Kategoriler
Formula1

FIA Sıralama Seansında Değişikliğe Gitti

FIA, Super Aguri’nin Formula1’den ayrılışının ardından, 6 yerine 5’er aracın ilk iki seansta eleneceğini açıkladı
2008 Spor Yönetmeliği 24 aracın katılımı için düzenlenmişti. Yedişer araç ilk iki seansta elenecek ve son seansa 10 araç kalacaktı.
22 aracın sezona başlayacağı öğrenildikten sonra da ilk iki seansta altışar aracın eleneceği kararına rağmen 20 araç kaldığında ne olacağı konusunda resmi bir senaryo yoktu.
Ancak tartışmaların ardından Türkiye Grand Prix yarış hakemleri ilk iki seansta beşer aracın eleneceği kararını verdi.
FIA tarafından perşembe akşmı yapılan açıklamada "Yarış hakemleri Teknik Delege notunda Türkiye Grand Prix’ine 20 aracın katılacağı bilgisini aldı. 2008 Spor Yönetmeliğinin 33.1 maddesine göre yarış hakemleri sıralamaların birinci ve ikinci seansında sadece beşer aracın elenmesine karar verdi." denildi.
İlk seansta daha az aracın elenecek olmasına rağmen Super Aguri’nin olmayışı aslında kalan takımların 2. seansa geçmelerini daha zor hale getirdi.
Super Aguri’nin bu sezonki temposu ile ilk seansta elenecek 6 takımın iki bu takımın araçları oluyordu ve diğer takımlar için 4 yer kalıyordu. Şimdi ise bu sayı 5 oldu ve bu da, takımların biraz daha fazla risk alması anlamına geliyor.

“FIA Sıralama Seansında Değişikliğe Gitti” için 0 yanıt

aslında ilk seansta 7, ikincis eansta 7, ve son seansa kalan 6 aracın pole için mücadele etmesi gibi değişiklik olabilir. böylece 7 nci sıradan itibaren yarışa başlayacak pilotlar istediği yakıt yüküyle yarışa başlayabilir ve bu da belki podyumda ve hatta yarış kazanan isimlerde bir değişikliğe ve de rekabete imkan verebilir. bu şimdi aklıma geldi doğru mu değil mi tartışılır tabi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir