Kategoriler
Formula1

Mosley: “Formula 1 Bu Şekilde Devam Ederse Batar”

FIA’nın eski başkanı Max Mosley, Formula 1’in bu şekilde devam edip sıkıntılar yaşayan takımlara yardımcı olmaması halinde batacağını düşünüyor.

5 sene önce görevini bırakan Mosley’in son büyük projesi bütçe sınırıydı ancak bunu bir türlü başaramadı. Onun olduğu dönemde Virgin, Lotus ve HRT takımları spora girmiş ancak verilen bütçe sınırı sözü tutulmayınca pek varlık gösterememişti.

Mosley “Ne tür konularda anlaşmaya vardılar bilmiyorum ancak anladığım kadarıyla takımlarla birlikte Bernie FIA’nın önüne geçebilir.”

“Bu konuda yanlış olabilirim ve spekülasyon yapmamalıyım ancak FIA’nın geçmişte olduğu kadar güçlü bir pozisyonda olmadığı izlenimi var.”

“Teknolojik gelişmelerin % 90 – 95’i dışarıdan görünmüyor ve hatta takımlar içerisinde gizli tutuluyor. Bu yüzden F1 çok devasa değişti. Daha iyi mi oldu? Çok aşırı olduğunu düşünüyorum.”

“Takımların en az yarısı yeterli paraya sahip oldukları için mücadele edemiyorlar ve bana göre bu yanlış.”

“Bir takımın diğerlerinden daha büyük motorla yarışmasına izin veremezsiniz. Ve bir takım diğerlerinden 5 kat fazla paraya sahipse bunun etkisi aynen daha büyük motor kullanıyormuş gibi olur. Sportif açıdan bu adil değil.”

“Bu konuları idare etmenin tek yolu herkesin anlaşmaya varması. Tüm takımlarla bir araya gelip ciddi bir sorunun olduğu söylenmeli. Bazı takımlara yeteri kadar paraya sahip olduğu söylenirken diğerlerinin buna sahip olmadığı da dile getirilmeli. Bu şekilde devam edilirse Formula 1 batar. Bu yüzden herkesi değişikliğe davet ediyorum.”

“Ne yazık ki herkes onay vermeden bu yapılmıyor. Bu yapılabilir ancak insanların gerçek sorun konusunda çok açık olması lazım.” dedi.

“Mosley: “Formula 1 Bu Şekilde Devam Ederse Batar”” için 1 yanıt

Formula 1’in en güçlü olduğu dönemler oluk oluk paranın harcandığı 2000’lerin başıydı. Toyota 450 milyon dolar gibi bütçelerle spora girdi. Sporda kimse şikayet etmezdi. Pilotlar da şu ankinden daha fazla para kazanırdı. Büyük bir pazardı. İzleyicisi had safhadaydı. Daha çok para dönerdi doğal olarak. Şu an gerçekten durum kötü. Sporun zevkli bir yanı yok. Dolayısıyla izleyici yok, pazar küçük. Takımlar da küçük bütçelerle F1’de yarışmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla da altından kalkamıyorlar. Yok olmaya mahkumlar. F1 büyük üreticileri sporda tutmayı başaramadı. Siz BMW’yi, Toyota’yı kaybederseniz bu çark dönmez. Kimse HRT’yi Marussia’yı izlemez. VW’yi Audi’yi nasıl spora çekeriz diye düşüneceklerine var olanı da kaybettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir