Kategoriler
Formula1

Kapalı Kokpitler Tekrar Gündemde

Teknik patronlar, Massa’nın kazasından sonra  jet uçaklarındaki gibi bir kokpit kapağının F1 araçlarına da uygulanıp uygulanamayacağını araştırmaya başlamıştı.

Brawn: “Muhafazalarınız olabilir ve cam kubbeleriniz olabilir ama pilotu orada çıkarabilmeniz de gerek. Bununla ilgili göz önüne alınması gereken başka şeyler de var”

Daily Mail’e göre F1 yetkilileri, pilotların kafaları üzerinde bir çatıyı kabul etmedi.

 

FIA’nın bu konudaki test görüntüleri

Link: http://vimeo.com/26098946

“Kapalı Kokpitler Tekrar Gündemde” için 0 yanıt

Burada geleneksellik ya da yenilik diye bir ayrım f1 de yapmamak lazım. f1 de teiknoloji tabiki gelişecek ama bunlar uygulanırken 1. hız 2. güvenlik 3. eşitlik bu üçlünün temel kriter olarak alınması gerekiyor. F1 tarihi de genelde 3.yü sağlamasa da ilk iki krter baz alındığını görüyoruz. Yani daha fazla hız. Amaç en hızlı pilotu bulmak ve en hızlı aracı çıkarmaktı. Şimdi ise f1 de belirlenen kuralların kriteri ve amacı ne bilemiyoruz. Yeni belirlenen kurallar ve kısıtlamalarda hbelirli bir kriter amaçlanmadığı için kuralların kendisi amaç haline gelmiş durumda. Yani bu pit staop ve lastiklere göre araç yapmak zorundayım. Ama bu pilotu ve takımı baştan hızlı olmaktan uzaklaştıryor. Lastik manyağı yapıyor. Sanki iyi lastik kullanmak tek ölçüt ki lastikleri iyi kullananda artık araç aerodinamisi v.b. saçmalık. Eskiden de lastik önemli idi ama hız daha önemliydi bunun ikisini iyi ayarlayan pilot çok sürpriz yarışlar çıkarabilirdi. 2-3 yıldır zevkli denen f1 e zevkli denmesinin nedeni neyi baz alındığı(tabiki genel şeyleri biliyorum) bilinmeyen bir dönem uygulansa ertesi dönem kaldırılan ve aslında zaten pilotajla, doğal hızla alakası olmayan kurallara ayak uydurmayan takımların mağdur olması yani kurallar nedeniyle sürpriz sonuçlar çıkabilmesi, bir de artık yağmurda sürprizler olabiliyor. Onun dışında söyleyebilir misiniz pilotajla hız rekabeti ile kazanılan sürpriz bir yarış var mı ? Yok olmaz. Geçen sene de red bull hataları ile diğerleri yarış alabildi. Kurallara en iyi uyan paket bugün kazanıyor. Schumiye karşı geliştirilmeye başlayan kurallar hızlı pilot tekeline engel olurken kural tekeli takımlar yarattı. Yarın başka bir kuralda o teknolojiye yatkın başka bir takım tekel olabilir. Giderek kurallar pilotajın önüne geçiyor. Bu kısıtlamalrdan önce en azından iyi bir pillot aracı hızlı olmasada çeşitli risk stratejileri ile en azından bazı yarışları hedef alarak üst sıraları hedefleyebilirdi. Şimdi bunu yapması için risk alması gaza yüklenmesi yetmiyor. Çünkü en basitinden o saçma lastikler bitiyor. Bence lastik kısıtlaması en saçma en azından araçların bu haliyle bile daha hızlı gitmesini engelleyen ve pilotajı düşüren bir kural. Hani lastik gelişimine de bir katkısı yok. Olsaydı bridgestone, mıchelin kalırdı. Bir de sıralama turlarının eski tadı da bundan kalmadı. Bırakın en az benzinle, en uygun lastik ve en hızlı pilotla dönsün sırlama turları….

maykıl arkadaşın eklediği videoda açıkça ölüm sebebi ortaya konulmuş direksiyon mili kaynak yerinden kırılıyor ayrıca kaskını delen kolun tekerlekle beraber resmi bile var böylece bu konuya da açıklık getirmiş olduk teşekkürler maykıl…

Carting ve Caterham'ın kendi keyfi vardır ve ilgili kitleside.
Nascar'a karşı neden Indycar, LMS karşı neden Formula 1 iyice tartılırsa anlaşılır…
Open Whell makine, yarış hattı demektir ve Open Case'in keyfi, adrenalini paha biçilemez…

Kesinlikle OLMAMASI gereken bir uygulama. Olursa şu anki uygulanan yapıyla yeni bir Zirve seriye ihtiyaç duyulur.
Open whell ve Open Case yapı geçmişten bugüne gelen tamamen özel bir uygulama. Sayfalarca yazılabilir bunlar hakkında. Bunlar vaz geçilebilecek şeyler değil bir yerde mutlaka devam ettirilmesi gerekiyor.
Pilotlar ruhdan iyice uzaklaşıp, güvenlik iniltileriyle bu seride yarışmayı diliyorlarsa başka seri seçsinler kendilerine. Lemans'a gitsinler. Zira o araçlar bir bakıma F1 yapısı üzerine giydirme yapılmışı.:) Cam'ın ardından gönül rahatlığıyla bakarlar artık.
Diğer taraftan Brawn'ın bahsetmeye çalıştığı gibi bir çok ek nokta da var uygulanamama üzerine.
Son olarak F1'in bugün geldiği durum bir çok kapalı şasi yarışından daha güvenli olduğudur. Yine Formulü de bu tasarımının gereğidir. Pilotu muhafazaya almak ölümü engellemez.!

arkadaşlar burada yanlış anlaşılan bir konu var senna nın o virajı alamayarak duvara çarpmasının sebebi kaynak yapılan direksiyon milinin kaynak yapılan parçasının kopması sonucu oldu.direksiyona müdahale yapıyor ama araç dümdüz giderek duvara çarpıyor ve sağ ön lastikteki kolların kafasına çarparak ölümüne sebep veriyor…

valla mantıklı geliyor biraz üzerinde durulup geliştirilirse güvenlik açısından iyi olur. eskiden bu sistem kullanılsaydı senna nın başına çarpan tekerlek belkide buna çarparak uzaklaşırdı. gerçi bunlar bahane ömür bittikten sonra sebep bi şekilde gerçekleşiyor…

bu karışık bir mevzu,
uzun bir süre daha tartışılmaya devam edilecek (görünen o),
teknoloji her geçen zaman gelişemeye devam ediyor,
misal haberdeki videoyu izlediyseniz mutlaka ama mutaka tatmin olacaksınızdır,
orada iki tür parça var,
kırılan parça ile dayanıklı olan parça,
sonuçta çok sıkı testlerden geçiriliyor,
şu pilotu çıkarabilmek meselesi ise onu hallederler merak etmeyin,
her tür yaratıcılık hele hele şimdiki dünyada had safhaya ulaşmış bulunmakta,
o yüzden o meseleyi halledeceklerdir,
ben isterim açıkçası,
hem güvenlik açısından hemde görsellik açısından 🙂
kısaca değinmek gerekirse neden olmasın.

hocam cevap ver'e basıcağıma yanlışlıkla uygunsuz içeriğe bastım kusura bakma 😀

yaşam hücresi dediğin gibi çok sağlam ama direk kafaya gelen bir cisim veya darbe de hiçbir etkisi olmuyor. yanlış hatırlamıyorsam eğer 1979'da bir yarışta pilotlardan birisi kafasına gelen bir yangın tüpü yüzünden ölmüştü. bir de yakın zamanda henry surtees örneği var. ve tabi ki felipe massa. F1 izleyicisi olarak griddeki herhangi bir pilotun kokpitte hayatını kaybettiği zaman neler hissedeceiğimizi düşünsene bir. benim dünyam yıkılırdı heralde, kendisini, ailesini ve diğer tüm sporun içindekii insanları saymıyorum bile.

evet bence de kapanmalı, sıkışırsa ne olur? camdan veya benzeri bir malzemeden oluşacağı için, bir şekilde bir noktasından, pist etrafında görevli kişilirce kırılabilir özellikte de imal edile bilir. ya da bunun gibi bir şey..

her durumda kapanması açık olmasından daha sağlıklıdır.
nasıl emniyet kemiri 1000/1 de olsa zararlı olduğu durumlar varsa onun gibi…

peki araç tam olarak ters kaldığında pilot nasıl çıkacak sanırım 2007 deydi heidfeld indianapoliste ters kalmıştı yine öyle bi durumda takla atıp ters kalan bi araç alev alırsa ne olacak peki pilotlar ters kalan araçtan şu an bile binbir zorlukla çıkarken o zaman hiç çıkamazlar bence

peki araç tamamen ters kaldığında ve araç alev aldığında ne olacak işin bi de o boyutu var pilotların çok hızlı çıkabilmeleri gerek araçtan yada bu sert bi malzemeden olmak zorunda ve bu parça herhangi şekilde yamulur eğrilirse pilotun araçtan çıkması işte o zaman çok daha zor ve tehlikeli bi hale gelir bence

Ben gelenekselclikten yanayım..Bu araçların yapısı böyledir..Le mans araçları gibi olmalarını istemem..Güvenlik zaten paranoya olmaya başladı F1 de..Kötü bir fikir..Kötü bir fikir olduğu için kesin uygulanır…

kesinlikle artık gelmesi lazım, şu hali çok tehlikeli.

geçen sene abu dhabi'de schumacher'in neredeyse kafası kopacaktı, yarım metreyle sıyırdı.

kesinlikle artık gelmesi lazım, şu hali çok tehlikeli.

geçen sene abu dhabi'de schumacher'in neredeyse kafası kopacaktı, yarım metreyle sıyırdı.

henry surtees geldi aklıma :\

böyle birşey olabilir aslında.geçen sene monacodaki chandok trulli kazası da tehlikeli olabilirdi.yine haberde verilen örnek massanın kazası.

1000 yarışın 1'inde bile işe yarayacaksa getirilmeli.bence.

çok saçma olur bu kokpit tamam pilotun kafasına gelebilcek cisimleri engeller ama pilot kaza yaptığında acıl bir durum olsa ve yapılan kapak sıkışmış olsa açılmasa büyük ihtimalle pilota bişey olur onun için açık kalması hem seyir zevki açısından hemde pilot açısından daha iyi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir