İstanbul Park'a Bir Göz Atalım

İstanbul Park pistinin yapılış tarzı bir önceki yarış Barcelona’ya göre tamamen farklı bir teknik görüntü çiziyor. 5.3 km uzunluğundaki modern Otodrom pisti sekiz sol, altı sağ virajla birlikte uzun ve kısa düzlüklerin bir harmanı.

Her bir viraj sürücülerden farklı isteklerde bulunuyor, fakat hiçbiri sekizinci viraj kadar olamıyor. Üç apexten oluşan sekizinci viraj yaklaşık 250 km/sa hızla dönülebiliyor ve 58 turluk yarışta pilotlara 4 ila 4,5 G arasında yanal kuvvetin uygulanmasına neden oluyor.

Türkiye özellik bakımından değişken yükselti eğrilerine sahip ayarların dengesi üzerinde bir etki oluşturmazken ayarlar yapılırken dikkate alınması gerekiyor. San Marino ve Brazilya gibi Türkiye de saat yönünün tersi doğrultusunda dönülüyor ve lastiklere özellikle de sağ ön tarafa ve pilotların boyun kaslarına ekstradan baskı oluşturuyor.

En geniş alanının 20 metre olduğu ve geniş fren alanlarının bulunduğu pist aynı zamanda geçişe elverişli bir çok noktaya sahip.

“İstanbul Park'a Bir Göz Atalım” için 0 yorum

  1. ben bu tilke'nin tasarladığı pistlere pek ısınamadım doğrusu. klasik pistler daha güzel bence. mesela a1_ring, suzuka, silverstone, hockenheim daha zevkli yarış pistleri.

  2. Güzel bir pist… Seviyorum pistimi. Güzel sunan biri olsun yarışı yeter (ya da Emre Tilev sunmasın).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir