Kategoriler
Formula1

Montezemolo'dan Takımına "Şimdi Ayaklarımızı Yere Basma Zamanı"

Bu sene ilk galibiyetini alan Ferrari’de Montezemolo, geleneksel fabrika konuşmasını yaptı.

Montezemolo: “Kazanmayı başardık ve bu, sizin sayenizde oldu. Bunun için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Zor geçen zamanda her biriniz nasıl cevap verileceğini gösterdiğiniz ve bunu iyi bir şekidle yaptınız. Umudunuzu yitirmediniz ve bütün alanlarda gelişmeyi başardınız”

“Stefano Domenicali ile, bir lider olduğunu kanıtlayan bir patrona sahipsiniz ve Pazar günü yarışın hemen ardından kendisine ilettiğim tebriklerim, hepiniz içindir.”

“Şimdi, kazanmanın ne anlama geldiğini bilmemizle birlikte ayaklarımızı yere basmalıyız ki buna alışkınız. İleri yönde bir başka adım daha atmalıyız. Çünkü bu sene tekrar kazanmak istiyoruz. Bunu başarmak için günlük çalışmalarınızda elinizden gelenin en iyisini yapmalı, kişisel olarak pole pozisyonu almaya çalışmanız gerekiyor.”

“İngiltere’de, rakiplerimizin büyük bir çoğunluğunun evinde kazanmak özel bir şey. Hepsinden ötesi, önemli bir yıl dönümünde olmasıydı”

“Şasi Sorumlusu olarak göreve geldiğinden bu yana ilk galibiyeti alan Pat Fry bile, başka bir takımla kazanmak ile Ferrari ile kazanmak arasındaki farkı hissetti.”

Takım Patronu Stefano Domenicali da temkinli bir yaklaşımda konuştu.

Domenicali: “Tekrar ayaklarımızın üstünde durduk, size teşekkür ediyorum. Ama hâlâ uzun bir yol var. Kazanmak için gereken donamına uzun süredir sahiptik ve bunu, daha önceden bize pek uymayan bir pistte gerçekleştirmeyi başardık”

“Bu şekilde devam edelim. liderlerden çok uzağız ama kim bilir? Eğer işler beli bir yoldan giderse, rüzgâr belki daha şiddetli esmeye başlar”

“Montezemolo'dan Takımına "Şimdi Ayaklarımızı Yere Basma Zamanı"” için 0 yanıt

Şu tek galibiyetten (ki onun ne koşullar altında kazanıldığı herkesin malumu) sonraki sevinç gösterilerine bakıyorum da sanki Ferrari değil Minardi kazanmış. İşte bu hale gelen bir kitle… Farklı seslere tahammülü olmayan bir zihniyet… Lakin bütün bunlar, hakikatleri katiyen değiştiremez. Şubat başındaki gibi, birkaç gün sonra sönüp bitecekler.

herkül ferrariye erken geldi daha 30 yaşına basmamış adam dediğin adam 2005 ve 2006 nın dünya şampiyonu 2006 da da ferrari çok güçlüydü o araçla yarışıp geçmiş biri o yaşında ferrariyi bence alonsonun 2007 de ferrariye gelmesi gerekiyordu eğer öyle olsaydı alonsonun şuan minumum ennnn azzzz 4 şampiyonluğu olurdu erken falan değil şuanda grid de alonsodan daha yetenekli sadece 1 pilot var oda çok yaşlandı artık (MSC) alonso olmasa ferrarinin birinci pilotu hamilton olabilir başkada kimseye uymaz ferrari koltuğu bence alonso f1 i bırakana kadar ferrariyle olmalı (msc) gibi bi efsana olur eğer ferrari hızlı olursa .. ayrıca massa dediğin gibi yavaş falan değil araç gerçekten kötü en hızlı 3.araç tı sezon başında şuan 2.liğe yükseldi .. ve en önemlisi puan farkından dolayı alonsoyu suçlayamassın bu sene vettel hep öndeydi ve son yarış dışında hiç şanssızlık yaşamadı oda onu çok etkilemedi zaten alonso kanada da çok şanssızdı malezyada yine çok şanssızdı geçiş yapamıyor dediğin adam ispanya gp ye 4.sıradan başlayıp bir virajda 3 araç geçip ilk virajı lider dönen bir adam pistteki en iyi kapasitede ki adam seni anlıyorum kimiye haksızlık yapıldığını düşünüyorsun bencede ferraride alo-kimi olabilirdi ama massa nın kazası belkide buna izin vermedi yüzüstü bırakmak istemediler sonuçta o adamıda niye kaza yaptın diye suçlayamassın inşallah raikkonen f1 e geri dönerde sen de normal yorumlar yapmaya başlayıp ferrariye laf atmayı bırakırsın

arkadaşlar pilotları savunma adına takımınızı ve aracınızı kötülediğinizin farkındamısınız? bu sene ve geçen sene ferrari ne zaman yavaş kaldı? yarışta önü boşken pilotlarınız gayet iyi gidiyor…tur yediğiniz yarışta bile kaç tur lider götürdü alonso yarışı…lastiklerde hata yaptınız o kadar…gerçekleri halen kabullenememeniz şaşırtıcı…pilotlarınız müthiş bir baskı altında…bakmayın sürekli o sakin sakin yapılan açıklamalara…ferrari sadece 2009 da çok kötüydü. kuralları tam anladılar derken massa kaza yaptı takım gelişimi durdurdu. ardından kiminin kontartının erken feshedileceği haberi ona rağmen son bir iki yarış hariç elinden geleni yaptı kimi gelişimi durmuş araca rağmen hamilton dan sonra ikinci bölümünde en çok puan toplayan pilottu kimi…
ferrari aracı kötü bir araç değil…bence mclarenden daha hızlısınız. ama puan olarak geridesiniz. diyeceksinizki massa dan dolayı…massayı bu kadar kötü hale getiren yapılan muamele değilmi? empati yapın lütfen…takım maalesef hem alonsoya hem massaya kötülük etti…alonso zamansız getirildi ve aşırı bir yük yüklendi çocuğa…ayağına basmasın diye massa seçildi ve o da de motive edildi…30 yaşına gelmemiş insanlardan bahsediyoruz…kolay değil…hele ki böyle bütün dünyanın göz önünde bir insan topluluğunun bir ferdi iseniz işiniz çok zor…bu insanların her karşısına geçen kişinin bakışlarından onlardan çok şeyler beklediğinin farkında bu pilotlar. bu baskı bu nazarı kaldırabilmek gerçekten çok zor… zannetmeyinki kaybedilen puan ve yarışlardan sonra bunlar rahat rahat uyuyorlar. kesin psikolojik destek alıyorlardır. ilaç kullanıyorlardır. ver gazı ver gazı nereye kadar? üç beş kişinin içinde ahkam kesen bizler bir toğluluğun önüne çıkınca adımızı söylemeyi unuturuz…franz beckenbauer almanların gelmiş geçmiş en büyük futbolcusudur. top oynadığı dönemde brezilyada maracana stadında 100 bini aşkın seyircinin önünde oynanan bir maça çıkar. tünelden sahaya çıkarken o muhteşem atmosfer ve uğultudan dizlerinin bağının çözüldüğünü söyler…almanlar o maçı 4-1 kaybeder…zaten tüm zamanlardada brezilyayı çok yenmişlikleri de yoktur o da ayrı bir konu…alonso bir yarış kazandı çevresi onu hemen göklere çıkardı…kötülük yapılıyor bu insana bu hareketlerle…ulan bir gol atsan ne yazar adam 7 galibiyet önde zaten…almanya takım emri bence alonsoya ciddi zarar verdi…o an kazandığı fazladan 7 puan hem kendinden hem takımdan çok şeyler kaybettirdi sezonun kalan kısmında…bu dediklerimi önemli bir mevkide bulunduğunuz ve birilerinin yönetimini yaptığınız zaman anlayabilirsiniz. siz benimle dalga geçmeye devam edin…koynumda varsa bir akrep olduğunu söyleyene rahmet demiş büyük bir zat…iyiyi güzeli herkes söyler önemli olan eksiği hatayı yüzüne vurabilmektir. pele yaşı kemale erdiği dünya şampiyonu olduğu bir dönemin ardında hocası ona "ayak içi pasların da bozulma var antremanlarda buna ağırlık ver" dediğinde "hemen hocam" deyip gidip günlerce saatlerce duvar a karşı ayak içi çalışmış. dememişki ulan sen kimsin ben dünyanın en büyüğüyüm…1996-2000 döneminde fatih terim her maçtan sonra saatlerce talebeleriyle neyi yanlış yaptık bu maçta diye saatlerce tartışırmış. emre belözoğlunun oynadığı ilk sene beşiktaşa attığı üç dört kişiyi çalımlayıp müthiş bir gol var..bu maçtan sonra arif kardeşi gibi gördüğü emreye bir rolex saat hediye eder. saati kolunda gören fatih terim sinirlenir. hocam arif abim hediye etti der. bu hareket terimin çok hoşuna gider…mütevazilik haddini bilme takım içineki uyum bunlar önemli şeyler…şimdi sorarım size massa istermi alonsonun başarılı olmasını?
bence istemez bu yapılan muamelelerden sonra…
bence ferrarinin işi zor…kafalarına konan bir talih kuşu vardı onu kaçırdılar…bir daha ne zaman döner belli değil…

Abicim bu adama ne laf anlatıyorsunuz ki, aklı sıra kendini tatmin ediyor, bu da değşik bir yöntem tabi. Alonso zaten hep yavaş, o yüzden geçen senede şampiyonayı 2. bitirdi, bu sene de muhtemelen öyle olacak. Ama dur Alonso yavaş, evet kendi tuttuğu takımın pilotlarının mallığı Alonso'yu oralara getiriyor. Ne zevkli….

Sizinkinden pek farkı yok aynı süre beklemişiz.Kore 2010dan Temmuz 2011e biz,Ağustos 2010 Belçika'dan Nisan 2011e kadar siz kazanamadınız.

önceki yarışlara nazaran bu haftaki yarışda ferrari hızlıydı o zaman niye webber pite girdikten sonra alonso en hızlı tur zamanını attı o zaman zaten yavaş olsaydı webberle aynı anda pite girerdi ama hızlı olunca vettel le pite girdi o anda da redbulda sorun olmasaydı bile hemen arkasında olacaktı alonso belkide gecemese bile çok zorlucaktı vetteli belkide vettele button nın yaptıgı gibi hata yaptıracaktı baskıdan dolayı.. yarısı nasıl izlediyseniz oyle düsünüp yazın kanımca 🙂

herkül seni azminden dolayı tebrik etmek istiyorum ,hiç sıkılmadan usanmadan aynı şeyleri defalarca yazmak zor iştir

luca temkinli davranıyor.bencede en iyisini yapıyor.zira redbul yasakların tekrar kalkması ile tekrar bilhassa sıralamadaki üstünlüğüne dönebilir.onun için havaya girmeden daha fazla çalışarak daha iyi işler yapılması gerektiğini belirtmiş.

Pat Fry'ın başka takımla kazanmak ile Ferrari ile kazanmanın arasındaki farkı hissetmesi , bu hazzın tadına varması , sonraki yarışlar için paha biçilmez bir doping olacaktır.
Bu vesileyle tekrar hoşgeldin Pat Fry.

domenicali doğru bir ifade kullanmış…"kazanmak için gereken donanıma(yani araca) uzun süredir sahiptik"…neden kazanılamadı? redbullmu çok güçlüydü hayır…araçmı yavaştı buyurun ilk ağız ne diyor? hayır…kısa bir süre önce ölümcül bir kaza geçirmiş arkasından emirler ikinci plana atılmalarla inanılmaz psikolojik baskı altında tutulan massamı yavaştı…bence evet…son dönem başarılar ve şampiyonluklarda imzası bulunan müthiş bir pilot yerine sponsor parasının verdiği katkıyla gelmesi planlanan süreden önce getirilen ve kendisinine büyük bir yük bindirilen bu baskı altında ezilen alonsomu yavaştı? bence evet…
en müdür luca aslında şunu diyor…bu yarışı tek başımıza kazanmadık redbullun zincirleme hatalarıyla(vetteli fark belli bir noktaya ulaşınca zorlaması noktasında baskı yapmayan takım ve pitstopta yapılan önemli hata)ve şansla(vettelin pitten çıkışta hamiltonun arkasına düşmesi ve orada vakit kaybetmesi)kazandık…ayağımız yere bassın havaya girmeyelim…değişen birşey yok…her zaman önümüzü böyle açmazlar…drs ye rağmen öndeki araçlarda geçişi en zayıf pilotlara sahibiz…havaya sokmayın pilotları…bir galibiyetten sonra bu sevgi gösterileri ile alonsonun yürüyüşü değişti…aman dikkat…en hızlı birinci veya ikinci araçla alınan tek galibiyet puan farkı 150…sezonun daha yarısına gelmedik…bari puan farkı burada kalsın razıyım…tur yediniz ses çıkarmadım takım üçüncü oldu ses çıkarmadım 150 puan fark yediniz ses çıkarmadım…ama kazanılan tek galibiyetle o da bala şansa bir galibiyet bu kadar sevinirseniz tamam hedef buydu buna ulaştık derseniz bunu kabullenemem…fan sayımız her geçen gün gerilemekte ülkemiz sıkıntıda ekonomik kriz kapıda…buza yazı yazmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir