Kategoriler
Formula1

Pirelli: "Kore'de Takımları Zorlayacağız"

Geçen sene ilk Kore GP’de Bridgestone için ufalanma bir meseleydi ama yarışta yağmurun yağması nedeniyle bu durum ortaya çıkmadı.

Buna rağmen Pirelli, bu sene Kore için yumuşak ve süper yumuşak hamurları tercih etti ve Hembery, şampiyonun belli olmasının ardından Pirelli’nin takımları zorlama adına bu yola gittiğini yineledi.

Hembery: “Hiç bir şekilde onların işini kolaylaştırmayacağız. Kesinlikle tam sınırda olacaklar. Tek yapabileceğimiz bu. Çünkü onlara geniş bir pencere verirsek, standartlara geri dönülür”

“Gelecek sene için anlamaya çalıştığımız bu: Nerede olduğumuzu görmek istiyoruz. Bu yarış eğer 2. veya 3. yarışın ardından yapılsaydı, kesinlikle sert ve orta hamurları alırdınız; şimdiki tercihleri yapmazdınız. Ama gerçek sınırları öğrenmek istedik”

“Takımımda bu tercihleri yapmayacak birkaç insan vardı ve Kore’de yumuşak-süper yumuşak kombinasyonu çok agresif bir seçim. Ama adamların meydan okumalara ihtiyacı var”

Hembery, Kore için seçilen lastiklerin hafta sonunun tartışma konusu olabileceğini kabul etti ama takımların sonunda bir çözüm bulacaklarına inandığını da ifade etti.

Hembery: “Feryat edecekler ama uyum sağlayacaklar. Hepsinin başa çıkması gereken şey aynı. Bu da onlara ilave zorluk ve istatistik veya strateji açıları kazandıracak.”

“Çoğu bundan keyif alacak ve mühendislerin bazılarıyla konuşursanız, bundan çok heyecan duyduklarını göreceksiniz. Çünkü düşünecekler, çalışacakları çok konu var. Endişe edilecek ilave bir konu olacak ama kamuoyu bunu çok seviyor gibi; herkes için asıl konu da bu”

Hembery ayrıca Kore’de 4 pitstop stratejisi beklediğini belirtti.

Hembery: “Geçen sene yağmur yağdı ve lastiklerde fazlaca ufalanma vardı ki hamurlardan daha fazla tutunma gerektiği anlamına geliyor. Yani plan da bu. Kore’de 4 pitstop olabilir”

Hembery, Hindistan için de aynı düşüncenin benimsendiğini, takımların içini zorlaştıracaklarını ekledi.

“Pirelli: "Kore'de Takımları Zorlayacağız"” için 0 yanıt

Bu saatten sonra yapılması gereken bu. Şampiyon belli, risk alınabilir. Keyifli yarışlar izleriz. Tabi 10 turda lastiklerini yakan pilotlar için pek iyi haber değil. Örnek Massa-hamilton kardeşler…

Daha önce de yazdım:

Eskiden şampiyon, iyi araç + iyi motor + iyi pilot toplamından oluşuyordu. Şimdi ise lastiklere iyi bakan araç + lastikleri koruyabilen pilot toplamı bu işi başarır oldu.

Hamilton, Şumi, Webber hatta alonso gibi nispeten agresif süren pilotlar sırf lastik koruyamadıkları için geride kalıyorlar. Artık Button gibi temiz süren pilotlar önem taşımaya başladı.

Bu gidişat benim hoşuma gitmiyor açıkçası. Button aynı lastiklerle 10 tur daha gidebilirken Hamilton'un mecburen pite gelip zaman kaybetmesi yarış ruhuna aykırı. Aynı şekilde Vettel sürüp giderken Webber'in lastiklerinin erken bitmesi aralarındaki mücadeleyi engelliyor.

Pirelli ye sonsuz teşekkür ediyorum kendi adıma.Böyle dominant bir sezonda bize heyecanın azalmadığı değişken şartların oldu yarışlar seyrettiği için.Umarım önümüzdeki senelerde de benzer yaklaşımı devam ettirir.Hatta daha ileriye giderek umarım kendilerini yeterince geliştirdikten sonra michelin gelmesini de kabul ederler ileriki yıllarda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir