Kategoriler
Formula1

Jenson Button ile Soru-Cevap

Şimdi sıra , şampiyonumuzun güzel anılarının olduğu Budapeşte’de. Anlaşılan McLaren ile bir kez daha yükselişe geçiyor, Pazar günü bir başka Macaristan zaferi ile de bu güzel anılarına bir başkasını daha eklemek istiyor…

Jenson, birkaç gün önce Sebastian (Vettel)’e Almanya’da verilen cezayı nasıl değerlendiriyorsun?
Jenson Button:
 Doğruydu. Pist üzerinde aykırı bir şekilde  avantaj sağladığımızda ceza alacağımıza dair bir kural var. Bu, hepimizin bilmesi gereken bir şey.

Almanya’daki 2.’likten sonra, tekrar daha iyi sonuçlara doğru mu gidiyorsun?
JB:
 Öyle umuyorum.Son birkaç yarışta araçta kendimi oldukça iyi hissettim, ancak yalnızca son yarışta iyi bir adım atabildik – ve sonunda iyi bir sonuç elde edebildik. Ön taraflarda mücadele edebileceğiz ki bu harika ve umut ediyorum ki aynı pozisyonda kalacağız. Araçtaki güncellemeler bize epey yardım etti ve umut ediyorum ki bu haftasonu kuru zeminde geçer, çünkü ıslak zemindeki sıralamalar bizim için şimdiye kadar oldukça zor geçti. 

Geçmişteki tecrübelerine bakacak olursak, Budapeşte senin için oldukça değerli olmalı…
JB:
 Evet, öyle. İlk yarışımı burada kazandım – ve geçen yıl da 100. yarışımdı! O yüzden, evet, benim için değerli – ve burada bir başka harika haftasonu geçireceğimi umuyorum


Bir aracı yeniden geliştirmek daima mümkün müdür yoksa daha fazlasının gelmeyeceğini anlamamız için bilmemiz gereken bir nokta var mı?
JB:
 Hmmm, bir yolda yenilebilirsiniz ve eğer er ya da geç sonunda sona varırsanız, yeni şeyler denemek zorunda kalırsınız. Evet, bir son bulabilirsiniz, ama yeni yollara girdiğinizde temkinli olmalısınız. Bu, sizi her zaman ileriye taşımayabilir, ama daha sonra çalışarak ilerlemeye çalışmalısınız. Bu, elbette, bazen oldukça aldatıcı olabiliyor.

Şampiyonaya bakacak olursak, acilen karşılık vermeniz gerekiyor gibi…
JB:
 Evet, öyle.

Ama hâlâ şansınız var mı?
JB:
 Hmmm, Fernando (Alonso) ile oldukça büyük bir fark var. Fernando ve Ferrari son birkaç yarışta harika bir iş yaptı ve bu durumdan sonra tekrar geri dönüş yapmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Aslında, şampiyona hakkında düşünmüyorum – ve bu haftasonu soracağınız her sürücü de size aynı şeyi söyleyecektir. Yarışmak istiyoruz, önlerde mücadele etmek istiyoruz, ve elbette kazanmak istiyoruz. Gelecekteki her şey çok uzak; ve şu anki şampiyonada klasmana bakıp takılmak yararsız.

Hockenheim’e bakacak olursak, güncellemeler gerçekten 2.’liğinde sana yardım etti mi?
JB:
 Evet. Bu yıl 2. defa gerçekten olduğumuz yerdeydik – daha hızlı kimse yoktu – bu iyi haber. Son yarış, doğru yolda büyük bir adımdı, o hâlde bu haftasonu çok daha fazlasını alacağımızı umut edeceğiz. Kuru zeminde sıralama geçirmek iyi olacak –  bu, pistte ayar konusunda bize yardım edecek birkaç şeyi denememizi sağlayabilir. Ancak aracın potansiyelinin çoğu, Hockenheim’deki kadardı, sadece bir hafta önceydi ve orada oldukça memnunduk


McLaren, şu anda en hızlı pit stop rekorunu elinde bulunduruyor – Hockenheim’de senin aracında gerçekleştirildi. Bunu fark ediyor musun veya ‘Hey adamım, bu gerçekten hızlıydı.’ derken buluyor musun kendini?

JB: Evet, ve hatta artık pit stop zamanlarına karşı tepkilerimiz bile çok daha önemli olacak (gülüşmeler) Şimdi takımımız için hazır olmalıyız. Ve bu pit stop yarışta 2.’liğimi almamda gerçekten çok yardımcı oldu, ve bu yüzden size çok teşekkür ediyorum çocuklar. Ve hadi bunu burada tekrar yapalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir