Kategoriler
Formula1

Newey: "Motor Kurallarına Audi Etki Ediyor"

Geçen Aralık ayında FIA Dünya Motor Sporları Konseyi, 4 silindirli motorlara geçişi onaylamıştı ama geçen hafta F1 Komisyonu, 2014’ten itibaren V6 motorların kullanmasını ortaya koydu.

Newey, 4 silindirliye geçiş yapılması halinde spora gireceğini taahhüt eden Audi’nin bu sözünden dönmesinin ardından V6’lara geçiş yapıldığını söyledi.

Newey: “Motor çalışma grubunun ilk kararı, 2013’ten başlamak üzere 4 silindirli motorlar üzerindeydi. Bunun arkasındaki büyük isim Audi’ydi. 4 silindirli turbo motorlar olması halinde spora gireceklerini söylediler. Audi’nin gelmesi için herkes bunda fikir birliğine vardı. Sonrasında zahmet etmeyeceklerini söylediler, çok teşekkür ederiz, ve 4 silindirli turbo ile boşa zaman harcadık”

Newey bir V6 turbonun, ölçüleri nedeniyle daha kullanılabilir olduğunu da belirtti.

Newey: “Bu işlerde tamamen politika yapabilirsiniz. (Ama) mühendislik açısından 4 silindirli bir turbo, yerleştirmede iyi bir motor değil; etrafında uzay kafes kurmanız gerek. Uygun bir yapı kuramazsınız. Bir yarış V6’sı, paketleme açısından çok daha iyidir. Bunlar 2014 motorları olacak.”will now be the 2014 engine.”

Orijinal motor kurallarında devirler 12.00 ile sınırlı ama Newey, motorların sesinin çok az olacğaından endişe ediyor.

Newey: “Devirler hâlâ tartışma konusu ama muhtemelen 14.000 veya 16.000 civarında olacak gibi”

“Newey: "Motor Kurallarına Audi Etki Ediyor"” için 0 yanıt

Newey: "Audi 4 silindirli turbo motorlar olması halinde spora gireceklerini söylediler. Audi'nin gelmesi için herkes bunda fikir birliğine vardı. Sonrasında zahmet etmeyeceklerini söylediler, çok teşekkür ederiz, ve 4 silindirli turbo ile boşa zaman harcadık"

VW gurubu icin koskaca F1 motor degisimi yapiyor ama onlar doneklik yapiyor, boyle adi firmalar icin ne ugrasiyorsunuz ki? ne zaman bir faydalari olmus insanliga? Dikkat edin VW grubunun yol otomobilleri 5 yilliktir, otomobil 5 sene sonra dokulur ne kadar ugrassan toplayamazsin, surekli bi taraflarindan sorun cikartirlar, adam edemezsin bunlarin yaptigi otomobili.. Siz siz olun VW grubu otomobillerden uzak durun abicim, tecrubeyle sabittir..

Bunun olmayacağını sen daha iyi biliyorsun.Hepimizin temennisi bu ama 2007 de başlayan kısıtlama dalgası günümüz de ne boyutlara gelmiş durumda.Spor (ya da her neyse) motor serisi olmaktan uzak aerodinami alanında artık gelişmekte.Bazen max ın son yaptığı teklif aklıma geliyor 100 milyon dolarlık aerodinami sınırsız motor gelişimi.Böyle bir seri daha zevkli olmaz mıydı sence?

Şu devir sınırını kaldırın arkadaş. Gelişimi de serbest bırakın. Sezon içerisinde de motor sınırı korunsun biraz daha fazla motor vermek şartıyla. En iyi dengeyi tutturabilecek üreticiyi görelim. Bakalım hangisi en az maliyetle, en çok dayanabilen, en manyak motoru üretiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir