Kategoriler
Formula1

Red Bull'un Tabanındaki Deliğin Yasallığı Tartışılıyor

İspanyol basınında çıkan haberlere göre RB7’nin tabanında şüpheli bir sır yer alıyor.

Mark Webber’in kazasının ardından aracı kaldırılırken çekilen fotoğraf ve kamera kayıtlarına göre RB7’nin altında çift katmanlı difüzör tarzı bir tartışma başlatacak delik bulunuyor.

Ancak Marca, Red Bull aracının Monza’daki incelemelerden de başarıyla çıktığını belirtti.

 

“Red Bull'un Tabanındaki Deliğin Yasallığı Tartışılıyor” için 0 yanıt

motor haritası yasağında ne yapmalarını bekliyordun. sezon ortası yasakta ne demek. bir de teşekkür falan etseydi red bull. sezon ortası yasaklara bel bağlamışsınız ya resmen acınacak haldesiniz.

çift katmanlı difüzör ilk kullanıldığında yasak değildi ki sonradan yasaklandı. buda yasaklanırsa bir daha kullanmazlar olur biter. ama şu anda eğer kurallarda aracın tabanıda delik olamaz diye bir kural yoksa bunları tartışmak anlamsız ama eğer varsa işte o zaman tartışılabilir.

Koskoca Fia`nin muhendisleri araci sezon boyunca her turlu teste soktu, olmadi testleri SIKILASTIRDI yine YASAL bulundu.

Tum bunlara ragmen oturdugu yerden AT gozlukleriyle hala bu araca yasal degil diyenlere nasil guluyorum anlatamam :))))))

nasıl bir f1 isterdin hiç bir şeyin geliştirilmediği hep bir önceki senenin aracının kullanıldığı bir f1 mi. oh ne ala memleket rbrnin mühendisler çalışıp bir şeyler geliştirsin. ondan sonra fia iptal etsin ferrari yarış kazansın ondan sonrada bizim tek umudu fia olan tifosi tayfası sevinsin. ferrarinin son yıllarda bulduğu ne var. anca ordan burdan araklıyor. mclaren yine iyi f kanalı bulmuştu ki yasaklanması bence yanlış. her icat yasak olacaksa o zaman bu takımların mühendisleri ne işe yarıyor. ve son olarak difüzör yasağının rbryi bitireceğine daha gelecek senenin aracını görmeden nasıl emin olabiliyorsun. neweyin seneye yeni bir şey icat etmeyeceğinin garantisimi var.

ne yani sezon ortası yasak hoşunuzamı gitti koskoca ferrari bir yasağamı bel bağlaaycak sizde kurarları daha iyi yorumlayıp muhafazakar bir araç yapmasaydınız adamlar açıklığı en güzel şekilde kullanmışlar bırakın bu işleri yaa

eyer bu yıl çift katmanlı difüzör yasak is bu taban yasaklanmalıdır bariz alttan gecen havayı tabanın üstüne alıp downforce üretiyor. buda arka tekerlerin yüksek hızlı virajlarda daha iyi yere basması ve TC olmaya araçlarda viraj cıkıslarında daha iyi bir tutunma sağlayıp daha çabuk hızlanması anlamına gelir. Redbul acıklamadan her yarısa baska yeniliklerle geliyor ve yarışları alıp gidiyor. NE BÜTCE SINIRLMASI NEDE DİYER KURALLARI PEK SALLAMIYORLAR. motor haritalama bir yasaklandı kıyameti kopardılar. 😀 buna şampiyonluk derlerse şampiyon onlar 😀

zamanında ferrariye verilen imtiyazlar kimseye verilmedi kaç yıllık f1 izliyorsunuz yaa,ferrari olsaydı felan yapmayın allah aşkına bu nasıl bir çekememezliktir…

Sezonun sonuna gelinmiş vettel bu yarış olmadı diğer yarış şampiyonluğu kazanıcak şimdi çıkıp deniliyorki redbullun altından delik var yasalmı değilmi belli değil. bravo, gerçekten bravoo. araç incelemeleri geçiyor ama yasal olup olmadığı bilinmiyor. oldukça düşündürücü. McLaren 4 Ferrari ise 1 yarış kazandığına yatıp kalkıp dua etmeli ozaman.

redbull'un neden hızlı olduğu ingiltere yarışında getirilen yasakla belli olmadı mı? ferrari çok rahat bir yarış kazandı orada. bir sonraki yarışta hemen getirilen yasağı geri aldılar.

Evet Hakan haklısın bende zaten yasal değil demiyorum neticede 3 yıldır tamamlanmış bir ürün haline geldi bu araç.Şu an en iyi teknik ekip onlarda ve sürekli bu tarz ufak rötüşler ile yeni şeyler bulabiliyorlar.Tartışmaya açık ama onay aldı bitti diye kestirip atamayız.Hatırla Fia bile koyduğu teknik kuralları aslında tam bilemiyor ve sezon ortası değişikliğe gidiyor.Seneye eski tip egzozlara döndüğümüzde bu tarz tartışmaları sıkça görebiliriz.

Aynen dostum sana katılıyorum bu araç yasal olmamalı Bu FIA ne kadar aptalca bir denetim yapıyor anlamış değilim,araçın her yerinde farklı kombinasyonlar mevcut bu tür olanakları nasıl tepkisiz kalırlar anlamış değilim, araçın neden yenilmez olduğu ortada her şey daha iyi anlaşılır hale geldi Ferrari McLaren bu konuda umarım iyi bilgiye sahip olmuşlardır çünkü red bull hızlı yapan her neyse,Ferrari ve Mclarenin bundan ders çıkarması gerekiyor ayrıyetten Red bull sezonu domine etti buna rağmen araça hala bir ceza gelmedi Ferrari olsaydı şimdiye kadar araçı yarışlardan men ederlerdi her yarışta araçta farklı şeyler göze batıyor Red bull hızlı yapan da bu arka tarafdaki difüzör tantanası başka ne olabilirki 2012 de red bull bakalım neler yapacak merak ediyorum.

Redbull ne zaman kaza yapsa veya out olsa araçta bir farklılık göze batıyor.Vettel Türkiyede antrenmanda kaza yaptığında aracın burnundan kablolar sarkıyordu.Şimdi de Webberin aracın tabanındaki delikler.Ayyuka çıkan bütçe aşımı da cabası. Sonuç olarak hem markalar hem de pilotlar şampiyonluğu. Hayrını görün.

Bu rb de kesin bişey var arkadaş, 2 senede bu kadar neyi keşfetti bu adamlar da bu kadar coştu. FIA da buna göz yumuyor egemenlik kırılsın, değişik seyir zevki olsun vs.vs.. diye. Bakalım nereye kadar izin verecekler.. Ben asla inanmıyorum bunun yasal bir araç olduğuna.

Kesinlikle abi Almıştı 2009 da ama bizim suçumuz neydi. Ama o kurallarda tamamen yer almıyordu.Şuanda kurallarda Alt tabandan gelen rüzgar akımı Starter deliğinden çıkmayacak diye bir kural var mı. Kış testlerin de bazı takımlar egsoz gazını starterden atarak Df kazanmaya çalıştı ama olmadı. Hatda Massa Kış Testlerinde küçük bir sorun yaşadı Alevler starter deliğinden çıktı. Difüzörün yüzeyi sıcaklıktan soyulmaya başlamadı ısın ma sorunları çıktı. Ama Nevey bunu başka türlü yapmış onay almış ise bu yasal değil anlamına gelmez.

Bu haberi birkaç gün önce yabancı forumdaki arkadaşlarla konuştuk.Fia nın rutin kontrollerine zaten güvenmiyorum onları kandırmak kolay nasıl olsa size muhtemelen yasal diyecekler.Burada adamlar yasal değil demiyorum ama tartışmaya açık bir konu.Spa ve Monza'da hızlanmaları buna bağlanıyor.Bu sistemle araç Parabolica'da asfalta yapışıyormuş ve çok çabuk hızlanıyormuş öğrendiğime göre.Yani milletin Vettel düzlükte çok yavaş ama o hıza çok çabuk ulaşıyor demesinin sebebi belki.Burada resimler mevcut…
http://spontoncristiano.wordpress.com/2011/09/17/doppio-diffusore-sulla-red-bull/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir