Kategoriler
Formula1

Renault Güncellemeleri Rusya GP’ye Kadar Erteledi

Red Bull’un Takım Patronu Christian Horner, Renault’nun Rusya GP’ye kadar motorda herhangi bir gelişim hakkı kullanmayacağını açıkladı.

Sezon başındaki dayanıklılık sorunlarını geride bırakan Renault artık performansa odaklanacağını söylemişti. Renault bu sene henüz motorda gelişim hakkı kullanmadı bu yüzden 13 gelişim hakkı hala duruyor.

Renault bu haklarla turbo V6 motoru ciddi ölçüde geliştirmeyi planlıyor ancak güncel motorun Rusya’da gelecek olması, Red Bull ve Toro Rosso’nun Spa, Monza, Singapur ve Suzuka yarışlarını daha yavaş motorla geçirmesi anlamına geliyor.

Horner “Sochi’den önce planlanan bir şey olduğunu düşünmüyorum. Motorda gelişim hakkını en erken o zaman kullanabilirler. Şu anda kullandığımız motorlar böyle devam etmek zorunda.” dedi.

Daniel Ricciardo’nun bugün bir motorunun daha miadını doldurmasıyla geriye sadece bir motoru kaldı.

Sochi’den önce Ricciardo’nun yeni bir motora geçmesi gerekirse hem ceza alacak hem de mevcut düşük performanslı motordan kullanmak zorunda kalacak.

Horner “4 ve 5. motorları pilotlarımız cuma ve pazar günleri arası kullanıyordu. Ne yazık ki Ricciardo 4. motorunu kaybetti ve geriye sadece ilk defa Avusturya’da kullanılan 5. motor kaldı.”

“Güncel motor Sochi’de devreye girmeden önce başka ceza almadan bu dönemi geçirip geçiremeyeceğini zaman gösterecek.” dedi.

Sorunlara rağmen Horner, Red Bull’un gelecek sene Renault ile devam edebileceğini söyledi.

Horner “Motordaki performans ve dayanıklılıktan mutlu olmadığını söyleyen ilk taraf Renault olacaktır. Gelişme kaydediyorlar.”

“Motorda yaşanan sorunlar şasinin aksine uzun vadede çözülebiliyor. Renault stratejik olarak sadece 2016 değil daha sonrası için nasıl devam edeceğine önümüzdeki haftalarda karar verecek.”

“Renault ile gelecek sene sonuna kadar anlaşmamız var ve partner olarak onların bizi rekabetçi yapmasını bekliyoruz. Bunun için rekabetçi motora ihtiyacımız var. Tabi ki Renault da müşterileri için böyle bir motora ihtiyaç duyuyor.” dedi.

“Renault Güncellemeleri Rusya GP’ye Kadar Erteledi” için 2 yanıt

Hayırlısı olsun demekten başka bir şey diyemiyorum…

Renault 2015 motorundaki gelişimin 2016 motorunu da etkileyeceği için güncellemede aceleci davranmayacaklarını söylemişlerdi bu iyi bir strateji çünkü 2016 motorunu direk etkileyecek.

Yeni motorun dyno’da olduğunu herkes biliyor ben en geç Belçika’da olmasını bekliyordum umarım yeni tasarım sorunsuz çalışıyordur.

2014 motoru tamamen değiştirilmeden 2015 e başlanmış olsaydı şuan daha iyi bir yerde olabilirdik 50-60 bg güç açığını kapatmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir