Kategoriler
Formula1 Manşet Teknik

Ferrari 667: 2016 Yenilikleri

Resimdekilerin Türkçesi:

  • Smaller Gear Box: Daha ufak vites kutusu.
  • Same Brake Calipers of the SF15-T: SF15-T ile aynı fren kaliperleri.
  • Short Nose: Daha kısa burun.
  • Tighter Rear: Daha dar arka taraf.
  • Different Position for the MGU – K (On the Left Side of the Engine): MJÜ -K’nın pozisyonu artık daha farklı bir yerde. (Motorun solunda)
  • Push – Rod Suspension: Push – Rod Süspansiyonu.

Ferrari 2016 aracında çok fazla yenilikler bulunmakta. Hatta bu proje 667 olarak kodlandırılmış. Bu proje SF15-T’nin ardından James Allison’ın tek başına oluşturacağı ilk araç.

Yeni Ön Süspansiyon
New-front-suspension-Ferrari-667

La Gazetta Della Sport ve Autosprint’in haberlerine göre Ferrari yıllar sonra tekrar Push Rod süspansiyona dönüyor.

Nicholas Tombazis ve Pat Fry F2012’de pull rod süspansiyon kullanmışlardı. Ancak fanlar bu süspansiyondan memnun kalmamışlardı. James Allison ise push rod süspansiyona daha geleneksel olan bu yöntemi geri getirecek gibi durmakta.

Kısa Burun

F1-2016-Ferrari-Front-Nose

Ferrari takımı sezona 2015 tarzı Toro Rosso’nun burnuna benzer bir yapıyla piste çıkabilir. Bunu da iddia eden kuruluş Autosprint.

Italyan takım bu yeni burunla burnun altından geçen akımı daha iyi ayarlamayı ve ön tarafta daha fazla downforce üretmeyi hedefliyor.

2015 sezonunda bazı takımlar S-kanalı sistemini araçlarına eklemişti. Autosprint’e Ferrari mühendisleri 2016 aracında S-kanalını aracına adapte edebilir.

Daha Dar Arka Taraf

F1-2016-Ferrari-Rear

2015’in Ferrari’sinin en büyük problemi sidepodlarının geniş olması ve arka tarafında aynı şekilde daha büyük bir yapıya sahip olmasıydı.

Ferrari 667; dar bir motor kapağı, dar sidepod ve yeni vites kutusuna sahip olacak. Bu revizeyle beraber radyatörlerde de yeniliğe gidilebilir.

Yeni Bir Motor Bloğu

F1-2016-Ferrari-EngineMJÜ – K motorun ön tarafından sökülerek motor bloğunun sol alt tarafına yerleştirilecek.

Intercooler motorun V bölümünden sökülüp şasinin içerisinde bir yere taşınabilir.

Ferrari 667’de daha dar bir kartere sahip olabilir. Bu değişikliklerle beraber mühendisler arka tarafta downforce miktarını arttırmak için daha serbest çalışabilirler. Görünen o ki Ferrari 667’de vites kutusu ve motor kapağı tarafında büyük değişiklikler görebiliriz.

“Ferrari 667: 2016 Yenilikleri” için 25 yanıt

gelişmeler doğru yönde görünüyor.fren sistemi geçen yıl iyiydi zaten.dar tasarım ısınma sorununa yol açmassa bu yıl güçlü bi ferrari bizi bekliyo.inşallah ferrari ve ducatinin geri döndüğü bi yıl olur

araca yapılacak değişiklikler tam olması gereken yerlere gibi görünüyor. zaten başarılı olan f15 şasisine push-rod, kısa burun ve daraltılmış arka taraf ilavesi ile birlikte zaten başarılı olan motorda da yapılacak iyileştirmeler, gridin (bana göre) en iyi pilotu s.vettel’in liderliğinde kırmızıları şampiyonluğa götürebilir. ve bence bu yıl ferrari’nin yılı oalcak. bu hem tahminim, hem de gönülden dileğim 🙂

“Nicholas Tombazis ve Pat Fry F2012’de pull rod süspansiyon kullanmışlardı. Ancak fanlar bu süspansiyondan memnun kalmamışlardı.”

Hayranlarını mutlu etmek için tasarımını bile değiştiren takım gibi takım! Bunu yazan arkadaşı kutluyorum. (Çevireni değil yazanı, yani kaynak kimse onu)

dominant otomobil yapmasakta olur…F2007-F2008 gibi son damalı bayrağa kadar yarışacak otomobil yapsak yeter…ahhhhh F2008 ahhhh hiç unutamadım seni..:(

Geçen sene ferrarinin en önemli artısı motoru çok iyi soğutabilmesiydi.Bu sene aynı başarıyı yakalarsak şampiyonluk yolunda bir şansımız olabilir.

Allahım sana geliyorum.Kamyon gibi araçlardan sonra bu ne zariflik can kurban kırmızıma.İple çekiyoruz ilk yarışı.

Görüntü önemli değil adamım önemli olan performansı ferrari hızlı olacak orası kesin ama mercedes yerinde sayarmı sizce ? daha güçlü bir motor yaparsa ne olacak ben isterim ki honda ferrari kapışması olsun amna bu mümkün değil mercedesle eşit hızlarla olurlarsa bu sezon süper yarışları izleyebiliriz bizde bunu isrtiyoruz her yarışı mercedes domine etmesin rekabet seviyesi eşit olsun f1 i f1 yapan içindeki heyecan ve tutkudur…

Ferrarinin gelişme potansiyeli daha fazla.Yeni aero ve motorda yapılan ciddi güncellemelerle.Mercedeste yerinde saymıyor ama yarış günü gelsin anlayacağız nasıl olsa.Ama önceki iki seneye göre daha muhtemel yakalayacağı.

Eyvallah burak senin eski nik rocco junior miydi eskiden vettel hakinda parmak cocuk alonso vettelden 10 gomlek ustun tarzi sacma sapan yorumlar yapiyordun..Dogru yolu bulmana cok sevindim

Ulan rambo ne adamsin 😀 kardeşim sana saçma gelebilir ama ben dediğimin arkasındayım. On gömlek dememişimdir sallamayalım ama Alonso bana göre halen en iyi bu konuyu burda kapat 😀

Eyvallah dostum

ben normalde burlardaydım ama banlı olduğum için yorum yapamıyordum. Yeni yılla beraber site banları kaldırdı bende geri döndüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir