de Super Aguri adına Takuma Sato ve Anthony Davidson yarışacak.Giedo Van Der Garde ise 3. pilotu olacak takımın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir