Kategoriler
Formula1

Red Bull Egzoz Yasağıyla 0.5 Sn Kaybedecek

Ancak Marko, bu kaybı minimum seviyeye indirmek için takımın gerekli değişiklikleri ve güncellemeleri hazırladığı konusunda iyimser.

Marko “Egzoz beslemeli difüzör olmadan tur başına yaklaşık 0.5 sn kaybedeceğimizi düşünüyoruz.”

“Ancak bu kaybı azaltmak için gerekli ayar değişiklikleri ve aero güncellemeleri açısından hazırlandık. Performans seviyemizi sürdüreceğimiz konusunda iyimseriz.” dedi.

Marko, Red Bull’un FIA’nın yaklaşımı karşısında hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

MArko “Son yıllardaki bir çok teknik güncellemede olduğu gibi yasak sene sonunda gelseydi anlayabilirdik.”

“Ancak bunu sezon ortasında yapmak biraz tuhaf ve anlaşılmaz.” dedi.

 

“Red Bull Egzoz Yasağıyla 0.5 Sn Kaybedecek” için 0 yanıt

Bir kaç gündür debriyaj vb. konuda fikirlerinizi takip ediyorum.
Bu yönde pilotlarda stil değişiminin pek mümkün olmadığı söylenebilir en azından gençleri hariç. Bilmiyorum simülasyon, pist tecrübeniz var mı. Bu araçların sabit bir kullanım karakteristiği var zaten herşeyi de belirleyen bir kaç viraj yöntemide mevcut fakat bu sınırların öyle çok dışına çıkabilmeleri mümkün değil. Biliyorsunuz bazı virajlar yapılarına göre risksiz tek şekilde alınabilir. Karakteristiklere göre değişen bir mevzu yani bu konuyu pilotların tolöre edebileceğini düşünmüyorum.:(
Yani işin özü frenleme ve viraj girişi değerlendirmesi hariç olarak gazsız dönülen bir viraj da gazlayamazsınız.

her zaman olduğu gibi sana cevap olarak yazmıyorum.şeriatın kesdiği parmak acımaz diye bir deyim var.bu gün çok zor bir karar verdim ve elemanlarımdan birini çıkarmak zorunda kaldık.Allah beni affetsin.sinir krizi geçirdim sabah.

bu sene bitti de inşallah seneye 2010 gibi bir sene geçiririz 4-5 pilot son yarışa kadar şampiyonluğa oynar çünkü herhalde gelecek sezon başlayana kadar bu sezondan bıkacağız vettel son 4 yarışa 100 puandan fazla fark yapıp şampiyonluğu garantiler böyle giderse adam her yarışı kazanıyo kim diyebilirki vettel bu yarışta ilk 3 dışında olacak adamın en kötü derecesi ilk 8 yarışta alonsonun en iyi derecesiyle aynı 2 şer kere 2.lik bu düştüğümüz rezil durumu açıklıyor

Mclaren iyiki sezon başında orjinal egzosu işe yaramamış şimdi dağılıp giderlerdi..

Bakalım Team Lotus takımı arayı kapatabilcekmi bu kural değişikliği ile..HRT ler belki ilk 10 girer :))) :S yenilerin önüne geçerse ne gülerim ama..

Kesinlikle Renault motorları genelde dayanıklı olmuştur.Bu sistem sıcak hava ile birlikte üflendiği için Motor alanı gereğinden fazla ısınıyor buda endişe verici Egsozdan çıkan garip sesler birazda egsoz borusunun gereğinden fazla ısınmasından kaynaklanıyor sanki çatlayacakmış gibi.

Şimdiki sıkıntı da aslında o kadar büyütülecek kadar değil. Esas sıkıntılar periskop ezgog kuralı gelince çıkacak. Onun yanında bunların esamesi bile okunmaz. Egzoz difüzöre üflediği sürece hızlı virajlarda gaza yarım da olsa basıldığı için zaten hava akımı çıkacaktır.

Ayrıca pilotaj değişimi de buna yardımcı olacaktır. Virajı relantide aldıktan sonra gaza basacaklarına viraja çok yavaş girip viraj içinde gaza abanıp egzoz gazlarını yine doğal yoldan difüzöre aktarılacaktır.

Silverstone'da göreceğiz, neler değişmiş.

Bu yasağın en büyük handikapı arka bölüm tasarımlarının yenilenmesi gerekliliği ve önlerinde ki zamanın azlığı. Takımların bir çoğunun içerde nasıl çözümlere gittiğini bilemiyoruz kim ne kadar etkilenecek bilinmemeside bundan doğal olarak. Bazı takımlar için bu büyük bir yenileme yada düzenleme demek bazıları için daha kolay olabilir bir kaç tanesi belki de difüzörü yeniden kalıplayıp yerleştirmekten başka birşey yapmayacak belki de.

Brawn devrinde de sonra ki Redbull devrinde de söyledim bunların araçları öyle sanıldığı gibi tek bir parça, opsiyonun üstüne kurulup en ideale ulaştırılmış araçlar değil. Mclaren, Ferrari tarafında da bu sebeple bir acaba fikri yaşanıyor. Fakat tasarladığınız yapıda önemli referans işgal eden bir parçayı söküp attığınızda herşeyin elinizde kalması riski var. Korkulan da bu, benim görmekten nefret edeceğim de bu. Renault ve Redbull'un durumu böyle olmaz umarım ama Reno dan ümitli değilim mahfolacaklar.:(

Bu yapının motora zarar verdiğini neden düşünüyorsunuz? Evet yakıt tüketiminin artması söz konusu, bu yıpranmayı da getirebilir bir ölçekle fakat bu yapı üzerine kurulu Renault takımında ne zamandır bir motor arızası görmedik değil mi. ?

FIA aynı FIA. Ha Mosley Ha Todt. Rezalet. Birilerini mutlu etmek için zavallı Formula 1'i Formula Çöp'e dönüştürdü. Aynı şeyin kendi takımınıza yapıldığını düşünün tepkiniz ne olurdu?

bizim 0,1 kaybetcegımızı nerden bılıosun bence herkes 0,3 en az kaybetcek ve redbull yıne zirvede yer alcak sadece egzoz işi değil bu aracları tumden cok ıyı 😉 kımse kendını kandırmasın mclaren ferrari eskisi gibi değil 😉

"Burada mesele kimin kazanacağı değil. bal gibi de büyük takımlar(özellikle ferrari) yarışlar kazansın diye sene ortasında şapkadan çıkarılmış bir yasak. ben kabul edemiyorum arkadaş böyle durumları, çok daha uzun süre egemen olmadan olmaz ya hani aynısı ferrari'ye yapılsaydı ne düşünürdük, ciddi bir taraftar toplulukları olmayabilir ancak başlı başına newey'e hakaret bu olay. yasaksa sene başında yasaklarsın kardeşim, gizli kapaklı bir şey değilki. adamlar sana bu sistemi seni başında gösterdi ve sen herşeye "he" dedin, şimdi "hö" diyorsun olacak iş değil."

Valla Britanya için sabırsızlanıyorum..bakalım neler olacak ama.Renault baya bir geriler çünkü egzos tasarımına göre yapıldı deilmi araç?

red bulun bizden böyle bi pistte hızı 0.6 0.7 olur ancak ortada 0.5 kayıp var geriye kalır 0.2 saniye bizde 0.1 kaybetsek 0.3 saniye kalır bizim büyük bi aero güncellememeiz olcak yani redbull yine polü alır ama fark 0.2 olursa hiç üzülmem redbull pistinde 0.2 iyidir benim tek güvencem bizim paket ve redlerin kaybedeceği 0.5 gridde ilk 3 yine bizi galibiyete bile oynatır amaç şampiyonluk değil hep podyum zaten vettel avansı aldı bu ona yeter artar bile

Istanbul'da 8. virajda DRS acmalari veya baska hizli virajlarda DRS acmalarinin sebebi DRS sisteminin cok iyi olmasindan degil yere basma gucunun cok fazla olmasindan. DRS acikken bile hizli virajlarda cok sabit sekilde ilerleyebiliyorlar. DRS sistemi cok belirli sinirlari olan bi sistem 8. virajda DRS acmak sistemin dogru calismasi ile dogrudan baglantili degil.

vallahi benim düşüncem eğer kazancaksa yarım saniye kazanır kaybederse çok büyük kaybeder..ama tüm takımlar bu kaybı azaltmak için yeni güncellemeler yapacaktır

Motor haritasını değiştirme fikri benze bir zarftı. Ya da gerçekten istediklerini bulamadılar. Çünkü takımların tamamı sıralamaya her zaman olduğu gibi çıktılar. Ve bunu sıralamalardan sonra değilde yarıştan önce ve ya yarış sırasında direksiyon yardımıyla eski hallerine getirdiler. Ama bu çok farklı olacak bana göre. Çünkü bu sistem tamamen yere basma gücünü etkileyeceği için motor haritası gibi fiyaskoyla sonuçlanacağını düşünmüyorum.

Ama onlar bu sistemden zarar da görseler onları yine zirveden indiremeyecektir. Çünkü RBR nin asıl sırrı bu değil. Bence en büyük kazancı hareketli kanattan ve bizim daha bilmediğimiz nice sistemden elde ediyorlar. Eğer bu sistem onları gerçekten zirveden edecek bir şey olsaydı bu kadar basit karşılamazlardı.

Muhtemelen sıralama perfonmanslarını yarım saniye etkiler ve bu büyük fark.Şu an en yakın rakiplerinden zaten sıralamada bu kadar önde duruyorlar ancak yarışta bu kadar büyük fark yok.Bu sıralama turlarında bazı uzun düzlükü ve dur kalklı pistlerde diğer takımların lehine olan bir durum.Ancak bu tarz hızlı pistler ki Silverstone yanılmıyorsam hız ortalaması en yüksek olan pist pistin tamamı hızlı virajlardan kurulu pek etkilemeyecektir.Zaten yasağın ve son denge durumunun gözlemlenmesi için ideal yer değil.Sistem Almanya'da daha etkisini göstercektir diye tahmin ediyorum çünkü bildiğiniz üzre hızlı virajlarda gaz verilmeye devam ediyor,önemli olan yavaş virajlar burada gaz akışı olamayacak ve bu tip pistlerde q3te artık garajda bekleme yada çıkıp 1sn zaman geliştirme göreceğimizi sanmıyorum.Elbette bir etkisi olacaktır buda takımları grid pozisyonları olarak daha yakınlaştırır ve piste direk etki eder.Pole mücadelesi biraz daha kızışabilir ancak İngiltere'de bunu bekleyemeyiz

Sıralamalarda kayıpları daha çok olacak zaten bildiğimiz gibi takımlar yarışta motorun%100 gücünü kullanmıyor dayanıklılık için tek turda zaten DRS sistemi olmasa RedBull bu kadar rahat olamaz şimdi buda var.
0.3 sn kadar kaybederler ama aracın DF çok yüksek herşeye rağmen önde olurlar en azından sıralama turlarında.
Geçen yarışta Mercedes Max hız 317 Ferrari 315 Redbull 312 görüyordu yani DRS düzlükte kurtarıyor adamları.
Araçta okadar iyi DF varki istanbul da 8. virajın son kısmında DRS açıyorlardı.
Sıralamada kesin hala öndeler yarışa birşey diyemem Ferrari öne çıkar gibbime geliyor.

0.5 Saniyemi çok az :))

Arkadaşlar benim anlamadığım bir konu var şimdi Bu sistem Motora zarar veriyor demi Yarış içerinde fazla yakıt tükettiği için Yakıtı ve Isınma sorunu doğuruyor.Vede bu sistem sıralamada tek turda etkili.Şimdi burada Marko sırlama turlarında mı 0.5 sn kaybedeceğiz diyor yoksa yarış içerin demi.Öünkü yarış içerinde bu sistem etkili bir biçimde kullanılmıyor.Motor haritası işine dönmesinde buda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir