Kategoriler
Formula1

Domenicali: "Brawn'ın Başarısında Sihir Yok"

Eski Honda takımı geçen sezon sadece 14 puan toplayabilmişti ve 2008’in Kasım ayında spordan ayrılacaklarını açıklamalarına kadar gelecekleri şüphe altındaydı.

Bununla birlikte 2008 senesinde takımın bütün yoğunluğunu 2009 üzerine taşıma kararı vermeleri karşılığını bu sene aldı ve Brawn GP hem pilotlar hem de takımlar şampiyonasında şu anda çok avantajlı.

Domenicali, bu durumda herhangi bir mucize olmadığını, 2009 için erkenden çalışmaya başlamalarının meyvelerini topladıklarını söyledi.

Domenicali: “Şaşırmadım. Şüphesiz harika bir iş çıkardılar ve bana göre araçlarını yapabilecekleri en iyi şekilde hazırlayabildiler. Çünkü hazırlık için çok zamanları vardı”

“Ve bunu unutmamalıyız. Onların bu kadar güçlü olmalarının nedeni bence çok açık ve yaptıkları şeyler nedeniyle de onlar adına mutluyum ama herhangi bir sihir yok”

“Ellerinde bulunan zaman ve kaynaklarla iyi bir iş yapabileceğinizi düşünüyorum. Ve bana göre Brawn takımı bu sene muhteşem bir iş çıkardı ve bu, şamypinlukları kazanacaklarını düşünmemin de nedeni. Ross’u ve takımı kutlamalarımı, sonuca ulaştıklarında büyütmek isterima ama henüz çok erken”

Ferrari takım patronu ayrıca Brawn’ın rekabetçiliğinin sadece bu seneye özgü olmayacağını, gelecekte de üst sıralar için mücadele edebileceğini düşünüyor.

Domenicali: “Ross’a büyük saygım var ve O, bir arkadaştan ötedir.”

“Şüphesiz Formula 1 tarihinde devame den bir hikaye oluşturmak için elinden ne geliyorsa yapacaktır ama işler farklı olabilir, yine de şimdiye kadar yaptıkları işleri onlardan beklememiz gerekiyor. Şüphesiz gelecekte şampiyonluk mücadelesinde olacaklardır”

“Domenicali: "Brawn'ın Başarısında Sihir Yok"” için 0 yanıt

ah domicim ah boyle diyorsun ama brawn gp belkide en az butcesi olan takim ve bu haliyle bile sampiyon olucak ama asil mercedes brawni alirsa siz gorun o zaman helede kimi de bu takima giderse hem ferrari hem alonso hem mc laren hemde hamiltondannun vay haline diyorum bu nu yazin bir kenara olursa yandi bu dortlu ciddiyim kafa gcmiyorum

arkadaslar neredeyse tum takımlar arabalarını yaptıklarında ve tartıldıgında mutlaka istenilen agırlıktan hafif olur araba .ona gore yapılır ve hatta gerekli agırlıga ulasmak icin agırlık eklenir araclara ama bu ekleme aracın agırlık dagılımını ideale getirecek sekilde tasarlanır, tartı her yarıs ve sıralama turu sonrasında bunun icin yapılıyor hatta alınan cezalar hicbir zaman arac agır oldugu için degil hafif oldugu icin verilir .hatırlayın honda nın macerasını . 3 yarısa katılamamıstı sanırım ceza yuzunden .ferrari ve mc larenin sadece bu dagılımı olusturma dezevantajı var kers in agırlıgı baska bir sorun olusturmuyor

Arkadaşlarım aşama aşama bugünlere nasıl geldiğimizi hatırlayın.. Kesinlikle difüzörü farklı yorumlayan BrawnGP ve buna göz yuman FIA.. Ben öyle Brawn'da aman aman bir gelişme göremedim.. Diğer Takımlar nasılsa yakalar denildi bence; ama nasıl yakalayacaksın, test yasağı var…

Ellerinden gelse arabayı bir defa imal edeceksin,,tüm sene aynı arabayla yarış. Bir bunu yapmadıkları kaldı.

Bu sene Brawn'ın sonlara doğru iyice kıvranacağını tahmin ediyordum ama, düşündüğümden azı oldu… Ama sonuçta başlangıçtaki Takımdan eser yok.

Bence fazla saygı duyulacak bişey de yok.. Cinlik yaptılar FIA'da görmezden geldi. Alsınlar hayrını görsünler

kers olayı o kadar etkilemeyecektir, şöyle düşünün, mesela herhangi bir takım 10 kilo daha hafif bir şaşi yaptık dediğinde bunu pistte açıkça derecelere yansıyor, şimdi 25 kilonun araçta olmadığını düşünün, yani siz sadece performansa yaptığı katkıyı hesaplıyorsunuz, ama götürdükleri de var, bunları gözönüne aldığımızda, kers'siz ve tamemen çift katmanlı difüsöre göre tasarlanmış bir şasi çok şey kazandırabilir..

Evet ama kers yüzündne çekilen sıkıntılar olmaycak.Yani her pistte 0.5sn kazandırmıyor ki kers.Kers yüzündne kaybedilen zaman belki daha fazladır bile yada yaşattıgı sıkıntılar o yüzden çok daha iyi

ewt ferrari ve mclaren kersten 04,05s kazanıyodu gelecek sene kers yok. saten kersli arac bile bu sezon cok hızlı deil redbula oranla kısaca şuanda bile en az 1saniye gelişime ihtiyacı yok bakalm kersiz nasıl yapcaklar ferrari bence bunu düşünürek erkenden gelecek sezona odaklandı

yalnız seneye 1 de kers in kullanılmayacak olması muhabbeti var mc laren ve ferrari nin tur zamanlarına 0.5 saniye daha eklenmesini gerektirecek boyutta bir handikap bu ve mc larenin bunca gelismeye ragmen daha yolun basında oldugunu gosteriyor

brawn ve redbull'un başarısı doğru şartların bi araya gelmesiyle oldu, burada kilit nokta kuşkusuz kuralların kökten değişmesiydi, bazı takımlar daha fazla çalışabildiler çeşitli nedenlerden dolayı, bu yüzden daha komplike bir tasarım ortaya koyabildiler, ancak mesela aynı şeyi deneyen bmw ve toyota başarısız oldular, neredeyse eşit zamanları vardı belki ama tepede olmaları gereken bir sezonda başarısız oldular, ferrari ve mclarenin ise geçen sezondan kaynaklanan bahaneleri var, ancak sezon içi gelişimleri sayesinde genel olarak iyi bir iş çıkardılar diyebilirim, reno ise başarısız oldu, onların hiç bir sebebi yoktu 2008'de zorlamaları için, ama yanlış yolu seçtiler yine de, aynı şekilde williams da kötü bir iş çıkardı, ancak hem 2008de zorlamayarak şampiyonluk yarışından kopmayı tercih eden ve 2009da yine kötü bir araç çıkaran bmw bu yılın en başarısız takımı oldu bana göre, onlar da suçu kers'e atıyolar ama kers 3 yarış kazandı şuana kadar, doğru şekilde tasarlarsan işe yarabildiğini gördük

Bence bizim başarısızlığımız yüzünden Brawn Gp bu kadar güçlü dğeil.Ne olursa olsun ellerinde harika bir paket var.Zaten diğer takımlar zorlarken onlar çoktan başlamıştı aracı yapmaya.O yüzden bu sene geri kalsakta kalmasakta onlar zaten bu perfonmansı sergileyecekti.Şampiyonluk için sounna kadar zorlardı büyük takımlar ve bu sene çok erken bitti bizim için.O yüzden araçta eksik olanları anladığımızı ve ne yönde aracı tasralayacağımızı bulduğumza inanıyorum.Bu çalışmalarımız seneye fayda verirse eski güzel günler yakındır.Yoksa çok sallanır ortalık

evet tabi ki brawn ın basarısı sans veya tesaduf olamaz, yeni kurallara en iyi adapte olabilen aracı yaptılar ve araya buyuk bir fark koydular. 98 de mc laren bridgstone f1 e yeni girdiginde o lastiklerle en iyi calısan otomobili yapmıstı ve mika sampiyon olmustu oysa o yıl herkes ferrari williams cekismesi bekliyordu acıkcası. ancaak ferrari nin aracın gelisimini durdurma muhabbeti baska gelecek yıl kurallarda radikal degisiklik yok arac agırlıkları artacak sadece . bence ferrari yanlıs yolda. yani brawn ın basarısında sihir yok ama ferrari basarısızlıgında gorunen o ki birilerinin sihirli sopası etkili oluyor :))

bencede brawn'nın yaptıklarını şans olarakta görmemek lazım. benetton ve ferrari'de de yaptıkları ortada. bgp001'i tasarlayanlar jörg zander (şef tasarımcı)
loïc bigois'miş (aerodinamist) adrian newey gibi ünlü değiller belki ama başlarında ross brawn gibi teknik şef'te var.

2009 için erkenden çalışmaya başlamaları değildi olay, başkalarıda bunu yaptı ama başaramadılar. İşin sırrı değişimi iyi yorumlayarak başarılı bir tasarım ortaya koymalarıydı. Kilit olan difüzör tasarımı da değildi yine başkaları da bunu yaptılar fakat difüzöre uyumlu gövdeyi dahası en başarılı komple araç fikrini sadece Brawn başarabildi. Değişimler de bu çokça görülür. F1 tarihinde örnekleri çoktur. Sadece son dönemde görülmediği için yeniler pek kabul edemedi. Başarılı tasarımlar yapmak ekonomik veya marka büyüklüğü ile alakalı değildir bazen. Bir şey düşünürsünüz ve uyguladığınızda o gerçekten herkesin göremediği ve sonuca yöneliktir. Buda ancak büyük değişimler de yaşanır. Bunu yapan mühendis, mühendisleri bilmediğimizden biz hep Ross'u anacağız. (Onlar başarılı bir araç tasarladılar ama belirli şartlarda kimsenin yaşamadığı kadar lastik ısıtma sorunu yaşadılar.)(Mclaren ve Ferrari uzmanları onların görebildiği cin fikirleri göremediler. Değişim devam ettiğinden Cosworth 'de aynı şeyi yapabilir. Belki başarılı bir uygulama süreci geçirir ve en dayanıklı motoru onlar yaparsa gelecek sene farklılık devam eder.)

brawnın başarısında ferrari yönetiminin beceriksizliği var. bahaneleri sıralarken biz işimizi düzgün yapamadık deme cesaretini gösterin lütfen…bundan sonrada iflah olmazlar bu adamlar çünkü sürekli ona buna karışacak bir pilot ve sponsorları var. acaba ferrari takımı santandere büyük hisse satışımı yaptı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir