Kategoriler
Formula1

FIA, Beslemeli Difüzörlere Sene Sonuna Kadar Dokunmayacak

Britanya GP’de tartışmaların yoğunlukla yaşanmasının ardından FIA, bütün takımların onay vermesi halinde eski düzene dönebileceklerini söylemişti.

Bunun ardından yapılan bir dizi toplantıda Ferrari ile Sauber, karşı çıktı ama onlar da sonunda sporun iyiliğini öne sürerek kabul etti ve takımlar, motor haritalamada sezon başındaki duruma döndü. Yalnız tek fark, sıralama ile yarış arasında haritalarda değişiklik yapamıyorlar.

Bugün yayımladığı bildiride FIA, kuralların eski düzenine (Valencia’daki gibi) geri dönmesinden memnun olduğunu belirtiyor.

FIA: “Bütün araçlar, sezonun geri kalanında Valencia şartları ile çalışacak”

“Bu sezon motor haritaları ve egzoz boruları meseleleri konusunda herhangi bir protesto olmayacağında iyimseriz. Buna ilave olarak Teknik Çalışma Grubu toplantısında varıulan anlaşmanın asıl bölümü, sezonun geri kalanında bu mesele hakkında bir takımın başka bir takımı protesto etmeyeceğinde de fikir birliğine varılmasıdır.”

Bu beslemeli difüzörler, 2012 için planlanan kurallarla düzenlenecek ve takımlar, bu şekilde periskop şeklindeki egzoz çıkışlarına dönüş yapmak zorunda kalacak.

FIA: “Egzoz borularının yeri konusunda takımlar, artık difüzörün etrafında olmaması ve karoserin daha yüksek yerinden çıkış yapması üzerine zaten anlaştı. Dolayısıyla karoser üzerinden egzoz gazı akışından sağlanacak herhangi bir aerodinamik fayda, mutlak minimumda tutulmuş olacak.”

“Egzoz boruları yeni konumunda olduğu halde, motor haritalama yine serbest bırakılacak (FIA SECU’nun mevcut kısıtlamaları dâhilinde).”

“FIA, Beslemeli Difüzörlere Sene Sonuna Kadar Dokunmayacak” için 0 yanıt

Bu kadar fırtınayı kopardıktan sonra acaba bu süreçte neler yaşandıki tekrar eskiye tornistan yaptılar? Williamslar ve HRT ler şimdi neden bu durumu protesto etmekten vageçtiler? FİA neden fazla benzin harcanmasını problem etmekten vazgeçti?
Kısacası bu süreçte bazı değişikliklerin yapılmasına göz yumdular bence.
Örneğin MGP nin yeni egsoz sistemi, ferrarideki bu kısımla ilgili yenilikler ve gelişim sağlayan ve bilmediğim williams güncellemeleri.

Fia iyice saçma bir kurum olmaya başladı. Türkiye deki göbekten bağlı kamu kurumları gibi oladular. 2 ileri bir geri gidiyorlar.

Umarım valenciadaki şartlara geri dönüyoruz derken MGP nin yeni egsoz sisteminden eskisine geri dönmezler. Çünkü bu yeni haliyle araçta olumlu gelişmeler var ve güncellemeler için daha uygunmuş.

rbr nin ingiltere de ki pit stpo hatası olmasa yine birinci olacaktı. almnayada redbullar uçar bence görecez sabırsızlıkla bekliyorum

Bir gerçek varki Mercedes yasakların hiç birinden ne kötü etkilendi nede iyi..Güncellemelerle ilerledi..Renault ve Mclaren çok gerilemişti..yasaklar kalkınca bakalım neler olacak Almanya GP ye kadar yine kurallar değişmezse net bir tablo görebilecez

Aynen ama demek ki onlarda hata yapabiliyormuş.Bana gerçi halen komplo gibi geliyor Rbr kazansaydı çok şeyler olacaktı eminim oynanmış bir oyunda olabilir.Bu haber de doğrular nitelikte.İstabull Gp yarışından Golddaydım dürbünle pit stoplarına bakıyorum adamların resmen roket gibiler hele önü kaldıran adam çok hızlıydı.

tarihinde bildiğim kadarıyla hata varsa düzeltin, yarış kazanamamış sezonu olmayan Ferrari

burada yanlışın var izin verirsen düzelteyim,
1950,1957,1962,1965,1967,1969,1973,1980,1986,1991,1992,1993 yıllarında ferrari sezonu galibiyetsiz kapamıştır.

not:1997 senesi Schumi'nin tüm puanlarının silinmesi (ceza alarak) sonrasında sezonu galibiyet veya galibiyetsiz kapaması şahsen ben tam olarak bilmiyorum,
bu konuda bilen varsa mutlaka görüşünü belirtir.

Bir Ferrarici olarak bu karara sevindim.Bu sene Redbull çok iyi gitti ve açıkcası hak ettiler şuana kadarki performansları ile. Yasak gelse Ferrari 1. gelse hiç de haklı bir galibiyet olmazdı. Bana kalırsa buradaki yasağın asıl amacı Redbull un o sistemden kaç saniye kazandığı idi.Ferrari gibi takımlar için bir deney niteliğindeydi sanırım. Yada çok fazla kurgu filmi izliyorum :))

işte bende o an (aracın arka kısmını kaldıran adama) ki beceremedi nasıl sövdüm bir görsen beni,
ve şunuda belirteyim uzunnnnn zamandır (ne zamandır bilmiyorum) böyle aptalca hatayı bizlere yaşattığı için RedBull takımına teşekkür etmeliyiz :p 🙂

Adaletin yerini bulduğu için mutluyum öncelikle.Motor haritası beklendiği kadar Rbr yi yavaşlatmadı en çok bu yasak etkilemişti oda çok şükür kalktı şimdi dahada güçlü olacaklardır.Ferrari Gelişti Güncellemeler ile ama Bu yasakdanda faydalanmışlardı bakalım tekrar nasıl baş edebilecekler.Galibiyetlerini tekrar tebrik ederim ama Vettelin o pit stoplardaki hatası olmasaydı bu kadar kolay bir galibiyet elde edemezlerdi.

Ferrari'nin İspanya'da tur yemesi sadece perfonmans eksikliği değil ciddi strateji hatalarından da kaynaklandı.Ayrıca Ferrari orada tur yedi ertesi yarış çok güçlüydü ve bu kalan tüm yarışlarda tur yiyecek anlamına gelmiyor.Mclaren 2009 da 2.5sn yavaş araç ile sezonun ikinci yarısı tıpkı bu şekilde hızlanıp çıkışa geçmedi mi,yarışlar kazanmadı mı?Yani gelişim diye bir şey var siz herşeyi yasağa bağlarsanız,gelişmeleri takip etmezseniz şüphe duymanız normal.Kalan yarışlarda Ferrari yine güçlü olacaktır.Artık rüzgar tüneli sorunları çözüldü,araçtaki lastik ısıtma sorunları giderildi.Ferrari gelişiyor ve eğer araştırırsan buraya ne güncellemeler ile hangi parçaları getirip ne kadar hızlandığını görebilirsin.

peki Ferrari bu sezon Silverstone dışında yarış kazanamasa? sormuştur herkes kendine, İspanya da tur yiyen Ferrari Silverston da ne olur? tarihinde bildiğim kadarıyla hata varsa düzeltin, yarış kazanamamış sezonu olmayan Ferrari tur yemek bi yana yarışta kazanamazsak ne olur halimiz, bence sormuştur kendine Luca. RB7 nin en favori pistinde sen bu takımı yeniyorsan ya müthiş bi güncelleme var ya da yasaktan dolayı. umarım güncellemeden dolayı kazanılmış bi yarıştır yoksa herkes sorar RB nin en güvendiği pistte yarış nasıl kazanılır. acaba tur yememek için mi yoksa tekte olsa bi yarış galibiyeti mi alalım gerisini düşünürüz mantığı mı? . politika okadar var ki herşey düşünülüyor umarım yarış kazanabiliriz yoksa böyle büyük bi takımın bu zaferi hiç hoş olmaz tutkunu olarak istemem

Ya zaten takımlar geçen yarış 2 hafta öncesi Valencia kuralları olsun diye anlaşmadı mı,sıralama-yarış arası haritalama yasaklanmadı mı ve bu kullanım makul ölçüye çekilmedi mi?Eee adamlar şimdi bunu deklare ediyor neden şaşırdınız?

Suyu bu kadar bulandırıp sonra afedersiniz, siz bildiğinize devam edin diye aradan sıyrılmak FIA'nın ne kadar kalitesiz bi cacıktan anlamayan bir kurum olduğunun en büyük kanıtıdır… Puzzle mı lan bu sök çıkar sök çıkar…

Su bulanıkken arka planda ne döndü acaba merak ettiğim o…

FIA(T): "Bütün araçlar, sezonun geri kalanında Valencia şartları ile çalışacak"

FIA(T): "Egzoz borularının yeri konusunda takımlar, artık difüzörün etrafında olmaması ve karoserin daha yüksek yerinden çıkış yapması üzerine zaten anlaştı.

ikisi zıt şeyler değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir