Kategoriler
Formula1

Ecclestone: "FIA'ya Dava Açmak Zorunda Kalabiliriz"

2013 için düşünülen 4 silindirli motor planlarının iptal edilmesi ardından takımlar ve motor üreticileri yeni V6 motorlardan memnun kalsa da Ecclestone, birçok kilit pistin hâlâ durumdan memnun olmadığını öne sürdü.

V6 motorların mevcut V8’ler kadar iyi bir sese sahip olmayacağından şüphe ediliyor ve bu nedenle pist organizatörleri, F1 yarışlarını boykot edip başka serilere yöneleceği gündeme gelmişti.

The Independent’e göre Ecclestone, şimdi de Jean Todt’un başkanlık ettiği FIA’ya dava açmayı gözden geçiriyor.

Pistlerle ilgili olarak Ecclestone: “(Pistler) (Yeni) motorların, insanların Formula 1 yarışlarından istediği şeyi alıp götüreceğini düşünüyorlar: Çekicilik ve ses. Dolayısıyla biletleri satamayacaklar ve bize ödeme yapamayacaklar”

“Benimle birer anlaşmaları var ve eğer bilet satamadıkları için bu anlaşmaya hürmet göstermeyeceklerse muhtemelen onları bizimle tutamam”

Ecclestone, kilit pistlerle olan F1 anlaşmalarını sürdürmek için uyarıda bulundu.

Ecclestone: “Belki de FIA’ya dava açmak zorunda kalırız”

Bu durum, belki de gelecekte spor içinde bir başka güç savaşına dönüşecek.

Ferrari Başkanı Luca di Montezemolo: “2014 için V6 turbo motor tercihi doğrudur ve  sağduyunun galip gelmesinden memnuniyet duyuyorum. Bu gösteriyor ki birlikte çalışıyoruz”

“Ecclestone: "FIA'ya Dava Açmak Zorunda Kalabiliriz"” için 0 yanıt

sokakta bu seslerden cok daha güzelleri var v6 işi boş iş en iyisi 3.6 litre V 10 20000 devire kadar da yolu olsun 🙂

Hadi bakalım umudumuzu Bernie'ye bağlayalım. Pist işletmecileri bu tavrını sürdürsün.

Öyle bir hale geliyor ki alt seriler F1'den daha büyük hacimlere sahip olacak nerede zirve!.
Şu ses konusuna referans vermek mümkün değil tabi de makinelerde ses olayı manifolt, egzoz olayıdır. Aynı db'li kural koyarsın yakalanır da olay sadece o değil. Bu araçların etkileyiciliği atmosferik ve yüksek devirli oluşundaydı. Salt olarak gelecek turbo'larla bu etkiyi yakalamak mümkün değil. 94'den beri downsizin'le beraber gelen etkinin küçülmesini referans olarak veririm.
FF'de Maranello veya Enzo etkileyiciliğini bulamazsınız. Bu biraz da Ferrari, Lamborghini'ye göre Porsche'lerin ne kadar etkileyici sesi taşıyabildiğidir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir