Kategoriler
Formula1

Pirelli: Takımlar Maksimum Tur Limitini Göz Ardı Etti

Pirelli, Sebastian Vettel’in lastik patlatması üzerine yeni bir açıklama daha yaptı.

Cuma günü Rosberg 300 kilometre hızla giderken lastik patlamış, ardından bunun dış etkenlerden kaynaklandığı açıklanmıştı.

Bu sefer ise Vettel yarışın bitimine iki tur kala lastik patlattı.

Pirelli’ye göre bu lastiklerin limitini aştıkları için gerçekleşti.

Pirelli’den yapılan açıklamada “2013 yılının kasım ayında doğru lastik kullanımı ve aynı setle maksimum tur sayısına ulaşabilmek için kuralların değiştirilmesini talep ettik. Ama kimse bu isteği kabul etmedi”

“Önerimiz sert lastiklerle yüzde 50, yumuşaklar ile yüzde 30luk bir mesafeye eş değerdi”

“Spa’da orta lastiklerle 22 turluk bir sınır vardı ve bu sınır aşıldı” dedi.

Vettel sert lastiklerle 27 turu geride bırakmıştı.

“Pirelli: Takımlar Maksimum Tur Limitini Göz Ardı Etti” için 13 yanıt

Kardeşim 27 tur kullandı diye lastik patlamamalı performansı düşmeli.kabul edelim lastikler sağlam değil.tamam vettel 27 tur gitti diye patladı.peki rosbergin lastik neden patladı.odamı 27 tur gitti.

Ortada işini iyi yapmayan birileri var ve şahsımca bu ferrari değil.

Pirelli yokken de lastikler patlıyordu. Her lastiğin bir ömrü var. Eski lastikle uzun yola çıkarsan patlar yolda kalırsın Allah göstermesin takla atar gidersin. Yanlış strateji bence.

Benzer stratejiyi Schumi zamanında Ross Brawn da denedi..

Bridgestone bir kez olsun patlamadı, araç gride geldiğinde içindeki elyaf görünüyordu. Performansı elbette düşüyordu ama patlamamıştı.. Hangi takım olursa olsun, şimdiki Mercedes dışında bütün takımlar risk almadan puanlar almaları çok zor

Pirelli’nin ne halt olduğunu biliyoruz, adamlar toplu patlak olmazsa suçlarını kabul etmezler.

Ama bu kez üstlerine fazla gidiyoruz sanki. Antrenmanlarda yüksek aşınma yüzünden lastiklerin yanlış seçildiği söylenmişti. 3 yarış önce de Pirelli’nin muhafazakar davrandığı ve tek setle yarışın bitirilebileceği söyleniyordu. Geçen sene muhafazakar lastikler ürettikleri söylendi, bu sene biraz yumuşattılar.

F1 araçlarının karakteristikleri çok farklı. Bir araca mükemmel uyan lastik diğerine uymak zorunda değil. Diğer takımlar tek pit stop denemeyi göze almadılar, Force India bile bunu yapamadı. Ferrari bir kumar oynadı, neredeyse de tutuyordu. Bu kadar basit. Tutsaydı 20 kişilik gridde bu stratejiyi uygulayan tek araç olarak kahraman olacaklardı.

Hade lan ordan neden lastkk patladigini kanitliyamionuz bos aciklama yaparak dis etken diyonuz kimi kandirionuz pilot salak mi cisimden patlasa anlalazmi veya kameralar hc brinde bisi yk yemeyin kimseyi

22 turluk snir dio takkmlar pillotlar zorlamasin mi lastikleri soncta bi strateji vettel gayet iyi turlar atiyordu siz hizi dusurecek lastik yapcaginiza zorlayinca patlayan lastik yapionuz boyle ismi olur ya cikista patlasaydi ne olcakti? Nerde michelin bridgestone defolun bu spordan ya lastik bi kitlemeyle pert oluyor yapcagnz lastigee..

anlamiosunz sanrm lastik patlamicak arkadasm fia lastik patlicak mi diyor takimlar sttayejiyi prelliye gore yapmicak performan dusumu olacak ama orta da hc bi nane yok iken patlamicak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir