Kategoriler
Formula1

Massa Pazartesi Günü F2007 İle Test Yapacak

Gerekli kontrollerden geçirilen Felipe Massa, Formula 1 aracı ile test yapmak için FIA’dan izin aldı. Cuma ve Cumartesi günlerini Paris’teki Pitié Salpetrière hastanesinde geçiren pilot, FIA medikal delegesi Profesör Jean-Charles Piette ve takımının gözetiminde çeşitli nörolojik ve göz sağlığı testlerinden geçirildi. Yapılan testlerde Massa’nın görüşünü %100 geri kazandığı sonucuna ulaşıldı.

Macaristan’da geçirdiği kazadan beri yarışlardan uzak kalan pilot, karting yarışları ve Ferrari simulatörleri ile hazırlıklara başlamıştı. Yarın F2007 ile test yapacak olan pilotun, GP2 slick lastiklerini kullanılması bekleniyor. 

Massa, gerçekleştirilecek olan testte çok sıkı çalışmayı planladığını belirtirken, Abu Dhabi’de geri dönme ihtimalinin gerçekten çok düşük olduğunu söyledi. Ancak gelecek sezon ilk yarışta döneceğinden %100 emin olduğunu da ekledi.

“Massa Pazartesi Günü F2007 İle Test Yapacak” için 0 yanıt

2007 araçlarının slick lastikler ile nasıl yarışabileceğini takımlar biliyor, ellerinde test verileri var çünkü. Bu da bir etken olabilir araç seçiminde. 2007 sezonu bittikten sonra yanlış hatırlamıyorsam Kasım ve Aralık aylarında 2007 araçlarına slick lastik takmışlardı.

Flashback yapıp, o günleri hatırlamak için linkler… Ayrıca alternatif kaynak olarak Kasım-Aralık 07, Ocak 08 F1 Racing'e bakabilirsiniz.

http://www.padokf1.com/haber/14133
http://www.padokf1.com/haber/14155

Not: 2. linke bakacak olursanız, 15 pilotun 10u slick ile test yapmış ve Ferrarilerden biri (Schumacher) slick, diğeri (Massa) oluklu lastik kullanmış.

2 önceki senenın aracı ile test yapabılıyorlar sanırım.az önce f1 klubü programında hiç olmassa 2008 aracı ıle test yasağını kaldırırlar gibi bir sey dediler.

teşekkürler vega nitro arkadaş…bu arada bayanmısınız erkekmisiniz? bir de tevellüt kaç? bayağı eskilerden detaylı bilgiler veriyorsunuz…enteresan…

nurettin dovan'a katılıyorum.meydanı boş buldular.en kısa zamanda massa pistlere dönsün en güzel cevabı verecek.

Kuralları google'da "2009 f1 sporting regulations" yazarak bulabilirsin, 8. sayfanın ve 9. sayfanın bir bölümünde test kuralları var. Araç modeli konusunda bir kısıtlama gözükmüyor. Zaten 2009 aracı limitli sayıda üretiliyor (3 tane olması lazım), bu yüzden onu riske atmak istemiyorlardır. Ama slick Bridgestone lastikler, standart ECU gibi özellikleri bulundurmak zorunda oldukları için ve Ferrari F2007 bu kurallar ile uyumlu olduğu için kullanıyorlardır sanırım.

şu anki araçlarla test yasağı var diye biliyorum. gerçi bu 2007 nin aracı yani kimi nin şampiyon olduğu araç…konu dönüp dolaşım nasıl kimiye geliyor bende anlamıyorum:))

FIA'nın belirlediği test kurallarında anlaşmalı üreticinin verdiği lastikler kullanılmalı diyor (Bridgestone). Ayrıca yine aynı test kurallarında araçta FIA'nın resmi ECU'sunun takılı olması gerektiği belirtiliyor.

Büyük olasılıkla F2007 bu verilere en uygun araçtır, ondan kullanıyorlardır. Aracın modelinin "şu modelden yeni olmaması gerek" diye bir kural göremedim.

@raikkonen_the_best_of_f1;

bence daha onceki sezonlardan fazla kalmis ondan bosa gitmesin diye kullaniyorlar :p

elbette bir bildikleri vardir. schumi de bu aracla test yapmisti. belki kullanimi rahattir, test icin iyidir vs.

umarım en kısa zamanda döner.Bazıları Ferrarinin sırf vefa borcunu ödemek için Massayı tuttugunu söylüyor.Onlara diyecek lafım şu…Ferrari badoer'e bile 2 yarış sabrettiyse Massaya 20 yarış sabreder herhalde.Ayrıca Massa kaza olana dek sezon boyunca Kimiden daha iyiydi.

umarım herşey onun için olumlu olur ve test sürüşü en iyi şekilde geçer Alonso geldikten sonra takımın ona çok ihitiyacı olacak 😀

bide ben hala bu f2007 ısrarını anlayamadım ya neyse…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir