Kategoriler
Formula1

Lauda da Mercedes'ten Fazlasını Bekliyor

Michael Schumacher’in, W01 ile Bahreyn’de kazanamayacaklarını söylemesinin ardından McLaren pilotu ‘buna tamamen inanmadığını’ söylemişti.

MercedesGP patronu Ross Brawn ise Salı günü, ‘istedikleri kadar hazır olmadıklarını’ belirtmiş, Norbert Haug ise, üstteki dört takımın denk olduğu yönündeki düşünceleri kabul etmemişti.

Haug: “Bir denklik olduğunu düşünmüyorum. Red Bull, bizim önümüzde”

Red Bull takım patronu Christian Horner de aynı görüşte gibi

Horner: “Şimdiye kadarki en iyi durumumuzdayız”

MercedesGP’nin bu temkinli yaklaşımı belki de üzerlerindeki baskıdan kaynaklanıyordur. Çünkü Daimler CEO’su Dieter Zetsche, Cenevre Motor Gösterisi’nde, Brackley kökenli takımın 2010’da ya hep ya hiç için piste çıkması gerektiğini yineledi.

ORF’ye konuşan Lauda: “Mercedes’in sorun yaşadığı ve zafer için yarışamayacağı yönündeki ifade, bana göre bir küçümsemedir.”

Ama MercedesGP, 2010 için favori söylemleri karşısında temkinli davranan tek takım değil.

Testlerde ön plana çıkan Ferrari’nin F10 aracına rağmen Luca di Montezemolo da iddialı değil.

Takımda F10 ile ilgili büyük bir coşku olduğunu söyleyen Montezemolo, Cenevre Motor Gösterisi’nde konuştu.

Montezemolo: “En iyi değiliz, en iyiler arasındayız.”

“Geçen sene diğerlerinin ardından bitirdik ve hâlâ arayı kapatıyoruz”

McLaren’den Lewis Hamilton da, La Stampa ile yaptığı söyleşide sakindi.

Hamilton: “Ben de şikayet edebilirm ve onlar gibi yalanlar söyleyebilirim. Gerçek olan, benzer performansa sahip 5-6 takımın olduğu. Bu durumu daha önce F1’de hiç görmemiştim”

Ferrari’den Fernando Alonso ise, Bahreyn’de zafer için süreceğini söyledi.

EFE’ye konuşan Alonso: “Bütün takımların yedekte bir şeyler sakladığından eminim. Herkes, durumlarını önemsizleştiriyor ama bir iki gün içinde göreceğiz. Çok yakın olacak.”

“Lauda da Mercedes'ten Fazlasını Bekliyor” için 0 yanıt

Aracı kullanan ve işin başındaki şöyle diyor Lauda uzaktan yok öyle diyor. 🙂
Ben sanmıyorum Dieter'in markanın tarihini o kadar düşüneceğini adamın her konuşması bütçe ve paraya dayalı.
Daimler ve Mercedes yönetimi lüx olarak görüyor malesef bunu.
Ayrıca Mehmet bey dediğiniz tarihler öncesi ve sonrası için Ford vs avrupalı köklü üreticilerinde de vardı o tip testler. Hurda bükme testlerinden tutun, uçurum, binadan dik düşürme, basınç testlerine kadar.

onur aybars arkadaşım GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞANIN güzel vecizesi için teşekkür ederim.

mercedes ile ilgili bir bilgiyi paylaşmak istiyorum.almanya 2. dünya savaşından hezimetle ve bitmiş halde çıkmıştır.mercedes fabrikası da harap haldedir.ama savaşın ardından öyle bir mücadeleye girerlerki,3-5 yıl içinde eski kalitelerini yakalarlar.ve asıl anlatmak istediğim olay ise en iyisini yapıncaya kadar mücadele vermeleri.ürettikleri araçları test metotları ise içinde manken olan aracı belli bir hızla şarampole yuvarlayarak takla atmasını sağlamak ve ilk kontrol olarak kapılar açılıyormu,tavan çökmüşmü ve bağaj açılıyormu.adamlar 1950 lerde bunlarla uğraşmış…bu bilgileri great cars belgeselinde seyretmiştim.uzun oldu kusura bakmayın

çok değil 10 gün kaldı,kim önde kim peşinde vs vs…
mc laren-mercedes gp-nickli arkadaşım,bence zetsche değil yüklenen, gümüş okların tarihi.gümüş okların talihsiz le mans yarışına kadar olan motorsporları tarihi ağır bir hakimiyet abidesi.o zamandan sonra ilk defa mercedes adıyla yarışlara katılacak olmaları dolayısıyla genel bir baskı olduğu kanatindeyim.bence bu baskıdanda enfazla etkilenen zetsche dir…

'Cenevre Motor Gösterisi'… Bu çeviriyi yapan arkadaşa teşekkürü borç bilirim. Türkçesi olan kelimeler yerine başka dillerde kelimeler kullanılması pek hoşuma gitmez. Dil, bir milleti bir arada tutan etmenlerin başlıcalarındandır. Sağ olun…

"Türk Milleti'nin iki büyük fazileti vardır. Dili ve dini." M.Kemal ATATÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir