Kategoriler
Formula1

Avustralya GP Cuma Sonrası Ferrari

Fernando Alonso – 15.: “Melbourne’de yarışacak olmaktan dolayı mutluyum. Burası takvimdeki en eğlenceli yarışlardan biri. Genel olarak, ikinci seansta yağmura takılmamıza rağmen bugün yaptıklarımızdan makul derecede memnunum. Özellikle yumuşak lastiklerle daha fazla tur atarak onları daha iyi analiz etmek isterdim ama olmadı. Sadece ikinci seansta kullandık yumuşak lastikleri. Ama herkesin aynı durumda olduğunu düşünüyorum. Pazar günü için hazırlıklarımızı yaptık ve bu yüzden zaman tablosundaki sıralamam beni çok fazla endişelendirmiyor. Cuma günleri genellikle, bu pist çok kirli olur ama bu sefer ilk turlarda tutunma seviyesi çok fena değildi. Aynı set lastikle çok fazla tur atacağımız düşünüldüğünde, yarış için, lastik idaresi en önemli faktör olacak. Doğru zaman geldiğinde atak yapabilmek için mümkün olduğunda çalışmamız gerekecek.

Felipe Massa – 17.: “Özellikle ikinci seans nedeniyle zor bir Cuma günü oldu. Yağmur nedeniyle yapmak istediklerimiz tam anlamıyla gerçekleştiremedik. Bazı takımlar farklı programlar uygularken bir yarış hazırlıklarına odaklandık. Bu yüzden zaman tablosuna bakarak değerlendirme yapmak pek mümkün değil. Yarınki hedefimiz sıralamalar için en iyi şekilde hazır olmak ki bu pistte sıralamalar normalde olduğundan daha önemli. Bizim açımızdan, lastiklerde çok fazla bozunma sorunu yaşanmıyor ama henüz kesin bir sonuç çıkarmak için erken. Albert Park pistini seviyorum: burada daima hızlı olmuşumdur ama 2007’nin dışında, bir şekilde yarışı puanlarla tamamlamayı başaramadım. O zaman zor bir sıralamanın ardında altıncı olmuştum yarışta. Umarım bu kez daha şanslı olurum.”

“Avustralya GP Cuma Sonrası Ferrari” için 0 yanıt

Bak mert bunada katılıyorum.Aslında araçlar güzel sadece önden bakınca ön kanat fazla büyük.O 2008 gibi olsa ve örs kapak kullanmasalar sanırım kimse laf etmezdi bu araçlara.Ayrıca neden yapılmıyor.Yani hiç yapmasalar şu ön kanatları küçültseler.Ne açıları nede boyutu bir işe yaramadı.

slick lastikle araçları çok hızlandırdı.Bu berbat aerodinamiğe ve yeni yakıt kuralına rağmen araçlar 2004 rekorundan sıralamalarda en fazla 0.7-0.8 sn kadar yavaş kalacaklar gibi görünüyor.Ön kanat birazdaha daraltılıp yükseltilte arka kanat da eski haline getirilmiş olsa o rekorları da geçebilecek hale haldi araçlar.Kaldıki V10 motorların devam etmiş olmaları halinde dereceleri düşünmek dahi istemiyorum

Motor kapagi deyilde ön kanatlar 2008 gibi olsa araclar gercekten hoc görünecek ,
ne öyle yol düzleyen kepceler gibi hepsi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir