Horner, Ricciardo’nun Stratejisini Savundu

Red Bull’un Takım Patronu Christian Horner, 3 pit stopa geçen Sebastian Vettel karşısında Daniel Ricciardo’nun da 3 pite geçmesinin doğru karar olduğunu söyledi.

İspanya GP’de ikinci pitlere erken gelen lider pilotlar Ricciardo ve Vettel, 2 pit stop yapan takım arkadaşlarının gerilerine düştüler. Yarışın ardından Ricciardo, Red Bull’un stratejisini sorguladı.

Horner “Sebastian, Carlos Sainz’ı geçtiğinde temiz havadaydı ve performansı güçlüydü. Yarış performansları bizden daha iyiydi ve açık bir şekilde bizim de 3 pit stopa geçmemize neden oldular.”

“Bu yüzden bir noktada Vettel’e karşı taktiksel karar almak zorundaydık. Bir aracımızla bunu yapmalıydık ve kazanma şansının en iyi olduğunu düşündüğümüz lider aracımızla 3 pit stop yapma kararı aldık.”

“Ferrari de aynı kararı verdi. Ferrari son bölüme çok erken başlayarak Sebastian’a pist üstü pozisyon kazandırmaya çalıştı. Biz Daniel’i 5-6 tur sonra pite aldık ve çok daha iyi lastiklere sahipti.”

“Sebastian lider araçları düşündüğümüz kadar hızlı yakalayamadı ve sorun yaşıyor gibiydi. Bu yüzden Daniel onu erkenden geçmeyi başarsaydı lider iki araca göre büyük performans avantajına sahip olacaktı.”

“Olaylar olduktan sonra burada konuşmak kolay ancak 3 pit stop daha hızlı olan yoldu. Vettel en büyük rakip olduğu için onu Ricciardo ile avlayabilirdik.” dedi.

 

 

 

“Horner, Ricciardo’nun Stratejisini Savundu” için 11 yorum

 1. Adam, “sezonun geriye kalan yarışlarında dur-kalk ve barcelona gibi sert virajları olan pistlerde özellikle downforce kaybıyla birlikte Mercedes’i geçmek adına Pİrelli lastikleri nasıl çalıştırılır Ferrari’ye güzel bir test yaptırdık” diyor.

 2. Adamlar stratejide yaptıkları bakkalvari hesap hatalarını Verstappen’in galibiyetiyle gizlemeye çalışıyorlar resmen.

 3. yarışı Verstappen’in kazanması üzerine strateji yapmışsınız gibi geldi bana
  Eğer Riccardo’ya göre strateji yapmış olsaydınız Vettel’i durdurma ve yavaşlatmak için Verstappen’i kullananırdınız
  Riccardo’yu kullanılmış lastiklerle pistte uzuzn süre tutmanız ve farkın açılmasını sağlamanız da ayrı bir hataydı bana göre.

 4. Riccardo yu bu yarış harcadınız be. Normalde böyle aptalca hatalar yapmazlardı ama bir yarışlık hadi diyelim sonuçta galip gelen taraf olduk. Bir dahakinde böyle hata olursa Riccardo gülümsemez ve gerekeni yapar

  1. Riccciardo’yu ilk defa bu kadar sinirli gördüm, harcandığını düşünmese bu denli agresif çıkış yapmazdı. Verstappen uğruna yazık oldu ancak sonraki yarışlarda durum düzelir inşaallah

 5. Ferrari cephesinden Vettel’in stratejisi (strateji demeye dilim varmıyor aslında) hakkında açıklama gelecek mi merak ediyorum.

  1. Ferrari aslında bence düşünce olarak yanlış yapmadı. Muhtemelen verstappenin de 3 pit yapacağını ve dolayısıyla vettelin önünün açılacağını düşündüler. ama hesap etmedikleri vers in orta sert hamurunun çok iyi dayanması ve ferrarinin orta sertte ki kötü performansı oldu. Vettel orta serte en son geçip ilk piti yapması akıl alır gibi değildi. Sonuna kadar durmalıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir