Kategoriler
Formula1

Egzoz Kısıtlaması Red Bull'a Yarayabilir

Servus TV’ye konuşan Horner, şu ana kadar Adrian Newey’in tasarladığı RB7’nin, çok daha etkili olan sıcak havadaan değil, sadece soğuk hava akışından faydalandığını belirtti.

Horner: “Bizim durumumuzda bu (etki), sadece soğuk hava akışı ile oluyor. Diğerleri sıcak hava ile besliyor ve daha fazla yarar sağlıyorlar”

Eğer bu doğru ise Red Bull’un rakipleri, Silverstone ve sonrası için daha da geri düşebilir.

Horner: “Bizi diğerlerine göre ne kadar etkilediğini Silverstone’de göreceğiz. Simülatörümüze göre 0,3-0,5 kadar; belki diğerleri için bu biraz daha fazladır”

F1’in eski pilotlarından Karl Wendlinger: “Red Bull’un üstünlüğünün  Silverstone’de daha da artacağına inanıyorum. (Egzoz) sistem, herkes için yasaklanıyor ama Adrian Newey, aerodinamide bir dahi ve Silverstone’de bu çok önemli”

“Egzoz Kısıtlaması Red Bull'a Yarayabilir” için 0 yanıt

harikasın anlaştık.bize sarı kırmızı renklerinizi bulaştırmayında kime bulaştırırsanız bulaştırın. :)))

soğuk havadan yararlanıyomuş onun ıçın egzozları jantalara kadar yapıstırdınız dımı….? :S
redbull SOĞUK tüketiniz….:D sıcak bozar…..:D

Horner: “Bizim durumumuzda bu (etki), sadece soğuk hava akışı ile oluyor. Diğerleri sıcak hava ile besliyor ve daha fazla yarar sağlıyorlar"

Birincisi nerden biliyorsun. İkincisi daha fazla yarar sağlıyorsa neden siz kullanmıyorsunuz.

Bence çok saçma bir haber.

aynen adamlardan yeni fikirler çıkmıyorki bi tane aero paket getirin adam gibi deneyin olsun rüzgar tüneli var hadi onuda geçtik simülasyonlar var hadi onuda geçtik matematik var oturun adam gibi hesbınızı kıtabınızı yapın sonra gerçekleştirin bide bu arada mercedes britanyaya güncelleme getircekmi?

tamam işte sen dedin egzoz beslemeli difüzör ısıtyor motoru diye..motorda diğer parçaları ısıtyor bunu rosberg demişti motorun ısınması diğer parçaları etkılıyor diye şimdi difüzör yasağı ile ısınma sorunu azalacak Downforce de azalacak ama diğer takımlardaki gibi çok falzla performans kaybetmez..Mercedesin bu sistemi sadece sıcak hava (egzoz gazı) ile çalıştığından böyle oluyor eğer arka tarafı mercedes red bullun ki gibi yapsa çok süper olur

arkadaşlar redbull un açıklamalarına inanmayalım, çünkü bunlar tamamen stratejik konuşmalar. ben koyu bir michael schumacher taraftarıyım, ama bü tür olaylarda olaya objektif bakmayı tercih ederim. ve bu olayda dışardan görünen redbullun yavaşlayacağı. redbullun açıklamaları hikaye. horner baştan aşağı sallamış. neweyinki bir dereceye kadar doğru sayılır ama o da tam doğru değil. ferrarinin avantaj sağlayacağı doğru. formula 1 den anlamayan bir insan bile bu kuralın ferrari ve mclaren yararına yapıldığını anlayabilir. bunu difüzörün ne olduğunu bilmeyen insan dahi söyleyebilir ki işin gerçeği de redbullun bu işten zararlı çıkacağını söylüyor. neweyin diğer bir dediğine gelelim: mercedes bu işten asla karlı çıkmayacaktır, aksine inanılmaz derecede zarar edecektir ama renault nun da büyük bir zararı olacağı için mercedes bu sezonu podyumsuz şekilde 4. sırada bitirecek ve tabi öndekilerden kopuk bir halde. schumi döndüğünde yarıştan sonra yeniden alman marşlarının okunmasını çok istemiştim. isteğim yerini buldu ama keşke vettel değil schumi okutuyor olsaydı. bu böyle gider vettel 6-7 şampiyonluğa kadar ulaşır. MSC nin galibiyet rekorunuysa kırabileceğini sanmıyorum, zira 91 az buz bir rakam değil.

redbull da işini seven aklı başında bir ekip var…bu yasaklamanın üstesinden gelirler düşüncesindeyim. fakat fark açılırsa bayağı komik bir durum olur. webber için birşey diyemem ama vettel zaten startla beraber kontrollü gidiyor. bence biraz daha hızlı olabilir ama zorlamıyor. kanada bir istisnaydı. heyecan yaptı. her zaman olmaz….

Pirelli'nin İngiltere için lastik seçimi konusunda düşünmesi veya tereddüt etmesinin bir nedeni de bu yasaklama mevzusudur.Olay, RB takımının etrafında dönmektedir.Neweyin , feci şekilde etkilenebiliriz açıklamasından sonra bir darbe de pirelli vuramazdı değil mi.Sert lastiğe devam…..

ya teter ama lan editör müsün nesin senin zevkine mi okuna mı kalacak aaa ne bu ya bende editör olmak sitiyorum alırız 2 reklam parayla olmadı sitenizi öttürürz borumuzu bu ne lan milelt espirisini yapsın bize 10saat bekletme cezası arada hemen yayınlamak bazen tepki ile yayıntlatmak vallahi fazla oldunuz he siz

Arkadaşlara katılıyorum çünkü Marko ve Horner bana hem itici hem spekülatif konuşan insanlar olarak geldi.Daha çok ortalığı bulandırmak ve iyimser hava yaratmak adına verilmiş bir demeç gibi.Bir aracın neredeyse temeli burası,etrafında kurmuş ve bu sistemi yasaklıyorsun sonra bize yaraycak birşey kaybetmeyeceğiz diyorsun.Hiç inandırıcı değil tabiki ancak unutmamak lazım İngiltere'de her koşulda çok başarılı bir Redbull olacaktır çünkü burası sadece yasağın tam manasıyla başladığı yer yasağın etki edeceği yer değil.O yüzden çıkıp Vettel gibi biz demiştik bir şey olmadı tarzı söylemler gerçekçi değil.Almanya'dan itibaren en gerçekçi sonuç görülecektir.Bir de soğuk olursa veya sıcak olursa lastik kullanımı etkilenir belki aracın tepkileri farklılaşır ancak Mercedesin hızlanması Ferrarinin hızlanması durumu yok ortada.Olay;yasakla herkesin kaybetmesi ve sadece bazılarının daha az kaybedip hızlanmış gibi gözükmesi.Kimse yasakla hızlanmaz yoksa.

Bu yasakla RB7 nin şifresi de bir bakıma çözülmüş olacak.Ayrıca bu konudaki demeçlerden sadece neweye ait olanlar kayda değerdir.Horner ve markonun sallamaları ve çelişkili yorumları sadece ortalığı karıştırmak amaçlıdır.İngilterenin RB7 aracına uyan yapısı nedeniyle böyle açıklamaların güvenimiz tam bize bişey olmaz tarzında seyretmesi çok doğal.

Biraz açıklarsan nasıl hızlanacaklarını bende anlamış olurum. Bana göre sıcak havalarda başarısız olmalarının nedeni motorun daha fazla ısınması. motorun daha fazla ısınmasının nedeni ise egsoz beslemeli difüzör. yani difüzör sistemi yüzünden motor ısınıyor ama bu sayede df sağlıyor.
Şimdi motorun ısınma sorununu çözmüş olurlar belki ama df yi kaybedecekler. bu aracın asıl sorunuda df değilmi zaten?

Red Bullu yenmek için McLaren ve Ferrari mühendislerinin birleşerek –McLarri– yi yapması lazım. Ferrari ön tarafta downforce bulamıyor McLarenda arkada. Birleştirsinler olsun bitsin.Lewis ve Fernandoda direksiyona geçtimi tamamdır. (Yabancı bi forumda gördüm mantıklı geldi =) )

Tabiki Seneye Zirveye Yakın Olacaklardır Belkide Galibiyeler Alacaklardır..(Bence Bu Çok Düşük İhtimal )…Ferrari Gibi Teknik Kadroda Değişiklik Yapmları Lazım…

hayır aslında geriye düşmez bilindiği gibi mercedes sıcak havalarda başarısız oluyor..buda demek oluyorki bu sistem yasaklandığına göre dahada hızlanıcak..Çinde hava sıcaklığı düşükken rosberg podyuma oynuyordu..rahat podyumda biterdi ama benzin yüzünden pisi pisine gitti yarış.neyse bence Ferrari ve Mercedes en yararlı çıkacak gibi..Newey de dedi bunu..İnşallah sallamıyordur

🙂 komik. FIA RB7 nin durdurulması için uğraşıyor ama RB nin ince detayları unutuluyo, kabaca, dşünülmeden kararlar alınıyor. sölediğim gibi kuralı koyandan daha zekiyse kural açığı bulan sonuç bu. durum bir de lehine çalışırsa RB nin İspanya da neredeyse herkese tur bindiren RB böylesine aero pist olan Silversiton da İspanya da olduğundan daha vahim bi sonuç çıkarsa FIA ne yapar acaba. ve sert lastik unutulmamalı. kural işe yaramazsa yarış ardından soğuk hava akışın mı kastettim diyeceksiniz . politikanın oluşu ne kadar kötü hangi takım kazanırsa kazansın ama spor kazansın. umarım yapılan yasak işe yaramaz da zor duruma düşer FIA alınacak kararı çok komik olur,tur yediğimizi görmeye razıyım FIA nın o durumunu görmeye.

Kim ne derse desin redbull en azindan mc laren ve ferrariden bu kadar onde olamiycak bu kesin ve yarislar daha heyacanli olucak onceki seneye hatirlayin son yarista 3 sampiyon adayi vardi ve sansi en az olan vettel sans eseri sampiyon oldu eger bu kural degisikligi olmasa vettel 4 5 yaris kala sampiyonlugunu ilan eder yarislarin izleme oranlari bayaa duserdi simdi en azindan redbull onde tek olmayacak

Eğer öyleyse 0,8 saniye geriye düücek dedikodusu doğru çıkacak demektir.
Araç düz yolda dans ediyor zaten bu sistem kalktımı virajlara sanırım 50 km hızla girerler.
Buda demek oluyorki 30 lu turlarda tur yerken şimdi 115. turda falan tur yemeye başlarız.

FİA ne kadar yasak getirirse getirsin redbullun başında Adrian Newey gibi bir dahi olduğu sürece redbull geçilmez eğer redbullu yavaşlatmak istiyorlarsa ilk önce Adrian Neweyi yasaklamaları gerekir 🙂

Bıktım Şu Konudan Biri Çıkıp 0.5 Zarara Uğrayacagız Diyor..Diğeri Çıkıp Kazanacagız Diyor…Fia"nın Saçma Sapan Kararları İşte…F Kanalı Çok Ucuz Bir Sistemdi Çokda İşe Yarıyordu Gitti Kaldırdı…Red Bull Herşeyi Bu Sistemde Yaptı Gitti Bunuda Kadırdı Mercedesli Olsamda Red Bulları Anlayabiliyorum…

Şimdi daha net anlamış olduk sıcak hava akışı motor ile ilgili sıralamada bu sistem kullanılıyor soğuk hava ile birlikte.Ama yarış içerisinde yakıtın fazla harcanması ve Motorun fazla ısınması nedeniyle sıcak hava sistemi yarış içerinde kullanılmıyor.Ve burada Neveyin ustalığı ortaya çıkıyor ve soğuk hava ile besliyor.Durum böyle olunca yarış içerisinde fark daha yakın oluyor.Helal olsun çok akıllıca.Egsoz gazları ile difüzör bu yasakla yine beslenecek motorun adyabetik çalışmasına göre ve yanmış gazların egsozdan atılması ile.2012 de gelecek olan egsoz un motor kapağına konumlandırılması ile bu da yasaklanmış olacak.

ilginç, sıcak besleme için fazladan yakıt tüketen redbul değilmiydi. %10 fazla yakıt tüketiyor denmiyormuydu,Reno motoru az yakıt harcadığı için durumu dengeliyor deniyordu. şimdi soğuk akış oldu. garip bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir