Kategoriler
Formula1

Ferrari 2012'nin Temel Kanadını Kore'deki Yarışta Kullanacak

663 olarak bilinen 2012 aracı için Ferrari, son yarışlara gelecek sene ilgili parçalar getirerek denemeye devam ediyor.

Daha önceki haberlerimizde de belirtildiği gibi Maranello kökenli takım, Cuma günü ıslak zemindeki antrenmanlarda 2012 özelliklerinde yeni ön kanadı denemişti.

Takım bunu biraz daha ileri boyuta taşıdı ve sıralamada da kullandı; yani yarınki yarışta da yer alacak.

Yeongam’daki sıralamaların ardından Pat Fry: “Buraya, gelecek senenin gelişimi için temel teşkil edecek yeni bir ön kanat getirdik. Dün ıslak zeminde test ettik ve bugün öğrenme safhamıza devam etmeye karar verdik; sıralamada da kullandık. Yani bu demek oluyor ki yarışta da kullanacağız”

“Birkaç yarıştır zaten söylüyorum. Sezonun bu son bölümünü, gelecek sene için yararlı olabilecek şeyler öğrenmek için değerlendirmeliyiz. bu kanatla yarışma kararı bu bağlamda alınmıştır”

“Ferrari 2012'nin Temel Kanadını Kore'deki Yarışta Kullanacak” için 0 yanıt

ic flapta ferrari yenilikçi bir tasarıma gitmiş. Trtf1.net ten bakabilirsiniz . Ayarlanabilir Flap ( hareketli Flap) bu flap sayesinde Rüzgar akımı tekerleğe işliyor ve extra Hız kazandırıyor. Benim anlamadıgım sey su arkadaslar. Neden Plakalaları bos bırakmıslar. Sadece Plakanın arka kısmı R seklinde ama ön kısmı bos . Neden acaba Orayı Bosmu bırakcaklar ?

TRT 3 yayın akışını takip et tekrarını gece veriyorlar yada daha erken zaman zaten sabır edersen 2-3 içinde sitede yayınlarlar…

Ardaşlar antalyada benim olduğum bölgede elektirikler kesilecek.06 dan 5 kadar yarışın tekrarıni vereceklermi acaba ?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kötü sonuç almayacağın dan eminsin ha Can kardeşim, alırsa falan diyorsun şaşırdım bak! ahah :))

Evet bu parça bir daha güncellenmyecek 2012 sezonun da bu parça aynı şekil araca monte edilecek! 🙂

Burada sadece ön kanadı denediklerini düşünmüyorum , Bazı parçalarıda getirip denemişlerdir.Ferrari bunları yaptıkça 2012 için dahada çok avantajlı olacaklardır. Ama biraz daha çalışmak şart , korede mclren rbr'yi geçmeyi başarmışken ve aynı zamanda ferrari 1 saniyenin üzerinde fark yemişken rahat rahat parça denemeleri saçma geliyor biraz insana. Gelecek yarış Hindistana daha çok parça denemeleri şart , hem düzlük hemde dawnforce gerektiren yerler var hindistanda. Biraz daha aceleci değilde , mclarenin rbr'yi yakaladıklarını düşünerekten hareket etmeleri gerekiyor..

Çin ve Türkiye 2011 antrenmanlarında Alonso yeni parçalar denemişti.
Sorunlar yaşamış yeteri kadar tur atamamış bu arada lastikleri de tanıyamamıştı.Antrenmanlarda 14.bile olmuştu, massadan 1,5 saniye kadar fark yemişti.Ama bunlara rağmen ertesi gün yarışta elinden geleni yapıp takım arkadaşından daha iyi sonuçlar almıştı.
Yeni bişeyler denenecekse bunu Alonso'nun denemesi uygun olur.Araca olan katkısı tartışılmaz.
Bazı arkadaşlar bunları massanın denemesi gerektiğini çünkü kobay olduğunu söylüyorlar ama takım için bu işler böyle değil.Hatırlayın eskiden her testi Şumi yapardı.Lastikleri o geliştirirdi..

O Zaman Kanatsız Yarışsınlar Yani..Sonuçta Bir İleri Atlamak İçin Yapıldı Bu Kanat Birazcıkta Olsun Performans Getirmesi Lazım…

Ferrari bu kanat işe yarasa da yaramasa da zaten kullanacaktı. Ve belli ki yeni parçanın yarışta nasıl performans göstereğini merak ettiler ondan bu parçayı yarışta da kullanıyorlar. Diyeceksiniz neden Massa' da değil Alonso' da. Sanırım Alonso nun geri bildirimlerine daha çok güveniyorlar olabilir. Yani Cuma günü piste inöiş bir parça yağmur vs doğru,dürüst test edemediler.

Dostum onlar şuanki performansa bakmıyorlar bu seneki araca uymaz seneye olan araca uyar.
Ne kadar performans üretiyor vs.. onları ölçüyorlar.
Ferrari zaten köklü bıraktı bu seneyi.
Mclaren o arka kanatla nasıl okadar gelişti ben ona şaşıyorum japonya yarışındada yeni arka kanadı kullanıyorlardı…
Hamilton'un araç üstü görüntüsünü izledim Mclaren RB7'den daha iyi viraj alıyor resmen açık şekilde…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir