Kategoriler
Formula1

Perşembe Basın Toplantısı – Alonso, Raikkonen, Hamilton

2008 sezonunun ilk basın toplantısı Fernando Alonso (Renault), Kimi Raikkonen (Ferrari) ve Lewis Hamilton (Mclaren) ile perşembe günü yapıldı.

Fernando tekrar Renault’tasın. Son olarak orda olduğun zamandan ne tür farklılıklar var?

Fernando Alonso: Çok farklı değil. Teknik grup neredeyse tamamen aynı, aynı şekilde mekanikerlerin çoğu da. Dürüst olmak gerekirse çok farklı değil.

Geçen seneden sonra güvenlerini kaybettiklerini düşünüyor musun?

F.A.: Belki biraz. 2 sene üst üste şampiyonluk kazandıktan sonra 2006’da onlardan ayrıldığımda kendilerine güveniyorlardı ve çok fazla inanıyorlardı. Geçen sene iyi sonuç alınmadığını biliyoruz ve biraz güven eksikliği var ancak artık iyi şeyler yapabileceğimize inanıyorlar. Kimseye birşey kanıtlamaları gerekmiyor bu yüzden iyi yerde olmak için gerekli olan biraz zaman ve iyi çalışma.

Onları tekrar yukarı çıkarmakta ve motive etmede sana düşen görev ne?

F.A.: Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım. Kesinlikle tekrar Renault’a gelmek benim için büyük mücadele ve onlar içinde çünkü geçmişte olduklarından daha motive olmuş durumdalar başarı için ve ben de ekstra motive olmuş durumdayım. Amaçlarımız ve hedefimiz aynı.

İlk deneyiminde çekiş kontrol ve motor freni olmadan araçtaki en büyük fark neydi?

F.A.: Dürüst olmak gerekirse beklediğim kadar fark yoktu. İlk testim Jerez’deydi ve daha fazla problem ile karşılaşmayı bekliyorduk. Uzun sürüşlerde lastiklerin düştüğünü ve çekişin ve fren stabilitesinin kaybolduğunu hissediyorsunuz ancak bu büyük bir sorun değil çünkü bunu geçen sene de yaşadığımız olmuştu. Bu yüzden büyük bir sorun değil.

Ancak pistten piste farklılık olabilir. Bazı pistlerde geçen senekine göre bir fark olmaz ancak bazılarında biraz fark olur. Her pist farklı olacak, Monaco ve benzeri pistlerde büyük fark olabilir. Bunu göreceğiz.

Gelişmeler farkı azalttı mı?

F.A: Evet, tüm takımlar elektronikler yüzünden kaybedilenleri aeoro ve mekanik bölümlerde kazanmaya çalışıyor. Bizde yine setuplar ve araçtaki diğer şeyler ile elektroniklerin kaybı ile ilgilenmeye çalışıyoruz.

Sen bu duruma uymak için sürüş stilini değiştirdin mi?

F.A: Pek sayılmaz.

Lewis sana gelelim, bize dünkü kayaktan biraz bahseder misin?

Lewis Hamilton: Güzeldi. Eğlendik.

Bize yarış raporunu verir misin?

L.H.: Heikki iyi kalkışla lider gidiyordu ancak daha sonra yanlış yola girdi. Dönmemin tek nedeni yanımda birisinin dönüyor olması ve bana yardımcı olmasıydı ve nasıl olduysa lider oldum. İyi eğlendik.

Soğuk muydu?

L.H.: İlk başta soğuktu ancak daha sonra değil.

Rekabetçi miydin?

L.H: Evet.

Heikki ile ilişkin nasıl?

L.H.: Gerçekten çok iyi. Takıma çok iyi alıştı ve bundan keyif alıyor gibi görünüyor. Tenis oynuyor ve fitness çalışması yapıyor ve çok iyi anlaşıyor gibi görünüyoruz.

Her ikinizin de henüz birer yıllık deneyime sahipsiniz. Bu şu ana kadar problem oluşturdu mu ve yarışlarda problem olacak mı?

L.H: Sorun olmadı ve sorun olacağını da düşünmüyorum. Onun şu ana kadar uzun bir kairyeri oldu, aynı şekilde benimde. Her ikimiz de Formula 1’de ikinci senemizi geçireceğiz ve her ikimizde galibiyete açız ve takımın gelişmesi için zorlayacağız. Bunun çok iyi olduğunu düşünüyorum ve her ikimiz de böyle düşünüyoruz.

Bu seneki hazırlıklar geçen senekilerden farklı mı?

L.H.: Hayır ancak daha iyi olduğunu düşünüyorum. Geçen sene hem ben çaylaktım hem de çalıştırıcım çaylaktı ve elimizden gelenin en iyisini yapmıştık. Ancak geliştirebileceğimiz alanlar vardı ve bunları yaptık.

Geçen senekine göre farklı olan duygularından bahset. Geçen sene kızgınlık mı vardı yoksa isteklilik mi? Şu anda ne var? Daha fazla baskı mı?

L.H.: Daha fazla baskı olduğunu düşünmüyorum, bence geçen seneden daha az baskı var. Geçen sene omuzlarımda daha ağır yük vardı çünkü kimse iyi olup olmayacağımı bilmiyordu. Aynı şekilde bende bilmiyordum. Bu sene ise sezon nasıl bir şey daha iyi biliyorum. Başarıya daha fazla açım ve daha kararlıyım ve yarışlar için daha heyecanlıyım. Bana göre çok uzun tatil oldu. Yarış daha erken başlasada daha uzun gibiydi. Sanki son yarışımızdan bu yana sonsuz zaman geçti.

Çekiş kontrol sistemi hakkında aynı soru senin içinde geçerli. İlk başta motor freni ve çekiş kontrol olmadan en büyük fark neydi? Ne kadar büyük farklılık vardı?

L.H.: Gerçekten büyük problem olmadı. Onu ilk kullanmaya başladığımızda söylediğim gibi bu bana göre iyi bir fikir çünkü yarıştığım diğer kategorilerde hiç çekiş kontrol sistemi yoktu.

Birisini diğerine tercih ederim demeyeceğim çünkü tamamen farklılar ancak bu gerçek mücadele gerektiriyor ve herkes bu şekilde olacak. Tüm kontrollerde çok iyi iş çıkardıklarını düşünüyorum ve sistem gelişmeye devam edecek.

Gelişmeler farklılıkları minimuma indirdi mi?

L.H.: Kesinlikle evet. Zaman ilerledikçe çekiş kontrol olduğu zamanki dereceleri elde ettiğimizi göreceksiniz.

Sürüş stilin?

L.H.: Aynı.

Değiştirmedin mi?

L.H.: Hayır.

Kimi, 1 sene önce Ferrari ile ilk yarışına çıkmıştın Avustralya’da. Bu sene hislerinde ne değişiklikler var?

Kimi Raikkonen: Kesinlikle şu anda daha kolay. Çünkü takımı tanıyorum, çalışanları tanıyorum. Geçen sene bizim için çok iyiydi. Şimdi takımı tanıdığım için daha kolay olmalı.

Ancak daha şimdiden şampiyona için favorisin. Bu baskı uygulamıyor mu?

K.R.: Hayır ancak henüz şampiyonaya başlamadık ve neler olacağını bekleyip görelim. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız ve takım olarak iyi yapmayı umuyoruz. 2 takımın ve 4 pilotun yine diğerlerinden önde olacağını düşünüyorum ancak herşey olabilir.

Senin takım arkadaşın Hamilton ve Alonso’nunkilerden daha deneyimli ancak bu arada sende en deneyimlilerisin. Bu ne anlama geliyor? Avantajları ve dezavantajları neler?

K.R.: İyi bir takıma sahibiz ve çok iyi atmosfer var ve geçen sene herşey yolunda ilerledi. Bu sene de aynı olacağını düşünüyorum. Daha deneyimli olduğumuz için diğerlerinden daha güçlü sezona girebileceğimize emin değilim.Çok fazla fark oluşturacağını düşünmüyorum ancak söylediğim gibi iyi konumda olmalıyız ancak yine de söylemek için erken.

Çekiş kontrol sistemi için aynı soru. İlk başta araçta çok büyük farklılık var mıydı?

K.R.: Yeni yıl öncesinde sistemi eski araçta ilk defa denediğimizde büyük fark vardı. O zaman çok zordu ancak yeni araç ile daha az iyi olan yerleri geiştirdik ve bunların çok yardımı oldu. Şu anda yeni lastikler ile tek turda çekiş kontrolün yokluğunu hissetmiyorsunuz. Yağmurlu ya da kaygan yarışlarda zorluk olacağını düşünüyorum. O zaman çok aldatıcı olabilir.

Sürüş stilini bu duruma uydurmak için değiştirdin mi?

K.R: Hayır, değiştirmedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir