Kategoriler
Formula1

McLaren: "Şampiyonluk İçin Tek Pilota Yönelmeyeceğiz"

Neale, bu tercihleri şampiyonluk şanslarına zarar verse de tutumlarından ödün vermeyecekleri ifade etti.

Neale: “McLaren’deki değerlerimizden ve yarışma kavramına olan inancımızdan ödün vermeyeceğiz. Bazı takımlar, şampiyonaları kendimiz için zor hale getirdiğimizi gözlemlemiştir ama biz, yarışları kazanmaya odaklanıyoruz. Bana göre Lewis ve Button’un aynı takımda olması ve bu şekilde yarışmalarına izin verilmesi sonucu ikisi de daha iyi sürüyor”

“Lewis, biri onu zorladığında iyi tepki veriyor. Çünkü daha derinlere inerek ekstralar buluyor. Yanlış bir şey veya hata yaparsa, Jenson’un hemen orada olacağını biliyor. F1’de kazanmak için her iki pilotunuz da gerçekten aç olması ve bazen serbest bırakmanız gerek.”

“McLaren: "Şampiyonluk İçin Tek Pilota Yönelmeyeceğiz"” için 0 yanıt

iddiasız olduğu bir yarışta kendini ölesiye savunsun diyorsun ortada kazanılacak bir yarış var sen de bu kısmı anlamamılsın 1 2 gidersin öndeki yol verir dediğini anlarım adam çatır çatır herkesi geçiyorken takım arkadaşının zorluk çıkarması hata olur ki dediğim gibi yarışı kazanma pozisyonunda değil sen de bu kısmı anlamıyorsun illa zorluk çıkarsaydı da yarışı piquet mi kazansaydı
bi de şu açıdan bakmak lazım 1 2sin alacağın puan 43 pilotlar yer değişince alacağın puan değişmeyecek ama 4-5sindir alacağın puan atıyorum 10 ise bir pilotun bir sıra kaybedecek ama sonunda yarış galibiyeti gelecek daha fazla puan yapar takım emrini mantıklı kılan bu ilki değil elmayla armudu karıştırmayalım
ben lewisin 2 kovanın 1 gittiği bir yarış hatırlamıyorum genelde bi sebeple arkaya düşen lewis yardıra yardıra daha fazla puan için gelir iddiası hamilton kadar olmayan kova yol verir mantıklı olan bu çarpışacaklar diye takım emri uygulatmak yanlış veya hızlı olan 2. pilotu 1.ye atak yapmasın diye durdurmak yanlış
o yarışta yanlış olan hiçbir şey yoktu
ama dediğini anladım bana göre bakış açın yanlış

koskoca yazının sadece son kısmı mı ilgini çekti dostum? parantezlere takılma esas kısım biraz yukarıda. asıl cevabımı içeren kısım orası

Kardeş Alonso hayranlığın gerçekten güzel ve O DA buna layık ama şu bu şampiyonu gibi sözler gerçekten yakışıksız.Eğer araçtan bağımsız şampiyon olunsa idi şumiyi kimse tutamazdı.Kaldıki O bile EDİ IRVİNE VE BARRİCELLODAN DESTEK ALMADAN ŞAMPİYON OLUP REKORLAR KIRAMAZDI.Kaldı ki Alonsa da canlı yayınlarla Massa dan açık puanlar alarak ilerliyor.Önce aynaya bakmak lazım dimi.

Ferrari,redbul,renault gibi takımlarınınl taraftarlarının yarıştan keyif alabilmesi için diğer otomobillere ihtiyacı vardır.ama pistte sadece 2 Mclaren aracı da olsa o bize yeter.

hamilton hata yaparak geriye düştü ama yagmur başlayınca öne çıktı pite geldiginde buttonın 1 sn önündeydi zaten superyumusakları değiştirecek ve liderlik şansı kaybolacaktı(ya da çok çok zora girecekti diyeyim) ben de olsam yagmur lastigi riskini alırdım çünkü hernekadar yagmur tahmini 10dk olsa da genelde tam dogru cıkmıyo çok gördük dogru cıkmadıgını oyuzden ben mclareni eleştirmiyorum

Lewis 1. giderken girmedimi pite ben mi yanlış gördüm? Orda kumar oynanacaksa yumuşak lastik tekrar takılırdı yağmur atıştırdığı için.

En doğrusu yağmur lastiklerinin takacaklarına sert takıcaklardı. 10 tur avantajı olurdu Lewis in. 17 sn kaybetse pit te kalan turlarda artık ya hep ya hiç modunda yarışılacaktı.

2 yağmur, sadece orda burda yağarken, yağmur lastiğine geçtiler ki bunu 1. giden pilotuna yaptırdılar.

İlyas ben de seni iyi bir gözlemci zannederdim.Yağmur damlaları görünmeye başladığında hamiltonun işi çoktan bitmişti yani o anda birinci giden pilot hamilton değildi.Açık mavi lastiklere geçerek hamiltonu tekrar lider etmek istediler ki en doğrusu buydu.O saatte hamiltonun kumardan başka şansı yoktu.Senin dediğin gibi lider giden adama bu lastiği takmadılar.Sen 45 ila 54 .turlar arasını tekrar seyret..

Önemli olan tek pilota yönelip yönelmemek değil. Önemli olan duble ye giderken sadece 1. likle yetinmemek. Şampiyon olmak için böyle hatalar yapmamak gerekir.

McLaren, Macaristan da çok büyük iki hata yaptı.

1 kullanılmış yumuşak lastklerle yeni sert lastiklere oranla avantajlı olunacağını düşündüler.

2 yağmur, sadece orda burda yağarken, yağmur lastiğine geçtiler ki bunu 1. giden pilotuna yaptırdılar.

Yani bunları ben orda otursam yapmazdım kesinlikle diye düşünüyorum. Böyle diyorum çünkü her zaman yeni lastik en iyisidir ne olursa olsun. Bunu gördük kaç defa. Ve yağmur lokal yağarken lastik değiştirmek her zaman kaybettirir. Bunu da duble yaptığımız Çin 2010 da görmüştüm.

İki pilotu da desteklemek çok iyi bir şey aslında. Bu yüzden McLaren ı kutluyorum. Ama dediğim gibi böyle galibiyetler hiçbir halta yaramaz. Sadece seyirciye oynarsınız.

Kötü fikir bence. Açıkça söylemeselerde tek pilota yönelmeliler. Hele ki böyle bir sezonda.Yoksa açık şekilde ferrari alonsoyu redbull vetteli desteklediği için mclaren pilotlarının 2. lik şansı bile zorrrr…

Monaco gibi bir pistte aynı özellikteki iki araçtan son yarıştaki gibi bir mücadele beklemek iyimserlikten öte bir beklenti olur,aradan geçen üç yıla rağmen hala olgunlaşmamış bir hamilton var nesine güvenerek garanti duble ile sonuçlanacak bir yarışı riske etsin mc laren o yarışta mclaren nerdeyse ferrariye tur bindirecekti ki diğer bütün takımlara tur bindirdi artı , yarışa kadar Alonso 1 konumdaydı mclaren için o yarıştan sonra ingiliz medyası ortalığı velveleye verince hem Mclaren hemde pilotları şampiyonluktan oldu öbür olaylara değinmeye gerek bile yok.

mp4-26 takılmışsın sen bi yere benim yorumumu anlamamışsın . 1. olup da yol verse neyse diyorsun , ben de dedim ki arkalarda olsa da kaç defa öndeyken zorluk çıkarmadı lewis e kova . (demişsin kendi isteğiyle , buna sadece gülerim) bundan ne sonucu çıkıyor ? umarım bu kez anlarsın , lewis 5. giderken 4. kova savunma yapmadan ilk karşılaşmada kenara çekilmeseydi emin ol illaki bişeyler değişik gerçekleşirdi o yarışlarda . Belki lewis daha çok zorlarken azcık dışarı çıkacak lastiği patlayacak ne biliyim bunun gibi şeyler . en az 2 defa düşünüp yorum yazarsanız sevinirim .

djarum, cümle bana ait. O sebeple Yusuf değil, ben açayım. Heikki McLaren'de yapamadı. Olmadı. Heikki zamanında bir dublemiz dahi yok. Alonso zamanında ise Alonso öndeyken bu tarz mücadelelere girmek istemiyordu. Örneğin Monako. Anladın mı güzel kardeşim?

Ferraride öyle bir durum mu var? Adam bariz şekilde üstün
Sıralama da 10,1 üstünlüğü var
Puanlarda iki misliden fazlka üstünlüğü var
Yarışta Alonso Mercedeslerin sağından girip solundan çıkıp hemen sollam yaparken
massa 15 tur arkasına takılıp kalıyor

Onur aybars amacını aşan bir benzetme oldu ama yorum olarak benzetme yaptım kişilik olarak değil özür dilerim

Keşke önceki senelerde de böyle zevkli mücadeleler izleyebilseydik ama Lewis'in önceki takım arkadaşları bu tarz mücadelelerde bulunamıyorlardı.

Yusuf hitay bunu biraz açarmısın ne anlama geliyor (alaka ve maydonoz ikilisinin enfes karışımı.)

hamilton 2008 de glock ve raikkonen sayesinde şampiyon olmuştur.başkalarının kötü formu sayesinde.bu bir tesadüftür.

button da difüzör şampiyonudur.zaten bir daha şampiyon olamaz ikiside.

tek pilota yonelmek yada iki pilotun kendi arasında yarişması konusunda kesin bi dogruluktan söz edilemez bence her ikisinin de dogru oldugu noktalar var şüphesiz
tek pilota odaklansan 2.pilot kendini yeteri kadar veremez konsantrasyon problemi yaşar massaya olanın bu oldugunu düşünüyorum mesela ben.. çekişme bukadar yüksekken puan da çalamamış oluyo massa hem… tabi yarişirlarken kaza yapma ihtimali varki bu olabilecek en kotu şey tum tartişmanın başlangiç yeri zaten
ama şuanki taım anlayışlarında pilotları ilk yarişlarda serbest bırakıp sonra one cikan surucuyu 1.pilot ilan etme durumu var tabi açık açık soylenmyo tabi ama hamilton buttondan yariş performansı olarak sezon genelinde onde olsa da puan farkı açık olmadıgı için buttonla mucadele ediyo işler ciddileşince güvendiginiz hızlı oldugunuz pilotu kayırırsınız ki bence bunda yanliş bişi yok

Çekemeyenlere kapak olsun McLaren her zaman her yerde farklıdır. Herkesin yapamadığını McLaren iki pilotunu eşit yarıştırarak yapmaktadır. Hamilton'ın 1. pilot olmadığı iki pilotunda eşit şekilde yarıştırıldığı ortadadır at gözlüğü takıp görmek istemeyenlere çekemeyenlere eyvallah.

soran olmuş ki şimdi bu haber var yoksa basını toplayıp bu açıklamayı yaptıklarını düşünmüyorsun herhalde.. bu durumda sen neale'in zekasıyla alay etmiş olursun 😀
haydeee bugün tek pilota yönelip yönelmeyeceğimizin açıklamasını yapıyoruzzzz!!!
soru: red bullda seb takımda 1 numaralı pozisyonda sezonun geri kalanında pilotlarınızın birbirinden puan çalmaması için tek pilota yönelmeyi düşünüyor musunuz? (ferrarideki alonsonun pozisyonundan bahsetmeye gerek yok herhalde)

allahım yarabbim arkadaşım hamilton taze lastikleri takmış rahat rahat kazanacağı yarış risk altına girmiş arkadadan yardıra geliyor kova "kendi kararıyla" müsade etmiş bunun neresi yanlış? sezon kova birinci olsa hamiltona yol verse anlarım ama şu dediğin çok komik sonuçta ne oldu yarışı kazandı değil mi yoksa kaçıncı bitirecekti? geçen sene azıcık tarafsız olamadınız ama 😀 o yüzden ne anlarsınız tarafsızlıktan

mclarenin erkenden ve üstelik fol yumurta yokken bu açıklamayı yapması nerden icabetti.Belkide birileri, hamiltonun bu sürüş tarzıyla şampiyon olamayacağını fısıldamaya başlamıştır.Belki de daha aklıbaşında usturuplu bir pilotla devam edin demişlerdir kimbilir.

Hamilton griddeki diğer pilotlardan daha bencil ve düşüncesiz hareketlere sahip.Kimse yokmuş gibi davranması diğerlerini tehlikeye atması herkes tarafından eleştirildi.Kanadada buttona yaptığını inanın button 100 kere aynı pozisyonda olsa hamiltona yapmazdı.Gereksiz hareketlerden kim ne kazanmış.Bu sinirle birilerini dövecek birgün.Yarış dışı kalınca tamamen kendini kaybediyor.Direksiyon fırlatıyor takımı küçük düşürücü hareketler yapıyor , kanadada takıma inanmayıp süspansiyonları kameralara gösteriyor vs.vs.

Button takmış yumuşak lastikleri geliyor, havada birkaç damla yağmur var , üstelik lastikleri senden daha yeni , pist yarı ıslak vaziyette iken ne gerek var bu hareketlere.Button orada seni eninde sonunda geçecek spini atmışsın cezayı yemişsin yanlış lastiği takmışsın işin bitmiş ne demeye buttonu riske sokuyorsun.(47-48 turlarda). Buttona lastiklerini korumalarını söylediler de button olayı büyütmedi.

Bunun gibi başkalarına da yaptığı onlarca örnek var.Button birkaç yarış daha kazanırsa ben bu işin sonunu göremiyorum.

djarum kardeşim;

1- 'İngilize benzemişsin' tarzı basit cümlelerle bana gelme. Elhamdürüllah Müslümanım ve çok şükür Türküm.

2- "hamiltonun önceki pilot arkadaşları kaliteli olmadığı için bu sahneler önceden yaşanmamış diye güya imada bulunuyorsun" demişsin. Ne alaka? Alonso kaliteli değil miydi? Yazılanları okumakla yetinme, anlamaya çalış.

Ha ha ingiliz takımın taraftarlığını yapmakla kalmamışsınız aynı onlara benzemişsiniz hamiltonun önceki pilot arkadaşları kaliteli olmadığı için bu sahneler önceden yaşanmamış diye güya imada bulunuyorsun
Aman Alonso duymasın yoksa yemeden içmeden kesilir senin bu düşüncelerinden dolayı.

İki McLaren'i pistte yarışırken görmek büyük keyif. Yanyana düzlüğü geçiyorlar. Viraja geliyorlar, biri içeride diğeri dışarıda, sonraki virajda tam tersi. Bir kaç saniyeliğine bir kaç santimle biri daha önde oluyor, sonraki bir kaç saniye diğeri…

Kanada'nın olmasını tabiki kimse istemezdi ama madem yarışıyorlar ve yarışmada temas ihtimali de var o halde yapacak bir şey de yok.

Keşke önceki senelerde de böyle zevkli mücadeleler izleyebilseydik ama Lewis'in önceki takım arkadaşları bu tarz mücadelelerde bulunamıyorlardı.

bu saatten sonra tek pilota odaklansan ne yazar. şampiyonluk gitmiş, 2. kim olacak ona bakıyoruz. bu arada almanyadaki kovalainen mevzusunu istediğiniz kadar dillendirin. yarışı izleyenler hamiltonun orda nasıl yarıştığını bilir. değil kova, rakip massa bile karşı koyamamışken kendi pilotunuzun yapamadığını yılın hayal kırıklığı slowainen den beklemek ne kadar mantıklı ve o yarışta takım emri var demek hamiltonun mükemmel yarışını lekelemek olarak algılarım. anlamayan arkadaşlar yarışı birdaha seyretsinler sadece hamiltonun kovayı geçtiği sahne değil yarışı genel olarak bir seyredin lewis kimleri geçmiş nasıl yarışmış. kova, lewis i durdurabilecek adammı? özellikle o yarışta! biraz insaf.transfer olduğunda McLaren da yarışabilecek kapasitede olmadığını düşünmüştüm ama bu kadarda kötü olacağını düşünmemiştim.

tabi canım yarışsın adamlar zaten en hızlı takım mclaren takımlar şampiyonasında da 300 puan öndeler button la hamilton klasmanda diğerlerinden 30-40 puan önde her yarış ikisinden biri pol alıyor önde 70-80 puan önde olan bir pilot yok ve ona yaklaşmaları gerekmiyor nede olsa senna ve prost gibiler araçları sezonu domine ediyor maytap mı geçiyor bunlar bizle ya bide tek pilota yönelmeyeceğiz diyolar kalan bütün yarışları o ikisinden sadece biri kazansa bile vettel sorun yaşamassa şampiyon olma ihtimalleri yok adam burda yarışsınlar diyo herkes biliyo hamilton ı desteklediğinizi button ında diğerlerini tutma görevinde olduğunu siz niye açık açık söylemiyorsunuzki herkes herşeyin farkında

Sen de doğru söylüyorsun şu 2008 ve 2010 almanyalardan bir türlü kurtulamadık.Massa alt basamağa geçiyor ama kurbanlık koyun cümlesini duymadan bunu yapıyor çok ustaca değil mi?

peki yüzlerce kez kova nın zorluk çıkarmadan hamilton a yol vermesi nolacak arkadaşım ? belki 20 tur savunma yapamazdı ama 5 tur bile savunma yapsa veya kendi yarışına baksa hamilton aleyhinde gelişecek olayları görebilirdik . azcık tarafsız olun , kova sayesinde son yarışa kalmışmış (!)

yani button kimin yanında olsa aynısını yapardı ya da weber kimin yanında olsa aynısını yapardı. bu tarz olayların sonunun tatlı bitmesi sadece bir pilota bakmıyor. istanbulda son şikana gelirken hamilton da buttona zorluk çıkarmadı, bir sonraki virajda bu sefer button zorluk çıkarmadı.

hatırlarsan 2007 amerikada öndeki hamiltona alonso atak yapmıştı. araçlar aynı olunca ve hamilton temiz ve yerinde bir savunma yapınca sorun olmamıştı. yine işlerin kızıştığı dönemde aynı yıl spada alonso ve hamilton mücadelesini görmüştük. hamilton bu konularda dikkatli bir pilot olmasa o mücadeleden kaza çıkabilirdi. eu rouge a yan yana girdiler neredeyse, ama zorlamak yerine ayağını gazdan çeken hamilton olmuştu ki bildiğimiz hamilton orada başka bir pilot olsa temas pahasına ayağını gazdan çkemezdi.

demem o ki mclarendeki çoğu zaman temassız olan çekişmelerin tek sebebi button değil. hamiltonun da payı var, tek taraflı olmaz bu işler. hoşuna gitmeyen bir hadise varsa hamilton lafını esirgemez ama bu takım arkadaşına saygısı olmadığı ve ona karşı bencilce ve riskli hamleler yaptığı anlamına gelmesin
benim gördüğüm bu

soran mı olmuş niye bir pilotu desteklemiyorsunuz diye. Milletin zekasıyla alay etme hakkını kendilerinde bulmalarından nefret ediyorum şu heriflerin, her iki pilot da f1 in en üst düzey pilotlarından ikiside yarış kazanacak potansiyelde ve puanlarda eşit buna rağmen bayram değil seyran değil böyle dürüstlük ve doğruluk abidesiymiş gibi şark kurnazlığı yapmanın ne alemi vae sizin ne mall olduğunuzu bilmeyen mi var ki öyle alay eder gibi açıklama yapıyorsun,bunlar hala 2007 deki bulanıklığı temizleme çırpınışları olsada millet herşeyin farkında,kuzu görünümlü timsah herifler.

tam tersi kova yüzünden son yarışa kaldı şampiyonluk.kova bir yarışta massanın önünde bitirse (mesela çin) şamp. bu kadar zor olmayacaktı. mclarenin bu taktiği spor için hem olumlu hem de neale'nin dediği gibi pilotları zorlayarak ekstralar bulmaya yol açıyor.belki alonsonun güçlü bir takım arkadaşı olsa daha iyi yarışacak, kendini daha zorlaycak şu anda da zorluyor fakat güçlü bir takım arkadaşı ekstra motivasyon demek

Evet doğrusun. Hamilton'un takım değiştirmediği için değişik koşulları gör(e)mediği ve bu alanda tecrübe kazanması gerektiğini düşünüyorum. ingiliz olmayan bir takımda yarışması( Button'da olduğu gibi) bilhassa faydalı olacaktır.

-Bu aciklamayi tebrik ediyorum
-Gecen sene RedBull da ayni seyleri söylüyordu ancak sonra anlasildiki Redbull 100% Vettel e odaklanmis durumda
-Ferrari nin durumu da belli, 100% Alonso ya odaklanmis durumda.
-McLaren ise su anda en demokratik takim olarak duruyor bence.

Button daha olgun bir yapıda hem yaş olarak hem de davranış olarak.Takım arkadaşına karşı agresif hareketlerden kaçınan bir tarzı var.Bunu benimsemiş.Aynı şeyleri Hamiltondan da bekliyor.Kanada'da telsizden ne yapmaya çalışıyor bu dediğinde bu tarz bir hareketin yanlış olduğunu bunu beklemediğini de bu şekilde anlatmış oluyor.Eğer Button'un yerinde Vettel , Mıchael veya Webber tarzı bir pilot olsaydı ne İstanbul 2010 ne de macaristan 2011 kalırdı.Her yanyana geldiklerinde temassız ayrıldıklarında Button'un alttan almasının faydası olmaktadır.

işte bu mantıkla pilotlar şampiyonluğunu zor kazanırsınız.2007 de bu mantık yüzünden kaybettiler.2008 de takım arkadaşı heiki kovalenen olunca bu sayede kazandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir