Kategoriler
Formula1

Marko: “Bize Beş Değil Sekiz Motor Gerek”

Red Bull’un danışmanı Helmut Marko, eğer Formula 1’deki mevcut düzenlemelerde değişiklik yapılmazsa, Red Bull’un büyük patronlarının fişi çekeceğini belirtti.

Avusturyalı AFA ajansına konuşan Marko, özellikle motorda yaşanan dayanıklılık sorunların kendilerinin yarışlara profesyonel bir şekilde hazırlanmasını imkansız kıldığını belirtiyor.

Marko, “Sadece dayanıklılığın bize faydası olmaz tabii. Giderek geriye düşüyoruz. Motor ile kaybettiklerimizi, şasiyi geliştirerek az ya da çok geri alabiliriz fakat sonuçta üçüncüyken motorunuz patlarsa altıncı ya da sekizinci tamamlayabilirsiniz.” diyor.

Önümüzdeki hafta F1 Strateji Grubu bir toplantı gerçekleştirecek ve burada en önemli konunun bu sezon beşinci motorların kullanılmasına izin verilip verilmeyeceği olacak.

Marko, “Bizim için bunun bir önemi yok. Bize yedi ya da sekiz (motor) lazım. (Uzun ömürlü motor) kuralı saçma çünkü maliyetleri azaltmıyor, tam tersine artırıyor. Hiç kimse sezonu dört motorla tamamlayamaz”

“Umarım toplantıdan mantıklı sonuçlar çıkar. Bu sadece bizim için değil tüm F1 için çok önemli. TV reytingleri ve yarışlara gelen seyirci sayısı giderek düşüyor. Kolay kolay yeni sponsor da bulunmuyor.”

“Patronumuz [Dietrich Mateschitz], eğer bazı şeyler değişmezse spordaki varlığımızı sorgulamanın vaktinin geleceğini zaten belirtti.”

“FIA, FOM ve takımların oluşturduğu mevcut sistem artık işlemiyor. Sürekli, herkese ne istediklerini soramazsınız. Bağımsız bir mekanizmaya ihtiyaç var.”

“Marko: “Bize Beş Değil Sekiz Motor Gerek”” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir