Kategoriler
Formula1

McLaren, MP4-25'in Hızından Tatmin Olmadı

Woking kökenli takımın önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirmesi ile birlikte Jenson Button iki galibiyet aldı.

Whitmarsh, MP4-25’i daha da hızlandırmak için çok çalışmaları gerektiğini söyledi.

Whitmarsh: “Zorlamaya devam edeceğiz, bu sır değil”

“Barselona için yeni bir pakedimiz olacak ve yıllar boyunca her yarışta gösterdik ki yarıştan yarışa aracımızı geliştirebiliyoruz. Yapmamız gereken de bu”

“Bütün takımlar da bunu yapacak ama biz bunu daha hızlı oranlarda yapmalıyız. Öncekine göre daha yakınız, araç bizi tatmin etmedi ve geliştirmek zorundayız. Daha da hızlı hale getirmeliyiz”

Whitmarsh ayrıca sürüş yüksekliği tartışmalarının kendilerine engel olduğunu, çünkü kendi sistemleri üzerine çalıştıklarını ve FIA’nın açıklaması ile bu çalışmaları rafa kaldırdıklarını belirtti.

Whitmarsh: “Aracın aerodinamiği üzerine etki edecek yaylı kütle ile beraber çalışacak özel bir parçaya sahip olamayacağınız, bir süre önceki açıklama ile anlaşıldı.”

“Burada bize söylendi ki, süspansiyon sisteminde sürüş yüksekliğini değiştirecek herhangi bir parçanız olamaz. Ama bazı takımların belki de böylesi bir kabiliyetten yararlandığını hissettik, büyük olasılıkla da kurallara uygun şekilde. FIA’dan bilgi aldık ve böylesi bir sistemin kurallara uygun olduğu söylenince şaşırdık.”

“Bunu temel alarak bu tip bir sistem üzerine çalışmaya başladık ve Çin’de böylesi bir sistemi kullanmaya niyetlendik. Ardından, yarış öncesinde, FIA bize durumu tekrar gözden geçirdiklerini ve böylesi bir sistemin artık yasal olmayacağını söyledi. Yani zamanımız boşa gitti”

“FIA’yı eleştirmek istemiyoruz. Çünkü 12 takım, kurallarda ve yorumlamalarda değişiklikler yapmaları, açıklıklar kazandırmaları için sürekli olarak Charlie (Whiting) ve FIA’nın peşinde koşuyor. Ama olumlu bir açıklama geldiğinde şaşırdık ve tatmin olduk. Çünkü konu yaratıcı mühendislikti ve böylesi zorluklardan keyif alırız”

“Bu yüzden (o sistemi) üretememiş olmak utanç verici. Bize bir parça avantaj sağlayacaktı ama yapamadık. Bu yüzden önümüze bakmalıyız. İşin doğası bu. FIA zor kararlar vermek zorunda. Bu işleri her zaman daha iyi yapabilir ama başlangıçta bize net bir ‘hayır’ denseydi daya iyi olurdu, ama olmadı”

Süspansiyon planlarının rafa kaldırılmasına rağmen Whitmarsh, araçlarının hızlanması için daha çok olanağın olduğunu belirtti.

Whitmarsh: “Daha fazla yere basma kuvveti yaratabiliriz. Daha fazla aerodinamik verimlilik getirebiliriz. Daha az hassas yapabiliriz. Aracı daha hafifi bir hale getirebiliriz, bunların hepsini yapabiliriz. Bu bizim işimiz ve bundan keyif alıyoruz”

“Arada kurallarda beklenmedik bir şans ortaya çıkarsa hemen üzerine düşeceğiz. Bu (sürüş yüksekliği olayı) bir an için önümüze çıktı ve üzerine düştük. Ama sonunda faydalanamadık”

“McLaren, MP4-25'in Hızından Tatmin Olmadı” için 0 yanıt

Büyüksün quva… birileri gelipde Fernando meselesine girmese bu konu burada uzamayacakdı.Başlatmak kadar bitirmekde büyüklükdür.Mümkünse artık herkes yerinde kalsın.

McLaren gibi bir takım için yatırım yapmak ve o yatırımı heba etmek işten bile değildir.Bana göre parasal olarak en zengin takımdır.Yani milyon dollar bu takım için hiçbişeydir.Gelelim Fernando meselesine; yazdıklarınızla çelişmeyin.Madem Fernando için Milyon dolarlar harcandı ve önceden ilanlar edildi,Neden mekanikerlerin küfür etmesine göz yumuldu,neden aracının üzerine lamba direği devrildi,neden'biz ona karşı yarışıyoruz denildi,neden macaristan dan brezilyaya kadar ron dennis tek kelime konuşmadı.Madem milyon dolarlık yatırımdı neden bütün bunlar yapıldı.Oysa ki Ron dennis bir demecinde ''Alonso bana eski şampiyonlarımı hatırlatıyor'' (Prost,lauda,senna)demişti.aradan 4 ay geçti biz ona karşı yarışıyoruz dedi.Milyon dolarlık yatırım işte bu şekilde harcandı.

küskü… hiç birşey bilmemek ayıp olmamakla birlikte birşeyi anlamamak kapasitesizlikden kaynaklanıyor olsa gerek.Aşağıda yazdım… yanlış yazıyorsam uyarın yoksa saçma sapan şeyler yazarak buraları doldurmayın.Dahası saçma sapan kişiliklerinizi buralara sunmayın ki kapasitesizliğiniz belli olmasın.

konunun eski defterlerle ne alakası var yahu?
ben kendi adıma,bunu fia bize karşı oldugu için yaptı demek istemiyorum ama baştan neden böyle birşey söz konusu olamaz denmeyip koskoca takımın belirli bir süre aralığında boşa çalışmasına neden olunda,benim derdim bu..
her mclaren haberinde ve yahut buna benzer durumlarda her zaman orada yorum yapmayı alışkanlık haline getirmiş,buraların en boş konusan adamının amacı nedir acaba,onu da çözemedim,işin gücün yok mu kardeşim senin?

Whitmarsh ve Hamilton un açıklamalarına rağmen hala eski laflarla tatmin olabiliorsanız diyebilecek başka bişeyim yok…

geçen spa 2007 yi seyrettim. starttan sonraki virajda 3.kalkan alonso ile 4.kalkan hamilton yanyana geliyorlar araçlar birbirine temas ediyor. müthiş bir heyecan eau rouge da yine yanyana geliyorlar alonso avantajını kaptırmıyor. iki müthiş pilot ve müthiş bir çekişme…o sene hiç yolda bırakmayan mclaren aracına rağmen aradan sıyrılan ve şampiyon olan kimi raikkonen…gerçekten çok hırslı biri diğerine boyun eğmeyen iki pilot yanyana getirilince yanlış oluyor galiba…kiminin takımdan gönderilmesinin sebebi büyük ihtimal bu olsa gerek. ron dennis yarışta o anları eli ağzında eyvah dercesine seyrediyor. sonuç bu tartışmamanın hiçbir zaman galibi olmayacak. ama daha doğrusuda kim ne derse desin bu iki pilot gerçekten iyi pilotlar iyi ki var lar…

pilot tutma olayı ancak bir pilotun diğerine bariz baskın olduğu anlarda olur. bahsedilen lewis-alonso döneminde ise böyle birşey mümkün değildi. ancak ron dennis ve lewis alonsoyu bitirdi diyen arkadaşlar f1 i basit bir futbol ligi olarakmı görüyorlar bilemiyorum sen alonsoya okadar yatırım yap kaç ay önceden duyur geliyor diye sonrada onu basit bir pilot gibi harca olacak işmi bu. herkes çok iyi biliyor olay karakter meselesi ve eşitliğin bozulmaması olayıydı. kimisi bunu hazmetti kimisi hazmedemedi…

Oyun mu? Kimse böyle bir sektörde milyon dolarlar harcayıp da bunun bir kısmını (birilerinin tabiriyle) bir pilotu tutup diğerini ezerek heba etmez…Bunu kimse savunmasın…

Bence Mclaren'in bu konuda sesli sitem etmesi yanlış olmuş.
Öncelikle bu konu üzerinde çalıştığını açıkça belirten takım Mclaren'di.Diğerleri de muhakkak çalışıyordu. Ama sanki bu iptalin bir tek Mclaren'e karşı yapılmış gibi lanse edilmesi pek hoş olmadı bence.

Takımın hızından memnun olmaması normal.Olmaması gerekir ki durmadan gelişebilsin ki Mclaren gridde gelişme konusunda en iyilerden. Bu sistemin üzerine aerodinamik problemleri daha aza indirirlerse çok daha rekabetçi olabilirler.

Birde F-Duct sistemine değinmek istiyorum. Arkadaşlar başından beri diyorum,dahiyane bir sistem! Bu kadar uç ve yararlı bir düşünce ancak tebrik edilebilir. Ancak burada bir etraftan dolaşma olduğunuda bilmek gerekir. Ne diyor kurallar hareketli parçalar yasak, Mclarenin tezi ne? Hareketli olan parçam değil, pilotum! Bence bu yasaklanmalıydı! çünkü kurala direkt olarak aykırı olmasas bile özü açısından aykırı. Biraz hukuk bilen, biraz mantıktan anlayan arkadaşlar ne demek istediğimi anlayacaklardır.

Sene başında öze aykırı olan bu sistem niye yasaklanmadı? Geçen sene çift katmanlı difüzörler neden yasaklanmadıysa ondan! Çünkü bu bazı olayları alt üst edecekti. Şimdi lütfen bazı arkadaşlar çıkıp yedek planlar falan demesin. Diğer takımlarında en çok kullandığı sözler gibi, Mclaren bu şasiyi bu sistem üzerine kurdu. Yani bu sistemi çekerseniz, göreceğiniz şey yıkılan bir jenga kulesi olur. Ha Mclaren sonrasında toparlar mıydı? Mutlaka, aksi düşünülemez bile! Ama o zamana kadar da iş işten geçmiş ve f1 deki mücadelenin bir başrolü yan karakter rolüne bürünmüş olurdu.

O yüzden lütfen FIA bize karşı, zaten hep öyleler, bir tane iyi kararları yok tarzı şeyler söylemeyin çünkü bence o kadar abartılacak bir durum yok ortada.

Herkese iyi günler…

01McLaren bey kardeşim… kelime sıkıntını sanırım boş laflar kelimeleriyle gideriyosundur.Bak kardeşim; senin nikin dahi kopya oysa benim nikim belkide senin yaşın kadardır sahip olduğum bir varlık.
Benim yazdığım şeylerin doğruluğunda bir sorun varsa onu yazın diğer türlü saçma sapan karşılık vermeyin.
Hamilton Ron Dennis ve onun oyunlarıyla birlikte olupda ALonso yu yenemedi(Ron Dennis ,onunla yarıiıyoruz diyordu) .Alonso nun doğum tarihini bilmem ama benim McLaren i ilk izlediğim ve taraftarı olduğum yıl 1988 dir.

mclarenin sistemi nasıl çalışır tam olarak bilmemiz imkansız. özelliklede arka bölümdeki havanın yön değiştirilmesi noktasında. bazı çizimler mevcut, mantıklı gözüküyor ama sadece teoriden ibaret.
aarank yine boş laflara devam.mercedes taraftarıymışşş :)) hamiltonun alonsoyu yenmesini hazmedemeyip mclarene düşman olmuşsun ama eninde sonunda kabul edeceksin lewis zaten daha iyi pilot. 🙂 sizin eşitlikten anladığınız alonsonun 1. pilot yapılmasıdır.

bu fia nın kırdığı cevizler 40ı aştı.yeter artık bu takımın emeklerine parasına zamanına yazık zırt vırt her yıl kural değişikliği masraf masraf.di montezemeloya hak vermemek mümkün değil montezemelo önderlik yapsın çıksın 6-7 takımlık bi seri kursun güçlü takımlarda 3 er pilotluk o seride yarışılsın fiada alsın fiasını bay e sini ne yaparsa yapsın

@AARank

tamam iyi hoş yorumlarınla konulara zenginlik katıyorsunda biraz daha sakin olabilirsin

Çin yarışı öncesi "içimden bu yarış alonso finiş göremeyecek" yorumuma " senin gibileride alonso konularında görmesek" gibi absürt bir yanıt vermişsin.

bir nebzede olsa diğer f1 platformlarına göre daha olgun insanların varolduğunu düşündüğüm bir yer burası, ve mümkünse hep böyle kalmalı..

Çok bildiğini zanneden yorumcu insanların fikirlerine birileri 'aynen' katılabilir bu onların birşey bilmediğini göstermezken, bu arkadaşlara üstü kapalı hakaret edenleri de çok şey biliyor göstermez…:)(en azından bizim oradan öyle görünüyor)

Komik ama söylemeye değer birşey gözüme çarptı…
Birileri buraya yorum yazıyor ve değerlendirme gerektirecek kadar birşeyi savunuyor ve birr kaç düşüncesini dile getiriyor – olarak değerlendiriliyor. Olduğu gibi sana katılıyorum diye salt bir cümle yazan kişi +3 değerlendirme alıyorsa bu ne demek oluyor.Hiçbişe bilmeyenler çokmu başarılılar yoksa Türk insanının tabıatındaki var olan şey mi burayta yansımış oluyor (bilene değil inandığına oy ver ve üstelik inandığın kopyeci olsun 🙂 ).

Akışkanların farklı ısılardaki vizkoziteleri ve akış özellikleri basınç farkları ve bu akışdaki davranışları aerocular için uğraşmaya değer nitelikler.Venturi ler ve pitot tüpleri gibi özelliklerin bu yapılarda türevlerinin çok yerde kullanıldığı bellidir.
Difüzer çevresine aktarılan havadan Mclaren de faydalanıyor ki;Kubica, McLaren in aracına yorum yaparken arka kısımda değişik yorumları var kelimelerini kullanmışdır.Ferrari de küçük bir jet prensibi uygulamak istiyor.

Bir şeylerin hazmı zorlaşınca ağlanmalar başlar.Williams takımının McLaren e kardeş olduğu söylenmekle birlikte F-Duct ı hala sorguladıkları bilinen gerçekdir(Benim McLaren taraftarı olduğum zamanlarda kardeş takım denirdi).İçinde araçlarla gezilebilen bir merkeze sahip takıma 22 sene taraftarlık yaptığım ki; büyüklüğünüde oyunlarınıda iyi bilirim.

Ben şimdi tertemiz bir MERCEDES GP taraftarıyım ve sizede şiddetle MERCEDES GP yi tavsiye ediyorum.

selam arkadaşlar.

bende mclaren f-duck sistemi hakkında birşeyler paylaşmak istedim. belki ilginizi çekebilir.

öncelikle bu sistemin yasallığı konusuna hiç değinmeyeceğim. ayrıca mclarenin karşısında veya yanında değilim. f1 in en çok sevdiğim yönü; çok çabuk teknoloji üretebilmesidir.

benim dikkatinizi çekmek istediğim konu, fia nın verdiği kararlarda ileriyi çokta göremediğidir.

az buçuk mühendislik bilgisi olan birisi olarak sistemin gelecekte doğurabileceği sonuçlardan bahsetmek istiyorum. gelecek dediğim ise çok uzak değil, belkide 2011 sezonu…

2011 de sistemin iskeletini oluşturan kanalın kullanma alanları çoğalacak gibi gözüküyor. sistemin tam olarak ne gibi etkilerinin olduğunu henüz bilmemekle beraber arka kanatta downforce kaybı yaptığı net. olayda burada başlıyor. düz devre çalıştırılabilen bu sistem mantıken tersine çevrilebilir. yani downforce üretmek içinde kullanılabilir. buda ileride araçların orasının burasının deliklerle dolu olabileceğini gösteriyor. gelecek yıl çift katmalı difüzörlerinde iptali ile araçaların yere basma gücünün arttırılması için kanallar vasıtası ile bu bölge beslenmeye çalışılacaktır. mesela ferrarinin henüz deney aşamasında olan sisteminin difüzere inen bir kanalının da olduğunu biliyoruz.buda şüphemi birazda olsa güçlendiriyor. ayrıca ferrari bu sistemi legal olarak gerçekleştirirse, mclaren in sisteminden daha da işlevsel olacağına inanıyorum. çünkü sistem üst kanala hava akımını yönelttiğinde azami hız için etkili, alt kanala yönelttiğinde azami yere basma kuvveti üretmek için etkili olacak.fakat burdada sanırım fia dış yüzeyin haricinde downforce üretilmesine kesin karşı çıkmamakla beraber pek sıcak bakmıyor. mercedes ve mclaren araçlarının pilot başına yakın yan kanallarının downforce üretip üretmediği konusunda bir inceleme yapmış ama bir açıklama yapmamıştı. belkide fia burada diğer takımların eline bir koz vermiş oldu. çünkü diğer takımların fia ya itiraz edecekleri yada soracakları manidar sorulardan ilki "kanal sistemi; downforce azaltmak için kullanılabilyorda, neden downforce çoğaltmak için kullanılamıyor?" bence haklılarda.

tabiki bu yazdıklarım henüz bir varsayım olmaktan ileri gidemiyor. ama yeni kurallardan azami faydayı sağlamak zorunda kalan takımlar, f1 için hayati unsur olan yere basma konusu ile ilgili bu detayı atlamayacaklardır.

burada mclaren i tekrar tebrik ediyor, bünyesinde iki genç türk aero mühendisi çalıştığı içinde gurur duyuyorum.

hayırlı geceler…

Artık burda yapılan yorumlara karşılık vericeğim zaman, yazanla tartışmaya değer mi sorusunu kendime sorup öyle yazmaya çalışıyorum.

Sizler FİA nın McLaren a acıdığını düşünüyorsanız bende sizlere acıyorum çünkü elimden başka birşey gelmez.

Sizler daha McLaren isminin büyüklüğünü bilemeyenlersiniz…

Araç yeterince hızlı.Sanırım her turda 1sn fark açacak uçan bir araç peşindeler.
Mevcut araçları doğru strateji ile destekleyebilirlerse aslında rahatça şampiyon olacak güce sahipler bence.

Son yazımdam sonra bana laf yetiştirmeye çalışan insanlar olacakdır ki;onlar içinde bir kaç kelime yazıvereyim.
Diyelimki (bazı takımlar F-Duct sisteminin illegal olduğunu belirtmekde dewam ettiler);FIA, sisteme illegal deyip McLaren in aracından söktürseydi kamyon kadar uzun bu aracın hızı hatta o düzlüklerdeki hızı ne olurdu… Bence FIA ya itiraz etmeden önce teşekkür etmek lazım.

İtiraz edemcek kadar sesiniz çıkmıyorsa sizinde bir açığınız vardır.F-Duct sistemi hakkında yapılan sistematik şemalarının çoğu varsayımlardan ibarettir ve sistemin aslı McLaren in gizemindedir.Ortalıkda dolaşanlar varsayımlarla bilinenlerin birleşik olarak anlatılmasıdır.Örneğin senenin başında otomatik açılan valflerden bahsedip sistemin illegal olduğunu söyledik.İncelenmesinden sonraki açıklamada pilotun diz kapağını sıkıştırarak bu sistemi çalıştırdığından legal olduğu söylendi. Açıklanmış yada açıklığı görünen bilgilerin eşliğinde yapılan açıklamalarla bu sistemi tanıyoruz.Belki ne incelikleri vardır hatta ne aero etkileri vardır ama bunları sadece McLaren biliyor.
Geçen sene; çok katmanlı difüzer etkisiyle fark yaratmış olan Brawn a kafa tutan RedBull da olan sistem sadece ileri öteleyici süspansiyon sistemiydi ve legaldi.Bazı takımların bu sene benzer bir yapıyı kullandıkları söyleniyor.Farklı açıyla çalışan bir sistem olabilir ama legal oladuğu FIA tarafından açıklandı o kadar.

Ben İspanyada Ferrari ve Mclaren'İn Redbull a yaklaşacağını düşünüyorum.İkiside mükemmel araçlar değil ancak olacaklar sene içerisinde.Her takımın ufak tefek yumuşak noktaları var.Bakalım ne olacak haftaya.

mclaren takımının patronu,açık açık fia bize yanlış yaptı diyorsa,ortada gerçekten büyük bir yanlışlık olmalı,çünkü takım patronları böyle konularda fia yı açık açık eleştirmezler,yapılan bu saçma uygulamanın kimler tarafından ve ne amaçla yapıldıgını çok merak ediyorum..
baştan,''hayır tamamen yanlış olur'' demek çok mu zor birşey? adamlar;belki de bütün woking süspansiyon üzerine 1-2 hafta çalışıp,bütün bu çalışmalarını daha sonra çöpe attı..tam anlamıyla fiyasko,emeğe haksızlık..

F-duct sistemi dışarda bi sistem. yani anlaşılması kolay oldu. önde hava girişi görülebiliyor. arka kanattaki yarıklarda. ama red bull eğer bir sistem kullanıyorsa bunu dışardan anlamak çok güç. o yüzden mc laren nin sistemi ile ilgili sayfa sayfa tahmin yapılabiliyor. red bull hakkında da yapıldı ama tahminler tutmadı malesef. bu arada FIA haksızlık yapmış mc laren e. tamam kullanacakları sistem uygun olmayabilir ama başta evet diyip takımı buna yönlendirdikten sonra hayır demek yanlış olmuş.

bizim f-duct sistemi sayfa sayfa tüm sitelerde gezinirken, redbull un kullanmış olduğu sistem(farklı bir düzenek kullandıkları kesin) neden sır gibi saklanıyor?

biz mi çok şeffafız yoksa redbull gibi takımlar mı kaçak dövüşüyor ?

yeni güncellemeler ile en hızlı araç olabiliriz belki fakat sıralamalarda normal şartlarda pole'ü alacak bir araç geliştirebileceğimizi sanmıyorum, çünkü arada dağlar kadar fark var

Çin'de en hızlı turlara bakarsanız mclaren'in redbull'dan hiçte aşağı kalır yanı olmadığını görürsünüz, ancak sıralamalarda uçurum var resmen.

bu saatten sonra öyle bir sistem yapamayacağımız aşikar, araçtan alabileceğimiz maksimumu alıp yarışta agresif olmaktan başka çaremiz yok, ne şanslıyızki farklı noktalardan olsada bu agresifliği taşıyan iki pilota sahibiz.

ah fıa ahh zaten ne zaman bizden yana karar verdiki. Mclaren sene başında da F-duck sistemi için bile alternatif bir sistem bile düşünmüştü. nede olsa fıanın ne karar vereceği belli olmuyor malesef.

Bu seneki araç son yıllar daki en iyi McLaren bence. Sezon ilerledikçe farkı açmamız lazım. Daha önce söylediğim gibi iki üç problemi çözdük mü kusursuza yakın bir aracımız olucaktır.

Yanlız FİA nın yaptığı gerçekten adına yakışıyor. Farklı bişey yapsa şaşırırdım zaten Martin Whitmarsh aynı fikirde bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir