Kategoriler
Formula1

Ferrari: "Tek Eksik Sıralama Performansı"

Fernando Alonso’nun son 4 yarışta en fazla puan toplayan olmasına rağmen takım, yarışta alacakları sonucun Q3’te Red Bull ve McLaren’e kıyasla daha düşük performans göstermeleri nedeniyle darbe aldığına inanıyor.

Domenicali: “Yarıştaki performans açısından artık hazırız diyebileceğimiz bir konumdayız. Bu hafta sonu nihai sonuç açısından, neticeyi değiştirebilecek çok şey vardı ama sıralamadaki performans açısından Q3’ümüzü geliştirmeliyiz. Çünkü hâlâ istenilen gibi olmayan bir şey var”

“Yarış temposu hiç de kötü değil. Ve bu şartlarda (serin ve ıslak zemin) hava McLaren ve McLaren pilotları için mükemmel.”

“Ama farklı ve zor şartlardaki son 4 yarışa bakarsanız Fernando herkesten fazla puan topladı.”

Sıralama konusunda Domenicali: “Performansımızdan azamisini elde edemediğimizi düşünüyorum, diğerlerinden bağımsız olarak.”

“Mesela Q3’te Red Bull’a bakın. Q1 ve Q2’de belki de güç vs konusunda daha muhafazakârlar ve bunları sadece sıralama turunda kullanıyorlar. Elbette Q1 ve Q2’de görülenden daha fazlası her zaman vardır.”

İtalyan patron, sıcaklıklar yükselince pilotlarının daha iyi performans ortaya koyacaklarına da inanıyor.

Domenicali: “İstatistiksel olarak er ya da geç havalar ısınacak. Umarım bir hafta içinde olur, çünkü ailemle seyahate çıkacağım. Yağmur olması işleri kötüleştirir.”

“Ama ciddi bakarsak, elbette bu bizim performansımıza etki ediyor. Özellikle de hayati önem taşıyan turlarda lastikleri ısıtmamız gerektiğinde. Elbette sıcak hava gelecek. Biz sadece aracın gelişmesi için zorlamaya devam etmeliyiz”

“(Havanın güzel olabileceği) Belçika gibi bir pist olacak. Monza özel bir paket ve işini yapacak. İyi yarışlar ortaya koyup zaferler alacağımız zaman, sezonun ikinci yarısıdır. Ardından sonunda nerede olabileceğimize bakarız”

Domenicali, Vettel’in Alonso önünde 89 puanlık avantajının olmasına rağmen aracı geliştirme çalışmalarında hız kesmeyeceklerini söyledi.

Domenicali: “Elbette şampiyonluk çok zor. Ama tek yapabileceğimiz, gelecek bir iki yarışı kazanmaya çalışmak. Belki Sebastian sıkıntı yaşamaya başlayacak. Bilmesi zor ama umuyorum. Onlara meydan okuyabilirsek, matematiksel açıdan işler hâlâ ortada. Hedefimiz gerçekten buna inanmak ve sene sonuna kadar mücadele etmek”

Öte yandan Felipe Massa’nın Macaristan’da hasarlı arka kanatla en hızlı tur derecesini elde etmesinden aerodinamik bölümünün dersler çıkaracağını da ekledi.

“Ferrari: "Tek Eksik Sıralama Performansı"” için 0 yanıt

yani sen 2010 istanbuluda ferrari en iyi araçtı diyorsun di mi şeytan.Fitne verme inanmadığın şeyleri yazıp milleti günaha sevketme. Cemaat buı mudur?

"Öte yandan Felipe Massa'nın Macaristan'da hasarlı arka kanatla en hızlı tur derecesini elde etmesinden aerodinamik bölümünün dersler çıkaracağını da ekledi."

Aerodinami departmanını kökten kapatsa daha hızlı olacak bu takım. 🙂

Aracın karakteristiği çok değişti dikkat ederseniz.Eskiden yavaş virajları,dur kalk ve frenlemeleri seven araç şimdi hızlı sektörleri hızlı pistleri ve virajları seviyor.Yani o eski mükemmel mekanik yol tutuşu artık yok son yarışlarda yavaş sektörlerde hep yavaşız hızlı sektörlerde nerdeyse en hızlı araç.Bu da hava ne olursa olsun Belçika ve Japonya gibi pistlerde güçlü olacağına inandırıyor beni.Ama Singapur havadan ziyade bu araçtaki değişim pistin yapısı,tümsekleri bize zorlu kılabilir.Yoksa gece olacak diye buz gibi hava olmuyor normal Avrupa yarışları gibi hava sıcak keza pistte öyle zaten pilotların en çok sıvı kaybettiği pistlerden yapısını da göz önüne alırsak.Bunun dışında Belçika'da bir tur epey uzun o yüzden lastik ısıtma diğer pistlere göre daha kolay olacaktır.Hava şartları ise burada hep belirsiz ama bu 1 aylık süreyi en iyi şekilde değerlendirip araca iyi güncellemeler koymak lazım.2 hafta fulltime çalışma zamanımız var 2 hafta zihinsel çalışma hepsini birleştirip şöyle 0.4-0.5sn kazansak hiç fena olmaz.Tüm rakipler ciddi güncelleme getirecekler.Üstelik bizim araç bu ebd etrafında kurulmadığı için onlar gibi agresif motor haritası üretip bir difüzör ile çok çabuk hızlanamıyoruz.Çok kapsamlı geliştirmek zorundayız ve kendi haritamız onlarınki kadar efektif değil.

bu bir aylık süre hemen hemen spada havanın iyice soğuyacak olması demek
monza normal sıcaklıkta olabilir yarış ortada (mercedes bile işin içinde olacak)
singapur gece yarışı bir miktar serin olabilir o da ortada olacak (3 takım arasında)
japonya ve kore yağışlı ve soğuk olma ihtimali geçmişe bakarsak yüksek ve bu yarışlar sonbaharda
hindistan muson ikliminin son anlarına denk gelecek
abu dabi'de güneş battıkça pist soğuyor
brezilyada ise hava her türlü sürprizi yapabilir
yani ferrari havanın ısınacağını umacağına lastikleri nasıl kısa sürede ısıtacağını düşünse iyi olur sıralamalardaki sorunu da kısmen çözmüş olurlar 5 turda ısıtamadığın lastiği 1 turda nasıl ısıtacaksın?
cidden ferrarinin yarışın içinde olmasını umuyorum yoksa şampiyona 3 yarışa biter

son iki yarışta mclaren nispeten cevap verdi gibi ama ferrarinin tek turda iyi olacağı en iyi yer monza bu saatten sonra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir