Kategoriler
Formula1

Massa Bordürlerde Değişiklik Çağrısı Yaptı

Brezilyalı pilot, bordürün alçak tarafını da aşıp yüksek bölüme çıktı. O bölümde aldığı darbe ilen kırılan süspansiyon, Massa’nın bariyerlere vurmasına neden oldu.

Massa: “Orası yüksek hızlı bir viraj ve çok alçak bordürlerin arkasında bu yüksek sosis bordürler var.”

“Bunun gibi yüksek hızlarda aracın çok fazla yere basma kuvveti olduğunu, yere daha fazla güç verdiğini düşünüyorum. Bunun gibi sert bir şeye çarptığınızda da süspansiyonunuz kırılabilir. Bana da bu oldu”

Ferrari pilotu, büyük bir hata yapmamasına rağmen aracının hasar aldığını, yarınki yarış için de endişelerinin olduğunu söyledi.

Massa: “Bordürü çok güçlü bir şekilde geçmemiştim. Sadece bordürü biraz kullandım ve süspansiyonum hayatta kalamadı. Bu, yarış için de sorun olabilir.”

“Bunun gibi yüksek hızlı bir virajda gerçek, biraz daha yüksek kullanılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Gelecek için bunun değişmesi gerektiğine inanıyorum”

“Bunu tartışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Yarın için bir şey değiştiremeyiz ama gelecek sene için bu tip bordürlerde daha iyi bir iş çıkarabiliriz.”

Massa, kazası nedeniyle 6’cılıktan yukarı çıkamadığını ifade etti.

Massa: “Hayal kırıklığı yaşıyorum. Çünkü iki aracımızla da ilk 4’te olma konusunda büyük bir şansımız vardı. Bu kaza yüzünden imkânsız hale geldi.”

“O turda gelişebilirdim, eminim. Konumumum, şimdikinden çok daha iyi olacaktı. Ayrıca kaza yüzünden bir set yumuşak lastiğimi de kaybettim”

 

Massa'nın Süspansiyonu Kırılıyor Hindistan GP Sıralamalar

“Massa Bordürlerde Değişiklik Çağrısı Yaptı” için 0 yanıt

bugünde kesmeye çalışırken diğer süspansiyon gitti Karthikeyan bile çarpmazken Massa çarpıyor.Ferrari yerine bir an önce genç birini almalı

abi lütfen kendini massanın yerine koy
ben massa taraftarı değilim
2009 yılında sıralama turlarında gidiyorsun kafana hiç bilmediğin bir cisim gelip çarpıyor
bence hala onun etkisinde
empati yapalım biraz
şumaker dedim çünkü öyle okunuyor
benim hatırladığım 2006 yılının son yarışlarında massanın temposu şumakeri bence geçmişti
abi ben şumekeri de anlıyorum
üç yıl ara verip dönmek zor
ben herkesi anlıyorum
kimse beni anlamıyor

schumacheri'de geçti sen kafanı yorma.;)

Şuanda pistte olan en yetenekli pilotlardan 4 yada 5.'si Massa kazası olmasaydı ve de Redbull gibi iyi bir araca sahip olsaydı inanıyorum ki en iyi pilot Alonso'yu bile geçerdi.

massaya çok üzülüyorum
şumakeri geçti
raikoneni geçti
o 2009 kazası olmasa alonszoyu da geçerdi
ben onun başına gelenler jensona olmadığı için dua ediyorum jenson ciddi kaza yaptı ama bu kadar büyük değildi
bence diğer pilot taraftarları da dua etmeli
aslında tüm pilotlar için dua etmeliyiz
ölümüne yarışıyorlar bize eğlenmek kalıyo

şöyle diyelim Mc_:
(2007 magny-cours) antrenmanlarında, pilotlar kerbe 4 lastiği ile birden aynı anda çıkınca, düzlüğe daha fazla hız taşıyorlardı ve bu da tur derecesini iyileştiriyordu. bazı takımlar ve pilotlar, sıralama günü bu durumu fia'ya bildirdiler ve fia da, oradan 4 lastik ile geçilmesi halinde tur derecelerinin iptal edileceğini belirtti. bunları o gün serhan acar canlı yayında söylemişti, oradan hatırlıyorum. ve o yarışın ardından 4 lastikle birlikte aynı anda kerblerden geçmek yasaklanmıştı. o haftasonu, bu işin miladı idi.

Yanlış hatırlamıyorsam o kural daha önce de vardı. Ancak belirttiğin yarışta oradaki kerb'ü kullanmak zorunlu olduğu için araçların 4 tekeri birden çizgiyi geçmesine rağmen tur derecelerinin iptal edilmemesine karar verilmişti.

http://b1110.hizliresim.com/q/x/6z52.jpg

http://b1110.hizliresim.com/q/x/6z4f.jpg

bunlar hemen bir kaç dakikada bulduğum 2 resim. schumacher ve mgp aracının, arka arkaya kerblere nasıl vurduğunu, schumacher'in kerbe nasıl saldırdığını görelim diye koydum.

kural, 4 lastiğin de aynı anda tamamen kerb üstünde gitmesini kapsıyor. ve bu kural, son düzlüğe çıkarken bazı pilotların 4 lastiğiyle birden kerblere girmesi nedeniyle, 2007 magny-cours yarışında getirildi.

massa kuralı ihlal edecek kadar girmedi. sol taraftaki lastikleri, açıkça pistin ve pist çizgisinin üzerinden gidiyor.

iyi tur zamanı elde etmek için nizami şekilde kerbleri kullanmaya çalışan massa'da değil hata. ferrari f150, mgp ya da diğerleri kadar dayanamadı kerblere, hepsi bu.

Pist yeni ve toprak çok yumuşak olduğu için sanırım içteki turuncu kerb in orası daha evelde geçen araçlar sebebiyle çukurlaşmış. Buda ordan geçince düştü çıktı gibi oldu. Tabi yükseklik farkından dolayıda kaldırma vurmuş gibi oldu ön lastik. Ben böyle düşünüyorum.

Asıl sorun bence ondan bir eveli viraj da olacak. 2 sola 1 sağa yapan ufak viraj topluluğu. Orda sürücülerin %90 ı çim/toprak karışımı yerden geçip pistin canına okuyor. Yarın nasıl olacak o viraj karambolde çok merak ediyorum. İlk 1-2 tur SC bile girebilir.

Oraya o yüksek kerb konulmamalıydı bence. O viraj kesilebilecek bir viraj değil zaten. Orada kerb olmasa pilot çimlere çıktığı için performans kaybedecek zaten.

Ek olarak şu dikkatimi çekti. Kerb'ün hemen önündeki çimler yok olmuş. Başka pilotlar da o noktada hafif dışarı çıkmış olsa gerek. Onların aracının neden aynı hasarı almadığının yanıtını bulmak önemli.

Massa yine çok şanssızdı.hep bu adama mı olur bu tür aksilikler.ne zaman rahat bir sıralama ve yarış geçirecek bu adam.yarın yarışta yinede podyum bekliyorum.inşallah podyumda oluruz…

katılıyorum. başta kerbe mana bulmuştum ben de ama videoyu tekrar izleyince massanın kerbü aşıp içeri daldığını gördüm ki bu %100 massanın hatası ve kural ihlali. cezasını kendi bulduğu için sıkıntı yok. ama bu hamleyle iyi bir tur zamanı yapsaydı turu iptal edilebilirdi.

diğer pilotları da bir incelemek gerek. oradan geçen başkaları da olmuş olabilir.

Bu da önden görüntü Aracın neredeyse tamamı kerb üzerinde ve aracın sağ tarafı olmaması gereken o yüksek kerb'ün orada. Aslında bu legal yarış çizgisi olarak kullanılabilir, fakat pilotlar bu şekilde virajı kesip avantaj sağlamaması için o yüksek kerbler konulmuş. Bu pistte onlarca tur atıp, pistte ayakla da gezip pisti gördükten sonra bu şekilde bir yarış çizgisi kullanmaması gerekirdi.

Pist yetkililerini koydukları kerb yüzünden eleştiriyoruz ve bence bu haklı eleştiriler, fakat o kerbler sıralamadan önce konmadı, tüm hafta sonu ordaydı, oraya o kerb konduktan sonra ona göre sürmek gerek.

Başka görüntü var mı acaba elinizde? Orayı diğer pilotlar tam olarak nasıl dönüyor, o şişkin kerb'ü defalarca kullanıp aracı sağlam olan birileri var mı? bilen varsa paylaşırsa sevinirim

Bakınız sağ ön lastikleri pist dışında, çok içeriden girmiş ve o virajı kesmeyi engellemek için koyulan şişkin kerb'e çarpmış. İlk izlediğimde massa'ya suç bulmamıştım fakat şöyle bir inceleyince fazla içeriden girdiğini görmek zor değil.

Süspansiyonun kırılmasının sebebi üretim hatası vs. değilse suçun çoğunluğu -bence- Massa'da. Öte yandan Pist yetkilileri bu tür kazalar doğuracak önlemler yerine daha güvenli çözümler bulmalı ve viraj kesmeyi o şekilde engellemeliler. Tamam Massa hata yapmış olabilir, fakat bu hata sonucu ciddi bir kaza geçirmesin, o şikanlara yüksek hızda giriyor araçlar.

Bence Massa çok fazla zorlamış.Eğer süspansiyon kırılmasaymış o virajı 4 tekerlekle birlikte kerbin üzerinden dönecekmiş.Aracın sol ön tekerleği dahi nerdeyse kerbe kadar çıkmış.Yarış esnasında başına bişey gelmesinde buna razı olsun.Gökten hamilton falan düşebilir.Massanın şanssız olduğu yarışların bir kaç tanesinde Hamilton vardı unutmayalım.

yani kerb mi neyse onu dışına çıkmış onu diyorum
artık hakaretlerinize alıştığım için bu konulara girmiyorum

Normal Kerb"de Gitmeye Çalışmış Dışarı Falan Çıktığı Yok..Sorun Ferrari"de..Yarın Umarım İyi Bir Yerde Bitirir Massa..

suç bence massa'da falan değil

mgp'lerin (özellikle de schumacher'in) kanada da son şikanda kerb'lere canına okurcasına saldırdıklarını ve araca hiçbirşey olmadığını çok net hatırlıyorum.

sorun 150 italia'da

Senden başka çarpan olmadı diye gördüm. İlk çarptın bir şey olmadı. İkincide kırıldı süspansiyon. Bence gayet güzel bir kerb.

Değişiklik yapılacaksa Monza nın kerbleri değişsin. McLaren hızlı oluyor diye kule gibi yaptılar. Sonra baktık yeni pisttlerin kerbleri hep böyle olmaya başladı. Bu da aynen böyle bir kerb.

Bence hiç gerek yok değişikliğe. Çarpan hatasını öder.

Merak ediyorum önümüzdeki yarışlarda gökyüzünden üstüne kutup ayısı düşecek mi?

—————————————————–
yaptığım derin istatistik çalışmalarının sonucu % 54.63 düşme olasılığı var sonucu çıkıyor.

İlginç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir