Kategoriler
Formula1

Analiz: Patronlarla Formula 1'in Geleceği Üzerine

Formula 1 dünya şampiyonası için pist üzerindeki mücadele bu sezon taraftarların heyecanını korumalarını sağlasa da pist dışında aynı dakikada daha büyük bir mücadele devam ediyor.

Ekonomik nedenlerden dolayı kredi alma zorluğu ve dünya çapındaki ekonomik düşüş spordaki geleceği adına takımınların endişe etmelerine sebep oldu. Aynı sebepten ötürü Super Aguri takımı Formula 1’den çekilme kararı aldı.

Birkaç gün önce FIA Başkanı Max Mosley yakın zamanda olmasından korkulan ‘büyük finansal krize’ hakkında endişe duyduğunu dile getirdi.

2002 yılına dönüldüğünde Formula 1 Prost ve Arrows’un kısa bir sürede boşlukta kaybolduğuna şahit olurken Autosport 11 Eylül olaylarından sonra Formula 1’in finansal şartlara nasıl bir tepki verdiği konusunda paddock’ta takım patronlarına mikrofonlarını uzattı.

Prost ve Arrows takımları 11 Eylül olaylarından sonra çekilme kararı aldılar. Formula 1 aynı hataları tekrar etme riski ile karşı karşıya mı?

Flavio Briatore: " Kesinlikle, aynı hataları tekrar ediyoruz. Ekonomik dünyada her ne yaşanırsa yaşansın sportif yön hala devam edecek ve Formula 1’deki insanlar hala buna inanıyor. Bununla ilgili birçok örnek gördük ve bunların sonuncusu Super Aguri’nin çekilmesi oldu. Hatakarımızdan asla birşey öğrenmiyoruz, sadece daha fazla para harcıyoruz."

Christian Horner: " Pit alanında her takımın üzerinde anlaşmaya vardığı tek şey giderleri kontrol altına almamız gerektiği. Formula 1 hala gelirlerin aksine oransız bir şekilde pahalı durumda, özellikle sert ekonomik süreçte potansiyel oluşturabilir. Takımlar sağ duyulu davranarak bütün tepkilerini sunuyorlar fakat hala derhal harekete geçmemiz gerekiyor."

John Howett: "Pazar zorlaşmaya başladığında sadece çevik olan hayatta kalır. Fakat Formula 1 hala istek, izlenme oranı ve popülerlik açısından dünyadaki en güçlü sporlardan birisi özellikle gelişmekte olan Rusya, Çin, Hindistan ve bütün Güney Amerika pazarlarında. Bu sporun hala daha fazla genişleyebileceğine en iyi şekilde inananlardan biriyim ve gerçekten de yeni genişlemekte olan piyasalardaki alternatif gelir kaynaklarını kullanmıyoruz."

Türkiye’de yokluğu açık bir şekilde görülen Super Aguri takımının Formula 1’den ayrılması kötü bir mesaj olarak algılanabilir mi?

Nick Fry: " Cevaplaması gereken ilk soru şu: ‘Formula 1 iyi finanse edilmemiş bir takımın yeralabileceği herhangi bir yer mi?’ Bu spor her zaman dibe vurmuş ve sınırlarda çalışmış takımların tarihlerini barındırır ve bunun daima olacağını düşünüyorum. Formula 1 için esas görev Volkswagen, Audi ya da diğer büyük müşteri şirketlerini spora katmak için teşvik etmek ve Arrows ve Prost gibi takımların pozisyonunda sonlanacak daha fazla takımdan bahsetmiyoruz."

" Özel takımlar ilk sezonlarını karşılayabilecek temelle giriş yapıyorlar. Fakat ikinci ya da üçüncü sezonlarında devam edebilecek geliri her zaman elde edemezler. Eğer mücadele edebilecek gücünüz yoksa o zaman burada olmamalısınız."

John Howett: " Eğer çok iyi inşaa edilmiş bir yapınız, yönetim sisteminiz yoksa bu durum sert pazar piyasasına girdiğinizde size ağır bir darbe vurabilir."

Super Aguri takımının çekilmesi gerçek piyasının tam olarak nerede olduğu mu yoksa daha fazlasını mı gösteriyor?

John Howett: " Sanırım öyle. Vijay Mallya’nın Force India’da yaptıklarına bakın -güzel iş- Hindistan pazarında eşi benzeri bulunmaz bir fırsatla takımı finanse etti. Scuderia Toro Rosso satılabilirdi fakat çok iyi korundu ve alıcılar için çekici bir pozisyonda olduğunu kanıtlayabildi."

Colin Kolles: " Super Aguri’nin durumu özel bir durum, takım yapay olarak inşaa edildi ve bu yüzden her zaman çekici bir yatırımcı ya da sponsor bulması zor oldu çünkü benzersiz bir iş planı vardı. Bunun yanında Force India’nın geleceği parlak çünkü doğru bir karar verdik. Evet bağımsız bir üreticiyiz fakat güçlü ortaklarımız ve iyi yapılandırılmış iş planımız var."

Aguri’nin spordan ayrılması yeni bağımsız firmaların bu spora girişini teşvik etmek adına durumu Formula 1 için daha da zorlaştırır mı?

Mario Theissen: " Öyle olacağını sanmıyorum ve ümit etmiyorum; üretici ve bağımsız takımların birarada olmasına ihtiyacımız var ve daha istikrarlı bir duruma yönelik çalışıyoruz (bütçe sınırlamasıyla) Her zaman müşteri takımları düşüncesinden nefret etmişimdir. Bu yüzden gelirleri düşürmek ve sadece tek tip bir takıma izin vermenin daha da iyi olacağını düşünüyorum. Yeni kurallar tam da bunu yapmayı amaçlıyor.

Christian Horner: " Bugünlerde Formula 1’e giriş yapan özel takımların yatırım isteklerine bakarsanız, ticari model mantıklı görünmüyor. Bu yüzden bir şekilde giderleri kontrol altına almamız gerekiyor."

Flavio Briatore: " 1997 yılında Ligier’i sattığımı hatırlıyorum da takımı satın almak için altı ya da yedi kişi ilgilenmişti. Satın almak için insanlar kuyruktaydı. Super Aguri’nin başına gelenler açık bir mesaj veriyor, içinde bulunduğumuz günlerde daha az insan Formula 1 takımlarına yatım yapmak için ilgileniyor."

Gelecek yıl bütçe kısıtlamasına gidilmesi ve KERS sisteminin kullanılması Formula 1’i daha çekici ve şu anda yarışan ve potansiyel yeni takımlar için yaşanabilir bir yer olacağını düşünüyor musunuz?

Mario Theissen: " İki yıllık zaman diliminde bütçe kısıtlaması bağımsız takımlar için gerçekçi görünüyordu. Ve KERS sadece teknolojiden yarar sağlayabilen üreticiler için iyi değil bunun yanında Formula 1’in kendisi için iyi, sporun çehresini değiştirecek ve şu andaki Formula 1’in çehresini tanıman yeni sponsorlar için çekici olacak. Kesinlikle doğru yönde ilerliyoruz."

Ron Dennis: " Tartışılabilie çünkü giderleri kısıtlamak diğer istikrarlı şeylerden daha büyük bir faktör. Formula 1’in finansal model gerçeği her zaman sahip olduklarınızı harcamanızdır, basitçe gerçek budur. Bu para kazanacağınız bir iş değil, bu kazanmakla ilgili bir iş, bu yüzden sahip olduğunuzu ne varsa her zaman harcıyorsunuz. Bu Formula 1’in doğal ekonomisi."

John Howett: " Bütçe kısıtlaması küçük takımlara yardım etmek anlamında önemli değil çünkü üretici takımlar duruşlarını devam ettirdiği sürece bu gerekli olacak. Fakatsınırlama küçük takımları rahatlatacak çünkü sporun rekabetçi çemberinin daralmaya başladığını biliyorlar. Ayrıca bazı takımları Formula 1’e girmek için teşvik edici de olabilir ve rekabetçi bir bütçe olması uzun soluklu olacaklarını gösterebilir."

Global anlamda meydana gelen kredi alma zorluğu büyük üretici firmaların yönetim kurumlarının ne kadarıyla ilgili?

John Howett: " "Toyota’da kemer her zaman sıkı oluyor: biz sürekli grubu daha güçlü yapmak ve mücadelede olmak adına geliştirme çabası içindeyiz. Fakat şu anda odaklandığımız nokta Rusya, Çin, Hindistan ve Güney America’daki henüz kullanılmayan potansiyeli büyük alanlarda gelişen pazarı ilerletmek."

Mario Theissen: " Kesinlikle yönetimden büyük baskı var. Motor bütçesini azalttık ve şasi gelişimi bütşesine limit getirdik. Bu şirket içerisinde takdir edilen birşey."

Nick Fry: " Otomobil endüstrisi için, kuzey America pazarı açık bir şekilde bununla ilgili ve Honda düşük kazançları olduğunu belirtti. Kısa zaman zarfında bütçemizdeki etkisi önemli olmayabilir fakat gelecek için bütçelerin üzerine düşünmek konusunda kesinlikle etkili olabilir."

Benzersiz olmasının eksikliği, Concorde Antlaşmasının sporda anlaşmaların nasıl yapılacağı üzerinde bir etki oluşturur mu?

John Howett: " Bununla ilgili üç temel sorun var: geçen yıl McLaren ve Ferrari arasında yaşanan casuslık skandalı, Max Mosley ve etik sorunu, çünkü bir çok büyük ortaklık etik değerleri benimsemek konusunda baskı altındadır; üçüncü olarak Concorede Antlaşması’nın belirsizlik derecesi. Bu faktörler Formula 1’e giriş yapmayı düşünen şirketlerin düşüncelerinde tereddüt oluşmasına neden oluyor."

Nick Fry: " Kesinlikle Super Aguri’nin finansal partner bulmaya çalışırken ki faktör. Fakat bu şirketlerle ilgilenen insanlardan olması beklenen bu, Concorde tarafından kontrol ediliyor."

Christian Horner: " Her bir takım Formula 1’e başlarken farklı bir gündeme sahip bu yüzden Concorde Antlaşması’nın herkesi tek taraflı olarak FIA’ya bağlıdığını düşünüyorum. Uzun zsüreli istikrar önemli ve mümkün olduğunca sonuca varılması gerekiyor."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir