Kategoriler
Formula1

Fernando Alonso ile Söyleşi

Peki, sıralama nasıldı?

F.A : Çok iyi olduğunu söyleyemem.Elimizden gelenin en iyisini yaptık ve sonuç bu oldu.Üçüncü sektörde yer alamadık ancak yarın daha iyi bir yarış, gelecek hafta Cumartesi Malezya’da da daha iyi bir iş çıkarmaya çalışacağız.

İkinci sektördeki kırmızı bayrak senin için kötü bir zamanda mı geldi?

F.A : Evet, çok kötü bir zamanda geldi.Çizgiyi geçtim ve 1.26.0’lık bir derece elde ettim.Bunu göstergede gördüm ve tamam içerdeyim dedim.Ancak turu iptal ettiler çünkü ben çizgiyi geçmeden 100 metre önce kırmızı bayrak sallanmıştı.Fakat biz bunu bir özür olarak kabul edip kendimizi motive edemeyiz.Sonuç oldukça kötü ve biz ikinci yarışımızda da iyi mücadele edemedik.

Sen başlangıçta Renault’un öndeki araçlardan bir saniye geride olduğunu hissettiğini söylemiştin.Bugün bunda haklı olduğunu söyleyebiliriz.Bugün onlardaki ilerlemeyi gördün mü ya da gelecekte ilerleme olacak mı?

F.A : Evet, tabi ki.İkinci sektörde en hızlı araçtan 8-10 sıra gerideydik, çünkü biz 1d 29.9s’lik bir derece yapabildik.En hızlı zaman 1d 25.1s idi ve dolayısıyla birinciden 8-10 sıra gerideydik.Bu bizim için küçük bir sürprizdi çünkü düşündüğümüzden biraz daha iyi bir derece elde etmiştik.Yarış çok iyi ve üst düzey mücadele olmasından dolayı aradaki boşluğu azaltabildik.Bir çok takım Ferrari ve McLaren’e çok yakın ve şu anda yarış çok iyi.

Renault aslında bugün en hızlı dokuzuncu araçtı.Bu biraz moral bozucu bir olay mı?

F.A : Buna aslında biraz yakından bakmak gerekiyor.Üçüncü sektöre kalmama çok az kalmıştı bu bir gerçek ama takımın genel durumu çok iyi değil.12.’lik ve 21.’lik genelde iyi sonuçlar değil.Hala yapmamız gereken şeyler var ve bunun farkındayız.

Nelsinho için, dünkü birtakım mekanik arızalardan dolayı çok az bir antrenmandan sonra zor bir hafta sonuydu.Ayrıca Melbourne de oldukça aldatıcı bir pist.Malezya için de kendimizi geliştireceğiz.Tamam belki üçüncü sektöre ulaşamadık ama zirveye, buraya gelmeden önce düşündüğümüzden daha yakınız.

Ferrari’nin ilk üçte olmaması seni şaşırttı mı?

F.A : Evet, biraz şaşırttı doğrusu.Daha önce de söylediğim gibi Felipe Massa ikinci sektörde benden daha iyi bir dereceyle 5. idi ve biz Massa’nın oldukça gerisindeydik.Bu beklemediğimiz bir durumdu.

McLaren’in oldukça iyi olduğunu fakat BMW Sauber’in de aşağı yukarı aynı seviyede olduğunu düşünüyorum.Çünkü Kubica ilk sektörde birinci, ikinci sektörde de ikinci sıradaydı.Dolayısıyla üçüncü sektördeki ikincilik yakıt ya da buna benzer başka bir durumun sonucu değil.BMW bir ve ikinci sektörde de hızlıydı, Ferrari’den biraz daha iyi bir sonuç bekliyorduk ama yarın onlar da daha iyi olabilirler.

Yarın seni hangi sonuç tatmin eder?

F.A : Başlangıç noktasından itibaren hedefimiz puan almak olacak.Gerçekçi olmalıyız, henüz buna hazır olmadığımızı biliyoruz ama tabi ki 11. pozisyonu geliştirmek için çalışacağız.Pozisyon ne olursa olsun, yarın arkamdaki Kimi Raikkonen ve Mark Webber gibi kişileri de geride bırakmanın zor olacağını da bilerek puan almak için çalışacağım.Bu yüzden yarın iki işimiz olacak-pozisyonumuzu geliştirmek ve bunu Raikkonen gibi kişilere kaptırmamak.

Uzun bir yarışın tek turluk bir yarışa oranla araba için daha iyi olacağını düşünüyor musun?

F.A : Evet, öyle düşünüyorum.Ancak başlama noktası her zaman zordur çünkü lastiklere biraz daha fazla basınç yaparsınız.Daha düşük bir downforce ile arka sıralardan başlıyorsunuz.Bu yılki düzenlemelerle beraber artık lastiklere geçen yıldan daha çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Fren noktalarında hata yapmak ve pozisyon kaybetmek artık daha kolay, bu yüzden ilginç bir yarış olacak.Şampiyonanın ilk yarışında yeni kurallar geçerli olacak ve yarın dikkat edilmesi gereken birçok şey var.

Yarınki startın nasıl şekil alacağı ile ilgili bir fikrin var mı?

F.A : Evet, oldukça ilginç bir durum.Ama bunu şu anda kimse bilemez.Bütün takımlar rakiplerinin testlerdeki denedikleri sistemleri değerlendiriyor ve çözmeye çalışıyor, bunu ilk defa yarın göreceğiz.

İyi bir start almak oldukça zor, çünkü hepsi çok aldatıcı.Fakat kötü bir start almak çok kolay.Bu yüzden yapmanız gereken çok basit : fazla risk almamak ve başkalarının hata yapmasını beklemek.

Diğer arabaların gürültüsü ile starta hazırlanmak senin için zor olacak mı?

F.A : Hayır, sanmıyorum.Biz tekerlekleri aşağı yukarı gaz ve devirle hissederek kontrol ederiz.Bu yüzden diğer araçların gürültüsünün herhangi bir şeyi değiştireceğini düşünmüyorum.

 

“Fernando Alonso ile Söyleşi” için 0 yanıt

Bence Alonso'nun …dan(buraya uygun kelime bulamadım) faydalanıp Renault'ya sataşmalar başladı… Bakalım ne zaman gözyaşı göreceğiz 😀

Renault un zayıflıgından faydalanıp Fernandoya sataşmalar çoktan başladı bile ! Dua edin R28,R26 gibi hızlı bi araca dönüşmesin, eger bu olursa..Fernandoyu biliyorsunuz bişey dememe gerek yok !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir