Kategoriler
Formula1

Mateschitz: "Toro Rosso Satılık Değil"

Red Bull Racing’in NASCAR iştiraki sona erdi ama Sebastian Vettel’in art arda 2. şampiyonluğuna yaklaştığı F1 için durum farklı.

Independent’e konuşan Mateschitz, Toro Rosso’dan da memnun olduğunu belirtti.

Faenza kökenli takımın satılık olup olmadığı sorusuna Mateschitz: “Hayır. Ama doğru olması halinde iş ortaklarının katılmasını da göz ardı etmiyoruz”

Bununla birlikte Mateschitz, Red Bull’u da satmak istemiyor ama geleceği tahmin etmenin de zor olduğunu ifade ediyor.

Mateschitz: “Önceden tahmin etmek zor ve karar her zaman geniş resme, politikaya, F1 hissedarlarının etkisi ve diğer birçok etkene bağlı”

Mateschitz, F1’in çok maliyet yarattığını da kabul etmedi.

Mateschitz: “Red Bull’un toplam pazar yatırımı, F1’dekinin 10 misli kadardır.”

“Mateschitz: "Toro Rosso Satılık Değil"” için 0 yanıt

Adam haklı, F1 ve motorsporları aslında maliyetli değil.
Basit olarak 20m$'a bir takım satın alsanız zamanın getirisi olarak bunu en kötü 22'ye satarsınız aradaki kâr da (sportif) cabası. Herşey kötü gittiğinde bile 16 ila 18 arasında satarsınız ki logonuzun orada görünmesine bu kayıp değer, saçma sapan reklam giderlerinden daha fazla geri dönüş alabilirsiniz.
F1'de böyle, zirveye oynamak çok zor, maliyetli fakat o da zirve derecede reklam kazancı sağlıyor.
İşte markaların, diğer otomotivcilerin anlamadığı da bu. Çoğu kazançlarını basit broşürlere, dandik tv reklamlarına kaptırıyorlar.
Renault geri çekilişinin etkisini yıllar içerisinde marka ismiyle mutlaka görecektir. BMW biraz daha çalışsa, devam edebilse bugün belki turbo motorlara geçiş yapma zihniyetinde olmayacaktı. Mercedes bugüne kadar fırsatı çok iyi değerlendiremedi, bugün de harcamaların korkusuyla mantıklı iş yapmıyorlar. Yönetim kurulu klasik reklamcı zihniyetiyle aşılanıyor sanırım.:P

İşte FIA'nın, Bernie'nin yaptığı da bu. Harcamaların düşürülmesinin nedeni giriş yapma hedefinde, yapacağı ümidi oluşturan firmaların ismiyle diğerlerini durdurmak yani kendilerine düşen gelirlerin azalma yoluna gireceği o koridordan kurtulma çabası. F1'e 500m$ harcasan o yine sana döner. Kriz hikaye milyar $ lık reklam bütçesi belirliyor bazıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir