Kategoriler
Formula1

Red Bull: "Renault'tan Olumlu Sinyaller Alıyoruz"

Red Bull-Renault ortaklığı, 2010’da ilk şampiyonluğuna ulaşmıştı ve bu sene de aynı başarıyı göstermemeleri için hiç bir neden yok.

Bu başarıya rağmen Red Bull, Renault’un motor gücünden hiç bir zaman tam olarak memnun kalamadı ve iki sene önce Mercedes-Benz ile anlaşmaya yaklaşmıştı.

Red Bull’un sahibi Dietrich Mateschitz: “Her zaman büyük bir üretici ile ortaklık yapmaya çalıştık. Renault, 2013 ve sonrası için anlaşma bağlamında ilk yaklaşımımız olmaya devam ediyor.”

Red Bull Danışmanı Helmut Marko: “1.6 litrelik 4 silindirli turbolarla yarışmayı beklerken 2013 ve sonrası ile ilgili Renault ile görüşmeler çok iyi gidiyordu.”

“Anlaşmamızın uzaması, yeni durum ortaya çıkana kadar yakındı. 2014’ten itibaren V6 motorların kullanılması konusunda Renault’tan olumlu sinyaller aldık ama yeni durumun ayrıntılarını görüşmemiz gerek.”

Daha önceleri Red Bull’un kendi motorunu üreteceği konusu gündemde iken Avusturyalı şirket AVL, potansiyel ortak olarak öne sürülüyordu.

Mateschitz buna karşılık “Eğer bizim için müsait bir üreticinin olmadığı aşırı şartlar olursa ancak bu yolu izleriz” demişti.

Marko devam etti: “AVL’nin, birçok alanda bir iki takviye ile bir F1 motoru üretme kabiliyeti olduğunu düşünüyorum.”

Renault, gelecekte F1 takımlarına motor tedarik etmeyi istiyor. Fransız üretici şu anda Enstone kökenli Renault’a, Team Lotus’a ve Red Bull Racing’e güç ünitesi veriyor.

Bu arada Williams, Renault ile tekrar bir ortaklık yapmayı gözden geçiriyor ve Renault, gelecekte Team Lotus ile birlikte Grove kökenli takım arasında bir seçim yapma durumunda kalabilir.

“Red Bull: "Renault'tan Olumlu Sinyaller Alıyoruz"” için 0 yanıt

2014 de yeni motorlara geçilmesiyle renault'un mercedes motorlarına göre olan güç eksikliği de ortadan kalkacaktır. zaten şu anda renault motorlarının diğer motorlara göre yüksek çekiş gücü olduğu ve en düşük yakıt tüketimine sahip motor olduğu söylenmekte aynı avantajı yine sürdürürlerse renault motorlarının diğer motorlara göre avantajlı olduğunu düşünmekteyim ki buda redbul için iyi bir avantajdır.

Türk Dil Kurumu der ki ; Latin yazı sistemini kullanan dillerdeki özel adlar özgün biçimleriyle yazılır:
Beethoven, Byron, Cervantes, Shakespeare… Ancak Batı dillerinde kullanılan adların okunuşları ayraç içinde gösterilebilir: Shakespeare (Şekspir).

Yine Türk Dil Kurumu der ki; Batı kökenli kişi ve yer adlarının bir bölümü eskiden beri dili­mizde yerleştiği biçimiyle yazılır: Napolyon, Şarlken, Şarl…

Öyleyse biz deriz ki; Renault,bir özel isimdir ve marka ismini kurucusunun soyadından alır (Louis Renault). Aynı zamanda da bu isim ülkemize ve dilimize uzun zaman önce -Türkçe ses değeri karşılığı "Ğöno" ancak Türkçe'de Ğ harfi ile başlayan sözcük olamadığından- "Röno" sonraları ise daha kolay telaffuz edildiği için "Reno" olarak yerleştiğinden; bu sözcüklerin herhangi birinin kullanılmasında bir sakınca görmüyorum.
Bizlerin seçimine gelirsek, yazım kuralları der ki; Ünsüz değişimi (yumuşaması) yazıya yansıtılır;ancak özel isimlerin yumuşaması yazıya yansıtılmaz.

" Mehmed’in (yanlış) \ Mehmet’in (doğru) "

Bağlaç olan “de,da”nın kesinlikle “te,ta” biçimi yoktur.
-Sana kazak ta alacağım.(yanlış)
-Sana kazak da alacağım.(doğru)

Yani -de, -da \ -te, -ta ayrımı sadece bağlaçlarda vardır. Haber başlığında ise böyle bir durum söz konusu değil.

Öte yandan TDK resmi sitesinde bu sözcüğün yalın hali ya da ek almış halinin yazımı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Yine de zihnimin öğrenme ameline hizmet etmek adına sol elim, TDK'ya ulaşmak adına telefona uzandıysa da mantığım, gözlerimin saate ilişmesiyle elime dur dedi.

NOT: Hata yaptığımızı düşünmüyorum ama kabul etmem gerekir ki emin de olamadım.Eğer ki hata ise; arada biz de küçük hatalar yapalım ki insan olduğumuzu anımsayalım. Ancak elbette ki dikkatli okuyucularımızın bizlerden kusursuz olmamızı beklemesi gururumuzu okşuyor. Teşekkürler.

Tdk son olarak yabancı bir kelimenin ya okunduğu gibi yazılacağını ve alacağı eklerin ona göre yazılmasını(Reno'dan – Röno'dan); yada hernasıl yazılmışsa yazılış şekline göre ek alacağını(Renault'tan) bildirdi diye hatırlıyorum; yanlış hatırlıyor olabilirim. Bunun doğruluğundan tam emin değilim ama açıkçası ben de bu şekilde yazıyorum ve sizin yaptığınız gibi 'kibar' bir şekilde uyaran olursa doğrusunu da öğrenmiş olacağım. Yazdığınızın doğruluğunu kaynağından teyit edip bildirirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir