Kategoriler
Formula1

Costa: "Ferrari'ye Meydan Okumak Beni Heyecanlandırıyor"

Costa, hayal kırıklığı ile başlayan bu sezonun başlarında takımdan ayrılmıştı.

Costa: “Hevesliyim. Mercedes başarılı olmak için zorluyor ve bu felsefe, benim karakterim ve isteklerimle uyuşuyor.”

“Temmuz başında Ferrari ile işim biter bitmez Brawn ve Bob Bell ile konuştum. Ross ile aramdaki sadece birkaç kelime, her zamanki gibi aynı frekansta olduğumuzu görmek için yetti.”

“Ferrari’den ayrıldığımda haftalar boyunca hiç bir şey düşünmek istemedim. Sadece şahsi işlerimle ilgilendim”

“Evet, yarışların dışında bir şey olma ihtimalini göz önüne almıştım ama Mercedes gibi büyük bir takımla geri dönüş imkânı beni geri çekti.”

“Mühendislik sorumluluğu görevi olacak; aracın tasarımı ve gelişimi ile ilgilenen takıma önderlik yapacağım. Ayrıca genç teknisyenleri de takip edeceğim. Özel bir tasarım işi. Pistlere gitmeyeceğim; teknik direktör olmadan önce Ferrari’de yaptığıma benzer olacak.”

Costa, Schumacher ile tekrar çalışmaktan da heyecan duyduğunu belirtti.

Costa: “Schumacher’den henüz haber almadım ama en kısa zamanda görüşeceğim. Aracı ve gelişimini yorumlamada kimse onun kadar iyi değil. Temel taşı olacak ve bir pilot olarak da ona çok inanıyorum”

İtalyan teknik adam, Ferrari’deki işleri nedeniyle gelen eleştirileri de önemsemiyor.

Costa: “Bana karşı yapılan suçlamaları kabul etmiyorum”

“8 takımlar, 6 da pilotlar şampiyonluğu kazandıktan sonra Ferrari’de ve çalışanlarıyla harika hatıralarım var”

“Uzun bir zaman sonra Schumacher’in ilk şampiyonluğu, Raikkonen’inki kadar heyecan vericiydi. En büyük üzüntü, 2008 Interlagos’ta bitiş çizgisinde Massa’nın kaybettiği şampiyonluktaydı. (Massa) hak etmiş olacaktı”

Costa ayrıca Ferrari’ye karşı mücadele edecek olmanın da kendisini tetiklediğini kabul etti.

Costa: “Sporda ve hayatın içinde böyle şeyler olur. Ardından tutkular geri döner.”

“(Ferrari’nin mevcut çalışanlarını) Düşman değil arkadaş olarak görsem de bir grup eski Ferrari çalışanı ile birlikte Ferrari’ye karşı meydan okuma fikri beni heyecanlandırıyor.”

“Costa: "Ferrari'ye Meydan Okumak Beni Heyecanlandırıyor"” için 0 yanıt

Guzel haberler devam ediyor ve umarim mercedesin eksik olan idari kadrosu tamamlanir en azindan onumuzdeki 3 takima yaklasiriz ve 2012 olmasa bile 2013 de sampiyonlugu kovalayacak bir arac cikaririz ortaya yoksa yazik oluyor yildizin esaletine ve yasayan efsanene ile rosbergin cabalarina startda sira kazaniyoruz ama bizden hizli araclar bir kac tur sonra bizi yakaliyor ve hem schuminin hemde rosbergin gecilmemek icin aynalarini kontrol etmek zorunda kalmalari deli ediyor beni oysa en azindan mc laern ve ferrari kadar hizli olsak redbul bu kadar rahat sampiyon olamaz hadi bakalim goreyim sizi birde su mini mercedes olayindan kurtulup uzun dingil araba yapildimi siz o zaman gorun biziiiiii

Newey de eski hatırlatırım dostum.

Kaynağı doğru kullanırlarsa herşey olur.

Mercedes in bu sene tasarımını yapan adam ilk defa araç çıkardı …

Mayıs ayında kovuldun; ama biz ekimdeyiz ve hala Ferrari’nin durumu pek iyi değil ?
“Hadi bunu es geçelim.”

Hadi.
“Şey, onlar beni kovdu ve hemen ardında ben orda olmadığım için aracın daha hızlı olduğunu söylediler . Fakat o değişiklikler benim yaptıklarımdı, ben geliştirdim. Şu anda başka kişilerden bilgi alıyorlar ve görüyorsunuz hala aynı yerde sayıyorlar.”

Burası çok iyiydi yani Pat Fry'ın bir katkısının olmadığını üstü kapalı ifade ediyor. Rory Byrne gelirse Ferrari iyi olucaktır yoksa umut vaadetmiyor.

Eskiler yavaş yavaş bir araya geliyor. Eskilerden Luca Baldisseri Chris Dyer,Gilles Simon ve Rory Bryne şuanda dışarda ama Chris Dyer belki gidebilir. İnşallah ortaya güzel şeyler çıkarda bizde efsanenin tadına doyamayız o zaman

Ben de takip ettim, çünkü ciddi bir laf etmiş.

Orjinal metin:

‘Insomma, mi hanno esonerato e subito hanno detto che l’auto, in estate, andava meglio perché non c’ero più io, quando stavano utilizzando le modifiche da me progettate. Ora usano cose pensate da altri e i risultati li dovete valutare voi giornalisti’.

Google Translate sonucu:

'Well, I was relieved and immediately said that the car in the summer because it was better than I was not there when they were using the changes designed by me. Now think about other things they use and the results they need to evaluate you journalists'.

belki de şu anda mercedes'in rekabet etmesi gereken ilk takım ferrari olduğu içindir, hani mclaren ve tabi ki red-bull bikaç gömlek üstün olduğu için olabilir., başka yerlere çekip kendimizi kandırmayalım yada kandırın siz bilirsinz :).

Bu mülakaat eğer gerçekse şu kısımları çok iyi;
Brawn sana ne söyledi?
“ Schumi’nin eskisi kadar iyi olduğunu, Mercedes’in yeteri kadar kaynağı ve sabrının olduğunu söyledi.”

Bunun anlamı?
“ 2012’de şampiyonluk için savaşmayacağız; fakat sonrasında öyle olacak.”

Schumi bildiğin o eski Schumi mi ?
“Evet, başlangıçta biraz zorlandı fakat 3 yıl ara vermek kolay bir şey değil. Şu anda eski seviyesine döndü ve Rosberg de çok rekabetçi bir pilot. ”
Yalnız içimi burkan tek nokta 2012 de şampiyonluk için mücadele edemeyecek olmaları.
Eğer bu ekip toplanınca başarılı olurlarsa belki Schumi sözleşmesini uzatır.
İnşallah öyle olur.

Ferrari, meydan okumaya değer büyük bir takımdır, dolayısıyla Ferrariye meydan okuyabilme bile büyük bir nimettir.Ferrari nerede olursa olsun hangi sırada ve konumda olursa olsun herkesin gözünde ve aklında olan bir takımdır. Bunu Costa ii bilir.Biz de , neden mclaren ve redbulla meydan okuyacağını söylemediğini iyi biliriz.

Aldo Costa ile röpürtaj :

Ne zaman başlayacaksın ?
“Aralığın 1’inden itibaren mühendislik sorumlusu olarak çalışacağım.”

İyi bir meydan okuma ve intikam.
“ Başka bir teklifi kabul etmezdim. Mercedes’in hedefi zirve, şampiyonluk, şu anda bunları yapamayız; ama o noktaya geleceğiz. ”

Schumi mi seni çağırdı ?
“Hayır, Ross Brawn, Ferraride birlikte çalıştıktık 2000’den 2004’e kadar art arda 5 şampiyonluk kazandık. ”

Brawn sana ne söyledi?
“ Schumi’nin eskisi kadar iyi olduğunu, Mercedes’in yeteri kadar kaynağı ve sabrının olduğunu söyledi.”

Bunun anlamı?
“ 2012’de şampiyonluk için savaşmayacağız; fakat sonrasında öyle olacak.”

Schumi bildiğin o eski Schumi mi ?
“Evet, başlangıçta biraz zorlandı fakat 3 yıl ara vermek kolay bir şey değil. Şu anda eski seviyesine döndü ve Rosberg de çok rekabetçi bir pilot. ”

Sen, Michael, Ross… Mercedes logosu altında eski Ferrari günlerini inşa ediyorsunuz.
“Evet, birbirimizi iyi tanıyoruz ve gerçekten başarıya açız.”

Kendinle birlikte başkalarını da getirecek misin ?
“Şu anda değil. 1996’dan beri çalıştığım Maranello’da büyük saygı duyduğum iş arkadaşlarım var. ”
Herhangi bir pişmanlık ?
“Geleceğe bakıyorum, geçmişe değil.”

Mayıs ayında kovuldun; ama biz ekimdeyiz ve hala Ferrari’nin durumu pek iyi değil ?
“Hadi bunu es geçelim.”

Hadi.
“Şey, onlar beni kovdu ve hemen ardında ben orda olmadığım için aracın daha hızlı olduğunu söylediler . Fakat o değişiklikler benim yaptıklarımdı, ben geliştirdim. Şu anda başka kişilerden bilgi alıyorlar ve görüyorsunuz hala aynı yerde sayıyorlar.”


Ayrılmanı isteyen Alonso muydu ?

“Yorum yok, Şu anda Schumi için çalışıyorum.”

Aldo Costa öyle bir demeç vermiş ki sanki son sezonlarda atalete düştüğünü tespit etmiş gibi ama benim için teknik ekiplerden de önemli isimlerin bu tarz demeç vermesi harika rekabetin her boyutta olduğu bir sporun çoğunluk tarafından anlaşılamayan boyutları daha bir anlam kazanıyor gözümde

Çok güzel bir haber.Eski dost ve çalışandan bize düşmanca tavır yerine meydan okuma mücadelesi olacak.Ferrari seni yetiştirdi ve ipler koptu.Bu sporun doğasında var(Fry-Mclaren,Newey-Mclaren örnekleri gibi) ama doğru ama yanlış.Belki hatalıydın belki değil takım içinde ne olup bittiğini tam olarak asla bilemeyeceğiz.Son 3 yılda bize pek bir şey vermedin ve tasarımların hep eleştirildi.Özellikle bu sezon yaptığınız yenilir yutulur cinsten değil ama yine de Ferrari için çalıştın bize bir takım başarılar kazandırdın.Sırf senin hatandı demiyorum ama gözle görünen çok açık şeyler var.Bakalım yeni ekip ne kadar başarılı olacak.Bunu bize zaman göstersin.Başarılar Costa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir