Kategoriler
Formula1

Renault, Force India ile Görüşüyor!

Son çıkan haberlere göre Renault, Formula 1’e fabrika takımı olarak dönüş yolunda Force India’nın hisselerinin çoğunu alma seçeneğini değerlendiriyor.

Red Bull ve Toro Rosso ile yollarını ayırması beklenen Renault’nun Formula 1’deki geleceği belirsizliğini koruyor. Renault’nun tamamen ayrılması ya da bir takımı satın alarak devam etmesi gündemde.

Renault’nun adı daha çok eskiden sahibi olduğu Lotus ile anılıyordu ancak Belçika’dan gelen haberlere göre bu kapsamda Force India ile görüşmeler yapıldı.

Force India’nın takım sahibi ve patronu Vijay Mallya, Renault’nun bu sene ikinci kez toplantı talebinde bulunduğunu ve Renault temsilcisi Alain Prost ile dün akşam görüştüklerini söyledi.

Mallya “Dün onların tarafıyla bir görüşme yaptık ve bir kararın verilmediği belirtildi. Renault yönetim kurulu bir teklif yapmadı.”

“İkinci olarak bana hisse paylaşımı konusunda ne hissettiğim soruldu. Azınlık olmak istiyor muyuz? Öyle olursa isteyip istemeyeceğimizi sordular.”

“Motor tedariğini konuşmadık.”

“Genel olarak onların muhtemel üretici olma fikirlerini konuştuk. Birden fazla takımla görüşüyorlar ve benim vizyonum, neyin mümkün olup olmadığı hakkında konuştuk.”

“Bana büyük bir ortakla çalışmak isteyip istemediğimi sordular.”

“Hayır dediysem görüşmeler orada bitmiş olurdu.”

“Potansiyel teklifi düşünmem gerektiğini ve ikinci olarak azınlık olarak haklarımın neler olacağını sordum.”

“Masada bir anlaşma yok. Henüz planları konusunda karar vermediler. Daha erken.” dedi.

Force India takımında Mallya’nın dışında iki grup daha var ancak Mallya böyle bir olay olması halinde kendisini dinleyeceklerini söyledi.

Renault’nun Force India ile görüşmesine rağmen Lotus’un bu görüşmelerde ilk sırada olduğu tahmin ediliyor.

“Renault, Force India ile Görüşüyor!” için 11 yanıt

Force India son zamanlarda yerini sağlamlaştırmış gerçekten özel bir takım. Hep gençleri yarıştırdılar, siyasete pisliğe şikeye bulaşmadılar. Takımlarını bir üreticiye satmalarını hiç istemem. Gitsin batmakta olan Lotus’u geri alsınlar. Force India özgür devam etsin.

Force İndia gerek tavırları gerek spora katkısı gerekse yaptığı tercihler ile benim için son3-4 yıldır en saygı duyulası takım umarım büyük başarılar elde ederlerde uzun süre kalmaya devam ederler.

İlla bir takım mı satın almak zorundasınız anlamıyorum ki. Bunlara vaktini harcayacağına kur sıfırdan takımını. Koskoca Renault olmuşsun birilerinin takımını almak zorunda mı hissediyorsun kendini. Para var, imkan var, fabrika desen o da var. Lotus – Renault ya da Force İndia – Renault değil, RENAULT olarak dönmenizi istiyoruz. Belki Alonso’yu da alırsınız tekrardan. Başa da Briatore geçer oh mis.

zaten F1 takımı kurmak, herhangi bir yerde dönerci açmak kadar kolay bir şey.

O yüzden BMW Sauber’i alarak, Honda Bar’ı alarak, Mercedes Brawn’ı satın alarak, Red Bull Jaguar’ı, Toro Rosso Minardi’yi Force India Spyker’ı, Spyker Midland’ı, Midland Jordan’ı, Renault Benetton’u …… satın alarak F1’e girdi…

Hadi diyelim ki kendi takımını kurdu… Her şeyi iğneden ipliğe sıfırdan kurdu. Tüm fabrikayı ve operasyonu kurmak ne kadar zaman alacak? Hadi diyelim ki kurdular, FIA o sene için yeni takım başvurusu açacak mı?

Bunlarla uğraşacaklarına ekibi kursalar daha iyi olurdu bana göre. Tabii prosedür nedir, nasıl işler dönüyor bunlarla ilgili bir fikrim yok ama 2016 için 2 takım girecek dediler. 1 tanesi Haas, diğeri de Renault olur. Fia zaten 2 takımlık kontenjan açmıştı. 1 tanesi boşta duruyor.

🙂 yıllanmış, on yıllardır takım olarak Formula 1’de mücadele eden irili ufaklı en kötü takım bile yeni sezonun aracını 1.5 – 2 sene öncesinden yapmaya başlarken Renault’nun 1 sene içerisinde fabrikasını sıfırdan kurup, operasyonu işler hale getirip bir de üstüne üstelik F1 aracını hazırlamasını bekliyorsunuz.

iyi akşamlar

Ben şimdi kuracaklar demedim. Zaten yaklaşık 1 – 1.5 yıldır Renault kendi takımıyla dönmeyi planlıyor. Olayları çarpıtmayalım.

iyi akşamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir