Kategoriler
Formula1

"Sporun Gelişmesi İçin -En İyi- KERS'i Kullanmaktan Vazgeçiyoruz"

Whitmarsh “Mclaren olarak KERS’in olmasını tercih ederdik, biz en iyi KERS sistemine sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Mclaren düşünceli Formula 1 şapkası takıyor olsaydık bunun devam etmesini isterdik, neden atmayı tercih edelim ki?”

“Ancak biz tüm takımların birlikte olması gerektiğini, birlikte aynı yönden gidip sporu geliştirmeye çalışmak istediğimizi göstermek istiyoruz.”

Yıllarca, tüm takımlar ve hisse sahipleri oldukça kötü iş çıkardı ve bazen sporu geliştirmek için bazı şeylerden feragat etmek gerekiyor.” dedi.

“"Sporun Gelişmesi İçin -En İyi- KERS'i Kullanmaktan Vazgeçiyoruz"” için 0 yanıt

Gökhan Demir yine milleti eğlendirmeye başlamış. Kendisi çok iyi anlar bu işlerden zaten. Mclarende Mercedesten ayırıldığı zaman şov görecekmişiz. Çok F1 bilgin olduğu ortada. Sen 15 yıldır birlikte olduğun Mercedesten ayrıldıktan sonra şov yapacağını söylüyorsan ben sana güler geçerim arkadaş ! Son sıralarda şov yaparsın ancak.

"mevcut KERS sistemleri içerisinde en iyisine sahip olduklarını"
bu cümle gayet açıktır.Doğru olmasaydı mutlaka bir cevap gelirdi Magneti den.

McLaren çok şey kaybedecektir KErs olmadan ama FErrari de kaybedecektir özellikle startta Kers sistemleri çok avantajlıydı.
Ne diyelim Hayırlısı.

Karşıdakinin saçmaladığını söyleyip mantıklı bir açıklama getirememek saçmalama değil de nedir.
Birincisi siz değil ben o yorumu Ferrari safından yapmadım. Katılmadığımı, düşündüğümü açıklayarak yazmaya çalıştım.
Benim bilgilerime, F1 anlayışıma göre arıza veren, problem çıkartan bir şey en iyi değildir. Gidersin sorarsın bir mühendis'e
sana F1'de böyle birşeyin en iyi olarak ilan edilemeyeceğini söyler. Ben çok uzun zamandır küçük veya büyük sorun çıkartan birşeye
en iyi denildiğini hiç görmedim. En iyi ile iyi arasında fark vardır. Benim söylediklerimi kendi anlayışına ve kısa F1 bilgine göre
yorumlama.
Sadece bir değil iki… Ayrıca Görkem'in dediği gibi neye göre bilmiyorlar onuda söyle bari de bizde bilelim. Bir mantıklı açıklama getirsin
bari birisi de neye göre en iyi, ben olamayacağını söyledim. Ki telsiz konuşmaları yayınlanmasaydı böyle birşey diyemezdim.!
Herkez saçmalamış bi sen doğrusun yani 🙂
Benim hiç birşey zoruma gitmez ben böyle şeyleri aşalı çok oldu. Ben Mclaren ve diğerlerine senin Ferrariye baktığın gözle bakmıyorum, bakmam.
Ben herzaman rakiplerime saygı duyarım…

gökhan bir iki yarış sonra ferrari'nin geçileceği kesin değil. mclaren'in gelişim göstermesi benim zoruma gitmiyor ve aynı şekilde bu sistemi ferrari'ninde kullanmasına rağmen vazgeçilmesini istiyoruz. bu bir. ikincisi Oversteer'in de dediği gibi hem kısıtlamalar getiriliyor hemde kers için tonlarca para harcandı seneyede geliştirilmek istenecek yine harcamalar artacak. en başından beri kers olmamalıydı.

''Ferrari' de dahil olmak üzere bazı takımlar daha tam kullanmayı bile bilmiyorlar.''

nasıl bilmiyorlar? raikkonen'in macaristan beri yaptıkları neydi o zaman?

Ferrari' de dahil olmak üzere bazı takımlar daha tam kullanmayı bile bilmiyorlar.Fisi' nin halini gördünüz.Ne demek herkes eşit olsun, böyle bir saçmalık olur mu.Renault' un yıllık bütçesi kadar bir parayı Mercedes sırf Kers' i geliştirmek için kullandı.Martin' de saçmalamış.Bu kadar takım kayırma ayyuka çıkmışken bence kimseye acınmamalıydı.

M1CHAEL Gerçekten saçmalıyorsun.Diğerleri kullanmayı bile beceremezken, sadece bir kez yaşanan bir problemden dolayı bu şekilde konuşman çok komik olmuş.Şu anda zorunuza giden tek şey sanırım sizden daha fazla gelişim kaydetmemiz ve bir iki yarış sonra sizin üstünüzde olacağımız.Siz asıl seneye göreceksiniz.ama asıl şov Mercedes McLaren' den bir ayrılsın 2011' de olacak umarım.

KERS düşüncesi en baştan beri maliyet kısıtlamalarının uygulanmaya çalıştığı günümüz koşullarında saçma bir düşünceydi… Maliyet azaltılsın diye Benzin ikmali kalkıyor sırf o cihaz yarışlara taşınmasın diye, fakat kers gibi yeni bir sistem gelişitirlmesi için takımlara izin veriliyor, milyonlarca dolar harcanıyor, şu FIA'yı anlayabilsem bir gün Nirvana'ya ulaşıcam:)

bence kersin bir limitli olması işleri daha zorlarştırıyo.eğer kers limitli olmasaydı daha heycan verici ataklar olabilirdi bu sene.

KERS bu sene o kadar boşuna harcandı. madem o kadar para harcandı tur başına limitsiz kullanım olmalıydı. Evet savunma için kullanıldı bu sene ama bunun sebebi KERS te değil KERS takılı araçların gücünün atak yapacak kadar güçlü olmamasıdır. Şuanki Brawn da düzgün çalışan kers olsa Çoktan Her iki klasmandada Şampiyonluklarını ilan ederlerdi.

Tamam da neye göre en iyi. Dayanıklı olmayan bir sistem nasıl en iyi olabilir. Telsiz konuşmaları yayınlanmasa onu da öğrenemeyecektik belki de. Performans getirisi hepsinde ortadayken en hafif olması en iyi olduğunu göstermiyor. En azından son problemler de olmadığı anlaşılmış olmalı. Performanslı ve en hafif olan şey problem çıkarıyor, kullanamıyorsanız, dayanıklılık problemleri oluşuyorsa en iyi değildir. Bu aynen 2000 lerdeki Mclaren araçları gibi düşünülebilir. Çok hızlı ama dayanıklı olmadığından en iyi değil.
Kers sonuçta mekanik alt yapılı elektronik bir sistem. En iyi olmadığını gösterecek problemlerin oluşabileceği noktalar malum.
Ayrıca ön kanadın daralması demek arka kanadın değişmesi demektir. Difüzör tekrar değişmek durumunda kalır. Arka kısmı değiştirmeyeceğiz derseniz pilot yanlarına dev parçalar koymak durumundasınız buda olabilecek birşey değil.

mclaren nin kersinde mekanik bir sorun yok. hamilton direksiyondan kapatıp açıyor duruma göre.şarjlı bataryalarla ilgili bu tür problemler doğabilir.

seneye kullanılmayacağı için gelişimini durdurdukları kersin bozulması çok doğal değil mi?

bu takımın en iyi kers sistemine sahip olduğu ortadaydı. bunu tartışmanın alemi yok sanırım…

bu sene kurallarla geçişler artacaktı arkadaslar artmadıysa tek sebebi çift katmanlı difüzör ve jant kapaklarıdır kers gorevını yapacaktı ama bazıları ızın vermedı 3 uyanık takım resmen piyangoya kondu acaba cıft katmanlı dıfuzor olmasa suan sampıyonluga kımler oynardı

2 yarıştır bozulan kersmi? neyse martin zaten kers start ve savunma haricinde pek işe yaramadı.bunun en önemli nedenide çift katmanlı difizör.zaten kers ''çokta güvenli'' değildi bence.eh krste gitti,geçiş sayısıda değişmedi eh bari araçlar temizken arka kanatta hoşken neden şu ön kanadı eski haline getrmiyorsunuz?kimseyi rahatsız etmiyormu bu büyüklük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir