Kategoriler
Formula1

Ferrari, KERS Sistemine Karşı

Ferrari Başkan Yardımcısı Piero Ferrari, Kinetik Enerji Geri Dönüşüm Sistemi’nin sadece masrafları arttıracağını ve yarışları heyecanlandırmayacağını söyledi.

KERS Sistemi önümüzdeki sezon Formula 1’e merhaba diyecek ve mühendisleri zorlu bir mücadele bekliyor.

Bu sistem ile aracın akslarından 60 kw enerji elde edilecek ve "geçmek için bas" adlı sistem de araçlara dahil edilecek.

Ancak Ferrari bu sistem ile geçişin artacağını düşünmüyor ve bunun yanında araştırmalar için masrafların artacağına inanıyor.

Ferrari "Son zamanlarda F1’de bir çok teknik ve sportif kural kararları ile karşı karşıya kaldık."

"Motorlar donduruldu ve sonuç olarak 19000 devirde yarışıyorlar, aynı zamanda güçte ve devirde hiç fark yok. Bu yüzden geçiş yapmak için daha fazla devir kullanma olasılığı da yok. "

"NASCAR’da yapılana benzer bir şey yapmalıydık: kurallarda bazı sınırlamalar koymalı, araştırma ve yeniden dizayna izin vermeliydik. Şuanki mevcut kuralların varlığı ile gelişim göstermek için bir bölümü yeniden tasarlayamayız. Bu aşırı bir şey. Ferrari’de parmaklarıyla oynayan bir çok mükemmel motor mühendisi var."

"Bunun yanında KERS’in tasarımı için para ve zaman harcamamız yönünde bizi zorluyorlar. Bu durumda harcamaları kontrol altında tutamayız çünkü bu yeni bir teknoloji."

"Bu ayrıca geleneksel motor mühendislerinin bilgileriyle uyuşmayan, yüksek kapasiteli batarya ve yüksek performanslı motorlar gibi bir konu. Bu yüzden motor sporları dünyası dışından mühendisler almamız gerekecek."

"Bu durumu öğrenme süreci yıllar içerisinde çok yüksek seviyede harcama gerektirecek ve bu harcamaları düşürmek için bir yöntem değil."

"Motor geri dönüşümü iyi ancak bu şekilde değil. Enerji geri dönüşümü için bir çok farklı sisteme izin veriliyor. Buna sınır koyulmalı yoksa harcamalar bulutlar kadar yükseğe çıkacak ve bu harcamaları aşmamak için motorlarda, devirlerde ve elektroniklerde olduğu gibi başka bölümlerde de kesintiye neden olabilir. "

"Bu şekilde F1 aracının GP2 aracına dönüşme riski var ve bu olmamalı." dedi.

“Ferrari, KERS Sistemine Karşı” için 0 yanıt

ben bu bağlamda Mc Laren'e katılıyorum. Bio yakıtdan bahsediliyor misal, neden Bio yakıtla 300 km hız yapılmasın ? Yönlendirilmeyen F1'e en fazla 15 yıl ömür biçiyorum. çünkü 15 – 20 yıl içinde petrol kullanımı bugünkü kadar normal olmayacağına inanıyorum. (öhm kısaca 1 litre dizel fiyatı herşeyi anlatır:) )

üstelik masraf kısmaktan bahseden takıma bir bakın : Ferrari ? Toro Rosso – Honda – Renault bunlar nerde ?

Ferrari'nin bu açıklamaları bence F1'in kan ağlayan yarasından faydalanmak gibi duruyor. yoksa motorlar serbest bırakıldığında ne kadar para harcadıkları, pistlerde ne kadar test yaptıkları çok gizli saklıdır.

Bende herşeyin kurallarla sınırlandırılmasını istemiyorum.Her sene kuralların değişmesini kimse istemiyordur zaten.Ben sadece az da olsa kurallar olmalı teknolojiye yön verilmeli diyorum.ferrari kendini geliştiremiyor diye senin kendi arabanda kullanabileceğin teknoloji neden gelişmesin.formul 1 boyle oldugunda gercekten formul 1 olmuyor mu? ya da herkes ferrari mi kullanıyor, herkes zengin, benzin kac ytl olmus düşünmüyor mu?, çevre ise ne önemi mi var diyor???

Benim orada söylemek istediğim otomobiller 400 yapsın değil. Formula 1 teknolojinin zirvesi olmuştur her zaman. Ama şimdi saçma sapan sınırlar koyularak başka bir spora dönüştürüldü. Artık 1 geçiş görürsek iyi yarıştı demeye başladık farkettiyseniz. Ben Formula 1e sınır koyulmasına karşıyım. Tabiki kurallar olmalı ama bunlar sporu geriye götürmemeli. Koyulan kurallar işe yarasa yine tamam diyeceğim ama hiç bir işe yaramadığı ortada.

"Motorlar donduruldu ve sonuç olarak 19000 devirde yarışıyorlar, aynı zamanda güçte ve devirde hiç fark yok. Bu yüzden geçiş yapmak için daha fazla devir kullanma olasılığı da yok. "

Piero ne güzel konuşmuş.

O zaman son 8 yılda F1'e dayatılan kurallardan seyir zevkini artıran 1 kural örneği verir misiniz bi zahmet.

Lastiklere oluk koydular sonra yol tutuş azaldı dünya kadar masraf anormal kanatcıklar, araçların görüntüsü değişti! ve geçişler azaldı!

Motora devir sınırı koydular az devirle fazla hız için takımlar dünya kadar masraf yaptı ve geçişler azaldı!

Motor geliştirmeyi durdurdular bu sefer takımlar vites kutusu geliştirmeye başladı (hala devam ediyor) dünya kadar anormal masraf! arızalar cabası!

Vites kutusu 4 yarış gidecek dediler dayanıklı olsun diye masraf masraf, yakında marstan göktaşı getirip ondan dişli yapacak takımlar!!

Sıralama formatı mide bulantısından bahsetmiyorum bile! önde kalk kazan zaten arkandaki senden anormal hızlı değilse geçemez!

Unutmadan son 10 yılda takvime giren pistlerin hiçbiri eski pistlerdeki seyir zevkini ve geçişleri veremiyor neden acaba? üstelik daha genişler!

F1'DE SINIR OLMAZ. FORMULA 1 (formül 1)

Bana göre bir aracın 400 yapmasının bir anlamı yok.0-200 hızlanması daha onemlidir mesela ya da frenler.Yakıt örneğin tank gibi yakıt harcadıktan sonra 400 yapsa bu mudur gelişme "Bana göre" HAYIR!

Şimdiki 19000 devir sınırlı ve gelişimi durdurulmuş motorlarda bu sistem ek devir getiremeyecek bu açık. Ama ek güç sağlayabilir ve bu da geçişleri pekala artırabilir.Mesela son virajı dönüp start-finiş düzlüğüne çıktığınızı düşünün önünüzdeki aracı geçmek için bu sistemi iyi bir zamanlama ile kullanırsanız ivmelenmeniz çok daha çabuk olur.Öndeki atıyorum 190 km de iken sistem sayesinde siz çoktan 210 220 ye çıkmış olabilirsiniz. Bu da geçiş için yeter de artar bile. Ama bu motor sınırlamalarına herkes gibi ben de karşıyım, F1 ruhuna ters bir uygulama…

coulthardin 2000 yilinda hockenheim da yaptigi o hizi (376km) gösterecek bir video var mi ..?? varsa linki bir zahmet yazin. seyretmek keyifli olur on board kam dan 🙂

Lost Boy a sonuna kadar katılıyorum. Formula 1 sınırlandırılmamalı. F1 her zaman teknolojinin zirvesi oldu. Her zaman en hızlı motorsporu dalı aldu. İnsanların bu kadar ilgi göstermesinin esas sebebide buydu. Ne zamanki araçlar yavaşlatılmaya çalışılmaya başlandı F1 de geriye doğru gitmeye başladı. 2000 yılında Coulthard eski Hochenheim pistinde 376km hız yapmıştı. O hızı onboard kameradan izlediğimde bu spora dahada aşık oldurdum. Aradan 8 yıl geçti teknoloji inanılmaz gelişti ama şimdi o hızları görmek hayal oldu. F1 artık startı kazananın yarışıda kazandığı bir spor oldu.
Ben F1i her zaman pilotların yarışından çok kendi alanlarında en iyi mühendislerin yarıştığı bir spor olarak görüp sevdim. Ama şimdi bir takımın yöneticisi çıkıp fabrikamızda iş olmadığı için parmaklarıyla oynayan mükemmel mühendislerimiz var diye açıklama yapıyor. Bu bile F1in nereye geldiğinin daha doğrusu düştüğünün göstergesi.

şu anda melez hibritler var.honda nın ve toyota nın.F1 de kurallar olmalı ama az olmalı.Teknolojik yön verilmeli.eğer senin istediğin gibi olursa hiç zevkli bir yarış izleyemeyiz, 3 takım olur, rekabet şimdi olandan daha düşük bir ihtimal.masraflarla kar yapamaz f1.seyirci aynı seyirci herşey aynı masraflar kac kat artar.kers ilk basta buyuk masraf olucak ama yararını gorecekler.fia nın f1 e bakısı mclaren slr yada ferrarinin teknolojisini normal araclarında kullanması.MANTIKLI

iyi de F1 in adı üstünde FORMUL 1 demek. Neden takımlara saçma kurallar dayatılıyor? 1 numaralı FORMUL'ü yapan kazanır. bunun adı KERS olur SREK olur. Buna icat eden karar versin FİA değil. Eğer enerji tasarrufu ya da başka bir teknoloji gerekliyse bunu isteyen kendi fabrikasında yapsın. Honda 2008 yılının sonunda HİBRİT motorlu CİVİC sürecek piyasaya. Bunu da F1'de mi geliştirdi? Hayır. Yani demek istediğim bu şartlandırma yöntemiyle yarışma ruhu kayboluyor. F1 artık NASCAR gibi olmadı mı? Araçlar 55-60 tur dönüp duruyor!!

ferrari haklı bir düşünceye sahip ama kers kesinlikle gerekli ve olmalı artık bu iş motor degil sadece kers sisteminin normal hayata katkısı cok buyuk olucak f1 sadece hız demek degil bırakın bunları.F1 otomotiv teknolojisinin arge merkezi olmalı.Ferrarinin asıl korkusu toyota ve honda gibi bu işlerle daha önce uğraşmamış olması

f1 i yükselen teknolojisi we hızı sayesinde bugün en fazla izlenen motorsporu oldu.ama fia araçların hızlarını düşürüo neymiş sürücü güvenliği…araçlar zaten güvenli,çoğu piste öle…arkadaslarım bazen soruo f1 araçları kaç basıo du diye bn de üzülerek söylüorum önceden daha hızlılardı şimdi o kadar değil 🙁

eklemek lazım: Sıralama turları free12 dediğimiz türden istersen 5 lt. benzinle çık piste istersen yüklü çık ister 2 set lastik kullan ister 5 set naparsan yap senden tek beklenen sadece en hızlı zamanı yap. Hatırlayan var mı? Qualifying Time dolduktan sonra Pole 4-5 defa el değiştirirdi. Bazen sıralamada yağmur yağar dipteki pilotlar ilk 6 da başlardı. vs..vs.. ''HEYECAN ÖLDÜ BAŞINIZ SAĞOLSUN'' (yazan lost boy yıl 2001)

Motor sınırı: YOK (sadece 4 ila 12 tur arasında çalışan tek kullanımlık yankee motorlar sıralamalarda kullanılırdı yüksek performans için)
Yakıt kuralı saçmalığı: YOK
Lastik kuralı saçmalığı: YOK

Yeryüzünde F1 izlemiş kime sorarsanız sorun 80 ile 2000 arası F1 in zirvede olduğu yıllar der size çünkü SINIR YOK.(tu)

piero ferrari sonuna kadar haklı. sürücü yetenekleri ne olacak? elektronik sistemleri boşuna mı kaldırıldı? madem masraflar azaltılmaya çalışılıyor bio-benzin'de kullanılmasın. bunun maliyetide büyük

bencede gereksiz kural değişiklikleri takımların bu yeni kurallara uymak için harcadıkları tonlarca para bunu fia hesaba katmıyor…ferrari istediyse bu kural ya değişir yada ötelenir…

"Bu şekilde F1 aracının GP2 aracına dönüşme riski var ve bu olmamalı." Bunun için artık çok geç. Çünkü Formula 1'in kimyası çoktan bozuldu ve o ihtiyar Formula 1'e başkanlık yaptığı sürece değişecek gibi de görünmüyor. Maliyetleri kısıtlamaya çalışıyorlar fakat daha fazla maliyet gerektiren kurallar getiriyorlar. Formula 1 gibi motorsporlarının 'Nirvana'sı sayılabilecek bir platform da enerjinin geri kazanımı ne gibi bir kazanç sağlayacak. Herşeyi daha fazla geçiş görebilmek için yapıyorlar fakat her defasında bunu daha da zorlaştırıyorlar. Şu gerçek unutulmamalı takımlar arasındaki güç farkını hiçbir zaman kuralları değiştirerek kapatamazsınız. İyi olan her zaman iyidir. 2000'li yılların başlarında baktığımızda daha fazla geçiş görüyorduk çünkü bu kadar sınırlandırma getirilmemişti. Getirilen her yeni yasak ile birlikte takımlar yeni şeyler keşfediyorlar ve bu hep böyle olacak. Bırakın Formula 1 özüne geri dönsün biz de daha keyifli yarışlar izleyelim. Lütfen…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir