Kategoriler
Formula1

Vettel: "Daha Fazlasını Alabilirdik"

Yarışa 3. sıradan başlayan Vettel, ilk turda Button’un arkasına düştü ve geçmeyi başaramayınca lider sürücülerin arkasında kaldı. İlk pitlerde Button’u geçmeyi başaran farkı kapatsa da daha sonra Kimi Raikkonen’in yükselmesiyle 4. sıraya geriledi.

Vettel “Bugün almamız gereken sonuç bu değildi. Hızımız bundan biraz daha iyiydi. Açıkçası Jenson oldukça yavaştı ve orada çok zaman kaybettik. Trafik olduğu için ve temiz piste çıkamayacağımız için hemen pit yapmadık. Yapabileceğimiz çok bir şey yoktu.” dedi.

Vettel 3. piti öndekileri daha rahat zorlayacaklarını düşündükleri için yaptıklarını söyledi.

Vettel “Onların lastiklerinin bitmesi ihtimaline karşı bir şeyler deneyebileceğimizi düşündük ancak beklediğimiz gibi olmadı. Bir dahaki sefere deneyeceğiz.” 

“Yarışı Fernando’nun önünde tamamladık ancak çok fark olmadı. Yarış performansımız oldukça iyi görünüyor ve gelecekte daha iyi startlar almamız lazım. Sıralamalarda 1-2 sıra kaybedince yarış da farklı oluyor.” dedi.

 

“Vettel: "Daha Fazlasını Alabilirdik"” için 11 yanıt

Weberden bir açıklama gelmemiş.
Asıl rb onun puanlarını yedi.
bence 3. olabilirdi ama pitten yanlış yerde çıkardılar.
senna onu arkasında tuttu.
sennanın önünde çıksa grojanı zorlardı.

güzel bir tespit olmuş, geçen yarış benim de özellikle dikkatimi çekmişti. ancak bir de şöyle bir durum var; diğer pilotlara lastik koruma adına sürekli zorlamamaları telkini gelirken, vettel her viraj çıkışında sonuna kadar zorluyor.

vettel'e bu yapabiliteyi sağlayan şey aracın lastiklere çok iyi bakması olduğunu düşünüyorum. redbull eğer biraz daha performans bulabilirse, çok rahat galibiyetlere imza atabilir.

button vetteli tutmasaydı grosjean ve hamiltonun dibinde olurdu vettel, ama pist geçişe elverişli değildi.alonso da grosjean ve vetteli arkasında tutunca raikkonen de geçmiş oldu..artık adam akıllı bol geçişli yarışlar istiyoruz ve inşallah spa ve monzada göreceğiz.spa da getireceğimiz büyük güncelleme ve ddrs de cabası tabi.umarım fark kapanır herkes birbirine yakın olur da 2010 gibi bir şampiyona olur.

valla vetteli rtlde roportajında hiç iyi görmedim böyle giderse şampiyonluk hayal der gibiydi …sıkıntılı olduğu her halinden belli sebebide rakibinin çok olması kendi takım arkadaşı bile rakibi ..mclaren rakibi.ferrari rakibi . bunca rakiple nasıl baş edebilirim havasındaydı..

Sadece f1 izleyen değil yıllardır simülasyon oynayan da biri olarak Vettel in aracı çok zorladığını görebiliyorum. Yarışları dikkatli izlerseniz bir şeyi farkedersiniz. Örneğin sağa doğru viraj var haliyle tüm pilotlar tamamen sola yaslanıp viraja girerler içteki epex e dokunup viraj çıkışı dışarı yaslanırlar. viraj girişi tüm araçlar asfaltın ucuna gelirken sadece Vettel hemen her tur ve hatta her yarış lastiklerin bir kısmı çimene değecek kadar dışa açılıyor. Lastiği biraz daha çimene çıkarırsa spin bile atabilir ama bunu her yarış her tur yapıyor ve bu konuda çok iyi. (yarışın tekrarında 6. viraj girişindeki kameranın konumu sayesinde bu durumu çok rahat bir şekilde görebilirsiniz ) Aracı viraj girişi santimlerle en ideal şekilde konumlandırıyor. Viraj çıkışlarında da aynı şekilde zorluyor ama dışarı taşmalar çok tehlikeli olmadığı için hafif taşmalardan kaçış alanına girmekten pek çekinmiyor. Bu yüzden de Vettel in sürüşünü seviyorum onun hızı sadece araçtan değil limitlerde sürmesinden geliyor

Alabilirdik ama Startta yer kazanayım derken Romain ile mücadelede ivme kaybedip Buttona geçilmesi iyi olmadı. Pistin karakteristik yapısı nedeniyle atak yapmak çok zordu. Ama yine de markalar ve pilotlar için iyi bir konum hiç yoktan iyidir. Spa da daha güçlü döneceğimizi düşünüyorum yapılacak olan güncellemeler ile Takım duble Drs sistemi deneyen ve kullanan kervanına katılacak.

Markalar da 53 puan farkla tatile girmek güzel olmalı moral verici bir durum Pilotlar da ise puan çalmalarla birlikte iyi bir hal alacağını düşünüyorum.
Motor tork haritalama sisteminden de gözle görülür derecede etkilenmemiz çok iyi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir